BTW: Zlaté cesty

Jestlipak jste si všimli, že od konce října do listopadu nastává nedlouhé období zlatých cest? Ne? Pak možná tam u vás nemáte modříny. Jestli spadané listí všechny pěšinky poctivě zakrývá, čerstvě spadané modřínové jehličí je zlatě rozzáří, takže je krásně vidět i ta neužší zvěří stezka vinoucí se bezlistým borůvčím.

 

Zlaté modřínové cesty a pěšinky jen zvýrazní změny, ke kterým na síti lesních cest a pěšin v průběhu let dochází. Tady vznikne paseka a cestu už lesáci nikdy neopraví, takže zůstane rozježděná a s větším množstvím slunce časem zaroste vysokou travou a ostružiním. Jinde o cesty pečují, takže není potřeba vyšlapávat obchvaty kolem bahna a kaluží.

 

 

Na jednom místě u nás spadl šikmo na cestu vzrostlý smrk. Už je tam dva roky a já sleduju, jak stará cesta pod smrkem pomalu mizí a nová, která ho obchází, stejně pomalu vzniká. Přestože je nová pěšina výsledkem pouhé chůze lidských a zvířecích nohou a vzniká na svahu, už je vychozená do příjemnějšího sklonu, a nepřekážejí na ní spadané větve a klacky.

 

 

A mě napadá, že lesní pěšiny jsou jako lidské vztahy. Když o ně nepečujeme, zarůstají a stávají se neprůchodnými. Pokud však byla původní pěšina velmi důležitá, je i po letech pořád ještě znát a když zezlátne modřínovým jehličím, tak opět vybízí k prozkoumání.

 

 

V mezilidských vztazích máme místo zlatého jehličí rodinné svátky a Vánoce. Právě v takových dnech je čas pozorněji prohlédnout stezky, vedoucí k našim blízkým, přátelům i vzdálenějším příbuzným. Jestlipak o ně pečujeme?

 

 

Vzpomenete si, kdy jste naposledy zavolali tetičce, dali si kafe s kamarádkou či zaskočili za sousedem? A to počítám s tím, že vztahy s vašimi rodiči a dětmi jsou pohodlně vychozenou alejí! Je důležité dát si práci a prošlápnout polozapomenuté cestičky vedoucí k srdcím lidí, kteří k vám nějakým způsobem patří.

Nikdy nevíte, kdy se k sobě navzájem budete potřebovat rozeběhnout. Tak ať cestou neklopýtáte!:))

 

 

 

Aktualizováno: 24.10.2021 — 21:01

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak jsem se dnes při procházce lesem na zlaté modřínové cesty zaměřila. Máme je u nás taky! 🙂 A ještě zářivější jsou místa, kde rostou javory – polovina jejich listů se drží ještě na větvích, polovina už pokrývá cesty a ta zlatožlutá krása je tak úplně všude!

  1. Ty javory závidím 🙂 U nás také jsou, ale je jich málo a obvykle jsou jen podél silnic. A zlatá silnice žádná výhra není – viz dole:))

 2. Lestní cesty zapadané listím (ale stále rozeznatelné cesty) se mi moc líbí, jedno jaký tvar a barvu listy mají. Ovšem modříny cestu skutečně pozlatí ! Na cestě od vlaku do chaty jsem říkali „druhá paseka“, té, kde rostly převážně modříny. Jedna tamní chatařka na jaře chodila trhat jejich mladé zelené štětičky, ze kterých dělala výborný mec a my vždy dostali skleničku. Tahle paseka už neexistuje, zmizela se spoustou okolních stromů, které padly za oběť kůrovci a vše bylo vykáceno – škoda.

  1. O medu z mladých výhonků jsem už slyšela, ale nikdy se to ke mě nedostalo blíž, než jako „znám někoho, kdo to dělá, ale nikdy jsem to neochutnal“ 🙂 Takže jsi první, o kom vím, že to i ochutnal 🙂

 3. No, jeden modřín jsme také měli, ale nad jeho zlatou stezkou jsme moc neáchali. Skoro naopak, protože jeho zlato jsme museli uklízet a ty jeho pidilístečky se špatně odstraňovaly.Sousedům na nich podkluzovalo a tak musel po letech pryč. Myslím, že modřín v přírodní zahrádce radši ne. Mohutní strašně rychle a dělá neplechu.
  Máš hezké fotky. Tady u nás už není červeno, jsme už ve žluté a javor, oproti lípám, skoro všechno listí sundal. I holé větve už se objevují, ale je hezky, slunečno. I když jedno ráno měli sousedi bílou střechu. Skoro mě kleplo, ale byla to jen ochutnávka, bílo zmizelo za pár hodin. Ale neujdem tomu, ne ne.

  1. Jano, právě se večer díváme přes streaming na seriál „Atlantic crossing“ (část natáčená i v Praze) a jsme v polovině. Je to moc pěkně udělané, ani jeden jsme nevěděl o tom, co děj popisuje. A já se musela jít hned po první části na net „poučit“ o norské královské rodině, abych měla trochu přehled 🙂 Nevím, jestli to také sledujete, ne-li mohu doporučit. A všechna čest, že ovládáte oba norštinu, mě to od poslechu přijde velmi těžká řeč. (i když ve filmu se občas střídá norština se švédštinou a dánštinou)

  2. Jano, nikomu to neříkej, ale já mám na zahradě modřín:)) Velmi rychle roste, je překrásný a naštěstí zatím ničemu nepřekáží. I díky tomu, že jsme na vsi… ono vedle máme tu obrovskou tříkmennou lípu a popravdě, vedle ní je modřín se svým jehličím úplné neviňátko 🙂
   Kdybych měla označit svůj nejoblíbenější strom, měla bych obrovské problémy, je jich víc – ale modřín by byl na jednom z prvních míst 🙂

   1. To mě teď, Dede, úplně rozesmutnilo. Měli jsme v předzahrádce modřín, rodiče ho koupili spolu se zahradou, musel být starý jako já. Celá stavba domu se mu podřídila, byl nádherný. Nejvyšší široko daleko, vidět byl zdálky. Jenže sousedi ho svorně nenáviděli, že jim „špiní“ jejich vybetonované dvorky. A že by ve větru mohl spadnout na některý dům. Nakonec mého otce udolali a modřín musel padnout
    Před nedávnem jsem byla ve Vysokých Tatrách. Husté smrkové lesy po větrné a následně kůrovcové kalamitě pryč, na nekonečných pasekách stály jen vysoké osamělé modříny…
    Ať to není tak tklivé 🙂 Máš nádherné fotky, také jsme se o víkendu potulovali barevnými lesy, zde žlutými bukovými.

   2. to mi povídej, za plotem máme obecní lípy a listí by mi nevadilo ale ta semínka! To se nedá ani ze zahrady uklidit. Druhým rokem všude vyrážejí lípy. Že bych se živila prodejem sazeniček?

 4. U nás jsou modříny stále zelené, za to buky, habry, duby a všemožné druhý javorů se pořádně činí zlatem a mědí! Včera jsem bloudila takovým lesem cestou necestou a byla to paráda. Stihla jsem dát pár fotek na FB. Dnes tak fučí, že jsem zalezlá doma a nevystrčím ani nos, Ajvi musí jít na zahradu. Takže bude po parádě, ta vichřice ji sundá. Ale když bude hezky, v šedohnědých lesích vzniknou ostrůvky zlata, modřínového!
  Ano, člověk by měl vztahy s lidmi, kterých si váží a má je rád udržovat, prošlapávat cestičky.

  1. U nás začínají zlátnout staré stromy, ty mladé jsou ještě zelené. Barvy teď dělají hlavně javory a duby. Čas buků teprve přijde.

 5. I u nás se to už barví, i vinohrady- ty jsou skoro všechny osbírané. Včera jsem si to užila se psy venku v polích, bylo krásně. Zato dneska tady zas nepříčetně fučí…

  1. Psům vlají uši! 🙂
   U nás naštěstí nefičí, stačí nově popadané stromy ze čtvrtka… chjo. Nemá to konce, ty polomy.
   A barevné vinohrady jsou překrásné 🙂

 6. Zlaté cesty kam se podíváš. Ano,tak je to i u nás. Akorát nikdy nevím,po čem to kloužu. :-)) Krásné fotky!

  1. Eh, Jenny, chápu, že klouzat se dá nejen po listí 😛 😀
   Děkuju… ono je teď krásně skoro všude.

 7. Hmm – tak zlaté cesty u nás nejsou, neb nejsme krajem modřínů. Několik jich roste u rybníka Apollo, ale tam teď nechodíme, neb je ještě móc pěkně a proto je tam móc lidí.. Ale jinak se to u nás už též barví do zlata…

  https://yga.rajce.idnes.cz/2021_Rijen_11_-_Odpoledne_u_reky/

  Co se mezilidských vztahů týče – ano, je třeba je pěstovat stejně jako kytičky a starat se o ně jako o jarní studánky či lesní stezičky. Jinak zajdou na úbytě… a to by byla věčná škoda!

  1. Víš Ygo, já jsem si myslela, že i ty širší vztahy zvládám, ale poctivě řečeno… ty dny (týdny:)) tak utíkají, že si tím někdy taky nejsem jistá! Ale ty dobré úmysly mám vždycky 😛

   1. No já se obávám, že já je nezvládám. Můj velký problém je totiž vzít mobil do ruky a zavolat. Ne že bych neměla dobrý úmysl, ale prostě tohle je moje další fóbie (sakra, neměla jsem si dát spíš nick Fóbijka?!) – začít telefonní hovor. Jsem nemožná!! (Kde je ten smajlík, mlátící hlavou do zdi?!)

    1. Nejsi 🙂 Mám to podobně. Obvykle dlouho přemýšlím, jestli je to nutné, jestli nebudu rušit, jestli není lepší napsat… 🙂

     1. No, tohle jsme řešily s Louk pořád. Naše vzájemné ohledy ústily do módu,že jsme jedna druhou „jako“ nechtěly obtěžovat,takže jsme komunikovaly velmi málo.Když to tak má nastavené i okolí, pak je to trochu problém.Ach jo, jak to má jedna odhadnout či vědět. Nejlepší je se rovnou zeptat a dohodnout se.

     2. No, často je lepší zavolat- buď řeknu, že nemůžu, nebo můžu- a za volantem se mi líp mluví než čte 🙂

  1. 😀 No jo, to není k smíchu, já vím. U nás teď máme zlaté lesní úseky také a obzvlášť vychytané to je na lesní křižovatce, která je vlastně napojení v serpentině – tedy dost prudký kopec, serpentiny a spousta mokrého listí! A klouže to jak namydlené.
   Je fakt, že zlaté silnice také vedou lidi k sobě, ale způsobem, o který nikdo nestojí 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN