BTW: Svlékněte se, prosím, do naha!

Je to ten nejčastější pokyn, jaký poslední týden slýchám. Bývá pronášen vlídným ženským hlasem a obvykle ho doplní poznámka – respirátor si na sobě nechte! Když odečtu velmi divný pocit, jaký mám, jsem-li oděná jen v respirátor, musím s jistým soucitem myslet na muže, kterým tentýž povel dává tentýž milý ženský hlas… 🙂

 

Ano, už je to tak – poprvé v životě jsem okusila lázeňské procedury. Ne, nejsem na pobytu v lázních – jak bych mohla být, když mám doma psy? Stala jsem se ambulantním klientem v Lázních Bělohrad. Mám je za rohem a specializují se na potíže s pohybovým aparátem, přičemž ty potíže by klidně mohly být, co jsem si zranila koleno, moje druhé jméno.

 

 

Copak koleno! To po operaci otravuje tak nějak předvídatelně. Když vám vybrousí kusanec menisku, chvíli to trvá, než s kloubem opět najdete společnou řeč. Tedy například pochopíte, že je zásadně proti jakýmkoliv otočkám, což vám kolikrát v zápalu nějaké činnosti dojde až s řezavou bolestí. Jenže… když vařím, jsem zvyklá se rychle otáčet ke kuchyňské lince, nebo někam spěchám a naráz si vzpomenu, že jsem něco zapomněla, otočím se a… au! Ovšem s přesvědčením, že teď už se tam snad nemá co zlomit, se to dá do jisté míry ignorovat.

Co se ignorovat nedá, jsou hlasité a teď už skoro trvalé stížnosti mé porouchané bederní páteře. To nejsou jen stížnosti, to jsou i supliky, petice a rychle směřujeme i k obviněním! Po půlročním kulhání jsem se dostala do stavu, kdy se mi v mozku vypnul SW řídící normální pružnou chůzi a výsledkem je, že chodím jako postřelená kačena (to je ta zdvořilá verze:)). Pokud mám NW hůlky a jdu po pěkné cestě, ještě to zvládám. Ale seberte mi jedno nebo druhé (nedej bože oboje) a místo pružné chůze začnu předvádět… řekněme křečovité pokusy o chůzi. A to pro mě bývala chůze úlevová poloha, když mě bolela záda!

 

Respirátor si v lázních mohu sundat jen v bazénu 🙂

 

Martin se už na to nemohl dívat, takže na mě tlačil tak dlouho, až jsem do těch lázní zavolala. Což jsem začátkem září udělala a ejhle, už se máčím! A cvičím:)) Musím říct, že se mi to líbí, hlavně cokoliv, co se odehrává ve vodě. Miluju cvičení v bazénu – tam vypadám nejen kompetentně, ale navíc mě při cvičení nic nebolí:)) Na suchu je to podstatně horší. Ovšem, jak podotkla jedna paní, v bazénu se bydlet nedá, takže se musíme snažit.

Velkou pomocí je pro mě cvičení s fyzioterapeutem. Mládenec byl skvělý, opravdu poslouchal, když jsem mu líčila své problémy. Potom mi předvedl, jak chodím 🙂 , vzápětí, jak bych chodit měla, a pak mi dokázal, že se člověk může potit i při pouhé snaze stát rovně. Ale funguje to – opakuju si jeho rady, když chodím se psima a zaseknu se v horším terénu. Akorát, že by to mělo jít automaticky, že jo…

 

 

Co si ovšem opravdu užívám, jsou záblesky životních osudů a historky, které v podstatě denně odposlechnu. Ne, nepokládám ucho na zavřené dveře! Nemusím. To je druhá stránka lázeňských procedur, kde od sebe kabiny oblékací i lázeňské, dělí jen tenké přepážky a závěsy. Prostě slyšíte, jak život kolem bublá a moje hlava se pak plní všelijakými obrazy.

A víte, co je na tom nejlepší? Že jsem zatím nenarazila na jednoho nevlídného člověka! Sestry jsou milé, i když toho mají moc, a hezky jednají i s lidmi, kteří holt už na cokoliv potřebují víc času. Vím, chodím tam teprve týden, ale stejně… Je to nesmírně osvěžující 🙂

A tak se dnes nadhazuju téma lázní – byli jste někde v nějakých? Jak se vám to líbilo? Co nejvíc a bez čeho byste se obešli? A zažili jste tam nějakou zajímavou příhodu? 🙂

 

Aktualizováno: 26.9.2021 — 19:54

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Dede, užij si pobyt v lázních, je moc fajn, že jsi spokojená s přístupem personálu, to je hned všechno veselejší. Jak jsem slyšela, někdy se pravý výsledek dostaví až později (po dnech i víc), až tělo začne na všechna blahodárná cvičení, masáže a koupele správně reagovat 🙂

    V lázních jsem nikdy nebyla – tedy na využití nabízených služeb, jinak s manželem jsme ty nejznámější prošli „jako tůůristi“. Tvoje lázně Bělohrad ale neznám.

    1. Děkuju Maričko 🙂
      Lázně Bělohrad jsou zhruba mezi námi a Jičínem. Taky moc hezký kraj ❤️

  2. Já jsem byla kdysi dávno ještě jako mladá ve Frantovkách, byl to konec dubna, takže počasí nic moc a jen si pamatuju, že jsem běhala jak zběsilá z jednoho konce na druhý, jak jsem měla načasované procedury.
    MLP byl ve Frantovkách PŘED výměnou kyčelního kloubu, taky nějak na přelomu dubna a května. Dodneška jsem nepochopila proč ho hnali do lázní (bylo to na křížek) a před tím ještě na rehabilitace, když po procházkách chodit nemohl – a že to je na výměnu, mu řekl ortoped jasně, a koupele a zábaly na artrózu v tom stadiu mu byly na houby. Za to po operaci nedostal ani rehabilitace, natož lázně. Ale zase musím pochválit FN v Plzni, operace se povedla, péče byla bez chyb a zrehabilitoval se holt sám 🙂

    1. Alimo, moje kamarádka Dana (fyzioterapeutka) o tom ví – že mnoha lidem nejen nenapíší po operacích rehabilitaci a o nutném cvičení se jen zmíní doktor na kontrole. Lidé, kteří tomu nerozumějí se o rehabilitaci tedy nijak nezajímají a v lepším případě se aspoň snaží nějak dělat to, co jim doktor doporučil. Na rehabilitaci tak dorazí až když to fakt nejde – a to už může být pozdě na to, aby se dosáhlo plné hybnosti kloubu.
      Koleno mi Dana rozcvičila dokonale, ale problém holt u mě je mnohem komplexnější, no.

  3. Byla jsem ve Františkových Lázních, v památném roce 1989, na lékařský předpis a byl to nezpomenutelný pobyt po mnoha stránkách. Nevím, jak to funguje teď, ale tehdy my, co jsme byli v lázních „na křížek“, jsme měli přísný režim, ve 22 hod. bylo nutno být na pokoji. A tak, když v polovině pobytu za mnou přijel manžel na víkend, muselo naše rande skončit včas a já pak běžela jak o závod, aby mi nezavřeli sanatorium. 🙂 Pamatuji se, že jsem nechtěla jet, čím víc se blížil termín nástupu do lázní, tím víc jsem litovala toho, že jsem se k pobytu nechala přesvědčit. Opustit rodinu na měsíc se mi zdálo hrozné! Žádné mobily, ani doma jsme neměli pevnou linku, jen dopisy a pak předem domluvený hovor na telefon v hale lázeňského domu. Ale nakonec to bylo pěkné a hlavně úžasný, téměř obrodný relax! No a na závěr jsem taky ve Františkových Lázních zažila 17. listopad, i když tam revoluce přišla se zpožděním – a to už jsem byla doma. 🙂

    1. Hančo, pořádek musí bejt! Žádný rande po dvaadvacáté hodině – jak bys vypadala druhý den na procedurách? 😀
      Jinak i tady jsem od lidí slyšela, že lázně nejsou žádný odpočinek, ale pilná práce:)) Jedna paní si tak v rámci našeho rozhovoru vzdychla – doma ve tři čtvrtě na sedm pomalu rozloupne oči a tady už musí sedět na snídani! 🙂

      1. To je pravda, představte si, že jsem si do lázní brala budík! Buď jsem musela být na snídani úderem sedmé a pak hned na procedury, nebo dokonce absolvovat proceduru o hladu a pak teprve na snídani. A spát jsem chodila nejpozději v půl desáté, spíš v devět. A to doma touhle dobou začínám žít. A ráno, co už nechodím do práce, vyspávám.
        Tak ani nevím, jestli ještě teď chtějí v lázních dodržovat nějakou večerku. Myslím, že ne, ale bylo by mi to stejně jedno. Byla jsem vždycky večer utahaná jako po směně v kamenolomu. Sestřička na masážích mi řekla, že je to normální.

  4. Zhruba před 10lety jsme se rozhodli s manželem, že si uděláme „dobře“ prodlouženým víkendem v Poděbradech spojených s nějakými procedurami… no, nápad byl dobrý, ale skutečnost…. Měli jsme pocit, že se tam zastavil čas někdy před dávnými lety. Jen na uvítanou jsme museli u večeře usednout k jednomu stolu již částečně obsazenému, i když restaurace zela prázdnotou. A zároveň dostali příkaz, že zítra to musíme opět dodržet. Ve stejném duchu to pokračovalo i další den, tak jsme si pobyt zkrátili….

    1. S tímto o Poděbradech mohu jen souhlasit. A co se týče kvality předkládaných pokrmů – závodní jídelna je proti tomu Alcron. Manžel tam byl po operaci v lázních a já na placeném pobytu. Už nikdy více!
      Zato Třeboň (lázně Berta) nebo Luhačovice, tam jsme byli na placených pobytech vždy spokojeni.
      A jinak Dede přeji, aby ses řádně vyléčila a koleno i záda daly pokoj. I když, drze si dovolím podotknout, že od určitého věku, když se člověk ráno probudí a nic ho nebolí, tak je už mrtvý.

      1. Děkuju, milá Jiřino! Podívej, já mám dost jiných bolístek, abych se cítila naživu:))) Chodit prostě musím – a nejen kvůli psům 🙂

    2. Před deseti lety a ještě diktátorské podmínky? No potěš. To sezení u jednoho stolu nebylo nic než čistá buzerace – aby nemuseli prostírat dva, nejspíš 😛 Vůbec se nedivím, že jste to skončili dřív.

  5. Milá Dede,přeji Ti aby si se řádně vyléčila a hlavně aby to co nejvíc pomohlo! Byla jsem několikrát ve Františkových lázních, v době když jsem kolem 30let mého věku poněkud dost onemocněla. Lázně mi fantasticky pomohly a všem , se kterými jsem tam byla také.Jen mi bylo smutno po synkovi,který mi však psal krásné dopisy.Např. v jenom stálo“ moje maminko milá,doufám, že se úspěšně léčíš“,chodil tenkrát asi tak do 2.tř. 🙂 .MLP za mnou vždy na poslední týden přijel a bylo to moc fajn. Naposledy jsem byla s kolegyňkou v Třeboni a pak Luhačovicích, to jsme si na cca týden zaplatily i s procedurami. Všem naše vynikající lázně vřele doporučuji.

    1. Děkuju ti, milá Jenny! Snažím se (a možná už jsou vidět i nějaké výsledky, ťuk ťuk:))
      O Třeboni i Luhačovicích jsem slyšela to nejlepší – však o Luhačovicích nám psala i Matylda, mají to tam s Mušketýrem obšlápnuté 🙂

  6. Do lázní jsme párkrát jeli na týdenní dovolenou. Procedury příjemné – hlavně ty na záda.
    Takzvané „křížkové“ lázně jsem si užila jednou, i když bez té diagnózy, na kterou to bylo, bych se obešla. Bylo to před dvěma lety, tudíž před covidem, a tak nebyly respirátory potřeba. Pobyt ve Františkových Lázních mi vyšel na srpen, bylo hezky a procedury byly fajn. Líbilo se mi cvičení v bazénu, uhličité koupele, dechová cvičení, manuální lymfatické masáže. A co bylo snad úplně nejlepší, byla tamní kuchyně. A nelitovala jsem, že jsem si připlatila za jednolůžkový pokoj. Fyzioterapeutky i fyzioterapeuti byli všichni milí a příjemní a trpěliví. Jak říkám, lázně prima, až na tu diagnózu (karcinom prsu). Tak mi prosím držte palce, ať se to nevrátí. Ty pravidelné nutné kontroly moc dobře nesnáším.

    1. Jiřino, naprosto chápu, že ty kontroly ti jdou na nervy – taky trnu, když taťka jde. Ale určitě to bude dobré! 🙂

  7. V republice lázní stovky – jenom jedny Velichovky… nebejt Schornera a jeho armády a lidí,co mu přestavovali a přetáčeli směrovky, aby na Povstání do Prahy nedojel..nic zajímavého,ale procedury pro lidi s marnejma kolenama a kyčlema – excelentní…moje maminka tam byla 8x a byly to takové malé Lurdy…..ale nádherný okolí…

    1. Samozřejmě, že je ve Velichovkách krásně! Však je to náš kraj:))
      Mám to tam asi stejně daleko jako do Lázní Bělohrad, ale když jsem se ptala na samoplátecké pobyty, byli velmi… neteční. Tak jsem šla na druhou stranu, no! 🙂

  8. Přeji ti veliké zlepšení, bolesti jsou otrava. Nikdy jsem v lázních nebyla a doufám, že mi to ještě vydrží. Po operaci menisku koleno nezlobí, ani o něm nevím. Operovaná záda po pádu z výšky se ozvou hlavně při domácích pracích 🙂 Mírný předklon vyvolá jakousi křeč, která ale pomine v okamžiku, kdy si na minutku sednu. Takže moje lázně jsou jakákoliv židle. A cvičení. Když svoji sérii cviků vynechám, záda se ozvou častěji. Cvič!! Já jsem vlastně v pohodě. Buď jsem dobrá já, nebo chirurgové a ať tak či tak, jsem tomu ráda. A přeji, abys mohla být ráda taky!

    1. Jano, ty jsi prostě železná lady, navzdory tvým úrazům! A mně nezbývá než ti přávidět 🙂

      1. Pche – jakto, že pít se to nedá! Šťáva jako med – 20 °sladu, kam se hrabou všechny kupované sladké čurapindy! A za pár dnů bude burčák a to bude teprve éňo ňéňo.

    1. Mám pocit, že pivní lázně jsou v Rožnově pod Radhoštěm – viděla jsem tam reklamy:)) Ale tam by mě nedostali – pivo mi… no… smrdí 😛 Čokoládová by byla lepší! A ani bych se neolizovala:))
      Fotky máš tradičně krásné – nechceš o tom něco napsat? 🙂 I když ty to asi použiješ do Fotoroku, řekla bych:))

      1. Když o vinobraní jsem už psala – a myslím, že dokonce dvakrát… napíšu něco o parní lokomotivě 🙂

    2. YGO, to jsou moc pěkné fotky a úroda voní až sem a držím palce, aby i víno se po všech stránkách povedlo (tedy i ten burčák). Dva dotazy! Jednak opravdu se hrozny na víno nejsou nic moc na jídlo? Tedy předpokládám, že ty na jídlo jsou na to extra vyšlechtěná odrůda.

      A na fotkách jsou hrozny sice hustě, ale jen dole. To už byly vrchní sklizené, nebo se takhle rodí jen na nízkých větvičkách?

      A Terce přeji časem plné uzdravení !

      1. Odpověď číslo jedna: ano, na jídlo se šlechtí hrozny, aby měly velká zrnka a pokud možno málo – nebo žádné – pecičky. Ale mezi námi – hrozny, které se zpracovávají na víno, jsou daleko chutnější, voňavější a často i sladší než ty stolní. A když ho sníš přímo na vinohradu… mňam.

        Odpověď číslo dvě: Ano, hrozny jsou jen ve spodní (či střední) části vinohradu – na květ nasazují koncem května, kdy jsou výhonky ještě malé. Ty rostou celý rok – v létě se vršky užínají a vylamují zálistky, takže další hrozny už nerostou. Stejně by nedozrály a ubírají mízu (podobné je to třebas i s rajčaty).

  9. V lázních jsem nikdy nebyla (pominu-li pár masáží a bazén v Lednici – když už jsem bydlela naproti 🙂 ), ale mamka byla v lázních stálý host, protože s jejím nevalným zdravím (funkční pouze jedna ledvina a každoroční dlouhodobé záchvaty ischiasu, či-li húsera) bez lázní ani moc fungovat nešlo. Takže těch lázeňských historek jsem vyslechla neúrekom… a těch životních osudů, co se přes naši rodinu převalilo! To jsme často koukali jak vrány, jak se jinde žije 🙂 🙂 !!

    Terka taky dumá, jestli by lázně nezkusila, stále chrúme a noha otíká a bolí (ještě pořád chodí na rehabilitace a různé elektrošoky 🙂 ), ale má stejný problém jako ty – nemůže na pobyt, ale jen ambulatně, protože co pes, že. Tak uvidíme…

    P.s. fotka moc hezká, ale stejně jsem tajně doufala, že bude ta po povelu „Svlékněte se!“ – byla by taková víc ilustrační 😉

    1. 🙂 No právě! Rouška je sice hezká, ale od ní dolů by to bylo víc cooóól! No, ještě tam Dede stále dochází, tak možnosti tu jsou, ne?

      1. Ygo! 😀 Abyste věděli, mám jednu nahou fotku – nemám na ní respirátor! 😛
        Terce držím palce. Když ono hojení je velmi individuální – co je u jednoho snadné, u druhého ne.
        Já jsem asi narazila na pozůstatky poměrně velkého úrazu, který jsem měla, když jsem v šestnácti spadla z koně. Tehdy mi to koleno dali na šest týdnů do sádry (od kyčle ke kotníku) a samozřejmě jsem neměla žádnou rehabilitaci. Ale koleno se spravilo a dokázalo být většinu mého života „tím lepším“ 🙂 Ale po magnetické rezonanci se ukázalo, že tam mám vedle následku aktuálního úrazu i celkem rozsáhlé poškození chrupavky (asi centimetr čtverečný). dalo se s tím žít, pokud byl meniskus celý. Teď to prostě moc nejde. Tak ať Terka nic neuspěchá a rehabilituje – vyvaruje se tak za čtyřicet let podobně nepěkného překvapení…

  10. Do lázní jezdíme na wellness jako samoplátci- na své letité potíže se zády bych nárok možná měla, ale asi málo kňourám u doktorů. Chodíváme i na procedury- ruce a záda zničená od počítače si zaslouží tu rašelinu, támhle uhličitou koupel, tuhle masáž, támhle parafín. Jenže za ty čtyři dny se toho moc nepořeší a tři týdny bych potřebovala na lékařský předpis… tolik dovolené bych ani neměla!

    1. Popravdě já jsem moc ráda, že člověk může jako samoplátce jet – počítám, že kdybych závisela jen na doporučeních, tak mám prd. I rehabilitaci po operaci jsem si sháněla (a platila) sama.

  11. Milá DEDE, přeji ti ať si procedury užiješ a hlavně ať ti pomohou.
    Já mám také letité problémy s koleny a zády.
    A tak jsme se rozhodli s manželem, že si zakoupíme příští rok pobyt v Mariánských Lázních s procedurami zaměřenými právě na pohybový aparát. Dopoledne procedury a odpoledne a vpodvečer procházky po Mariánkách.

    Kdysi po operaci mozkové malformace jsem byla na křížek v lázních Dubí u Teplic. Nemohla jsem si vybrat, bylo mě to přiděleno. Copak procedury byly dobré a pomohly mě. Ovšem v Dubí chcípl pes, tam nebyly už ani pouliční lehké děvy. Odpoledne jsme jezdily s kolegyní z pokoje do Teplic. Navíc jsem tam byla v listopadu a to počasí už nebylo nic moc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN