MATYLDOVINY: Tak nám kapku zapršelo

Bydlím na jihu Moravy už skoro jedenáct let a zažila jsem tu velmi suché roky i ten loňský a letošní, kdy prší, až je to divné.

 

 

Starší lidé říkají, že spodní část dědiny takhle vypadala i dřív. Za rybníčkem a novějším rybářským jezírkem teče říčka, kolem které býval lužní lesík a na polích stála voda. Tak to tady máme zase.

 

 

Pole s kukuřicí vypadá spíš na pěstování rýže, tráva je po pás a Karamelka s Vanilkou se na úzké cestičce nezarazily před hradbou vysoké trávy, nýbrž před obřími lopuchy. Musela jsem jít jako první, aby viděly, že se tím dá projít – i když vlastně spíš podlezly 🙂

 

 

Říčka je místy zanesená bahnem a daří se tam různým bahenním rostlinám – i kosatcům. Líbily se mi, ale vyfotit je byl problém, protože jsem se zastavila a psice měly snahu se na ně jít podívat. Ehm, živě jsem si představila, jak zapadnou do bahna (a jak budou smrdět) a bleskově je odvolala.Poslední extempore se smradem bylo v sobotu, a to měl na svědomí delší dobu mrtvý zajíc. Šel s námi až domů.

 

 

Rybářské jezírko je plné skoro po okraj, a to taky nebývalo. Inu – kapku nám zapršelo 🙂

 

Děkuju Matyldě za optimistický článek! Voda je život, že ano. Pravda, ten zápach mrtvého zajíce je tam kapku navíc, ale v kterém ráji není had? A tak se vás dnes ptám – jak je u vás? Vidíte ve vaší krajině také nějaké dlouhodobější změny proti předchozím letům? Co vám dělá radost a bez čeho byste se obešli? 🙂

Aktualizováno: 31.5.2021 — 19:37

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Také nám zapršelo, ale už je na cestàch prach. A to bylo chladno. Jak začne teplo, to co v přírodě tak krásně vyrostlo, bez bouřek nevydrží. Zatím je to nádhera!

  1. Navrchu je prach rychle, ale přece jen, proti minulým letům, mají rostliny dostatek vláhy hluboko v půdě…
   Je to teplo by to chtělo. Roste hlavně ten plevel:))

 2. Tady taky důkladně napršelo, ale už pár dní je sucho a louže vyschly. Ale potůček, co byl vloni beznadějně suchý, pořád vesele teče. Tráva roste jak divá, rajčata teda moc ne. A navečer teprve půjdou do země sazeničky okurek.
  Ale po ránu je zima pořád, jen teď je mi vedro, přišli jsme z procházky a skoro celou cestu na sluníčku. Jestli se vyplní pranostika „Studený máj…“ tak to u nás budou ráje dva 😀

  1. No, dneska jsme koukla na rajčata- a poporostly. Sice to není bůhvíco, ale přece jen jo 🙂

 3. Matyldo, psí slečinky jsou moc krásné a vypadají na fotce velmi spokojeně. (h)
  Ráno jsem byla s psicema u rybníka, bylo tam nádherně,je fakt, že to všechno rychle vysychá ale zatím nebyl den kdy by nepršelo nebo bouřka a včera ráno zima,odpo přišlo teplo až horko a dnes jakbysmet,vedro! Zatím chladný květen se začíná zbytečně ohřívát, raději bych uvítala takovéto mírně teplé čerstvo. Louky jsou teď zrovna úžasně rozkvetlé a barevné,to už nebylo delší čas.

 4. U nás na Liptove dážď a zima, ako už dávno nie. Ešte minulý týždeň nadránom mrzlo, dnes ráno boli horko-ťažko + 2 stupne…. Teraz náhodou svieti slniečko, ale na opaľovanie to veru nie je. Ale ja viem, prečo je tak hnusne – my totiž na záhrade staviame altán, aby sme si tam celá rodina vychutnali leto, čerstvý vzduch, slniečko a grilovačku…. 🙂 Aj kocúr Teodor sa sťažuje, že sa na balkóne nemôže povyhrievať, že je mu zima…. Na moju poznámku, že veď predsa má kožuch, iba opovržlivo mňaukne, že síce áno, ale ak som si nevšimla, tak ten kožuch je už letný!!!!!

  1. Chudáček Teo- neměla bys mu ušít bundičku? Nebo pořídit na balkón spacáček 😀

 5. Matyldo – ano, letošní jaro je šťavnaté, zelené, mokré a studené. Dokonce i u nás, na píscích, jsou ještě vidět kaluže, ale už jejich čas končí – vysychají. Pravda, Erník si jich užil do sytosti (a vlastně i Fram, to je taky kačena) – bohužel, včerejší pobyt v luži moc nepomohl jeho svěží vůni po předvčerejší lazebnickém zásahu ve sprcháči (rofl) . A dnes je už horko od rána…

  Holčičky jsou stále roztomilé (h)

  1. U nás by taky vyschly, ale nedělní průtrž mračen s krupobitím zase dodala vodu…

 6. Tahle mokrá místa třeba v poli tu v polabské nížině vídáme často. Jsou to pozůstatky dřívějšího toku řeky, která byla „narovnána“ Zbyly tu tůně a po dešti i stojatá voda z původního koryta řeky. Příroda si to pamatuje. 🙂

  1. Na té fotce jsou naprosto nadšené- lítaly jak utržené a stopla jsem je jen na chvíli 🙂

 7. Je to znát, že je chladnější a deštivé jaro.
  Ale vždyť stará pranostika zní :
  “ Studený máj v stodole ráj “ .
  U nás se také vše zelená a je svěží. Rybníky a řeky jsou plnější a dravější.
  Na chatě v Plasích je vše zpožděné. Zdá se mi, že je to o měsíc pozadu. Tulipány mi kvetou ještě teď. Ostatní květiny teprve vystrkují růžky.
  Ale já mám jaro ráda, jen ty teploty by mohly být kapánek vyšší.

 8. Matyldo,holčičky jsou dámičky a jsou překrásné..tohle jaro jim taky moc svědčí…..

   1. Při současné výšce trávy už ani nemůžou dělat delfíny, ne? 🙂 Myslím to vyskakování, kdy pes běží vysokou trávou nebo obilím a kontroluje si tak směr 😛

     1. Podobně jsme si v neděli „zaplavali“ na koních 🙂 Sice nemusejí vyskakovat, aby si kontrolovali směr, ale také tak plavou. Je to paráda cválat si vysokou trávou (aspoň se snažíme zůstávat v kolejích od traktorů, abychom nesešlapávali vysokou trávu před sečením).
      Ale po deštích, kdy byla krásně pružná půda, už to zase trochu vyschlo a je docela tvrdo (Haná). Chtělo by to zapršet 😀

      1. Já to měřím podle jedné prašné cesty na kraji pole. Stupně jsou: bahno – pružno – prach 🙂

 9. všechno se zelená…kromě řepky..ale listy na stromech jsou zelené a svěží, ne unavené a spálené…tráva je hustá a křupavá a roste a roste..to je tempo..tohle jaro mi vyhovuje… a ptáci řvou jak prokoplí a je to prostě paráda….
  hodně let jezdím přes Radešínskou Svratku a obdivuju růžovej strakatej koberec…užijte si ho se mnou..
  https://sharka-68.rajce.idnes.cz/Beaver_v_kvetnu_2021/1487249541
  a klikejte….

 10. UPOZORNĚNÍ!

  Včera jsme aktualizovali databázi včetně zabezpečení stránky, takže se změní adresa – místo http bude https 🙂 Stránkám by to mělo v několika ohledech pomoct, ale pro vás to bude znamenat nutnost přizpůsobit si odkazy… 🙂
  Proběhnout by to mělo někdy dopoledne… (mají limit 24 hodin na změnu)

 11. Jo, ještě letošní jaro u nás.
  Taky hodně zalité, taky velmi zelené, ale velmi, velmi studené! Jediné, komu to zjevně vůbec nevadí, jsou slimáci… fuj. Když už mi konečně vyrostly ředkvičky optimisticky zaseté koncem března a týrané dlouhodobými ranními mrazy (ještě v dubnu bylo i -4), sklízejí je hlavně ti slizcí hnusáci. Jenže jak chcete rostliny chránit, když si denně zaplavou?
  Jo a včera (od pondělí mám oficiálně dovoleno pohybovat se bez berlí, hurá! Pravda, jde to ztuha:)) jsem byla konečně okopat papriky a zjistila jsem, že zatímco ony za ty tři týdny snad vůbec nepovyrostly, plevelu chladno a déšť vysloveně prospívají – už jen ta druhová pestrost! 😀
  Kde ovšem vidím samá pozitiva, to jsou naše lesy (inlove) Jsou nádherné, roky jsem je neviděla v takové kondici. Vypadá to, že mladičké stromky v četných školkách (ano, kácí se mohutně všude, ale také sází) se mají většinou čile k světu.

  1. mozna je to pobidnuti nejist pestovanou zeleninu, ale snist ten plevel – on je totiz vetsinou opravdu jedly 😀
   (zbastit se daji koprivy, pampelisky, lebeda, ptacinec, mlec, kuklik, svizel… a plno dalsich!)
   a ta zelena, stavnata krajina je fakt nadhera, pejsky jsou jak tresinky na dortu :*

  2. Gratuluju k odložení berlí. Já jsem musela taky zasáhnout do záhonů- 14 dnů neohýbání udělalo své 🙂

  3. tak to je radost,že ty klacky nepotřebuješ…ale opatrně Dede, žádná alotria….

   1. Ojoj, alotria mě zatím nenapadají, páč chodím jak nakopnutá kachna 😛 Rozcházení jde ztuha, ale pak už to celkem funguje. Zatím jsou problém svahy a na schody jsem si taky ještě netroufla. Každopádně zítra zase jedu do Hradce na kontrolu, tak uvidím, co na to řekne pan doktor (je děsně přísnej:))

    1. Tak poslouchej, on ví, co dělá. 😀 Přeji brzké uzdravení, a aby už bylo definitivní.

     Ano, poslední dva tři dny mi přestalo být konečně zima a vyprala jsem podzimní bundy. Teď aby to vydrželo. 🙂

     1. No, do soboty to vydrží určitě:))
      Já bundu zatím neperu – přece jen jsme pod horama (a už jsem ji na uložení jednou prala:))

 12. Tedy Matyldo, kdybys mi řekla před třemi lety, že u vás na poli bude stát voda, nevěřila bych! Ale díkybohu za to… pravda, příroda jako obvykle nehledí na potřeby lidí. Takže kvílení, že je (pro změnu:)) málo sluníčka je nám stejně tak houby platné jako kvílení, že je sucho.
  Rozhodně ta šťavnatá zeleň ÚJM sluší! 🙂
  (Chichi, náhodou ji na Zvířetníku prezentuje i Yga:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN