BTW: Samé brunety!

Jdu po cestě mezi letos obzvlášť vyvedenými barvami podzimu, když můj zrak upoutá pohyb. Nemám s sebou psy, takže jen zastavím a v klidu pozoruju veverku, jak ostražitě prohlíží cestu, usoudí, že já žádná hrozba nejsem, a přeběhne na druhou stranu. Tam vidím v trávě trochu hemžení a vzápětí se veverka s plnou tlamkou vrací zpátky. „Ahoj zrzečko!“ mám chuť zavolat. Jenže ouha, zrzečky u nás nejspíš došly!

 

Veverky mám odjakživa ráda – nějak si neumím představit, že by tyhle hbité tvorečky někdo rád neměl. Tedy – kromě psů! Musím uznat, že moji psi je honili všichni a uměli se po veverkách dívat i nahoru do stromů. Stejně tak musím říct, že nikdy žádnou nechytili.

 

 

Dokonce ani v Anglii, resp. v bujně zalesněném Surrey, kde si místní šedivo-rezaté veverky se psy doslova pohrávaly tak, že mi z toho šel někdy mráz po zádech. Aneb proč ta bestie nevyleze na některý z četných stromů, ale utíká tak dlouho zemi, kde zatraceně riskuje? Nikdy jsem to nezjistila, jen vím, že naše veverky až takové dobrodružky naštěstí většinou nejsou.

 

 

Když jsme se před více než deseti lety vrátili z Anglie domů, najednou mi veverky začaly chybět – u nás jich bylo maličko, a i když je psi hledali, jen málokdy jsme na nějakou narazili. Naše lesy byly už i tehdy smíšené, ale evidentně nedostatečně. Jenže od té doby se hodně změnilo – lesy po vydatném kácení prořídly, vysazuje se podstatně větší podíl listnáčů a mladé břízy rostou kdekoliv, kde mají jen trochu místa. Takže se veverky začaly častěji objevovat i u nás.

 

 

Ovšem poslední dva roky mám dojem, že jsem v lese a kolem cest, kde veverky obvykle potkávám, neviděla jiné, než tmavohnědé! I ta čtyři mláďata, o kterých jsem tu psala, byly čokoveverky! Připadá mi to zvláštní. Dívala jsem se na stránky záchranné stanice pro veverky Pinky a tam mají mezi přijatými mláďaty zrzeček dost. Když tam mají hnědou, je obvykle trochu světlejší, než jsou ty naše.

 

 

Mláďata měla bílá bříška, ale jinak to nepotvrdím – dospělé veverky k sobě nikoho nepustí a rychlé jsou jak blesk. I když… někdy taky ne. Tady u nás je kolem silnic nasázeno plno ořešáků a veverky k nim chodí hodovat. No a někdy před tím autem utéct nestihnou 🙁 I těch pár sražených, které jsem zahlédla (já mám čistý štít, naštěstí, hlídám si je) byly tmavohnědé.

 

 

Pokud u nás zrzečky jsou, musí být mnohem opatrnější než ty hnědé a nenechají se vidět 🙂

 

A tak bych dnes ráda udělal soukromý veverkoprůzkum: jaké veverky vídáte u vás? Převažuje nějaká barva?

 

 

PS: Svoji fotku veverky nemám, mobilem tak hbitého tvora nevyfotíte a ty naše nejsou lázeňské 🙂 Vypůjčila jsem si tedy jednu z internetu…

Aktualizováno: 7.11.2021 — 15:57

49 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Včera jsme si udělali radost a jeli jsme do Albertiny na toho Modiglianiho, co tam do začátku ledna je. Jestli můžete, všichni vyražte, dokud to ještě jde, stojí to za to: https://modigliani.albertina.at/en/ (jazyk si můžete přepnout, určitá část stránek je v češtině). V tamním knihkupectví jsme si pak koupili cca 6 kilo knih (doma jsme to z legrace zvážili), no ale odolejte např. Raffaelovi, když stojí 15 € místo 40 €, že jo. Pointilismus a die Blaue Reiter byl podobný případ (ten B. R. byl jen za 12 €), jen ten Brancusi holt stál plnou cenu, ale každé euro vynaložené na tu knihu stojí za to.
   No a pak klasika, jako vždycky, když jsme ve Vídni – na chlebíčky a „ochtl“ k Trzesniewskému a na kafíčko a štrůdl k Hawelkovi (je to kousíček od Albertiny, naproti sobě). Pak procházka po Vídni zakončená tradičně na Naschmarktu a u Pavilónu secese a pak domů, s mezizastávkou na večeři u kamarádů v Pavlově. Jestli do toho nic nevleze, chceme příští týden zkusit toho Tiziana v Uměleckohistorickém muzeu, ale moc se bojím, že to už nevyjde.

   1. Tak nakupované knihy jsem zatím nevážila! 🙂 A ty nejnovější (obvykle historie bez obrázků, v angličtině) jsou poměrně tlusté paperbacky, ale poměrně lehké. Asi to bude papírem 🙂

    1. Jsou v tvrdé vazbě a na křídovém papíře, takže těžké. Vážili jsme je proto, že jsme je koupili hned dopoledne a MLP se s nima zbytek dne vláčel (auto bylo daleko, na kraji Vídně v našem oblíbeném P&R), tak mě holt ta váha zajímala, taky jsem knížky vážila poprvé.

     1. Jo a formát A4 a větší, jsem zapomněla, tak už to holt u výpravných obrazových publikací bývá, no.

      1. Jo a oprava, ten modrý jezdec je samozřejmě der, die je Brücke, most, hodně podobná umělecká skupina ze stejné doby, členové se mírně prolínali a přátelili, omlouvám se, psala jsem o jedné a myslela na druhou, pardon.

      2. To jsem čekala. Historie se vždy na křídovém papíře netiskne – pokud neobsahuje fotky. TLP se nadřel! 🙂

  2. Jo, na ten jsem narazila 🙂
   Jinak ve Vídni jsem byla naposledy v létě 2019, bylo až 38 stupňů a byli jsme tedy poměrně oddáni galeriím (tam se dalo dýchat:)) Zdaleka tam nejsem tak často, abych tam měla oblíbený podnik:)) A zmrzlina mě přišla lepší než tradiční řízek – aby ne, v tom horku 🙂

 1. U nás, tedy v Norsku, jsou kolem mne veverky zrzavé. Do průzkumu je nelze zařadit, leč přesto jsem považovala za přínosné vás o tom informovat 🙂 . Také mě napadlo, jestli ta změna barvy u českých veverek není jenom nechuť nosit pořád stejný kožich!?
  Jednou jsem se s naším kocourem o ulovenou veverku prala a dalo mi dost práce ho přeprat. Veverka se šťastně schovala v keři, ale kocour se načuřil, že jsem si, sakra, vlastní veverku snad mohla chytit sama, ne!

  1. Hm, vidíš, možná je to módní trend u nás pod horama! 🙂
   Pokud jde o kocoura, počítám, že ses musela vykoupit něčím dobrým, co tak nějak nahradilo uprchlou veverku:))
   Já jsem nekonečně ráda, že psi na veverky nemají – aspoň pokud veverka není slepá, hluchá nebo úplně blbá…

 2. Moc ráda bych tu měla ty vyše zrzky, nebo i ty hnědé, jenže tu u nás nejsou (jednou cestou za FL jsem zahlédla i bílou a pak v jednom malém zoo-parku také na Fl.) Ale stejně ráda koukám i na ty naše šedivky. Začíná nám ale přibývat stolovníků, některé jsou jasně mladé. Teď už jich běžně napočítám 12 a zrovna předevčírem manžel z nákupu přivezl další velký, 18.kg pytel slunečnicových semen. Mám jich velkou spotřebu, protože kromě krmítka pro ptáky, teď každé ráno semeny nejen posypu stůl v rohu zahrady, ale ještě kus vedle rozhodím hrstky na 4 různá místa u stromů. Aby se veverky tolik nepraly a neodháněly kolem stolu. Většina se jich drží právě jen tam, ale dvě, někdy tři už jsou tak oprsklé. že si chodí pro ořechy až na verandu – pokud jsou otevřené dveře, vlezou do ní a kdyby byly otevřené ty další do domu, mám je i jídelně ! Proběhnou klidně kočkám u nosu a ony na ně jen koukají. Takže teď už raději nenechávám dveře z verandy pootevřené jako dříve, za kočkami je zavřu a teprve když samy sedí za sklem a chtějí dovnitř pustím je, nebo když je jdu sama volat. Jenže přes to všechno jejich vzájemné haštěření jsou to skvělé karobatky a rádi je s manželem pozorujeme.

  1. Maričko, to ti trošku závidím, ty veverčí hrátky 🙂 Já jsem ty skoro ochočené vídala v Londýně, ale o našich to neplatí – jsou hodně hodně plaché (a je to dobře – tedy pro ně:))

   1. Ale říká se „oprsklá jako lázeňská veverka“, tak třeba v lázeňských parcích jsou přítulnější.

    1. Samozřejmě budou oprsklejší tam, kde je lidé krmí a veverky získají dojem, že je bezpečno. U nás to moc neplatí, tady jsou veverky prostě plaché bleskurychlé stíny 🙂 Pro mě s mobilem nevyfotitelné:))

 3. Vídám u nás veverky zrzavé i tmavé, ty druhé častěji. Nikdy jsem je ale nepřistihla na zahradě, i když jsem zvyklá ptáčkům přisypávat do krmítka i oříšky. Ale sousedovi, kterého od lesa dělí jen úzká pěšina, veverky na stravu docházejí. Aby ne, taky jim vyrobil proutěný most (přes tu pěšinu) od krajního smrku ke stromu na své zahradě. A na mostě je provoz – sama jsem viděla několik, v tomto případě brunet, přebíhat. 🙂

 4. Já nevím, nikdy mě nenapadlo se pořádně podívat. Jednu dobu tu nebyly žádné, což jsem přičítala tomu, že na hřbitově bydlí kuny, ale už tu zase nějaké jsou. Ale barvy jsem si nevšimla, až zas nějakou potkám, tak se kouknu

  1. Koukni, děkuju 🙂
   Jinak je to fakt nedostatek vzdělání – víš, že jsem se o kunách coby predátorech pro veverky dozvěděla teprve nedávno – z dětské naučné stezky? 🙂

 5. U nás pod Hostýnkem je to tak na půl, jsou černé i rezavé. Psice je nevidí a nehoní, páč nejlepší pes jsem já a vidím je dřív než ony a tak psice rychle zabavím aby mne následně nestresovaly. Dneska mám se psicemi tichou domácnost, včera mi zdrhly za vlčákem,náhle se objevil ale malá mrcha ho zaregistrovala strhla tu větší. Nic se nestalo, pániček od vlčka je odkázal do patřičných mezí a Cony se potom připlazila po břichu, bylo jí to jasné a držela se o 50 m vzadu. Podělila jsem je sliby nejstrašnější smrti a zatracení, dneska půjdou na vodítku.

  1. Vlčák musel být štramák! 😀
   No, taky bych veverky radši viděla dřív než psice, ale nějak na ně nemám:))

 6. Jo a ještě trochu OT – nastává opět čas významné spotřeby slunečnice do krmítek. Máte někdo tip, kde výhodně koupit třeba desetikilové pytle? Aby člověk nemusel pořád koukat, jestli zase slunečnice nedochází? 🙂

 7. Od chvíle, kdy sypu zase ptákům a dodávám vyloupané ořechy, které se mi až tak moc nelíbí, chodí do krmítka veverky. Jsou tmavě hnědé s bílou skvrnou na bříšku. Ale objevuje se i rezatá. Všechny beze zbytku způsobí u Ajvinky kakofonii hlasového projevu, až nám trne sluch. Venku v lese, jakmile začne vášnivě čmuchat stopu, vím, že to není vysoká, ani zajíc, protože končí u stromu. To potom poskakuje okolo a na strom a ječí jako …. knírač.

 8. Krásné povídání. Veverky mám moc ráda a když na nějakou narazím, neřku-li vyfotim!, tak jsem měla šťastný den. U nás převažují veverky rezavé – vlastně si ani nepamatuju, že bych viděla jinobarevnou. V okolí Benešova jsem ale tu tmavou viděla.

 9. U nás jsou veverky zrzavé i tmavé, ale poslední dobou vídám při cestě do Kralovic spíš ty tmavé. Jezdíme tam na třech místech vysloveně lesem – teda po silnici, ale napravo les, nalevo les 😀 a tak musíme pomalu, srnky jsou oprsklé nebo sebevrazi, nevím a veverky zrovna tak.

  1. Srny bezmyšlenkovitě přebíhající sem a tam přes cesty jsou mým denním chlebem, dá se říct. Minule jsem šla lesem (bez psů a potichu) a viděla partičku, jak si to jeden za druhým hezky hopsali přes silnici. Za zatáčkou. Prakticky v okamžiku, kdy srnstvo zmizelo, projelo poměrně rychle auto – zpoza té zatáčky, řidič by je prostě neviděl. Tak jsem si říkala, jak dobře, že zase jeden masakr nenastal…

 10. V Praze víc zrzavých, na chatu chodí aktuálně zrzka a tmavá. Můžeš tam mít někde nějakého plodného samečka s dominantní barvou.

   1. To jsou planoucí zrzečky! 🙂
    Jo, taky jsem si říkala, že tu asi máme hnědého borce:)) Nebo úspěšný plodný hnědý pár 🙂 Jo, vzpomněla jsem si na Pinky, která těch mláďat stihla opravdu hodně. Ale je fakt, že měla zázemí:))

 11. U nás ve Vojanových sadech jsme teď viděli dvě veverky, obě rezavé. Chodily si na vlašské ořechy. Přes rok jinak k vidění nebyly.

 12. Nad Dalmatinovem máme veverky tmavé i zrzavé, vídáme je tak půl-napůl. Jsou to vybíravé potvůrky. Pořídila jsem sofistikované krmítko pro veverky https://www.zelenadomacnost.com/p/krmitko-pro-veverky-2014 , které se veverky velmi rychle naučily používat. Ale jen dokud jsem tam dávala vlašské ořechy. Jak jsem tam nasypala něco jiného (směs semen pro veverky), tak přestaly chodit. Přeorientovaly se na vyžírání krmítka pro ptáky se slunečnicí. To se mi nelíbilo, zavěsila jsem tedy krmítko pro ptáky na tenký dlouhý drát, aby se tam veverky nedostaly. Zrzavá veverka dva dny špekulovala, jak se ke slunečnici dostat aniž by spadla. Slyšitelně u toho nadávala. Třetí den to opravdu dokázala a pak už nikdy nepřišla 🙂
  V Dejvicích na borovici před balkónem vídám jen zrzečku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN