HOST DEDENÍKU – Jaroslav Winter: Co mi prozradil až počítač

Na fotografování přírody je úžasné to, že díky němu si člověk všimne věcí, které by jinak ušly jeho pozornosti. A nekončí to přímo na místě. Někdy až při zvětšení snímku v počítači vyjdou najevo detaily, které z té vzdálenosti nebo při dané rychlosti snímaného objektu nejsou v hledáčku fotoaparátu patrné.

 

Rád a často fotografuji ptáky. Tak jsem například nedávno teprve u počítače s překvapením zjistil, že volavka, kterou jsem zachytil několikrát a z různých stran, má jednu nohu amputovanou.  Na její ladný let ani přistání v koruně stromu to však nemělo žádný vliv.

 

Volavka v letu

 

Hladké přistání

 

Racků už jsem vyfotil stovky, ale když na ně narazím, nikdy neopomenu využít je k trénování letovek, jak říkáme zachycení ptáků v letu. Tahle trojice mi připomněla leteckou formaci. Až doma jsem uviděl, že ten první letoun prchá před pronásledovateli s rybou v zobáku.

 

Souboj racků

 

 

Nebo špaček, kterého jsem zahlédl ve větvích vzdáleného stromu. Teleobjektiv mi jej sice dost přiblížil, ale teprve na monitoru se zjevil hmyzí úlovek, se kterým přilétl.

 

Špaček s hmyzím úlovkem

 

Podobně u sojky se ukázalo, že si pochutnává na nějaké ponravě.

 

 

Sojčí svačinka

 

Kachna na dalším snímku mě zaujala k zachycení tím, jak se drbala nohou za „uchem“. Až zvětšení v počítači prozradilo, že si přitom pomáhala vyplazeným jazykem.

 

Kachní prostocvik

 

Poštolka, která seděla na stromě u silnice, mě přiměla zastavit a vystoupit z auta. Při pohledu zepředu se mi nezdálo její levé oko. Naštěstí se nechala vyfotit z více stran a doma se potvrdilo, že na ně zřejmě nevidí.

 

Poštolka obecná

 

Poštolka jednooká

Autor je novinář, který se začal věnovat fotografování až jako penzista. Svoje snímky hlavně z přírody často zveřejňuje na facebooku – https://www.facebook.com/jaroslav.winter.7

 

Dede: Vítám nového autora a děkuju za báječné fotky! 

A vás, čtenářů, se ptám: také jste někdy až při zpracování fotek přišli na překvapivé detaily? A která z dnešních ptačích fotek se vám líbí nejvíc? 🙂

Aktualizováno: 20.5.2021 — 07:19

48 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nádherné fotky. Vždycky je mi líto, že tohle prostě neumím. Už jsem se několikrát pokoušela naučit se líp fotit, ale nikdy se to nevyvedlo. Já cítím, jak by ta fotka měla vypadat, teorii znám, ale praxe pokulhává. 🙁
  O to více obdivuju ty, kdo to umí.
  Nejvíce mě pobavila kachna, ale skvělé jsou všechny.

 2. Nádherné fotky. A já kouknu z okna a mám to v reálu. Teď pozorujeme poláka velkého jak se potápí, včera se mi pod oknem v poledne pásla ondatra.

 3. Omlouvám se za pozdní reakci, až teď jsem zjistil, že článek vyšel. Vidím, že jsem se dostal do skvělé společnosti, takže pokud se vám moje fotky líbí. archiv mám bohatý a pořád přibývají nové fotky, tak občas něco připravím.

 4. Krásné fotky, všechny. Ale vedou racci,to je fakt paráda ! U kačenky se mi rozjíždí pusa :-).
  Já na tohle prostě nemám oko, blbě na to vidím a než se rozhoupu, je po záběru. Kdysi jsem dokonce vyškemrala malej foťák, ale stejně jsem ho skoro vždycky zapomněla doma, nebo než jsem našla brýle…

 5. Vítám Vás v naší útulné hospůdce. Skvělé fotky ! Kdo umí, umí. 🙂 Kačena je taky můj favorit, to bych od ní fakt nečekala. 🙂 Budu se těšit na další zajímavé fotky a přeji Vám úspěch a radost,přitom bezvadném koníčku. Díky!

  1. Děkuji za přivítání. Tak milou společností určitě nepohrdnu a rád zase přidám nějaké snímky.

  1. Tak to by mě vážně slepice naštvaly. Já ještěrky miluju. Moje ještěrka se mnou loni věšela prádlo. Seděla na kameni a nikdy neutekla-ale já jsem byla velmi opatrná. Mám ráda ještěrky, užovky i slepýše a nedovolím jim ubližovat. Taky včeličku seberu do ruky a odnesu aby nepřišla k úrazu, zatím jsem nedostala žihadlo.

 6. Dostala jsem se k netu až nyní. Vítám nového přispěvatelé a věřím, že se mu bude mezi námi líbit. Moc krásné fotky ptáků. U mne vede legrační kachna, netušila jsem, že umí vypláznout jazyk, potom letka racků – klobouk dolů tohle zachytit, to je kumšt. U jednooké poštolky mne napadlo, že pro ni musí být nesnadné ulovit něco k snědku. Kdysi jsem vyfotila proti rozzářenému nebi, vysoko nad hlavou letící asi volavku. K mému překvapení se u monitoru PC zjevil černý čáp!

 7. Nádherné fotky! Mně se nejvíc líbí ti racci, kompozice s volavkami v pozadí je parádní a rybka v zobáku celé fotce dává pointu, i když na začátku nezamýšlenou.
  Mě na mých fotkách na počítači překvapí leccos – nosím brýle na dálku, přes které nevidím na displeji telefonu nic, no ono tam toho i tak moc nevidím, leda snad s brýlemi na blízko (chuckle) , takže takové detaily, jako jak se jezdec letící na koni přes překážku zrovna ksichtí, bývají překvapením. A ne jen pro mě.

 8. Díky za nahlédnutí. Kachna, která podporuje vyplazeným jazykem úsilí se podrbat, vzbuzuje úsměv a zachycená bojová letka racků vzbuzuje obdiv. To je paráda! A vůbec, paráda jsou všechny!

 9. To je krása, to je dobrý nápad fotit ptactvo, není těžké ho najít a vždycky něčím překvapí. Fotky vypadají skvěle!

  A moje největší překvapení bylo, když jsem si na Islas Cies vyfotil krásný výhled z lesa na pláž a v počítači zjistil, že tam mám nahého nudistu

  https://ibb.co/DRZPGVw

 10. Děkuji za krásné fotky. Jsou moc a moc krásné. Pro zachycení takových okamžiků musí být nejenom správné fotografické vybavení, ale hlavně spousta trpělivosti a předvídavosti. Pak nad těmi snímky doslova plesá srdce. Jen je mi líto té poštolky, co se jí asi stalo? Jak se jí loví?
  Kdysi jsem se v jedné italské rezervaci pokoušela obyčejným malým automatem zachytit poletující ledňáčky, ale bohužel. Byli na mě moc rychlí a hlavně se to tím foťáčkem prostě nedalo vyfotit. Pán vedle mě získal krásnou fotku ledňáčka s rybkou v zobáku. Ale na rozdíl ode mě, měl velký objektiv. Přitom jsme stáli vedle sebe. Doma mám také krásnou knihu fotek ptactva na Třeboňsku – ptáci, rybníky během celého roku. Krása.

  1. Taky mě to napadlo – jak loví s takhle omezeným viděním? Ale vypadá celkem v pohodě a to zranění určitě není čerstvé. Asi se s tím naučila žít – stejně jako ta jednonohá volavka… 🙂

   1. stejně tak jako třínohé kočky,případně kočky s jedním okem..slepou kobylu Lenku,vodila její koňská kámoška, nedaly bez sebe ani ránu…pro nás je to handicap, ale pro ně? pro ptáky to jsou většinou ztráty křídel, ale uvědomují si to jako my?

    1. U nás má paní malýho pejska vetaje, má ho už léta letoucí z útulku, má jen jedno oko, prý si děti hrály, než ho „vzorní rodiče“ dali do útulku, ještě jako štěně. Rodiče bych asi přizabila a děti řádně „poučila“. Nikdy mu to nevadilo, sžil se s tím, jen se bál lidí…no nedivím se. Mě se po čase nebál, kámošil s Darkem jako štěndou, teď jsou to oba už staří páni. Teď už je i hluchý, ale když mě vidí přiběhne si pro pohlazení s Darkem se očuchají, zavrtí ocáskama a jako důstojní staříci si jdou po svém 🙂

  2. Máte pravdu, je třeba mít obojí – správné vybavení i hodně trpělivosti. Naštěstí mám obojí.

 11. Závidím všem, kdo umí vyfotit ptáky! A vaše fotky jsou bezvadné, moc se mi líbí.

  Ale! Ale mně se VČERA (ó, jaká náhoda) podařilo vyfotit strakapúda docela zblízka a jak praví Jarozima, až na počítači jsem si všimla, že za prvé pracuje se zavřenýma očima a za druhé že si ze stromu vytáhl svačinu (rofl)
  Celá strakapúdí série začíná tady
  https://yga.rajce.idnes.cz/2021_Kveten_8_-_bezne_odpoledne/1486227200

  Jinak i já až doma poznávám, co všechno jsem vlastně vyfotila (rofl)

  1. Ygo, ten se ti fakt povedl:))
   Já jsem nedávno (před domácím vězením:)) poprvé v životě viděla relativně zblízka datla! V lese… No, mobil jsem se ani nesnažila vytáhnout, že jo 🙂
   Strakapoudi mi chodí na krmítko, ty přece jen vídám častěji…

 12. Fantastické obrázky. Podarilo sa mi pred dvomi rokmi vyfotiť vlhu s mláďaťom a až pri priblížení je vidno, že ho krmí kobylkou.

  1. Já jsem se jednou tímto způsobem ujistila, že ty stíny v poli byli fakt divočáci! 😀 Jinak loni se ukázalo (na fotce) že ty divné věci trčící z mladé pšenice jsou parohy dvou zalehlých daňků. Pole jsem ostražitě sledovala celé jaro a léto, protože je před naším domem a bydlela tam skupina divočáků – máma bachyně, tři tetičky a skupinka mláďat. Tedy sousedé, na které si člověk musí dát pozor. 🙂
   Mimochodem, jak bachyni nevadila přijíždějící auta nebo bouchnutí vrátek, okamžitě rodinu přestěhovala o nějakých 200 m dál, jak zahlédla Marka s velkým objektivem. Zajímavé! 8)
   Doufala jsem, že tam dál zůstane, ale když tu Marek nebyl, zase přestěhovala rodinu na původní místo 🙂

   1. Bachyně nějakou tu pušku s dalekohledem už asi viděla. Tudíž objektiv vyhodnotila jako nebezpečí. A nebo jí o tom řekla její maminka bachyně. Prasata obecně jsou chytrá zvířata.

    1. Jsou. Bohužel se Marek s objektivem nevyskytoval dostatečně často, takže až do žní jsem měla celou rodinku tak 100 metrů od vrátek. Bála jsem se u domu pustit psy…

 13. Je to smutné začínat omluvou, ale nezbývá mi nic jiného – to je tak, když si nekontrolujete zadaný čas vydání!
  A zrovna u nového autora.
  Děkuju moc za článek, milý Jarozimo! 🙂
  Sleduju vás na FB už delší dobu a vaše fotky ptáků mě potěšily už mockrát. Takže jsem moc ráda, že je takhle mohu zprostředkovat i svým čtenářům.
  Líbí se mi všechny, ale za mě vede ta kachna! 😀 Musím se usmát, kdykoliv ji vidím (inlove)
  A celkově – vidět blízké fotky ptáků, kteří se mi obvykle míhají někde daleko nad hlavou (a proti světlu:)) znamená, že konečně vidím podrobnosti, které mi takřka vždy ujdou.
  Ještě jednou se omlouvám vám i čtenářům!

  1. Omlouvám se za pozdní reakci, nebyl jsem online. Vidím, že jde se dostal do skvělé společnosti, takže pokud se moje fotky líbí, občas něco připravím. Archiv mám bohatý a pořád přibývají nové snímky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN