HOST DEDENÍKU – Topi Pigula: Proč jsme ve spánku na novém místě neklidní? Odpověď se skrývá v mozku

Jak se vám spalo? Taková je častá otázka hostitelů, pokud spíte v novém prostředí. Je poměrně logická, protože většině lidí se v novém prostředí první noc nespí úplně nejlépe.

 

 

Jsou výjimky, sám se k nim počítám. Mám tu (z mého pohledu) úžasnou vlastnost, že usnu kdekoli, kdykoli a povětšinou tvrdě. Moje partnerka to za bůh ví jako výhodu nepovažuje, zejména v situaci, kdy spokojeně usnu v thajské chatrči poté, co nás v ní někdo nachytal a beze slova na motorce odjel do noci. V čem ale spočívá podstata hostitelovy otázky? Nejspíše v tom, že oni sami mají zkušenost s neklidnou nocí na novém místě. A v čem spočívá podstata odpovědi? Podívejme se na ni blíže z vědeckého hlediska.

 

Odborný server Discover magazine uveřejnil článek v němž vysvětluje princip, jak mozek funguje při usínání v neznámém prostředí. Ví, že není „ve svém“, ostatně není náhoda, že velké procento lidí tvrdí, že nejlépe se vyspí doma. Usínající mozek se v novém prostředí chová jinak než v domácím, kde obě mozkové hemisféry usínají najednou. V neznámém prostředí levá mozková hemisféra zůstává v režimu polospánku, podobně, jako když vám u počítače potemní obrazovka. Stačí ťuknout na kteroukoli z kláves a monitor se opět rozzáří. Mozek vlastně nespí plnohodnotně, jako kdyby se úplně „spánkově“ vypnul.

 

Tady se sluší poznamenat, že i když spíte, mozek úplně neodpočívá, bizarní a divoké sny jsou toho důkazem. Článek v Discover Magazine vychází z odborné studie publikované v Current Biology v níž se jasně uvádí, že na novém místě spíme asymetricky. Levá půlka mozku nás tak trochu hlídá. Ono neklidné spaní má dokonce svou vlastní odbornou zkratku FNE – first night effect.

 

My, co umíme usnout na letišti na lavičce, pod odstavenou lokomotivou na nádraží (vážně, bylo to v Soluni) nebo u zdi hřbitova (v Horním Maršově) to máme možná díky dlouhodobé zkušenosti. Kdo by vás taky v noci hledal pod lokomotivou nebo u náhrobků. To ale neznamená, že bych se kdysi nebál v noci sám spát v lese. A přesně si pamatuji noc, respektive ráno, kdy mi došlo, že je to nesmysl a nastal zlom.

 

To ráno jsem se totiž vzbudil, bylo to tuším v Oderských vrších nebo Beskydech, a kousek ode mne se pásla srna. V tu chvíli mi docvaklo, že jestli mě tady nenašel tvor, který je tady doma, tak člověk, který by mi chtěl ublížit mě v noci taky nenajde. A pokud ano, tak jedině tak, že by na mě šlápl. Jenže jak se bude cítit člověk, který jdouc v noci na někoho šlápne? Od té doby jsem prospal stovky nocí na nejrůznějších místech různě po světě a v naprosté většině úplně v pohodě. Takže dost možná jde jen o tréning.

 

Dede: Děkuju za článek se zajímavým postřehem! A hned se ptám – jak spíte vy, pokud nespíte doma? Jak se vám spalo, pokud jste spali pod širákem, ve volné přírodě? 

PS: Máte pocit, že spaní na stand-by je vaším údělem? Popravdě by mě zajímalo, co by vědcům vyšlo, pokud by koukali na záznam spící matky, zvlášť, pokud jsou její děti ještě malé. Tam si podle mě obě hemisféry taky symetricky neodpočinou! 🙂

Aktualizováno: 6.10.2021 — 15:00

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ouč, asi potřebuji odbornou pomoc 🙂
  V hotelu, na návštěvě, prostě všade „jinde“ spím jak zabitá. Asi z pocitu, že na mě někdo jiný dohlíží.
  Zato doma je to v poslední době na půl oka na půl ucha. Každé zašustění, kýchnutí, podrbání psa ze spaní mne vzbudí. Naše micky to ví a tak si chodí v noci pro tři pohlazení.
  Paradoxně, když už odpadnu, probudím se v noci a „nevím, kde jsem“ 😮 a chvilku mi trvá, než se zorientuji.
  A pod tím širákem se mi spalo opravdu dobře. Usínat s hvězdami nad hlavou, áách. Jen pak ráno ve čtyři ta kosa 😀

  1. 😀 vypadá to, že tady nejsi sama s tímto přístupem:))
   Jinak mám takový zvláštní dojem, že majitelé zvířat jsou svým způsobem masochisté – tolik přerušovaného spánku! 😀

   1. No, to tedy…
    Je pravda, že u dětí jsem číhala, kdy se vzbudí na krmení a pak šťastně usla… chudák dítě 😀 😀 😀
    Ale kočičku podrbat musím hned. Za to zavrnění 😀

 2. Tak to vám upřímně závidím, ten poklidný spánek jinde než doma. Tak jak prášky na spaní neužívám, tak „jinde“ si je beru každý večer.

 3. Mám to podobně jako tady mnozí, že známé zvuky mě nevzbudí, i když o nich vím.
  Nepříjemné bývá, když mě vzbudí nějaký určitý jasný hlas nebo zvuk, ale pravděpodobně je to jen výplod mozku – to se člověk docela vyleká, že na něj v noci v ložnici někdo promluvil.
  Zajímavé bylo, když jsem při pravidelném odjezdu z Prahy tvrdě usinala hned v libeňském tunelu.
  A máte to taky tak, že se vzbudíte minutu před zazvoněním budíku? Ale nikdy jsem si netroufla vyzkoušet, jestli by mi opravdu stačilo jenom nastavit budík „v hlavě“.

  1. Když jsem bydlela v Plzni, z cest na Moravu jsem znala Plzeň po ceduli s koncem obce, pak kousek dálnice, kde jsem oznámila, že u nejbližší pumpy stavíme venčit (všechny), tu benzínku a pak ceduli se začátkem obce domovské. Nevzbudilo mne ani krupobití. Průšvih byl když jsem pak, byť jen z Prahy, začala jezdit sama a tudíž za volantem.

   1. Hm, po tom jsem toužila – umět pořádně spát v dopravních prostředcích. No, když mám štěstí nebo jsem opravdu strašně unavená, občas si zdřímnu:))
    Ovšem usínání za volantem, hlavně na konci dlouhých večerních až nočních štrek, to je jiná písnička. Pak větrám, zpívám, s někým telefonuju (už mockrát mi takhle pomohla Baty:)) Martin umí v takovém případě zastavit a na 10 minut si zdřímnout. Okamžitě:)) Já to neumím – jak si řeknu, že usnu, neusnu. To až když zase řídím 😛

    1. No právě, sjetí z dálnice = probuzení. Jako spolujezdec super, jako řidič dost problém. Už jsem se z toho doufám dostala, ale sranda to nebyla.

 4. Vím v noci o tom, že si pes lehne na zem, protože se potřebuje ochladit, ale to mě nevzbudí. Tiché cvakání drápků na schodech ovšem ano- obvykle to znamená průšvih. Buď je psici špatně a musí na zahradu, nebo jsme zapomněli na stolku něco od jídla a psice to jde vyřešit, aby se nezkazilo. Vstávám v obou případech- vždycky se vyděsím vzpomínkou na to, jak Karamel křoupala skořápky z pistácií.

  1. No ano, jasně, vzbudí mne každé krknutí psa,případně nezvyklé funění a klapkání drápků,zajímavé je,že honičky koček mozek zaregistruje ale nevelí k vstávání, :-)) jen si kryji hlavu.

 5. To je moc zajímavé. Myslím, že ten lehký spánek v cizím prostředí má příčinu v tom pravěkém zvířeti v nás.

  I když já mám pocit, že u mne je to naopak. Zatímco doma má levá hemisféra hlídá, jestli je třeba přikrýt psa (Brooke několikrát za noc), jestli je třeba dosypat miska kocourovi (Zikmund má největší hlad nad ránem) anebo jestli Jeník ještě dýchá. To je problém u lidí, co nepřetržitě chrápou – když zmlkne, probudím se a vyčkávám, kdy zas začne. Když se mi to zdá dlouho, tak na pikosekundu dumám, zda si mám vychutnat ticho či zda mám do něj dloubnout – vždy vyhraje dloubnutí, i když si to vyčítám přesně v tom okamžiku, když do ticha zazní hevymetalová skladba pro cirkulu, motorovou pilu a mixér.

  Tohle všechno nemusím třebas řešit u Terky (kocour a Jeník se mnou většinou nejezdí a Brůču si mohou zakrýt sami) – takže ač ležím na daleko horší matraci, spím jak budulínek až do rána.

  1. 😀 Ygo! Ty zase perlíš:))) Jeník je, koukám, opravdu umělec 🙂

   A proč vlastně musíte přikrývat Brooke? Klepe se zimou?

   1. No protože je to dáma a ta spí přikrytá! Strašně ráda lehá na zahradě – ovšem na dvaceticentimetrovém polystyrenu a peřině, přikrytá dekou. Sem tam vyhlédnu, seběhnu dolů a znovu zababuším. Je rozmazlená… a taky trpí na prochladnutí zad a močových cest.

    Už jsem jí koupila pyžamo a na noc ho bude fasovat…

     1. Ano, prosím. taky bych ji chtěla vidět! 🙂
      pro mě je to legrační představa, protože mým psům bylo se mnou vždycky spíš horko. No jo, chlupáči… a já nesnesu zimu. Vlastně jsem jako Brůča! 😀

 6. Já cestuju většinou tak, že spím pokaždé jinde a tenhle efekt vesměs mám. Ale blbé je, že ho mám i doma. třeba po cestování vlakem můj mozek nemohl doma pochopit, že se za oknem nehýbe krajina a postel nedrncá. Po cestování ve skupině jsem se budil doma a přemýšlel, kde jsou ostatní (vždyť museli přece jít spát ve stejné místnosti). Nebo jsem si nebyl jistý kde vlastně jsem a jestli ráno musím vyrazit brzo. Prostě mám ještě last-night-effect

 7. Jo, ještě poznámka – jak jsi psal o tom spaní v přírodě. Žiju se psy už přes třicet let a zjistila jsem, že se na ně hodně spoléhám. Když mě v noci vzbudí něco… nevím co a trochu vylekaně tedy ve tmě naslouchám – vždy si řeknu: psi jsou ticho, takže to nemůže být žádný vetřelec:))
  Ovšem psům jsou jedno takové věci, jako kapající voda, otevřené okno za deště a podobně.
  Jo a ještě k naslouchání – mám náš dům tak naposlouchaný, že dokážu automaticky vnímat jakoukoliv změnu ve zvucích, jaké vydávají technologie – solární elektrárna si přede svým způsobem, tepelné čerpadlo vyluzuje svoje zvuky, topný systém (hlavně, když jsou zapojena kamna) taky. Jednu dobu jsme měli potíž s těžko vysvětlitelným náhlým poklesem tlaku v topném systému – aniž bych to jakkoliv trénovala, naučila jsem se to odposlechnout:)) Abych zasáhla, samozřejmě:))

 8. Při spaní neumím úplně vypnout uši, což se snažím brát jako výhodu 😛 Už proto, že s tím nemůžu nic dělat. Doma tedy spím lépe – znám místní zvuky, takže snáz oddělím „hrozbu“ od normálního šumu. Normálním šumem jsou i popeláři v pět ráno 🙂
  Na cizím místě spím v podstatě v souladu s tím článkem – jiné zvuky znamenají, že mě mozek burcuje častěji, abych mu ověřila, jestli dobrý a spát nebo se radši kouknout:))

  1. Tohle mám bohužel taky 🙁 Uši, ale i oči, přijde mi, že i přes zavřené oči vidím neviditelnou diodu

   1. 😀
    Ovšem nevím, co mě vlastně vzbudí, když se u mé postele ve tmě zhmotní černý pes a vytrvale na mě kouká. Když se vzbudím, působí dojmem, že tak již nějakou dobu činí 🙂
    (to bývá pokud se zhmotní před druhou až půl třetí ráno, to ji neslyším na schodech – viz normální zvuky noci)

  2. Tak to vám upřímně závidím ten poklidný spánek jinde než doma. Tak jak prášky na spaní neužívám, tak „jinde“ si je beru každý večer.

 9. Zpravidla několikrát v noci přikrývám psa. Když spíme v autě, spím „slaběji“, stejně jako venku. Otázka je, jak bych tam spala bez psa, protože hlídám já jeho. Ale i doma mě vzbudí déšť, zavřu okna a spím dál. Nic z toho mi nevadí, ráno jsem v pohodě.
  Špatně spím, když to spaní není dokonalé – s alumatkou a tenkým spacákem člověk jen poklimbává, snaží se neumrznout a moc neotlačit. Taky už takhle moc nešlapu a v autě mám tlustou karimatku a deku navíc.
  Neumím spát se zavřeným oknem. Špatně usínám, v noci se vzbudím a musím vyvětrat. Hromadné spaní ve vydýchané místnosti jenom když další variantou je umrznutí. I to auto máme pootevřené.
  Ale všechno tohle dobrý, peklo nastává při úplňku, zejména když ta kulatá věc svítí do oken tak, že mě ani žaluzie nezachrání. Nevím, která hemisféra to přes zavřené víčka zjistí, ale za úplňku se zpravidla měním v zombíka.

  1. Spím slaběji – to přesně vystihuje onen výzkum, který je vlastně pointou článku 🙂
   A s tím úplňkem taky máte pravdu. Já jsem v pohodě, ale „ta moje“ je ráno z nekvalitního (ne)spánku dost unavená.

   1. Já to lehčí spaní ale beru spíš jako výhodu – je lepší v noci vstát a zavřít okno, než ráno uklízet potopu. Je lepší psa přikrýt, než aby se za chvíli klepal zimou, nebo jej pustit vyvenčit, když zřejmě v autě taky hůř spí a začne se mlít. Pravda, když jsem to se dvěma psy absolvovala za noc několikrát, nebylo to úplně ono, ale stejně jsem ráno čerstvá, zatímco páník nechce ze spacáku.
    Nějak se mi samy třídí věci na „pozor“ a „netřeba řešit“. Takže křik opilců pod oknem vzbudí jen páníka, ale když se pes neklidně zavrtí, jsem vzhůru. Tvrdím, že to mám z pravěku – řvoucí mamut venku je mi jedno, ale myš co mi žere skromné zásoby je třeba vyřešit hned.

    1. Petro, tohle je skvělý postřeh! 🙂 „…řvoucí mamut venku je mi jedno, ale myš co mi žere skromné zásoby je třeba vyřešit hned.“
     O tom, jak slyším myš by Martin mohl vyprávět! 😛 Protože já ji slyšela a on ji musel lovit, ačkoliv beze mě by o ní nevěděl (až ráno řešil následky:))
     Automaticky mě budí pohyby psů, stejně samozřejmě mě budily děti – a dnes budí vnoučata, když u nás spí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN