HOST DEDENÍKU – Aida: Baskická pórková polévka (porrusalda vasca)

Porrusalda, neboli pórková polévka (baskicky porrua = pórek, salda = polévka), je lehká nezapražená zeleninová polévka, která se dobře hodí např. k večeři. Buď jen samotná, nebo s nějakým pečivem.

 

 

Je to klasický baskický recept, asi něco jako u nás guláš. A asi jako u nás v případě guláše, každá rodina má jen ten svůj recept, na který přísahá. Já vám nabízím recept základní a jeho varianty.

Pro tu úplně základní polévku potřebujete jenom pórek, brambory, olivový olej, sůl a vodu. Na jeden větší pórek se berou tak 2-3 brambory a 2 lžíce oleje, sůl podle chuti.

Pórek pokrájený najemno opečete na olivovém oleji, přidáte na větší a nepravidelné kousky pokrájené brambory, chvíli opékáte, zalijete vodou, osolíte a vaříte do měkka. A máte hotovo a můžete podávat.

 

Porrusalda s dýní

 

Varianty:

  • při opékání přidáte i mrkev pokrájenou na kolečka nebo půlkolečka, dál postupujete podle základního receptu;
  • při opékání kromě mrkve přidáte i cibuli pokrájenou na kolečka nebo půlkolečka, dál postupujete podle základního receptu;
  • k tomu všemu můžete přidat i česnek, pokrájený na menší kousky (tak 1-2 stroužky);
  • místo vody můžete použít i vývar, třeba zeleninový nebo kuřecí;
  • do hotové polévky můžete přidat sekanou petržel;
  • v Baskicku do této polévky často ke konci vaření přidávají tresku – buď čerstvou, nebo nasolenou, kterou asi den-dva máčejí v několikrát vyměněné vodě, a tím ji zbavují soli.

 

Porrusalda s dýní a treskou

Naše varianta: použili jsme základní recept, podlévali jsme vývarem z krůtího krku a obrané maso z krku jsme nakonec přidali do hotové polévky. Polévka byla moc dobrá a určitě by se do ní hodil přidat i např. libeček (který teď dáváme skoro do všeho, protože nám po zimě opět začal růst).

Zdroj receptu: rozhovor našeho úhlavního kamaráda s Lucií Výbornou, vřele doporučuju; zde https://radiozurnal.rozhlas.cz/banalita-me-driv-urazela-cim-jsem-starsi-tim-si-jednoduchosti-vic-cenim-rika-8463792

 

Děkuju Aidě za báječný recept! Hned jsem ho četla jsem si vzpomněla na Savojskou polévku od WWW. Popravdě, ta se mi už tak dokonale udomácnila v domácím jídelníčku, že pro děti je to ta „co babička mixuje, ale neměla by to dělat“ 😀 Takže jim ji nemixuju…

Což mě vede rovnou k pár otázkám: Vaříte polévku (opékaný pórek, brambory a něco:)) podobnou této baskické nebo savojské od www? A pak střelba přímo na cíl! Jakou polévku budete dělat o víkendu?

PS: Hledám recept, u kterého se člověk co nejméně nastojí, takže asi něco naházím do svého divotvorného hrnce 😛 Možná porrusaldu s mrkví:))

Aktualizováno: 29.4.2021 — 15:47

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Zajímavá a jistě chutná polévka! Na obrázcích mě fascinují ty poměrně rozměrné kusy zeleniny a brambor (o tresce nemluvě). Uvědomila jsem si, že moje maminka krájela zeleninu do polévky vždy nadrobno a já to dělám bez přemýšlení také.
    U nás mají všichni rádi vichysoisse, jak ji popsala Marička, ovšem teplou, já sama vychladlou polévku přímo nesnáším, musím ji mít pořádně horkou.
    Zítra bude polévka hrášková (mám ji nazvanou „podle Pohlreicha“), tam se mixuje hrášek a brambory, dochutí se smetanou, přihodí se část nerozmixovaného hrášku, případně se mohou přidat i krutony a opečená angl. slanina. Taky dobré!

    1. Hančo, tohle krájení nadrobno jsem kdysi řešila s maminkou. Babička krájela nadrobno nebo strouhala, maminka nechávala větší kusy zeleniny.
      Babiččin (oficiální:)) názor na větší kusy zeleniny byl: jsi líná to pořádně nakrájet! Neoficiálně – jsem přesvědčená v tom byla praxe v šetření. Když jsem viděla, z jak malého množství zeleniny dokáže udělat polévku pro šest až osm lidí, napadlo to i mě.
      Nedivím se, vyrůstala v chudobě (pradědeček brzy zemřel), pak válka, šetření vším měla v genech.
      Názor mojí maminky byl podložen, jak poněkud ironicky pravila, znalostí chemie a biologie. Větší kusy zeleniny si prý lépe drží svoji typickou chuť. Hodně znát je to třeba u hub. No a samozřejmě se pak té zeleniny spotřebuje víc:)) Čímž se můžeme obloukem dostat třeba k antimateřskému komplexu:)))
      Jinak Hančo, ta tvoje varianta hrachovky se mi moc líbí – tu jsem neznala. Určitě ji vyzkouším 🙂

  2. Aido, dovolím opravit ohledně názvu Vichyssoise :). Je to sice fr. název, ale ve Francii ji pod tímhle názvem neznají. Vznik polévky se připisuje původem fr. šefovi Louis Diat který v r.1917 hledal nový druh studené polévky na menu v hotelu Ritz-Carlton. Tak nostalgicky vylepšil typickou fr. polévku (dělala ji i jeho maminka), „Potage parmentiere“, která je také jen z brambor a pórku nebo cibule . A názvem jí dal podle města Vichy, poblíž kterého se narodil. Výpis z angl. Wiki (ale i jinde): „In 1917, seeking to „invent some new and startling cold soup“ for the menu at the Ritz-Carlton, he recalled his mother’s soup.[24] His experimenting soon led to a combination of „leeks, onions, potatoes, butter, milk, cream and other seasonings“.[6] Diat named it „crème vichyssoise glacée“ (chilled cream vichyssoise),[25] after Vichy, a spa town near his birthplace in France“.

    MMCH ta typická Fr. polévka dostala jmého po dr. Antoinu Parmentier, který jako první v 18.st začal do Fr. dovážet brambory, do té doby považované za jedovaté.

    Jinak Vichyssoise je naše nejoblíbenější, hlavně zimní polévka, v horku polévky téměř nevařím. Dělám ji už řadu let,jen jí jíme horkou a na talíři do ní vmíchám zakysanku nebo ještě strouhaný sýr (rozteče se). Je pak řádně sytá, ale jelikož jí máme jako hlavní jídlo, sníme každý dva talíře. Dám vařit oloupané, pokrájené brambory. Hrubě strouhanou mrkev podusím na trochu oleje, aby pustila červenou barvu, na moment přidám pokrájený pórek a pak přidám k bramborům. V konečné fázi rozmixuju do hladka. Takže vlastně také polévka podle WWW (moc škoda, že u není!)

    1. Úplně jsem zapomněla napsat, e Ritz-Carlton je samozřejmě v New Yorku, kde pan šefkuchat „kraloval“. Omlouvám se a sice pozdě, ale pro jistotu doplňuji. 🙂

      1. Maričko, díky za upřesnění, to jsem nevěděla. A omlouvám se za pozdní odpověď, od pátku jsme byli na zahradě a k Dedeníku jsem se dřív nedostala.

  3. aidiu polievku i savojsku od www robím a ani som o tom nevedela.už som tu myslím písala,že u nás doma sa žiadna zeleninová polievka len tak nevarí,ale najskor sa na masle/!!/ opečie spolu s cibuľkou ,mletou červenou paprikou .korením a potom sa postupne podlieva vodou a dusí sa do mäkka.Ke´d je udusená,doleje sa vodou podľa požadovaneho množstva.Niekedy pred vypnutím do nej dám za lyžicu/i dve/ sladkej smotany.Teraz v sezou vlastne žijem na takýchto zeleninových polievkach.V zime na krémových.

  4. Aido, ten recept se mi moc líbí, i když tresku si odpustím. Vím, že bych měla ryby jíst, ale tak nějak mám pocit, že tuhle polévku by mi zkazila:))
    Možná zkusím tu variantu s houbama.
    Jo a na netu, jak jsem hledala obrázky, ji mají i s dýní… Mám ještě v mrazáku dýni… No nevím. Spíš ty houby:))

    1. Mně přijde, že to je takový ten typ polévky, že ji uvaříš z toho, co máš doma. Osobně by mi v ní nevadil třeba i řapíkatý celer (ten v poslední době dávám skoro do všeho, co vařím).
      P. S. Taky jsem tým treska asi ne.

      1. Tak já s přidávám k týmu ale jinak mám takové polévky úplně nejraději!! Akorát nemám doma zrovna pórek a mám na něho chuť,což napravím, musím stejně do obchodu, jedu zvířeně po nějaký gáblík.Díky za připomenutí a dokoupím ještě mladé cibulky, ty taky oblibuji. 🙂

  5. Jinak pro vysvětlení – s tímhle receptem přišel MLP, právě on ten inkriminovaný rozhovor, na který odkazuju, poslouchal jako první a byl nadšený (zejména pak z nefalšovaného nadšení paní Výborné). Takže když u nás měli pěkný pórek, nebylo holt zbytí a museli jsme to vyzkoušet. A protože skoro pořád máme doma nějaký ten krůtí krk, udělala jsem z něj vývar, kterým jsem opečenou zeleninu podlila a obrané maso nakonec do hotové polévky přidala. Baskové by se asi divili, ale nám to chutnalo a určitě jsme tuhle polévku nevařili naposledy. Zajímala by mě ta chuť s přidanou rybou, ale tu pravděpodobně nevyzkouším, mám momentálně (už asi dva roky) období, kdy ryby prostě nemůžu jíst (a opravdu nevím proč).

  6. Náhodička, budu dělat pórkovou, ale tu svoji, zapraženou, se špetkou muškátu a s opečenou houstičkou. Ale tuhle od Aidy i tu savojskou si dávám do receptů a zkusím. Vypadají obě velmi jedle.
    S tou zeleninou osmahlou na másle dělám něco podobného, jmenuje se to Bramboračka pro jednoho a našla jsem ji na Topkách. Dá se jí navařit jakékoli množství, nikdy nedělám jednu porci.

    1. Mně se na těch receptech líbí to úvodní opékání, úplně to mění chuť.
      Když jsem hledala k článku obrázky, zjistila jsem, že tu porrusaldu v angličtině někdy označují jako vegetable stew, tedy něco jako dušená zelenina. Prostě musí být hustá – a to mi vyhovuje.

  7. Savojskou polévku od WWW neznám, nelze sem dát odkaz?
    Jinak dlouhá léta jsem musela dělat jen vývary s nějakou vložkou, krémové polévky u nás nesměly. Najednou před pár lety se situace změnila a ejhle, jakákoli krémová polévka je vítána. Ale zeleninový vývar asi ne, takže tato polévka u nás nebude.
    Polévkový umělec je moje tchýně, otec musel mít denně polévku a jinou. Ta má široký záběr a jedna lepší než druhá.
    V sobotu bude kuřecí vývar, tam je jistota, že nějakou složku polévky Andělka sní – jednou vodu, podruhé nudle, knedlíčky, někdy hrášek, někdy mrkev….. V neděli si dáme s Bimbouškem houbovou ze sušených houbiček a palačinkový dort se špenátem a nivou (kdyby někdo potřeboval inspiraci)

    1. Inko, takhle tu polívku ala WWW dělám já:))
      Nakrájím zhruba v poměru 1:1:1 pórek, mrkev a brambory. V tom samém pořadí dávám do hrnce.
      Tam je máslo, na něm opékám pórek, přidám mrkev a pořád opékám, mrkev tomu dá pak hezkou barvu. Potom zaleju horkou vodou, ale ne moc – hladina nesmí zeleninu převyšovat o víc než cca 2 cm.
      Posolím, opepřím, vařím – či spíš možná dusím:)) Té vody tam opravdu není moc.
      Když mám pocit, že je mrkev aspoň ovařená, přidám brambory a zase doleju horskou vodu – opět tak 2-3 cm nad zeleninu.
      Pomaličku vařím. Je neuvěřitelné, jak se máslo a jednoduchá zelenina spojí do skvělé chuti:))
      Nakonec rozmixuju a pokud chci být opravdu savojská, tak podle WWW podávám s chlebem namazaným máslem. Dohromady je opravdu skvělé.
      Je to polévka savojských horalů, tedy výživná a přípravou ideální na kamna:))
      Mám ji ráda samotnou s tím chlebem, pokud má fungovat jen jako polévka, je bez chleba.
      Ještě dodatek – protože je to Savojsko, je možné, že ten chleba byl bílý, takže pečivo s málem je k tomu také vhodné.

      1. Tak já nepepřím, ale dávám vegetu bez glutamátu. Horskou vodu nemám, tak jen horkou 😀
        Když jsme doma měli na výměnném pobytu malého Holanďana, tak tuhle polívku baštil s bagetou a bagetou si vysával z talíře poslední zbytky tekutiny. A byl zcela nadšen.

        1. Možná se pletu, opravte mě, ale nemá se ta savojská polívka podávat studená?
          Jinak mi připadne, že polívky jsou zrovna v tomhle období na večeři docela vhodné, člověk se nají a není přeplněný a těžký. Nebo různé saláty, ale jejich doba ještě přijde.

          1. Určitě ne. Je to zahřívací pokrm horala, který přišel domů a maso buď nemá nebo není ještě hotové:))

              1. O nic nejde 🙂
                On k tomu měl WWW tenkrát i takové to svoje barvité povídání. Já si ani nepamatuju o co tam šlo, ale zůstal mi v hlavě ten obrázek salaše, hor a zimy:)) Někdy ji zkus, stojí za to. Svým způsobem mi to připomnělo krkonošské kyselo – to je sice úplně jiná polévka, ale vlastně se stejným účelem. Syté levné jídlo, které se dalo podle potřeby ohřívat.

                1. Zmátl mě ten název, příběh vzniku tohohle Tvého „interního“ názvu jsem si nepamatovala. Klasická francouzská pórková polévka se opravdu podává studená, jmenuje se Vichyssoise, polévka z (neblaze proslulého) Vichy.

  8. Savijskou polívku od WWW dělám často. Nemixuju. Ale nedělám k večeři polívky- Mušketýr je nechce, že je v tom moc vody a za dvě hodiny má hlad (a pak se pozdě večer něčím dojídá). S pečivem je jíst nechce. Inu, jednoduché, že 🙂
    Asi uvařím česnečku, ta nebyla už dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN