ROZHLEDNÍK: Tipy a triky na cestování (3) – Jak platit?

Nemůžu si pomoct, ale směnárny pro mě vždycky měly určitou pachuť. V mnoha turistických destinacích se člověk potkává s tím, že si buď účtují absurdní poplatky, nebo se (v zemích, které nejsou úplně bezpečné) vyskytují vyloženě kriminální případy, kdy dostanete třeba neplatné peníze. Nejlepší varianta je tedy samozřejmě platit co se dá aplikací nebo kartou, a když už opravdu není zbytí, mít hotovost, ale otázka, jak se k ní dostat, nemá tak triviální odpověď, jak by se mohlo zdát.

 

Nejprve se podívejme na rizika, která vás mohou na cestách, pokud jde o placení, čekat, pak na to, jak se jim vyvarovat, a nakonec jak placení zefektivnit, tak, abyste se mohli soustředit na to, kolik platíte, místo toho, jak složité bude to zaplatit. Seznam toho, co hrozí, je tedy zde:

 

Při platbě hotovostí:

 

 • Můžete přijít o hotovost, kterou máte s sebou, kvůli kapsářům.
 • Při pokusu o směnu peněz vás někdo obere buď na kurzu nebo vám dá falešné bankovky.
 • Mohou vám vrátit falešné bankovky, když s nimi někde budete zkoušet platit.
 • Můžete hotovost někde ztratit.

 

Při výběru z bankomatu:

 

 • Někdo může zneužít vaši platební kartu.
 • Může vás „legálně okrást“ sám bankomat.
 • Může dojít k poruše, kvůli které vám bankomat sežere kartu a už ji nevydá.

 

Při placení kartou:

 

 • Vaše karta může být zneužita (někdo si ji z obou stran vyfotí a něco s ní přes internet zaplatí).
 • Mohou vám vnutit nevýhodný kurs.

 

Pokud jde o platbu hotovostí, nejlepší platba hotovostí je ta, k níž nemuselo dojít. Snažte se hotovostí platit co nejméně, protože rizika platby v hotovosti vysoce převyšují rizika platby kartou. Nejbezpečnější hotovost je ta, kterou nemáte zrovna u sebe, a nejbezpečnější, pokud hotovost potřebujete, je, ji sehnat z důvěryhodného bankomatu. Jak poznat důvěryhodný bankomat? Ideálně je to takový, který je přímo uvnitř v pobočce nějaké banky, na místě, kde na něj vidí kamery. Tam je totiž minimální šance, že podvodníci bankomat upravili tak, aby ukradli údaje z vaší karty a vaše PIN. Jak to podvodníci dělají? Nasazují zpravidla speciální čtečku magnetických proužků na otvor bankomatu, kam se vkládá karta, instalují na bankomat nebo do jeho blízkosti malou kamerku, která se snaží vidět PIN, které zadáváte, nebo nasadí tenkou vrstvu klávesnice na skutečnou klávesnici, která posílá zlodějům všechno, co na klávesnici zadáte, tedy zejména vaše PIN.

 

Jak se tedy takovému podvodu vyhnout? Pokud to jen trochu jde, používejte bezkontaktní čtečku na bankomatu (je-li tam). Pokud tam není, první, co udělejte, když přijdete k bankomatu, je, že se z něj snažte urvat, co se dá. Cloumejte otvorem na karty, snažte se vytrhnout klávesnici. U pravého bankomatu nemáte šanci ho jakkoliv poškodit; pokud vám cokoliv zůstane v rukou, nachytali jste podvodníka a ušetřili si spoustu starostí.

 

Máte-li s sebou jen jednu platební kartu (což je samo o sobě riziko), myslete na to, že se může stát, že vám bankomat kartu sežere a přijdete o ni. Co budete dělat v takovém případě? Budete se potřebovat spojit s obsluhou bankomatu, což je přesně důvod, proč používejte bankomaty v bankách; tam jsou totiž lidé, kteří vám mohou pomoct.

 

Některé bankomaty se vám budou snažit vnutit nepoctivý kurs pomocí systému dynamické konverze měn (DCC). Tento systém vám nabízí přepočet kurzu místo toho, aby to udělala vaše banka podle kurzu platného v moment transakce, a dělá to velmi sugestivně. Typicky tak, že ukáže volbu „přijmout“ větším písmem než volbu „odmítnout“, volbu „přijmout“ ukáže zeleně, volbu „odmítnout“ červeně, nebo vás vyloženě odradí tím, že pro tu „správnou“ volbu musíte zmáčknout fyzicky červené tlačítko na jeho klávesnici. I tehdy se vás ještě může pokusit okrást tak, že vám vnutí provizi za výběr, ale tomu už se nijak vyhnout nedá; ne jinak, než výběrem jiného bankomatu. Notoricky známá je tímhle síť bankomatů Euronet, která okrádá zásadně majitele platebních karet vydaných jinde, než v zemi, kde ten bankomat je umístěný. Dále pozor na částky: detekuje-li bankomat zahraniční platební kartu, dá vám kolikrát na výběr částky absurdně vysoké, a dělají to například u nás i „poctivé“ banky, u nás třeba ČSOB: vložíte-li do jejich bankomatu zahraniční kartu, nejnižší částka k výběru nebude 200 Kč, ale několik tisíc, a ta nejvyšší je, pokud si dobře vzpomínám, kolem dvaceti tisíc Kč. Stejnou fintu na vás budou používat i jinde, tedy budou chtít, abyste si vybrali zbytečně hodně, za zlodějský kurs (třeba se zahraniční kartou u nás vám podvodné bankomaty smění jedno euro ne za 25 Kč, ale za 15 Kč) a ještě s provizí.

 

Systém DCC funguje i na některých terminálech, když platíte kartou v obchodě, ale tady se vyplatí vždy jen zmáčknout červené tlačítko nebo volbu „odmítnout“, když se to ptá na výběr měny. Základní pravidlo je – nikdy neberte platbu v českých korunách, vždy a pouze v měně země, ve které jste.

 

Jinak vás můžou okrást jenom tak, že si vyfotí vaši kartu zpředu i zezadu a budou se snažit s ní něco zaplatit přes internet. Tomu se dá vyhnout tak, že jednak nebudete svou kartu dávat z ruky, a hlavně: mějte zapnutý systém 3DSecure. To je nutnost autorizace každé platby kartou přes internet za pomocí dvoufaktorového ověření (tedy SMS nebo aplikací vaší banky).

 

Jenže i když si dáte pozor na všechna výše uvedená rizika, jedna věc zůstává, a to je samotný přepočet měny a bankovní poplatky, které na vás nastražila vaše vlastní banka. Zejména pak za výběr z bankomatu – tyto poplatky ještě u některých bank dosahují částky kolem 100 Kč za jeden výběr, a na kurzu si české banky typicky berou zhruba korunu navíc na jednom euru (a tomu odpovídající ekvivalent u jiných měn) s tím, že čím exotičtější měna to je, tím je kurs nevýhodnější. S tímhle se dá nejlépe bojovat pomocí předplacené platební karty jako je Revolut nebo Wise.

 

Revolut a Wise jsou dvě největší evropské fintechové (fintech = „finanční technologie“) banky, které poskytují účty všem občanům EU a EHP a které se ovládají pouze mobilní aplikací. V nich máte možnost si zřídit více účtů v různých měnách a libovolně si mezi nimi měnit peníze, často za středový kurz. Středovým kurzem pak platíte kdykoliv platíte kartou, takže rozhodně má smysl tyhle banky využívat na maximum. Funguje to tak, že svou kartou od české banky si dobijete účet na Revolut nebo Wise a pak platíte všude jejich kartou. Z čeho tyto banky žijí, ptáte se? Z bankovních poplatků za převod a za výběr z bankomatu. Obě mají účty zdarma a placené účty, s tím, že máte-li účet zdarma, máte výběr z bankomatů do určité výše zdarma (u Revolutu je to cca 7000 Kč měsíčně) a nad to platíte nějaké to procento z vybrané částky. Podobně je to u převodu měn: pokud si převádíte měny z jednoho účtu na jiný v rámci této banky, do určité výše (u Revolutu 25 tisíc Kč) zdarma, nad to platíte poplatek za převod. Pokud chcete mít převody bez omezení, musíte platit měsíční paušál zhruba 400 Kč, což je ale něco, co se hodí lidem, kteří často převádějí větší částky (typicky: pracují v zahraničí a posílají peníze domů). Pro účely cestovatelů bohatě stačí ty účty, které Revolut nebo Wise poskytují zdarma.

 

Co se ovšem rozhodně vyplatí, je, mít platební karty v telefonu přes Google Pay nebo Apple Pay. Máte-li je tam, jednak snížíte riziko, že vaši kartu někdo zneužije, ale hlavně: i když náhodou přijdete o telefon, není těžké obnovit přístup na jakémkoliv novém zařízení, které si koupíte. S tím souvisí ovšem jiná věc: vyplatí se zřídit si paralelní SIM kartu od vašeho českého čísla a vložit ji do druhého, ideálně „hloupého“ telefonu, který budete, klidně i vypnutý, nosit všude s sebou na místě, kde ho neztratíte. Protože když pak budete obnovovat cokoliv v případě ztraceného telefonu, včetně platebních karet, budete potřebovat přijímat SMS na vaše české číslo. Paralelní karta funguje tak, že je to druhá SIM karta na totéž telefonní číslo, jaké máte normálně, a v jeden moment může být zapnutá jen jedna z nich. Jsou-li zapnuté obě, signál nebude mít ani jedna. Pokud vám ovšem někdo ukradne telefon, díky tomu druhému si snadno všechno obnovíte.

 

Dále je tu otázka debetních nebo kreditních karet; to nejlepší, co můžete udělat, je, používat pro běžné nákupy čehokoliv předplacenou kartu Revolut nebo Wise, kterou si budete dobíjet ze své debetní karty (tedy té od běžného účtu), ale kreditní kartu je dobré mít kvůli půjčování auta nebo, v některých zemích, zejména pak v USA, kvůli placení hotelu. Ve většině zemí a zejména mimo EU vám na debetní kartu auto ani nikdo nepůjčí, musíte mít kreditní kartu. Samozřejmě to znamená, že jakákoliv taková transakce nebude za středový kurz jako u Revolutu nebo Wise, ale za ten, co poskytuje vaše banka, který je o něco málo dražší. Rozhodně nepoužívejte svou debetní kartu od běžného účtu k placení běžných nákupů, protože riskujete její zneužití. Ideální je, mít revolutku nastavenou na automatické dobíjení s tím, že ručně dobijete kartu jen těsně před transakcí, kdy čekáte větší náklady. Osobně mám zadané pravidlo „pokud mi klesne kredit pod tři tisíce korun, dobij o tři tisíce“. A většinou to stačí.

 

No a nakonec tu je placení různými online peněženkami a aplikacemi. V různých zemích mají lokální aplikace, které fungují tak, že si je (svou běžnou platební kartou nebo revolutkou) dobijete a pak s nimi platíte věci jako parkování, jízdenky a podobně, například namířením fotoaparátu telefonu na QR kód na automatu. Bývá to náhrada za přímou platbu kartou na automatech, které nemají na karty terminál, ale jinak berou třeba jenom mince (které zrovna nemusíte mít). Tyto aplikace jsou bezpečné, ale rozmyslete si, jak moc je potřebujete, protože jich je docela dost a můžete si jimi snadno zahltit telefon, nemluvě o tom, že často chtějí předplatit určitou částku (třeba 10 eur), z níž pak čerpáte, a pokud to bude jednorázová platba, nemá to zpravidla moc cenu.

 

O tom, jak platit, aby to bylo úplně nejvýhodnější, se dá mluvit ještě dlouho – co vy, jaké máte při cestování tipy?

Předchozí díly najdete zde:

ROZHLEDNÍK: Tipy a triky na cestování (1) – Jak být online

ROZHLEDNÍK: Tipy a triky na cestování (2) – Jak na mýtné, parkování a nízkoemisní zóny

Aktualizováno: 29.9.2021 — 20:32

16 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Clanek je detailni, perfektni navod na zpusoby placeni v cizine. Ja bych jen doplnila, ze pokud byste se dostali do situace, kdy musite vyhledat lekarskou pomoc v jizni Francii, vyberte si cash nez se dostavite do nemocnice.

 2. Hlavní výhoda Revolutu je placení online. Občas člověk musí na internetu něco objednat nebo si i zajistit nějaké ubytování či půjčení něčeho (nejen auta) a tady dávat vygenerovanou virtuální kartu má výhody. Já tam i kupuju trochu akcie nebo směňuju měny pomocí stop-loss nastaveného kurzu.

  Každopádně jsou české banky, které mají výběry zdarma a solidní kurz při výběru. Mám mbanku svět na toto.

  U placení kartou je ještě problém, že někdy v obchodech musíte dát kartu a prodavačka jde někam do kumbálu ji pípnout na terminál. Viděno hodně v Itálii, pak v Chorvatsku a Slovinsku a teda postcovid Sasku, které se tváří jako že teď už se platit kartou dá, ale je to strašně obtěžující věc. No a problém je to proto, že prodavačka může cizí kartu vidět poprvé a prostě tam odsouhlasí všechno včetně DCC převodu

 3. Super článek!
  Na toto téma docela povedené video České bankovní asociace https://www.youtube.com/watch?v=MUZZV422REk. Další díly se věnují jiným zákoutím finanční gramotnosti.
  Janek Rubeš (průvodce předchozím videem) se věnuje takovým věcem dlouhodobě, odkaz dám do následujícího příspěvku.

 4. Když to tak čtu, říkám si, že je dobře, že nemůžu cestovat.
  Ne, to je nadsázka. Dozvěděla jsem se mnoho nového o věcech, o kterých jsem neměla ani ponětí. A něco vědět je vždy dobré.

  1. Ono to samozřejmě jde i bez toho, akorát pak člověk trochu riskuje, že ho někde okradou. A pár tisíc kilometrů od domu není takový zážitek něco, co člověk nutně chce… Jinak samozřejmě hodně těch rad platí i u nás, akorát tady je člověk blízko domu, takže to, že se stane obětí trestného činu nebo podvodu není až tak velký problém. Domů se vždycky nějak dojede a stojí to maximálně peníze, ne spoustu starostí navíc.

 5. dekujeme za dalsi skvele tipy.
  tohle nas prekvapilo na letni dovolene v polsku – ubytovatel trval na platbe v hotovosti a pri vyberu z bankomatu (uvnitr banky) se nam pekne protocily panenky z vyse poplatku. bohuzel ale jina moznost nebyla, a tolik eur s sebou nevozime.

 6. Jo a do třetice:)) K těm kartám Revolut.
  Mám jen základní účet (tedy zadarmo) a kartu používám k placení mobilem (tedy mám ji zadanou v aplikaci Apple Pay). Dobíjím ji přes kreditku, tedy je to placení vzdálené od mého základního účtu o dva důležité kroky s tím, že na kreditce mám ještě pojištění proti zneužití karty.
  Vím, že spousta lidí nemá ráda kreditní karty, protože „generují dluh“. Na to ale stačí si zadat na základním účtu automatické splácení, takže člověk může využít její výhody beze strachu. Navíc, do mobilu vám chodí sms zpráva s upozorněním na stav vaší karty vlastně po každém placení, takže je to velmi přehledné. Tedy i bezpečné, pokud těm zprávám věnujete aspoň trochu pozornosti:))

 7. Ještě ke směnárnám.
  Pokud cestujeme po Evropě, neměníme peníze předem nikdy – na většině míst vystačíme s kartou a potřebnou hotovost vybíráme z důvěryhodného bankomatu.
  Než jsme jeli do USA, potřebovali jsme dolary – hotovost a to pokud možno i malých bankovkách. Je to hlavně otázka placení parkování a jejich slavných čtvrťáků:)) Tedy – byla, při našem prvním pobytu, což bylo myslím před pěti lety. Vyřešila jsem to se svojí bankou – dala jsem jim vědět svůj požadavek dostatečně dlouho dopředu, takže jsem bezpečně dostala vše tak, jak jsem potřebovala a vyhnula jsem se směnárnám.

 8. Díky Andy, za ten přehled! I když po přečtení mám dojem, že svět je mnohem nebezpečnější místo, než na jaké vypadá:))
  Ve skutečnosti je spousta tvých pravidel platná i pro placení tady v ČR – opatrnost je nezbytná vždycky. Pokud si na ni člověk zvykne, je život prostě snazší.
  A zlodějské bankomaty jsou i u nás, takže pravidlo využívat ty, které jsou označeny jako bankomaty patřící některé z našich velkých bank, platí.

  1. No, bydlet na malém městě má své výhody- jsou tam JEN bankomaty velkých bank. U nás na dědině není nic, tak dojíždím do toho maloměsta, pokud je to potřeba (třeba u zubaře nebo veterináře platím v hotovosti).

   1. Sice bydlím v trochu větším městě, ale kartou platím vyjímečně, jen větší částky.
    Pomáhá mi to vyjít s penězi. Vždy vyberu částku na měsíc, dám do šuplíčku a když 15 v měsíci nezbýbá aspoň polovina, večeříme pár dní topinky 🙂

    1. Na to se dá použít ta Revolut karta, pokud byste chtěla být víc bezhotovostní – dá se tam poslat přesně určená částka, každá platba se zaznamená (podklad pro domácí účetnictví) a vždy víte, kolik vám zbývá 🙂 Potřeba je jen základní účet v bance…

     1. Psychlogicky to nefunguje. Taková „poslední tisícovka“ do výplaty musí být fyzicky v peněžence. A než se rozmění… „Opravdu tohle všechno potřebuju? Že mám chuť na něco drahého? A fakt to nevydržím s buřtem s cibulí?“
      Navíc, asi jsem trochu paranoidní, ale co je koho po tom za co utrácím? Jestli kupuju Rum nabo jogurty?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN