LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – Netopýr budečský: Netopýří drabblata – Divočáci

První várka netopýřích drabblat z DMD! Vyprávění těch, kteří teď někde létají, vychovávají děti, přespávají ve staromládeneckých bytech, za dne spí a v noci… spí taky, pokud zrovna neloví.

Tichý večer?

Téma: Kolektivní hluchota

 

Letní noc.

Ptáci usínají. V dálce u vody cvrkají cvrčci, jednou zahouká sova. Vysvitne maličký měsíční srpek. V kempech spokojeně usínají lidé, na které se měsíc jásavě neusmívá skrz celtu. Potok šumí. Padá vlhký noční chlad.

„Romantická noc,“ šeptá si páreček milenců na noční procházce a neromanticky si musí svítit mobilem.

Noc je tichá.

Téměř.

Slyšíte-li ultrazvuk, nestačíte se divit.

Červi, brouci a pavouci šustí na zemi.

Ticho prořízne vřískot hlasitosti startující stíhačky v kratičkých pulzech a vyděsí všechny můry v okolí. Možná i ty noční.

Přilétá temný postrach všech členovců.

A ten na rozdíl od lidí slyší úplně všechno.

 

Závěrečná poznámka: Ultrazvuk je zvuk od 16 kHz, tedy nad hranici lidského sluchu. Naši čeští netopýři echolokují na frekvencích mezi přibližně 20 kHz a 100 kHz.

 

Kempování

Téma č. 00 – Akta banánového háje

 

Když najdete vhodný banánový list, můžete si vyrobit dokonale ekologický stan. Jeho nevýhodou je, že vydrží asi měsíc a půl a pak uschne a ekologicky se zlikviduje.

Nejsme vybíravé. Na druhu listu vlastně tolik nezáleží. Na velikosti naopak velmi záleží, na věku taky. List je metr dlouhý a tři týdny starý. Paráda!

Precizně překusujeme žilatinu ve střední části. List se díky tomu stočí. Vypadá jako malými zoubky popsaný svitek.

Když venku prší a je zima, jsme v suchu a teple a tulíme se k sobě.

Prý vypadáme jako bavlníkové kuličky poseté žlutými okvětními plátky. Dokud si nezačneme protahovat černá křídla.

 

Závěrečná poznámka: Honduran white bat, zvaný také cotton ball bat, je listonosovitý netopýr žijící ve střední Americe (kromě Hondurasu také v Panamě, Nikaragui a Costa Rice). Živí se plody fíkovníku.

 

Probuzení

Téma: …ještě tam budem

 

Dlouho jsme spali. Na huňaté srsti se nám vysrážely kapičky vody. Občas nám do jeskyně vlezou lidi a matlají na nás. Občas nás štípnou do křídla. Naštěstí už nás nekroužkují.

Nejprve se nám rozehřeje srdce, které dosud tlouklo jen několikrát za minutu. Postupně i další části těla. Když máme tělesnou teplotu kolem patnácti stupňů, už dokážeme popoletět (nebo kousnout otravného vědce). Ale moc nám to nesmyslí a jsem tak trochu oblbnutí.

Nakonec, když už jsme hezky zahřátí, si protáhneme křídla, která měsíce zahálela, a bezchybně vyletíme ven, vstříc jaru, prvnímu lovu, cestě na letní bejvák.

Ale nejdříve si upravíme srst.

 

Závěrečná poznámka: Je záhadou, jak netopýr v jeskynním nebo sklepním neměnícím se prostředí pozná, že už venku bylo pár nocí teplo, bude teplo i pár dalších nocí a je dostatek hmyzu k jídlu. Záchranáři můžou jen hádat a sledovat předpovědi počasí.

Místo kroužkování se dnes používá analýza DNA z terčíku kůže odebraného z křídla. Netopýří křídlo se velmi rychle regeneruje, rána brzy zaroste. DNA se, na rozdíl od kroužku, nedá ztratit.

Zahřívajícího se netopýra v termovizi najdete zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10217216213-netopyri-ve-tme/ od 10:40

 

Líbesbríf

Téma: Motivační dopis

 

Vážená slečno či snad paní,

již třetí ráno na vás myslím.

Jsem dobře živený (tak dobře, za pár dní trpělivé lidské péče budu), silný (sice jsem při poslední rvačce dostal pěkně na frak, ale až se vykrmím, dám jim co proto!), inteligentní (vím, že už je prosinec, a protože ostatní nezpívají, je mně o to víc slyšet) a mužný (zpívám, i když ostatní spí a jí… moment, jí? Já chci taky!).

Sejděme se zítra večer v mém pohodlném flísovém úkrytu!

Zn.: Romantika, zpěv, založení rodiny.

Váš

neúnavný zpěvák

PS: Až se plod naší lásky narodí, nebudu už dávno v trapu!

 

Závěrečná poznámka: Netopýří námluvy trochu připomínají ty ptačí. Samci si najdu pěkný kvartýr, tam se nakvartýrují a usilovně zpívají, aby přilákali kolemletící samice. Genetické průzkumy ukázaly, že nejvýkonnější zpěváci mívají nejvíce potomků.

Ostatně, silný hlas je pro netopýra nespornou výhodou.

 

Sedmička

Téma: Sebranka

Úvodní poznámka: Některé party netopýrů jsou plaché. Některé jsou oprsklé. Některé jsou ostřílené a lidskou péči zvládají levou zadní. Některé jsou žravé, jiné ne. A některé jsou opravdu speciální…

 

Sedm je magické číslo. Tvrdí lidi. Doufáme, že je to pravda, protože nám pomůže opravdu jen kouzlo.

Nějaký ten týden jsme nespořádaně hibernovali v umělém zimovišti, byli vzhůru, šmejdili po boxu, převraceli misky a hubli. A tak nás poslali na vykrmení.

Jeli jsme autobusem, což se nám nelíbilo, takže jsme nažhavili pachové žlázy a začali prskat. Spolucestující naštěstí nosí respirátory a protihluková sluchátka.

Jsme u krmiče. Bere nás do ruky a zvedá nám ocásky, cudně zakrývající rodinné klenoty! Skandál!

Jediná holka mezi námi je odhalena a dostane vlastní garsonku.

Člověk se nás snaží naučit jíst z misky.

Pak to vzdá.

Závěrečná poznámka: Více o natvrdlé sedmičce zde: https://www.dedenik.cz/2020/12/08/host-dedeniku-netopyr-budecsky-pred-zimovani-aneb-opozdena-sedmicka/

 

 

Do prkýnka

Téma: Cestopis

 

Padá noc.

Šplhám do výšky po měkkém povrchu. Tiše a pečlivě kladu prsty. Jsem na vrcholu, najdu mezírku, přehoupnu se tiše pod světlým závojem a… letím!

Já letím!

Udělám pár koleček, minu stěnu, zachytím se drápky o dlouhý bílý závěs, běžím nahoru a dolů, roztahuji křídla znovu. Narazím na nějakou divnou podlouhlou černou věc. Malé čtvercové schůdky mi uhýbají pod nohama.

Šplhám po placaté věci, neuvěřitelně klouže. Znechucena letím pryč.

Vidím naše bydlení shora jako údolí zakryté záclonou. Zachytím se na exotické kytce a chvíli se rozhlížím.

Nacházím další placatou věc! Ale tahle je měkká a plná úkrytů!

Hmmm… chrrr…

 

Závěrečná poznámka: Z pohledu krmičky:  https://www.dedenik.cz/2020/08/27/host-dedeniku-netopyr-budecsky-zmizeni-tominy-aneb-babybatsitting-5/

 

Ci a ci a ci eště víc

Téma: Dal bych si tu čtvrtou

 

Netopýr je prý zvíře, které žere prakticky neustále.

To je ošklivá pomluva. Jíme pouze v pauzách mezi ranním vyspáváním, poledním šlofíkem, odpolední siestou a večerní únavou. Ty zbylé tři hodiny denně se musíme pěkně otáčet, abychom se pořádně najedli. Když je jídlo, neváháme.

Takže jsem se nenechala pobízet a fofrem slupla třetí misku červů, kterou mi krmička přisypala.

Jenže pak už se můj žaludek nezvládl dál roztahovat a prudce se smrštil.

„Blé,“ sdělila jsem misce a s očekáváním pohlédla na krmičku.

Místo aby mi nasypala čistou čtvrtou misku, řekla „Fakt ne“ a strčila mě zpátky do boxu.

Lidi jsou divní.

 

 

Letový test

Téma: Rozkaz zněl jasně

 

Instrukce zněly přece jasně.

Sednout si na lidskou ruku s rukavicí. Rozehřát se. Popohnat rozehřátí třesem.

Proecholokovat okolí.

Hluboce se zamyslet.

Vypustit, případně odhodit veškerou zátěž.

(Úleva!)

Znovu se hluboce zamyslet.

Proecholokovat okolí.

Zavěsit se z lidské ruky.

Protáhnout levé křídlo a očistit smítko.

Protáhnout a vyčistit pravé křídlo.

Zamyslet se, zatímco člověk už úpí, že ho bolí natažená ruka.

Očistit si drápek na levé noze.

Vytáhnout zrcátko. Přepudrovat nos.

Zamyslet se. Nespěchat. Závěrečný třes za účelem zahřátí o jeden stupeň.

Jakmile lidi začnou zvedat ty hranaté věci se světýlkem, fofrem odletět.

Tak proč ti lidi vždycky začnou překvapeně pištět?

 

Závěrečná poznámka: Let letouna zpomaleně, dokonce v IR: https://www.youtube.com/watch?v=ubFW6sCxDl8

Let netopýra: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10217216213-netopyri-ve-tme/  od 12:00

 

 

Dilema to nebylo

Téma: Řetězy svobody

 

Teplý zahřívací kámen. Jídlo v misce, ze které jsem se nikdy nenaučila jíst. Jídlo do tlamky dvakrát denně; časem jsem se naučila rozpoznat, kdy se ta chvíle blíží, a už jsem byla připravená, vzhůru a rozehřátá. Příjemné hlazení, teplo lidského těla. Vlastní fanklub. Box, ve kterém si protáhnete křídla. Ohrádka plná úkrytů, ve které bych párkrát mávla křídly. Nejsem zajatec, nejsem volná.

Volný prostor, přátelé, známý životní koloběh, celý svět je můj. Každé jídlo si budu muset ulovit. Zahřejeme se navzájem s kamarádkami, děti se zahřejí navzájem ve školce. Podzimní rojení…

Dilema?

Kdepak!

Vzlétla jsem z ruky, zakroužila a letěla!

 

Závěrečná poznámka:

Příběh pipoušky: 1, 2, 3

Její poslední video

 

 

Dost divná historka

Téma: Brepta

 

„Uprostřed největší zimy zmizíš, tři měsíce po tobě není ani vidu ani slechu a najednou jsi tady, živá a zdravá! Mám radost, ale kde jsi celou tu dobu byla?“

„Musela jsem vypadnout na vzduch. Bylo mi blbě. Našli mě nějací přespolní lidi a odvezli mě do nemocnice. Jídlo hnusné, zato až do postele, hnusné léky, ale udělalo se mi po nich lépe, individuální péče jako v lázních… hihi, nadrobila jsem člověku pod tričko a pak do podprsenky! Ale letos mi nějak neroste bříško, asi jak jsem byla nemocná, neotěhotněla jsem… myslíš, že to ještě stihnu?“

„Myslím, že si děsně vymýšlíš.“

 

Závěrečná poznámka: Netopýři se páří na konci léta a na podzim, ale ovulují a otěhotní až na jaře, když je hezky a dost jídla, zpravidla během dubna. Netopýřice může nejen těhotenství odložit, ale dokonce i dočasně pozastavit.

V záchranné stanici mají netopýři jídlo a teplo stabilně během celého roku (kromě zimování), a tak můžou počít a porodit kdykoliv (pokud stihly předtím obstarat genetický materiál od samců). Moje loňská svěřenkyně počala někdy v únoru a porodila začátkem dubna.

 

Fujlidi

Téma: Cíťa

 

„Lidi mají tělesnou teplotu trošku nižší než plně probuzený netopýr. Ale když se ještě probouzíš a jsi jako rampouch, příjemně hřejí! A nezačne jim být zima, protože jsou opravdu velcí. Ale asi je jim zima, když nejsou oblečení, nemají totiž srst. Někdy nosí na sobě příjemné látky! A jejich ruce krásně hřejou. Umí je stočit a jsi jako u mámy pod křídlem.“

„Ale pak na tebe začnou matlat. Fujtajksl.“

„Nebuď taková princezna. Na to si zvykneš. Když jsi podrobená po jídle, očistí tě a máš to bez práce.“

„Já bych se očistila člověku pod tričkem a nadrobila mu tam.“

„Potvoro.“

 

Závěrečná poznámka: Nadrobila mi do podprsenky. Několikrát. Ale… není sladká?

Pipouška pod tričkem

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:53

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ó, jako obvykle bezvááá! Netušila jsem Netopýrko, že umíš i drablit! … nebo kousnout otravného vědce… to mne dost pobavilo.O tom cviknutí do křídla a zkouškách DNA, je to zajímavé.

  1. Ono to cviknutí vypadá trochu děsivě, ale zaroste to rychle a je to mnohem lepší než kroužek na křídlo. 🙂

 2. Báječné, jako vždy! A ty drobky v podprsence jsou co? Broučí nožičky, kousek krovky, červí ocásek, nebo jak? Drobky ze sušenky to asi nebudou, že ano.

 3. Bezvadný, bezvadný,jsem si pošmákla jak netopýr na červech! Ti pipouši v banánovým listu jsou neodolatelní!
  Pro mne je to parádní takhle pohromadě,nemusím echolokovat po netu. Díky! No ano, z pohledu netopýrů musí být v noci fakt děsný rámus, takže dobře jim tak členovcům a úplně nejvíc komárům,v tomto ohledu schvaluji vraždu.

 4. Netopýři jsou zajímaví vždycky ráda jsem si početla.
  Dneska máme prodej kuřátek pro lidi, chodí sem babičky a maminy z okolí s bandami dětí- všechny děti to moc zajímá 🙂

 5. Jo, upozornění – zítra začíná další seriál s liškomágem Evženem – to si fakt nenechte ujít:))

 6. Na DMD jsem si netopýry nikdy nenechala ujít, ale takhle dohromady je to mnohem lepší! Navíc s obrázky a odkazy – ona je to svérázná forma vědy ve sto slovech, protože se člověk vlastně o těch netopýrech pořád něco učí 🙂
  Mně se okamžitě líbil Letový test a zaujali mě ti bílí v banánech. Ten jeden, u kterého jsem se smála nahlas, bude až příště 😛
  Díky za báječný výběr, bavila jsem se – a zdravím Mariellu a Juliána!
  Ostatně, co je u vás nového?

  1. Asi tusim, ktere to je :)))
   Letový test byva nazván jen testem pro pripad, ze by neodleteli 🙂 A zrovna u téhle jsem cekala, kdy si jeste upraví make-up :)))

 7. Musím říct, Netopýrko, že takhle pohromadě, ještě s těmi odkazy na videa, jsou tvé výběry skvost.
  Nejradši mám Tichý večer, protože jsem do jeho přečtení na DMD měla pocit, že netopýr je takové tichounké zvířátko – a ona řvoucí stíhačka. Možná je dobře, že neslyšíme všechno.
  A znovu obdivuji, jak se ti povedlo šílené téma Akta banánového háje. Ti bílí hoši a holky jsou prostě úžasní už od pohledu.

  1. Děkuji!
   Mě to drabble už nepřipadá jinak zajímavé, protože jsem už před asi dvěma lety šla s eff77 z přednášky o netopýrech a ta zničehonic prohodila: „V noci musí být v přírodě děsný rámus.“ Tehdy mě došlo, že si to spousta lidí nespojí, i když vidí na veřejných akcích vědce detekovat rezouny na stovky metrů 🙂

   Akta byla teda šílená hodně! Naštěstí jsem si na ně vzpomněla (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN