MATYLDOVINY: Červen

Tak se nám konečně oteplilo. Tráva i obilí začaly růst raketovou rychlostí. Záhonky mi během týdne splavně zmizely v plevelu a obilí poskočilo tak, že ze psic byla vidět jen špička ocásku a teď už ani to, pokud se rozběhnou a udělají si v něm kolečko.

 

Z lítání v obilí šťastná nejsem, ale z lítání v křoví si nosí svízele. Posledně jsem je z těch dlouhých chlupů vymotávala skoro dvě hodiny. Psice se tvářily ublíženě na rozdíl od chvíle, kdy se vynořily z šeříků omotané přilnavými šlahouny. Tehdy měly výraz: „Ale stálo to za to!“

 

 

Kočky na noc odcházejí ven. Ráno přijdou, nažerou se a dají si šlofíka v domě, někdy se jdou prospat na vyhřátou terasu a jindy se odklidí na nejméně vhodné místo, například jídelní stůl. Oblíbené místo se pozná podle závěje chlupů, takže buď neustále peru, nebo vytahuju odchlupovací váleček (ještě že už otevřeli obchody!).

 

 

A vykvetla spousta kytek. Teď je nejhezčí období roku, všechno je zuřivě zelené a kvetou máky, chrpy, akáty, nedávno odkvetly pivoňky a za chvíli začnou kopretiny. Levandule jsou plné poupat – třeba je letos stihnu ostříhat ve správnou chvíli a ne že do toho bude vytrvale pršet jako loni.

 

 

Tak už je to tady. Léto přišlo.

 

 

Další fotky najdete zde https://malcka.rajce.idnes.cz/Cerven/

(Pozn. red: Koukněte se, jsou fakt krásné!:))

 

Dede: Léto budiž pochváleno a na Matyldiných fotkách je překrásné. Předpověď slibuje návrat k normálním teplotám, takže si ho užijí i chladnomilnější jedinci. Co léto znamená pro vás? A viz Matyldí psice – co nosí domů v kožichu vaše zvěř? 🙂

A ještě… jakou máte rádi letní písničku? 🙂

Já opět (i přes Matyldiny námitky:)) dávám odkaz na Krátký popis léta  a přidávám ještě možná i známější Prázdniny u babičky  🙂

 

Aktualizováno: 20.6.2021 — 19:05

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krásné fotky – vlčí máky jsou dokonalým symbolem léta v té nejhezčí podobě a smečka samosebou velmi fotogenická!
  Třešně drobné, světlé, ale lahodné se letos na naší mladé třešničce urodily tak, že je přímo obsypaná. No, kosové nám pomáhají sklízet.
  A jedna letní písnička na konec:
  https://www.youtube.com/watch?v=vamkPLzl6Vs

 2. Matyldo, překrásné fotky krajiny !!!! A jak už zmíněno, Oriáš je vskutku Pan Kocour – fešák jako věšák 🙂 (a samozřejmě psí slečny též !)

  Také jste si věšely třešně za uši jako náušnice?

  Dede, díky za přidání písniček, ani jednu jsem nezanala a při tom jsou tak pěkné

 3. U nás byl začátek léta od minulého týdne vedrový. A hlavně sucho, sucho. Všude prach, třešně, švestky, broskve začaly propadávat suchem a nakonec i vedrem. Spousta rozkvetlých kvítek, karafiáty, růže, pivoňky uschly vedrem, suchem nemohly, protože jsem pilně zalévala Růže snad nasadí znovu na květ, vůbec jsem si jich neužila. Naštěstí nás včera neminula bouře, i když žádná neměla být v okolí Brna, podle meteoradarů. A napršelo pořádně, propršely i borovice. Jak se uklidnil trochu víc vítr, otvírala jsem dokořán okna a dveře a zajistila otevřená okna (máme všude sítě) i přes celou noc, takže se mi podařilo v domě snížit teplotu na krásných 23°. Vlahé, voňavé ráno jsem si nemohla užít, jeli jsme do Brna na plicní. Je to dobrý, po zítří jdeme na poradu k našemu praktikovi. Věřím, že výbornému stavu našeho dýchání můžeme vděčit naší rehabilitační – Ajvince 🙂 .

  1. Alex, to mám velikou radost z toho dobrého výsledku! 🙂 U tebe se vůbec nedovím, jedeš naplno (na 100 momentálně možných procent:)) od samého začátku… 🙂 A Jiří, to je prostě zázrak 🙂

 4. Páni, kocour je impozantní kocour! Fotky krásné a vlčí máky pod skoro divadelní oblohou ještě krásnější. A cesty! Fotky cest mě vždycky přitahují. Touha po úniku, čičo?

  1. Jé, JJ, děkuju za tuhle písničku! Vždycky se mi líbila, ale netušila jsem čí je… nenašla bych ji 🙂

 5. Matyldo, krásnééé fotky, ty se tedy povedly. U nás taky všechno takhle kvete a ta vůně po dešti, už se těším až půjdeme po bouřce ven. Oriáš je kus a holky ,modelíny! Na fotce si jistě něco závažného sdělují. Už vidím ja to bude venku všude čvachtat ale to nevadí,užijeme si to! Kudrnatá kerrynka je vyloženě semínková a svízelová, kam strčí čumák, tam se na ni všechno nalepí a zůstává. Jenka je taková hedvábnější, tak to po ní trochu sjíždí a je malá,nedosáhne na semínka.

 6. Tak my jsme jiné okolí Brna, u nás včera ani nekáplo a dneska od šesti do sedmi ráno trochu sprchlo…

 7. Ach, ach, foto mého oblíbence Oriáška.
  Má výraz sebevědomého kocourka.
  Matyldo nechceš nám napsat něco o vašich kočičích obyvatelích. Jak se mají a co dělají.

  Ale i holčičky psí jsou krásné.
  My si také s Týnkou užíváme hezké časy. Byli jsme u mladých na návštěvě, tak jsme si jí užili v domácím prostředí. Ona je miláček. Jsme ti vděční za radu při výběru. Vyšlo to 100%.

  Vlčí máky mám moc ráda a mám pocit, že poslední roky zase rostou. Jeden čas jsem měla pocit, že nějak vymizely. Vůbec toho lučního kvítí bývávalo více druhů.

 8. Jo a ještě aktualita 😀
  Právě teď u nás konečně po mnoha dnech aspoň krápe! (déšť se tomu říkat nedá, bouřky zůstaly někde mnohem jižněji od nás) Včera nepršelo vůbec… Mám dojem, že už jsme zase protidešťově začarovaní.
  Jak je to u vás? měli jste déšť včera? A dnes? A bouřky?
  Děvčata z Brna a okolí včera na FB hlásila dokonce přívalové lijáky!

  1. U nás v Plzni byla v noci pořádná bouřka a lilo jako z konve. Už neprší a vzduch se nádherně pročistil.

  2. U nás je překrásně zataženo a konečně pořádně prší! Nádhera! (rain) Mám otevřeno, co se dá, a užívám si příjemný vzdoušek z plných plic! 🙂

  3. My jsme od Plzně asi 40 km a v noci lilo jak z konve a byla bouřka, že nás to vzbudilo a ani jsme nemohli spát pro ten randál, ale byla jsem tak šťastná, že to vedro konečně poleví !

  4. Ano, Dede, situace se opakovala ještě ráno, máme úžasně zalito.

   Matyldo, nádherný letní článek.

  5. Dede, koukám na čapí hnízdo v Mladých Bukách /jsme cvoci/ a tam včera byl liják a hlavně kroupy. Ty padaly hezky dlouho, tak jako když sypeš hrách. Trutnov není od váz zase tak moc vzdálený. Ono prý i tam to bylo rozdílné.

   1. Přes nás to nešlo – celá ta severní oblačnost nás minula a ta veliká fronta plná bouřek vznikala východně od nás a šla na východ. Takže nic. No a dnes to bylo skoro to samé – šla jsem se psima asi hodinu a půl po „dešti“ a v lese bylo úplné sucho. Chjo.

 9. Jo, ještě k našemu červnu. I u nás je nádherně, všechno kvete! Jen jsme kapku pozadu. A v podstatě nemáme akáty. Abych viděla koberce červených máků, musím sjet dolů do kraje – třeba v kopečku na Vřešťovským rybníkem je pole s normálním mákem, kvetoucím bíle, přičemž jedna část okraje pole je červená máky vlčími. Úžasný pohled, vůbec, když jedu od Hradce, takže koukám na červenobílé pole, za ním rybník, dál za tím Zvičina a za ní Krkonoše 🙂 Všechno v jednom záběru 🙂
  Na zahradě mi vykvetly růže, dokonce i ty, u kterých jsou dlouho pochybovala, zda vůbec přežijí. Vedle sebe mi kvete růžová růže a růžová pivoňka – nezvyklý pohled, obvykle je pivoňka rychlejší:))
  A psi mají kožichy plné větviček (z lesa) a travních semínek (z louky). není to přímo svízel, ale čekám, kdy mi vyroste louka i v Domě 😀

  1. Pivoňka mi začala kvést, začínají růže, ale jsou nově vysazené, tak neočekávám žádnou záplavu květů. Akáty už odkvetly, vlčí máky a chrpy kvetou, je to nádhera, ale nevím, jak se máky popasovaly s tím nočním lijákem.

   1. Mně kvetou postupně. Dřevitá je už úplně po, tmavočervená už odkvétá, růžová a bílá jsou v plném květu a jedna (co ještě nekvetla:)) má ještě jen malá poupata. Sama jsem zvědavá, jakou bude mít barvu – na svém místě je třetím rokem, ale pokvete poprvé.

 10. Matyldo, tak nějak mi k tobě tahle překrásná část roku patří 🙂
  Psí holky tě tedy opravdu nenechají zlenivět! e svízelí je opravdu svízel, roste nám i na zahradě (podle mě přinesli psi kuličky na kožichu) a já se ji snažím poctivě vytrhávat. Přestože jsem někde četla, že je vlastně léčivá! 🙂
  Ty fotky se ti moc povedly – je to nádherná esence června. A ty třešně! U nás se mírně červenají ty rané, naše jsou ještě úplně zelené.
  A máš úžasné fotky své zvěře. Holky jsou modelky a Oriáš vypadá jak bandita! 😀

  1. Svízel obsahuje velké množství vápníku, mědi, železa, křemíku a sodíku. Má močopudné účinky, lidoví léčitelé ho používají při vodnatelnosti, chudokrevnosti, při tvorbě ledvinových a žlučových kaménků. Pomáhá při křečích všeho typu. Odvar nebo i čerstvou šťávu z bylinky můžete použít na rány, akné či popáleniny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN