LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – Chrudoš Brkoslav Štyřický: Když zavládne realita

Nejen svými osobními fandomy je živ autor. Ve fandomu Realita jsem letos reagoval na aktuální událost.

 

 

Ne vždy to vyjde

Psáno na téma Čekatel optimista.

Drabble:

Když si bral korunní princeznu, byl si vědom, že jednou jako manžel královny bude v jejím stínu. Vždyť je zde ta, dnešní terminologií řečeno, genderová nevyváženost, že manželka krále je královnou, ale manžel panovnice zůstává pouhým princem. Přes tuto perspektivu do toho manželství šel.
Ta doba nastala dříve, než bylo všeobecně očekáváno. Po celá desetiletí plnil roli královského manžela. Byl člověkem vitálním, přiblížil se magické stovce, kterou snad on sám, královská rodina i poddaní optimisticky očekávali. Letopočet se stejným dvojčíslím na konci vyšel, den narozenin bohužel už ne. Ne vždy se zadaří, proti vyšší moci ani královská rodina nic nezmůže.

Závěrečná poznámka:

Na památku britského prince Phillipa.
Po Ivetě Bartošové a Stanislavu Grossovi je to třetí osoba, která mi svým odchodem poskytla námět na drabble; samozřejmě bych ale raději psal o veselejších věcech.

 

Letos jsem poprvé zabrousil do fandomu Alternativní historie a byla z toho dvojice drabblat.

 

Pivo, erotika a republika

Psáno na téma Patová situace.

Úvodní poznámka:

Bývaly doby, kdy si voliči mohli vybírat z jiných politických stran než dnes. A to podle své nátury.

Drabble:

Lid byl znechucen zavedenými politickými stranami. Občané se uchylovali k různým životním radostem, každý dle svého gusta.
Přiblížily se sněmovní volby. Průzkumy nenaznačovaly žádný zvrat, tázaní byli zdrženliví a mlžili. První předběžné výsledky byly hrozivé. Tradiční strany se nemohly dostat přes pětiprocentní hranici, maximálně se pohybovaly těsně okolo ní.
Nakonec volební komise oznámila výsledek. Sto křesel ve sněmovně obsadila Nezávislá erotická iniciativa, zbývajících sto Strana přátel piva. Patová situace.
Panu prezidentovi nezbylo, než si na Hrad pozvat předsedy obou těchto stran. A otázat se jich:
„Páni předsedové, myslíte, že se vaše dvě strany budou schopny dohodnout na vytvoření vládní koalice?“

Závěrečná poznámka:

Možná je škoda, že se uvedené politické strany více neprosadily. Nebo ne?

 

Breptové na audienci

Psáno na téma Brepta.

Úvodní poznámka:

Navazuje na drabble Pivo, erotika a republika.

Drabble:

„Obávám se, že nikoliv. Vždyť chmel v pivu je, jak známo, anafrodisiakum,“ praví erotik.
„Ani my to nevidíme na spolupráci s takovými neřestníky!“ prohlásí pivař.
„Nedělejte se řestnějšími! Naše erotika produkuje nové občany do společnosti, zatímco vaše pivo naopak způsobuje duchovní úpadek mnoha jedinců.“
„Dost, pánové!“ zvolá prezident. „Oba jste breptové! Vy jste zde od toho, abyste hledali průniky a kompromisy. Voliči nějak rozdali karty a vy se podle toho musíte zařídit. Kandidovali jste do veřejných funkcí, abyste řešili věci veřejné, ne jen úzké stranické zájmy! Do té dohody vás, pánové, budu tlačit, seč mi budou mé ústavní pravomoci stačit!“

 

Ve fandomu (Ne)realita se mi letos zadařilo napsat (mini)seriál o šesti dílech, který jsem nazval Podivuhodná túra Českou Kanadou. Na „ochutnávku“ zdejšímu čtenářstvu odprezentuji jeho úvodní díl.

 

Řasy pod Řasami

Psáno na téma Řasa.

Drabble:

Toulám se Českou Kanadou, sestupuji z vrcholku zvaného Řasy. Přicházím k rybníčku, jednomu z mnoha v této krajině. Usednu na břeh. Koupat se nehodlám, na pohled je tam spousta řas a sinic.
Náhle postřehnu přicházet turistku. Ta žena mne zaujme svými výraznými řasami. Přemýšlím, zda je má přirozené či umělé, druhou možnost však záhy zavrhuji. Takové dámy obvykle netráví svůj volný čas v přírodě.
Pozdravíme se, jak se na turisty v liduprázdné krajině sluší, žádnou konverzaci však nezavádím. Vyrazil jsem si užívat přírody, za společenským ruchem bych cestoval někam úplně jinam. Takže se pouze nadále kochám tamní velmi malebnou krajinou.

Závěrečná poznámka:

Pátraje po inspiraci, objevil jsem, že skutečně existuje vrchol Řasy. Což jsem dosud netušil, byť jsem se již v minulosti pohyboval v jeho relativní blízkosti.

Koho to zaujalo, pokračování najde na adrese  http://sosaci.net/node/48311

 

A tím je završen zdejší výběr z mého letošního DMD. Děkuji za pozornost a snad na shledanou někdy příště.

Aktualizováno: 8.9.2021 — 21:29

8 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji všem dosavadním komentujícím. Jsem rád, že se líbilo. Některé mé výtvory jsou vzletnější, některé rozvernější, jsem rád za vše, čím čtenářstvo zaujmu.

  1. Zaujala mne pocta princi Philipovi neb to byl nejen člověk velmi vzdělaný,oddaný svému království a královně ale taky člověk velmi sympatický svým břitkým humorem,který nebyl leckomu po chuti a mne velmi bavil.
   Politické strany to jest kapitola na samostatný hororový román o nejistém konci. 🙂 Toulání Českou Kanadou může být vskutku překvapivé. Díky za drabble, pobavilo.

 2. Tak to byl pěkně pestrý výběr! I u mne vede Pocta princi Philipovi. Byl opravdovou osobností a já jsem měla ráda i jeho nevšední humor. 🙂

 3. Mně se líbila všechna drabblata.

  Pocta princi Philipovi – ano, i mne byl tenhle muž sympatický. Četla jsem, že ač na veřejnosti byl „jen“ princ, doma byl král a poslouchala ho i královna.

  U politických drabblat – pokud by tyto strany vyhrály v nastávajících volbách, dobře vím, které by byl prezident nakloněn… a určiě by nevedl tak vznešené řeči o průnicích a kompromisech.

  Téma řasy – hezké, že jsi do stoslůvka dostal ty řasy celkem třikrát 🙂 – čeština je krásná v tom, že jedna věc se dá nazvat mnoha slovy a naopak rozličné věci mají totožný název. Myslím, že i tato podivuhodnost v naší řeči mate mnohé cizince.

 4. Ehm, ta politická drabblata mě moc nezaujala, o to víc mě zaujala pocta princi Filipovi. Královny si vážím, jejího manžela jsem si vážila neméně. Byla bych ráda, kdyby mě reprezentoval někdo takový.
  Pokud jde o řasy, tak můžou být dolepené po trsech, nejen nalepené umělé jako celek- a ty mívají i dámy se sklony k výletům do přírody 🙂

 5. Ano, stejně jako JJ mě už v dubnu zaujala pocta princi Filipovi – i já jsem patřila ty, kdo ho svým způsobem obdivovali, ale tu poctu jsem mu vzdala jen v duchu. Jsem ráda, žes to napsal. 🙂
  A kupodivu – jak tohle téma ráda nemám – jsem se bavila i u těch sněmovních 😀 Díky

 6. Díky za výběr. Nejvíc se mi líbilo to o princi Philipovi, protože to byl obdivuhodný muž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN