HOST DEDENÍKU – Jaroslav Winter: Za (nejen) lemury do pražské zoo

Při poslední návštěvě pražské zoo jsem nejvíce času strávil u lemurů. Jejich expozice byla otevřena v roce 2005 a má podobu ostrova. Návštěvníci se na něj dostanou přes vstupní můstek a ocitnou se mezi volně pohybujícími zvířaty.

 

 

Lemuři zde mohou podle libosti pobíhat po cestách či na lanech lidem přímo nad hlavami, šplhat po stromech. Tentokrát dali přednost části, kam se za nimi lidé nedostanou a kde mají větší klid. Proto se mi hodil dlouhý teleobjektiv.

Po dlouhá léta zde byla k vidění pouze mládenecká skupina, to se však změnilo v roce 2016, kdy dorazily dvě samičky z Francie, následované o dva roky později chovným samcem z Bratislavy. První mládě po mnohaleté pauze přišlo na svět v roce 2019 a od té doby následovalo již několik dalších.

Mně se podařilo zachytit dvě letošní mláďata. Pražská zoo ovšem chová více druhů opic. Některé z nich přibližují snímky z dřívějších návštěv.

Který druh se vám nejvíc líbí či je vám nejmilejší? Gibon stříbrný, gueréza pláštíková, gorila nížinná, chápan středoamerický, kotul veverovitý, lemur kata, makak magot, makak vepří nebo orangutan sumaterský?

 

 

 

 

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

Aktualizováno: 4.6.2021 — 08:55

14 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nádherné fotky, hlavně ta letící guereza (taky znám od GD), ale já nejvíc miluju oranžové lidi – orangutany. Jsou tak dojemni…

 2. Výborné fotky! Díky! Tady u nás jsou naštěstí v bezpečí, tam někde venku to dlouho trvat nebude a nenávratně zmizí.Důvody jsou různé od bezohlednosti lidských predátorů až po východiska z nuznosti a taky nátury tamních místních. Mám ráda lemury a moc ráda je pozoruji, když mám možnost. Jednou jsem je viděla v dešti,jak utvořili takový čtvereček, vzájemně se drželi a pod nimi se utvořil takový deštník, stříška,kde bylo pro některé sucho a ostatním mokly jen zadky. 🙂 Durrellovy guerézy je zážitek pozorovat,páni, to jsou skokani a letci! Gorily a orangutani jsou nádherní. A šimpanzi, no ty jejich bitky,třeba uváděné v různých dokumentech a další chování, co mi to jen připomíná?! Naštěstí je tato evoluce nejasná a nedozkoumána.

 3. Tak na lemury se jezdíme dívat do Chleb a mláďata jsou opravdu báječná. Za studií jsem v pražské ZOO pracovala, ale na primáty jsem nějak moc nekoukala. Ale milovala jsem Kamíčka v dupačkách. A dospělý samec orangutana je prostě kus chlapa….

  1. Byla už tehdy pražská ZOO tak výborná? Já ji pokládám za velmi kvalitně vedenou organizaci.

 4. Milý Jarozimo, děkuju za moc krásné fotky! 🙂 Všechny jsou hezké, ale tvé „létající“ opice vedou:))
  Donutil jsi mě přemýšlet o opicích, což bych asi jinak nedělala:)) Do zoo moc nechodím, takže čerstvé zážitky nemám. Ovšem pamatuju si, že když jsme chodili jako malí do zoo v Praze, maminka vždycky začínala procházku u gibonů, moc ráda se na ně dívala (já jsem místo toho utíkala k lachtanům a ledním medvědům:))
  Takže jsem se zamyslela nad opicemi a zjistila jsem, že asi nejvíc mě dojímají – a tedy k mě mluví – orangutani. Nerada je vidím v zoo, stejně jako ostatní velké primáty – přijde mi, jako bychom zavírali do klecí lidi. Pak zahlédnu obrázky ubohých tvorů z ničených pralesů, přečtu si články o pytlácích a říkám si, že ti „naši“ jsou aspoň v bezpečí.
  Takže díky za krásnou podívanou 🙂

  1. To jsou úžasné fotky. Nejenom lemuři, ale všechny momentky! Zaujala mne fotka samce orangutana sundského.

 5. Vzhledově se mi líbí gueréza, ale v Lešné a ve filmu Madagaskar mě bavili lemuři (král Jelimán), kterým se tam občas říká lemra- což teda v Lešé rozhodně nebyli, byli to zvědaví aktivisti 🙂

 6. Když vzal kámoš malýho synka do ZOO, tak u orangutana dítě vytřeštilo zrak na jeho dlouhatananánské ruce, zamířilo na něj prstíkem a proneslo PAVOUK!..no a mladýmu zůstala přezdívka na celej život… otec marně všem kolem vysvětloval,že dítě není blbý 😀

  Mým zviřátkem v dětství byla Judy z Daktari a Terezka z filmu Terezu bych kvůli žádné holce neopustil (šimpanz)..ale chovat jsem chtěla koně…
  no a teď už bych si vybrala toho lemura, (vari nebo tmavý)…jenž edoma mám 9 koček,ale favorit je prostě HARPYJE !!!
  A GD a jeho příběhy, jsem hltala po nocích a záviděla!

  1. Máte pravdu. Ten při při odesílání fotek vypadl, omlouvám se. Poprosím Dede, aby ho přidala.

 7. V pražské zoo u mě jednoznačně vedou gorily, ale asi nejvíc toho vím o guerézách z knížky Geralda Durrella Chytněte mi guerézu.
  Krásné fotky!

  1. Díky. Durrellovy knížky jsou skvělé. Přečetl jsem jich více, ale zdaleka ne všechny, napsal jich požehnaně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN