HOST DEDENÍKU – Lucie: Lymfom City – komiks jako terapie

V dubnu 2019 mi naprosto nečekaně zemřela kamarádka z dětství. Jedna z těch, co vás zásadně formuje, protože je to právě ona, kdo si s vámi v pubertě povídá dlouho do noci o životě. A takových není moc. A přestože se naše cesty časem rozdělily, její odchod mě naprosto šokoval. Bylo jí 38 let. Mladí lidé přece neumírají, co je to za blbost? Bylo jaro a všude kvetly stromy, nejkrásnější dny v roce a my stojíme nad rakví, třesou se nám ruce a brečíme za zpěvu Zuzany Navarové. Jsme v šoku z faktu, že existuje smrt.

 

O několik měsíců později tento šok zažívám znovu. Vše začalo větou: „Vy na tom snímku máte nějakou šílenost.“ Ona „šílenost“ se jmenovala Non-Hodgkinův lymfom a k jeho léčbě bylo potřeba chodit na chemoterapie. Nic, co by člověk chtěl o letních prázdninách slyšet. A pak to začalo.

„Povzbudivé“ poznámky okolí o tom, že už nejsme nejmladší, že už se kácí v našem lese a že to je sice hodně blbý, že musím na léčbu, ale jestli mě to uklidní, tak jim zrovna umřel pes a taky to nemají lehké… Nezbývalo nic jiného, než se smířit s faktem, že jste na to opravdu sami a že budete potřebovat kamaráda, kterému můžete říct všechno a který vám bude naprosto rozumět.

 

 

V pubertě k tomu účelu sloužily deníčky, mně bylo 37 let a deníček už byl na můj vkus příliš infantilní. Ono vůbec nádorové onemocnění není žádná poezie v pastelových deskách. Jelikož jsem vystudovala malbu, tak mě nenapadlo nic lepšího, než vzít do ruky skicák, pero, tuš a štětce. A kreslit. Všechno, co mi zaměstnávalo hlavu, se na papíře začalo zhmotňovat, pokud se během léčby stalo něco pro mě zásadního, už jsem si dělala poznámky. A nakonec mě to natolik vtáhlo, že už jsem se skoro začala těšit do nemocnice a čekat, kdy někdo z okolí pronese nějakou perlu, kterou bych mohla přetavit v komiksové okénko. A tak se začal rodit můj temný komiksový zápisník.

 

 

Když jsem na chemoterapii přišla poprvé, byla to pro mě čirá hrůza, měla jsem vyděšený výraz, protože ta obří místnost plná lidí a paní, co zvrací do igelitového sáčku a ta přeplněná čekárna a ten hnusnej výhled z okna na panelákovou zástavbu 70. let. A… Co tady proboha dělám? Ale člověk si zvykne. Dostane Neurol, pustí se mu telka a za pár hodin je konec. A všichni okolo jsou vlastně docela milí a chtějí vám pomoct. Podruhé už jsem se nebála a potřetí už tam jdete naprosto bez obav. Protože teď už stejně přestat nemůžete, a tak je lepší to přijmout a zbytečně se nestresovat.

 

 

Komiks byl mým věrným kamarádem po celou dobu léčby, která je prozatím u konce. A u konce je i můj komiks, ve kterém si můžete přečíst, co se může lidem odehrávat v hlavě během náročného období. V současné době probíhá kampaň na podporu jeho vzniku na platformě Hithit. Budu nesmírně ráda, když projekt podpoříte a komiks se dostane k lidem, kterým má co říct a kterým by mohl pomoct. Děkuji.

Odkaz na Hithit najdete zde:

https://www.hithit.com/cs/project/9823/lymfom-city-sitkomiks-o-tanci-mezi-kapkami-toxickeho-deste/news

Aktualizováno: 2.5.2021 — 15:22

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zrovna jsem si vzpomněla na slova ministra Dostála… „O půlnoci jste vždycky sami.“

 2. Gratuluji!
  Zrovna přemýšlím, co dělá ta netopýří kostřička na titulní stránce…

 3. Tak a je to tam, je vybráno, a to zbývá ještě 30 dnů do konce sbírky. Moc a moc gratuluju!!!

 4. Moc přeji, aby vaše léčba byla už opravdu u konce a moc se mi líbí, jak originálně jste se poprala se strachem, který diagnóza a následná léčba přinesly. Určitě existuje spousta článků, statí a informací jak nemoc a její léčba probíhají. Ale vaše zkušenost popsaná formou komiksů bych řekla musí být první a jediná :). Přeji jí hodně čtenářských úspěchů.

 5. Zcela OT (a paní Lucii se moc omlouvám, nezlobte se) – ráno jsem dostala první dávku toho „faizra“ a musím říct, že to bylo skvěle zorganizované, odsýpalo to, všichni tam byli moc milí ale zároveň profesionální. Kdo jste místní, máte na to nárok a ještě jste nebyli očkovaní, vřele doporučuju přeregistrovat se na výstaviště, fakt jim to tam „šlape“. Teď odpočívám a čekám, kdy se to začne nějak projevovat a zatím nic. Zato když jsem před pár lety dostala očkování proti žluté zimnici, to jsem fakt myslela, že bude po mně; o posledním přeočkování proti tetanu ani nemluvím, to bylo hrozné, ty komplikace.

  1. Aido – my oba jsme byli dneska ráno též na očkování (Břeclav – dům školství) a též to odsýpalo jedna radost, předávali si nás mezi sebou jako štafetový kolík. Samotné očkování opravdu nebolí (a to říká člověk, který má z injekcí skoro stejnou hrůzu jako z pavouků (rofl) ), teď trochu cítím ruku, ale je to možná proto, že o tom zrovna mluvím, tak na to myslím. Uvidíme, co večer, zatím je to v pořádku. Jo, očkovaní jsme též Pfizerem (či jak se to píše).

  2. Byla jsem na BVV minulé úterý, stejná zkušenost, ráz na ráz, injekci jsem ani necítila, ruka nebolela, jen večer, když jsem si přímo máčkla na místo,kde byla aplikovaná ta látka, tak jsem cítila, že tam něco je. Jinak vůbec nic, ani další dny.

 6. Dnes ani nevím, co napsat, i když jsem už kmetkou. Prožívala jsem s kámoškou teď v březnu kalvárii a hledaly jsme cestu jak tím projít. A i když ONA už tu není, ty konečné chvíle prožité spolu byly naplněné našimi celoživotními eskapádami včetně všeho,co by se hodně hodilo do komiksu a strašně jsme u toho taky nadávaly. Přeji Vám hlavně hodně sil.

  1. No jestli si komiks přečtete, zjistíte, že nejsem silná ani statečná. Fakt ani trochu. 🙂 Ale děkuju.❤️

 7. Klobouk dolů .
  Jak píše Matylda bezva počin.
  Držím palce, ať je už jen dobře.

 8. Je nevěřitelné, že když je člověku mizerně z chemoterapie, má ještě sílu kreslit. Navíc komiksy jsou pro spoustu lidí přijatelnější ke čtení než knížka. Bezva počin.

 9. Ráda tu Lymfom city vidím. Úžasná práce. A držím moc palce, Luno, ať už je vše jen dobré. Přispěla jsem už dříve a byla nachystana podpořit ještě jednou. Ale evidentně nebude třeba, na hithitu to už vypadá velice dobře.

  1. Moc děkuji. Dlouho jsem sbírala odvahu to vůbec zveřejnit. Ale věřím, že to byl správný krok.

  2. Děkuju, ano, vypadá to dobře. Skoro tomu nemůžu věřit. A doufám, že to i někomu pomůže.❤️

 10. Na tomto projektu je toho plno k obdivu.
  Jednak ta snaha bojovat, když se svět najednou zhroutí do takřka nepřijatelné podoby – a ještě najít úlevu v umění. A s tím souvisí to zadruhé – to umění pak má šanci pomoct těm, kdo takového průseru spadnou a umění k ruce nemají.
  Navíc pro „ty zvenku“ je těžké pochopit, čím nemocným člověk prochází, i s nejlepší vůli nevědí, jak se chovat, co říct mohou a co radši ne… Kniha jako je Lymfom City může pomoct i tomuto porozumění, čímž vlastně pomůže nemocným i jejich rodinám a přátelům.
  Věřím, že kniha vyjde a že nám to sem dáte vědět (inlove)
  Přispěju.

  1. Děkuji. Vylézt s tím na světlo nebylo jednoduché. Hlavně proto, že jde o naprosto soukromou věc, kterou neměl nikdy nikdo vidět. Ale někdy je třeba vystoupit z té komfortní zóny a nemyslet jen na sebe. Budu věřit, že komiks opravdu někomu pomůže. A Vám moc děkuji za zveřejnění článku.

   1. Já vám děkuju za tu odvahu. Když si člověk uvědomí, že tyhle strašidla prostě nezmizí, když si přetáhne deku přes hlavu, je lepší v takovém případě vědět co nejvíc.
    Jistě, lékaři vědí hodně o nemoci a léčení, ale jen málokdo z nich ví, jaké je to být na té druhé straně. A pacient je vždycky na té druhé straně.
    Díky vašemu komiksu, příběhu člověka, který je na „jeho“ straně, může najít odvahu a to je něco, co se počítá.

 11. Jejda, Luna zde! Vítejte, drahá bulharská přítelkyně! 🙂
  P. S. Pro Lunu: jsem dlouhá léta mlčící čtoucí a nediskutující na P.
  P. P. S. Pro ostatní: to s tím Bulharskem je takový interní vtípek. A přispějte, pokud chcete a můžete, však už jsem to tu nedávno avizovala.

  1. Zdrasti Aida.
   Kak si? Az sam mnogo dobre. Mnogo se radvam, che tebe haresva Lymfom City. Merci mnogo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN