BTW: Procházka u vody

Jdu (no dobrá, momentálně se belhám:)) kolem Hartského potoka, lidově zvaného Kaztbach, a přemýšlím o tom, že mám ve svém okolí vlastně strašně málo vody. Tedy nějaké přírodní vody, kolem které bych se mohla se psy procházet.

 

 

Žiju v opravdu hezkém čistém kraji, tak akorát zvlněném, aby nebyl nudný, ale kopce ještě nebývají tak strmé, aby člověka opravdu obtěžovaly. Vody je tu dost, i když zdaleka ne tolik jako na Třeboňsku nebo na Vysočině. Hlavní řekou je tu horní tok Labe, máme tu potoky i rybníky. Až na to, že snad s výjimkou kusu cesty kolem potoka u Královédvorské nemocnice, se nemáte kde kolem vody procházet.

 

Hartský potok – kaskády – Dvůr Králové

 

Ve Dvoře Králové se dá jít kolem Labe jen nevelký kus po nábřeží Benešově (opravdu se to tak jmenuje), ale je to jen úzký chodník, kde na jedné straně je rušná ulice a na druhé zábradlí, protože důkladně regulovaná řeka teče hluboko pod terénem města. Potom tu jsou sem tam kousky – k řece se dá jít třeba na Hrubých lukách. Ale skutečnou procházku kolem řeky nabízí vlastně až cyklostezka ze Stanovic směrem na Kuks a pak dál na Jaroměř. Jenže… běžte se procházet na cyklostezku!

Další procházku kolem vody máme u přehrady Les Království. Ovšem i tady je voda daleko (hluboko), její břehy obvykle okupují nepříliš přátelští rybáři – inu, chtějí mít i na takto frekventovaném místě klid. Přiznám se, že už tam chodím jen výjimečně. Voda je daleko a lidí moc! 🙂

 

Voda… ach!:))

 

Měli jsme u nás také moc hezkou procházku k Zátluckému rybníku a kolem něj. Bývala jsem tam často, je to krásné místo – vůbec ve všední den dopoledne:)) Jenže potom kolem začali lesáci těžit, se všemi průvodními jevy. Zmizela pěšinka, zmizel les, cesty jsou většinu roku strašně bahnité. Rybník je pořád pěkný, ale to okolí… Ne, už mě to tam neláká. Kousek vedle jsou v lese ještě další malé rybníky. Ne tak hezké, ale u jednoho je altánek. Nicméně těžba dřeva se jejich okolí také nevyhnula, a i původně zpevněná přístupová cesta nebývá na jaře a na podzim pod bahnem k nalezení.

 

Údolí potoka s kaskádami (potok se uměl impozantně rozvodnit a pak ničil město pod ním)

 

V okolí máme i pár nevelkých potoků, ale většinou jsou ztracené v lese nebo v divokém podrostu mezi loukami a poli. Cestičky kolem nich nevedou.

A mně se někdy po procházce kolem vody stýská. Nejradši mám živé horské potoky nebo horní toky řek, ale jít kolem dospělé, mohutné řeky, kde se proud tiše valí širokým korytem má také něco do sebe. Občas, když je hezky a mám čas, vezmu psy do auta a jedeme dolů do kraje k Labi. Mám několik oblíbených úseků, kde se dá jít kolem řeky a není to po asfaltu (ten nedělá Berry dobře).

 

Jez na Úpě (vedle České Skalice)

 

Když už jsem u dojíždění – moc hezká je procházka kolem Úpy v Babiččině údolí. Ale jednak to mám přece jen trochu z ruky a jednak se tam dá hezky procházet jen ve všední den, ideálně mimo sezónu. Jinak je tam moc lidí…

PS: Miluju chození u moře… ale je mi to většinou houby platné!  😛

 

A tak se dnes ptám – máte rádi procházky u vody? Máte ve svém okolí místo, kde se takto můžete procházet?

 

Úpa

Aktualizováno: 28.4.2021 — 20:50

33 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Procházky kolem vody mám taky moc ráda a u nás na Vysočině je vody dost, hlavně rybníků. Přímo pod naší chalupou je jeden, další tři jsou kousek od vsi jedním směrem a další dva směrem opačným. Na většině z nich jsou labutě, teď zrovna čekáme na nové přírůstky, na kterých právě sedí labuť. Labuťák důstojně pluje kolem.
  Jinak souhlasím s Dede, lesní cesty všude v lesích kolem nás jsou úplně zničené těžkou technikou, nevím, kdy a zda se to zjizvení někdy vůbec zahojí!

 2. Bohužel jedinou poctivou vodu na koukání máme moře, sice jsme u něj byli zvorna minulý měsíc, ale přeci jen je trochu z ruky. Procházky si vždy užijeme, ale to zdejší moře je moc klidné (ano vyjímky jsou)a já mám raději bublavé potůčky a říčky „v pohybu“. A takové tu nejsou, trochu se jim podobají spíše bažinaté přítoky do jezera ve vzdáleném parku, ale tam je to také hodinu jízdy.

  Pamatuji se, jak jsme v dětství do každého rychlejí tekoucího potůčku či říčky házeli buď velký list nebo nějakou provizorní lodičku a pak běželi po proudu s sledovali přes jaká úskalí se „plavidlo“ musí prodírat, kde se zarazí a čí pluje rychleji. Klidně bych si radostně takhle pouštěla po vodě listz i teď, bohužel nemám tu možnost 🙁

  Dede, moc držím palce, aby se operace proběhla na výbornou a zotavení pak bylo dokonalé (že o tebe budou tví mužští skvěle pečovat je už předem dané).

 3. Vody mám kolem sebe dost a jsem tomu ráda. Na potoky narazím jen co vyjdu se psem ven a nahoře nad námi jsou různá lesní jezera a jezírka. K velké libosti psa, který se od jara do podzimu vrací domů kapající. A v zimě, když se zadaří, chrastící ledovými krystalky. Takže já si na nedostatek bublající, nebo jen převalující se vody stěžovat nemohu. Chvála Bohu!

 4. Jsem posedlá Bečvou, tady na vísce mi moc chybí ale když chci mohu zajet do nedalekého Ústí, Skalička,kde se k vodě dostaneme po úzkých stezkách,vyšlapaných od lidí nevelkého množství. Tady u nás chodíme kolem rybníka, takže voda je v dosahu a malá Jenka se ráda na okraji svlaží,když je vedro,je taková neohrožená, zato Cony se do vody jaksi nechce,je to paní opatrná i když kerrýci,by se mohli cvičit pro lov kačen, takže u nás asi ne. Ke znečištění Bečvy se už ani nevyjadřuji, stalo se přesně to, co jsem předpovídala a to NIC. 8)

  1. Jé Bečva! Na tu jsem zapomněla… však jsem tam už třičtvrtě roku nebyla 🙁
   Ta je moc krásná, to ti podepíšu (inlove)

 5. Tady jsou sice dva rybníky, ale procházet se kolem nedá. Jeden malý, zvaný Plivátko, je bahnitý a obejít se nedá, jen kousek tam a zase zpátky, samej komár a jiná obdobná havěť a pes je vždycky černobílej 🙂 . Druhej, zvanej Hliňák, je vlastně vytěžená díra (hodně velká) po cihlářské hlíně, ale kolem se taky jít nedá, je to zarostlé.
  V Mostě řeka není, resp. je, ale zatrubněná Bílina k procházkám naprosto nevhodná. Ale teď se dá procházet kolem nového jezera u přesunutého kostela, hezké, ale poněkud z ruky. Za to v Žatci byly a jsou krásné procházky kolem Ohře. Občas si tam uděláme výlet, abych se vrátila do mládí, ale nějak se to nedaří, zaprvé jsem nikdy neomládla 😀 a za druhé je to už úplně jiné, než pamatuju, ale pořád hezká procházka.

 6. Deset z deseti Erníků ti potvrdí, že vycházky okolo vody jsou naprostou nutností! (rofl)

  Jó voda – pocházím z vesničky, kde ani kačeny neumí plavat (rofl) a mou touhu po tekoucí vodě naplňovaly jen potůčky, tekoucí po silnici při jarním tání nebo při přívalových lijácích – obého se u nás pohříchu nedostávalo (nod) .

  Po přestěhování do Lednice jsem si v tomto ohledu výrazně polepšila 😉 , protože když se řekne Lednice, řekne se i rybniční soustava mělkých rybníků – jejda, jejda, kolem jsem se nachodila. Navíc v zámecké zahradě jsou naprosto kouzelné procházky a stále kolem vody a když si člověk takhle přivstane, tak tam ani nejsou lidi.

  Nyní jsem rybníky opustila (ne že by k nim bylo daleko, ale bohužel v dnešní době tam jsou všichni), ale vodně jsem si nepohoršila. Máme tu dolní tok Dyje s odlehčovacím ramenem a pak… lužní les se slepými rameny! A to miluju!! Zrovna včera jsme se jím loudali (Erník místy i tou vodou) a užívali si konečně jaro. V tomto albu je i rybník i voda v lužním lese i řeka 😉
  https://yga.rajce.idnes.cz/2021_Duben_7/

  1. Však Berry s Erníkem ze srdce souhlasí! 🙂 Jenže má smůlu, holka. Tady pěkná psí koupací voda prostě není.

 7. a my se podíváme z kteréhokoliv okna a koukáme na vodu. Říčka nám teče i pod barákem. Je to příjemné do té doby než je té vody moc moc. Procházky kolem vody nic moc. Komáři a klíšťata. Zahrádku okupují hryzci.

  1. No jo, komáři a klíšťata – to znám z první ruky. Ale člověk na to časem kapku rezignuje a kapku se přizpůsobí 😉

  2. My máme potoky u chalupy, znám tedy plusy i mínusy… Stejně u vás musí být krásně 🙂

 8. Děkuju za odpovědi a těším se na další 🙂
  Akorát jedu do Hradce Králové na ortopedii. Včera mi volal pan doktor, že má výsledky magnetické rezonance a že to nevypadá dobře. Takže budeme mluvit o operaci. Vzhledem k tomu, že po počátečním zlepšení nastalo sakra zhoršení (po viróze), asi se hádat nebudu… No každopádně to bude na dlouho 😛

  1. Díky všem 🙂 No, zlomený meniskus a x poničených chupavek, nějaká ta tekutina tam, kde nemá být a tak. Prostě žádná hitparáda. Ale vazy jsou prý celé! (aspoň něco:))
   Takže operace. No co už. Asi se mi na podzim podezřele dobře chodilo… 😛

   1. Neboj neboj, ono to dopadne dobře. Aspoň ti, o kterých vím, že mají operovaná kolena, včetně mne, jsou v pořádku. Vím jen o jedné nebožačce, sousedce v Praze, která tedy nedopadla. Jak je v Čechách zvykem, sháněla si ortopeda bokem, protože jpp že von je skvělej, ale holt nebyl a zvoral to!

    Hlavně nechtěj, aby tě operoval primář. Ti už operovat zapomněli a semtam nějaká operace z nich experta neudělá!
    Dopředu držím palce!

    1. Dede, držím palce, aby byla operace lehká a rekonvalescence krátká a nebolestivá. Ta paní kadeřnice, co mně včera stříhala, má taky zlomený meniskus (v zimě upadla na koleno). Na operaci jde koncem května a prý to budou dělat laparoskopicky. Tak jestli je ta možnost, využij ji, je to prý zákrok tak na dvacet minut.

     1. Díky, doufám, že se to povede. Podle mě jim někdo odřekl, doktor řekl, že na někdy blízko má tento jediný termín. Prý je rekonvalescence dva až tři týdny.
      Takže Martin a Marek si dělají rozvrh péče o invalidu (hlavně o psy:)) Ještěže je home office, jinak by to šlo moc špatně. Přece jen jsem tu normálně přes týden sama.

      1. Povede, určitě, ale chápu, že se bojíš. A je skvělý, že to bude brzo, že se nebudeš bát dlouho 🙂

 9. Coby rodilá Plzeňačka souhlasím s Petrs01. Máme tady 4 řeky a jde se kolem nich procházet. Opravily se náplavky a vzniklo tam i sezení a kavárna.

  V Plasích zase protéká řeka Střela. Teď na jaře je dravá a čistá a je docela dost vody. Dále je tam rybník a na něm kachny a nutrie.

  1. Potvrzuji – Plasy-Rabštejn paráda. Ono docela dost turistických cest vede podél nějakého toku, někdy tedy zákeřně s vodou na dohled, ale značně hluboko. Někdy se člověk chvíli málem brodí aby vzápětí vystoupal někam do výšin a zase dolů a nahoru. Ale máme ty cesty stejně krásné… Berounka, Ohře, Sázava, Doubrava, ale často i trasy kolem malých potůčků jsou nádherné.

 10. V tomhle byla kouzelná Plzeň – 4 řeky proplétající se městem a dávající vzniknout Berounce. K tomu správnému soutoku jsem to měla kousek, podél řek jsme nacourali spousty kilometrů. Toky sice upravené, ale dalo se kolem nich chodit docela dost.
  Vltavu jsme několikrát doprovázeli nad Štěchovickou přehradou, nejednou z Prahy do Kralup, i dál. A kousky podél Labe ukrajujeme také rádi – byť o víkendu, nějak se tam všichni, pejskaři, cyklisti i rybáři, vejdem. Vlastně když vynechám města a úsek mezi Nymburkem a Poděbrady, máme prošlápnuto od Mělníka až někam po Záboří.

 11. Jj, procházky kolem vody mám ráda, tady u nás to celkem jde, třeba trasa od Anthroposu po proudu dolů, zakončená pokud možno na Kamence (= Kamenná kolonie, někdy též čtvrt – velmi malebná část Brna). Nebo procházka z Jundrova od mostu u restaurace Na Piavě právě k tomu Anthroposu. Nebo procházka opačným směrem, z Jundrova do Komína nebo až do Bystrce. Navíc si myslím, že každé správné město má mít „svou“ řeku; všimli/y jste si, že město s řekou (a s pokud možno upraveným a přístupným nábřežím) je úplně jiné než město bez řeky? – no, asi jo, že.
  Co je ale ještě lepší než procházka kolem vody, je projížďka na vodě, to pak to místo nebo město vidíte zase z trochu jiné perspektivy a všimnete si věcí, které vám z břehu úplně ujdou. Naše klasická trasa je od naší loděnice ke komínskému jezu (a zpět, to vše pokud možno 2x), tam je věcí k vidění. No a o projížďkách na nějaké větší vodě, nejlíp moři, to už ani nemluvím, to se prostě musí zažít (nejlepší je vlastní ruční pohon, ne motor nebo plachta). Už se moc těším, až se zase bude smět a zase někam vyrazíme.
  P. S. Před chvílí se mi podařilo zarezervovat se na očkování, první termín mám v pondělí, jupí!

 12. Není tu procházka kolem řeky. Jen kolem bahnité říčky, která v suchých letech vysychala, a kolem obecního rybářského jezírka (no, aspoň to, ale břehy jsou strmé a kdo tam skočí, tak ven nevyleze, viz ten opilej chlap, co tam má asi pět let křížek a bylo to za bílého dne). Po loňsku s etrochu spravily podmáčené louky, ale to je spíš o bahnu. Jinak nic, kole řeky o kus dál vedou většinou cyklostezky, po kterých jezdí pár lidí a tomu sportovnímu blbovi, co totálně zbrzdil provoz v místní sérii zatáček na uzoučké okresce před dvěma dny, bych s chutí šlápla za krk.

 13. Máme rádi procházky kolem vody. Ale nemáme vodu na procházení. Všechny strouhy tady v polích jsou oborané až ke břehům nebo zarostlé náletem. A hluboké se smrdutým bahnitým dnem.
  Ale máme auto a mapy. Když se povede pěkný pochoďák kolem vody je Lara naprosto spokojená, špinavá a mokrá. A my taky 😀

 14. V Olomouci to je jednoduché. Jsou tu dvě hlavní řeky: Morava a Bystřice. Morava na sever od Olomouce tvoří Litovelské Pomoraví, obrovskou chráněnou džungli od Mohelnice po Olomouc. Řeka se tam větví do velkého množství ramen, takže cesty „u vody“ se dají najít, z většiny je však voda džunglí dosti pohlcená.

  Před městem se Morava dělí na hlavní řeku a mlýnský náhon. Podél řeky se dá jít skoro všude ve městě, na severu po pěšinách, na jihu se dodělává náplavka. Podél náhonu vede cyklostezka a pak jej využívají parky.

  Jižní část Moravy směrem na Tovačov je velmi málo známá, nicméně velice malebná. K řece se dá po cestách snadno dostat, jen to není žádná turistická destinace. Je tam řada jezů, takže ta líná řeka občas trochu zaburácí. Kolem jsou různá slepá ramena, v nich žijí často vodní ptáci. V téhle části řeky jsou občas vidět i místní děti jak se koupají. Takže velmi dobré, cyklostezky tam nevedou podél, ale u silnic napříč. Dole v Tovačově je pak soustava rybníků, které jsou oddělené jen cestami, tedy vpravo voda, vlevo voda, voda přede mnou a za mnou, šířka tak 3 metry. Zde je krásný vodní život, velmi doporučuji za návštěvu.

  A Bystřice(jak se tu říká Bystřička) má od soutoku u hlavního nádraží vedle sebe cyklostezku i pěší stezku (často na opačných březích) a dál tvoří krásné divoké údolí, kde je jen železniční trať, divoké cesty, žádný signál a řeka co má už horský charakter

 15. U nás je to jako kolem Labe – procházej se po cyklostezce! Ale řeka je tu i přesto krásná a procházka stojí za to. Nedávno jsme objevili,vředy pro nás, říčku Leskavu, krásný milý potok mezi zahrádkami a vrbami s úzkým chodníčkem kolem vody. Je tam opravdu krásně a klid.

  1. Když je řeč o Leskavě, do „družstva“ chodíte? Myslím tím ovocnářské družstvo alias Sady Starý Lískovec a jejich prodejnu, je to na ulici Martina Ševčíka. Pokud ne, vřele doporučuju, my tam chodíme/jezdíme poměrně často. Mají dobrá (a ne moc drahá) jablka, mošt, brambory, zeleninu a všelijaké jiné pochutiny, včetně dobrého kváskového (a jiného) pečiva, uzenin od malých výrobců, sýrů, a bezobalového prodeje sypkých potravin, které si sama navážíš do vhodné nádoby . Ceny mírné, obsluha příjemná, doporučuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN