BTW: Dychtivost

„Nestrkej mi sem ten čumák, budeš od hlíny! Já nechci v záhoně ten míček a rozhodně ti ho nebudu teď házet!“ Ano, i tak zní některé z mých obvyklých litanií, protože Ari je fenka od přirozenosti dychtivá. Někdy s tou bílou psí hlavou neustále lezoucí do mého zorného pole ztrácím trpělivost, ale většinou se snažím mít pochopení. Protože dychtivost je ztělesněním svěžího myšlení a já sama někdy mívám pocit, že by mi neškodilo mít jí víc.

 

Být dychtivý, toužit poznat víc a lépe, život skutečně žít… to je úžasná vlastnost. Domnívám se, že ji dostane do vínku každý, jen ne vždy člověku dostatečně dlouho vydrží. Škoda, že osobám starším a vůbec usazeným, leze dychtivost především dětí a mladých lidí často na nervy. Ach ano, pochopit se to dá, ale třeba před dětmi by se ti starší a údajně moudřejší opravdu měli ovládnout.

Nesahej na to! Nemluv pořád!“ Nebo o něco horší: „Kdo je na tebe zvědavej? Pusť to, ty nemehlo, udělám to sama!“ Zákazy, výsměch, nevšímavost, to vše dusí přirozenou dětskou dychtivost. Děti se pak obávají ptát, nechtějí zkoušet nové věci. Co kdyby se to nepovedlo? A přestávají být upřímné – kdo by stál o výsměch?

Šťastní jsou potom ti, kdo si dychtivost nenechali vzít a dokázali ji přenést do dospělého života. Protože dychtivost se obvykle pojí s optimismem a touhou poznávat, což je koření, které je v životě zatraceně potřeba. Potíž je v tom, že život sám, byť žitý dobře a s odvahou, zcela přirozeně tu prvotní čistou dychtivost eroduje. A nejsou to jen zkušenosti, které člověku přece jen odstraňují většinu záhad běžného života, ale i jistá otupělost, plynoucí z únavy a často i z navyklého pocitu bezmoci.

A právě proto je třeba si dychtivost kapku pěstovat. Od jistého věku to už nemůže být ta dětská, nekomplikovaná, ale pořád ještě může být hravá, hnaná zvědavostí a nadějí, že život vždycky může mít pro člověka schované i příjemné překvapení.

A tak vám přeju, aby vás co chvíli potkalo něco, co vzbudí vaši zvědavost a donutí vás myslet rychleji, nadšeněji a aspoň maličko novým způsobem:)

 

PS: Jak jste na tom třeba tento týden? Těšili jste se na něco, radovali jste se z něčeho, co vám povedlo? Nebo plánujete vyzkoušet něco nového? Mohou to být i úplné maličkosti, ale stejně mají tu moc člověka na moment rozsvítit. A že to letos s tou nekončící zimou (a další i věcmi, které sem teď nechci tahat) opravdu potřebujeme!

 

Aktualizováno: 27.4.2021 — 18:30

46 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jo ještě mě napadla otázka – jestlipak jste si někdo z vás v rámci pandemických opatření pořídil nějaké nové hobby, nebo rozvinul nějaké dosud zanedbávané? 🙂
  Aneb hledáme pozitiva čumění na vlastním dvorku:))

 2. Výzva, nebo jen bláznivý nápad? Rozhodla jsem se mé pětaosmdesátileté sousedce vyčistit, tedy vyhrabat před a zazahradu. Tedy vyhrabat nalétané listí a vyškrabat loňskou suchou trávu. Kdo to musí dělat, ví. Asi výzva, protože moje operovaná záda protestují i při pouhém zametání doma. Nesnášejí ten mírně nakloněný pohyb při domácích pracích. Ale zrovna jí odvezli manžela do nemocnice, tak… Plna elánu a absenci myšlení jsem začala hrabat bez rukavic. Za chvíli jsem měla čerstvé mozoly a křeč v zádech, pálivé oči od potu a zlomené nehty. Dokážu to, nejsem přece takový lazar!, a metr po metru jsem se dohrabávala k vytouženému konci. A je to!!

  A je to? Tedy žádná duchovní výzva to není, ale pocit uspokojení a vděk sousedky za ta bolavá záda nebyl marný. Ale – prosím nechválit, proto jsem to nepsala. To jenom že malé výzvy se také počítají. 🙂

  1. To není malá výzva! (inlove)
   Každopádně mi s tím připomínáš Alex:))
   A o zádech a oné polonakloněné pozici při domácích pracích bych už mohla sepsat román a komedie by to nebyla 😛
   jsi dobrá!

  2. Tak to já letos nehrabala. Ale za to pomaličku zpracovávám hroudy hlíny, co jsem na podzim pracně, s bolavými zády poryla. Jo a ten pytel substrátu (80 l),Dede, tak ten už mám doma. Vlastnoručně jsem ho sesula z hromady do vozíku a trefila jsem se . Do kufru auta mi s ním pomohl pán od vedlejšího auta. No všechno jde, když se chce, ale musí se dva týdny počkat .

 3. No, jsem dychtivá stále a chtěla bych vědět všechno,taky hlavně o přírodě, vlastně skoro o všem,jen to jaksi nestíhám. Zvláště v poslední době asi jako u Alex,chci a ono ne a ne. Navíc mám jeden problém, vždy po nějaké době činnosti na mne padne taková únava,že mi takřka padají víčka a musím aspoň na chvíli ulehnout,stači 10 minut a dobrý ale ten pocit na odpadnutí,jak ta vlnka přijde je na palici. Obdivuji Alex, já jsem ještě ty tři kilometry nedala ale dychtím….. 🙂 (h)

  1. Jenny, Alex má náskok!
   Ale dá se z toho vyhrabat, jen to chce tu… no, možná ji znáš?… trpělivost! 😀 (inlove)

 4. Ani nevím, jestli to mám sem napsat. Na úterý se mi podařilo domluvit termín u kadeřnice! I když předtím budu muset na test, ale jak já se k ní těším! Po pěti měsících bez odborné údržby účesu si připadám jako zanedbaná baba.

  1. Jak tě chápu! 😀
   Svoje už radši nekomentuju, momentálně vypadají jako Medusini hadi, když vyžahli na ex plechovku redbullu (ano, umyla jsem si vlasy:))
   Leč moje kadeřnice je na mateřské a hledat termín u někoho, kdo je zavalen požadavky svých vlastních zoufalých zákaznic je v podstatě marné. I kdybych rezignovala na to, aby to ona kadeřnice uměla s kudrnatými vlasy. Myslím, že budu muset počkat… chjo.

   1. Já mám momentálně účes alá covid 😀 Něco příšernýho, když si hlavu umyju, vypadám jako květák, jak pravil Marek, za dva dny jak splihlý zelí. Potřebuju zase dobarvit, cožpak to, to dám, ale jinak je to děs. Doma nosím Andulky sponky a gumičku, culík vzor štětka na holení 😀 . Kdy se kam dostanu ke kadeřnici čert ví. Takhle dlouhý vlasy jsem neměla snad 30 let, ale řekla jsem si, že když už, tak to vydržím, abych to mohla nosit nějak sepnutý a měla klid, až (teda doufám, že ne !) to na podzim zase všechno zavřou. Ale trošku poupravit by to chtělo.

    1. Chá, jdu se chlubit! Před chvílí odešla moje kadeřnice a já jsem ostříhaná (dance) Jenže já to mám jednodušší, potřebuju jen ostříhat, nebarvím, nefoukám, nenatáčím 😀 A paní kadeřnice má chatu kousek od nás, takže jen zastaví, ostříhá a pokračuje v cestě. Já se mám!!!

     1. Máš!!! A já ti to přeju.
      A přemýšlím, kolik měsíců bude muset být tomu malému mé kadeřnice, než se jí odvážím zeptat, kdy se chce vrátit do práce 😀

      1. Tak to máš stejné jako my. Naše kadeřnice odešla na mateřskou a doma má čtyřletá dvojčata. Takže – také v nedohlednu. Ale měly jsme štěstí a od pondělí jsme ostříhané a obarvené. Dohodila nám svoji známou POŠ´TAČKA !!! Víš jak jsme musely vypadat?

       1. Maruško! (chuckle)
        Já teda všem upraveným, nabarveným, ostříhaným závidím!!! Své kadeřnici jsem se přihlásila hned ten den, kdy se oficielně vyhlásil termín 3.5. a představte si, že už měla celý týden obsazený! Takže jdu až další pondělí a opravdu DYCHTIVĚ (Dede) se na to těším. 🙂 Už jsem se registrovala i na antigenní test. A v následujícím týdnu budu přemítat nad tím, zda si nakonec nenechám délku po ramena, kam jsem to za těch 5 měsíců dotáhla. 🙂

        1. Koukám, že je nás víc, kdo dotáhl délku vlasů nad? pod? obvyklou úroveň:))
         Já jsem se dnes opět přistřihla (šešulku nahoře:)) a je mi jasné, že za chvíli bude na řadě zase barva. Uf.

 5. Já jsem letos (stejně jako každý rok)dychtivě vyhlížela vlaštovky. Tak nějak věřím, že když už tu jsou, bude líp. 😀 A vypadá to, že jo, že fakt bude svět zas o kousek hezčí. A nejen o ty vlaštovky!

  1. Blahopřeju k vlaštovkám! 🙂
   Naše jiřičky se zatím neobjevily, ale prý mají ještě čas…

 6. Dnes se nejdřív přidám za sebe. Vždy jsem v sobě dychtivost měla (je na to dokonce i rodinné rčení, které radši zatajím:)), ale ten poslední rok mi v tomto ohledu dal zabrat. Možná je to tím pocitem bezmoci, ale občas na mě padá taková neodůvodněná únava, něco jako únava z ničeho.
  Možná (určitě?:)) i proto jsem si koupila na jaře šicí stroj a baví mě experimenty – stejně jako boj s pro švadleny zcela běžnými úkony, jako jsou správky a zkracování kalhot:)) Ach ano, už jsem zlomila své první jehly (na džínách, samozřejmě:))
  Jinak je pro mě zásadní chůze v přírodě – jednak se psima, jednak sama s hůlkama, prostě trénink 8)
  No a co pajdám – už to vypadalo dobře, ale přišla lehká viróza a koleno se zase zbláznilo – je snaha o aspoň slušnou náladu docela obtížná.
  I proto jsem se vrhla do letošního DMD naplno – tahle kreativní výzva je prostě skvělá.
  No a teď mám svůj nový záhon. 🙂

  1. No, taky mám únavu snad z ničeho.
   Navíc poslední dny mě strašlivě bolí pravá ruka od zápěstí až po rameno, tipuju to na pokročilou myšitidu. Už jsem přeštelovala kde co, ale furt blbý.
   Jo a koupila jsme si obrázek s nalepovacími kamínky- kdo to tu kdysi popisoval?

   1. Matyldo, to chce novou myš. Vertikální nebo jak se říká ergnomickou (zkrátka zadej myš karpální tunel a ono ti to vypadne z vyhledávače). Je taková tvarově strašně divná, vysoká a kopytovitá, ale protože se úplně jinak drží, ruka si odpočine. Naše ekonomka ji má, prý nesrovnatelně lepší.

    1. Měla jsem tu ergonomickou myš. Vypadala jako joystick nebo jak se to jmenuje. Výborná, ruka je v přirozené poloze.

   2. To neznám. Dáš odkaz?
    Na bolavé šlachy jsem zatím nenašla nic účinného, s výjimkou klidu. Ovšem klid s pravou rukou… to by člověk musel být dlouhodobě v narkóze, že. Lity lity (inlove)

     1. Moje ergonomická myš vypadala jinak, taková tyčka, kterou jsem řídila úplně na vrcholu tyčky. Možná by se dalo říci, že vypadala jako pyj.

      1. To bylo před mnoha lety. Vidím, že se dnes vyrábějí datorové myši úplně jiné. Jednu tu moji jsem našla, ale nedaří se mi jeji obrázek přenést.

   3. Matyldo, jestli je to opravdu zánět karpálního tunelu, velké lity lity. Bolí to strašně!

    Tu ergomyš jsem v práci posléze dostala, ale bylo už pozdě. Operace karpálu mě neminula. Nezahrávej si a o tu myš požádej zaměstnavatele, je to pracovní úraz! Jinak to pro ně bude horší, budeš neschopná práce. A bude tě to booolet!!! Hrozně.

 7. Obávám se, že moje dychtivost se ve stáří změnila ve zbrklost. To je nedobré. Ale stále se chci dychtivě dovědět nové poznatky, zvlášť z přírody.

  1. Eh Alex, tak nějak jsem si vzpomněla na osobu sotva propuštěnou ze špitálu, která se rozhodla odnést ten největší pytel substrátu! (inlove) Možná to není zbrklost, možná prostě odmítáš zpomalit:))

 8. Pro byla novinkou výuka italštiny distančně přes ZOOM.
  Už jsem to ovládla, ale měla jsem z toho docela obavy.
  Ale jde to, paní profesorka to má dobře připravené.

  Jinak se snažím si tu dětskou dychtivost alespoň trochu zachovat. Jde to ztěžka, jsem obroušená léty starostí a prožitků.
  Ale mám jí. Pořád mám touhu se něco dozvědět.

  1. Míšo, s tou italštinou tě prostě obdivuju. (h) Vůbec by se mi dnes už do výuky cizího jazyka nechtělo! Jsem ráda, že si udržuju angličtinu. I když… i tu vlastně jen pasivní. Mluvím a píšu jen výjimečně…

   1. Já chodím pořád na ruštinu, i když doteď byla skypová a teprve teď to vypadá na face to face, když jsem s lektorkou sama. Výpadky bolí, radši s eučím furt 🙂

   2. Však ono mi to dává zabrat. Je to čím dál tím těžší.
    Ale trénuju mozek a navíc je ta italština taková zvukomalebná.
    Jen bojuju s tím, že mi to už nejde jako zamlada.

  2. Můj manžel se také učil italštinu, zůstala tu po něm učebnice.
   On byl totiž v mladším věku také operním zpěvákem, a to dokud si na scéně čerstvé namalované anilinovými barvami neuhnal otravu a pak už na své hlasivky nemohl spoléhat.
   Jednou před divadlem ABC potkal Italky, které se ho ptaly na cestu a on jim odpovídal operní italštinou. Ty dámy se prý tak smály až seděly na bobku smíchy. Nevím jestli po tom operním popisu cesty ji opravdu našly.

 9. Ve čtvrtek mám jít poprvé v životě na nehty. Nechci nalepené, chci jen ten povlak na mých vlastních. Bude to zajímavá zkušenost!

  1. To bude! Já na tom byla 2x životě, vždycky v zimě. Od jara do podzimu se hrabu v hlíně, to mám ruce jako krtek, to by byly vyhozený peníze. Poprvé to byla milá slečna, při pohledu na moje drapáky lehce povytáhla obočí, ale statečně se s tím poprala. Bylo to i masáží, hezky jsme si popovídaly, bylo to fajn. Asi týden jsem si zálibně prohlížela nehýtky jak plameňáky, pak to šlo zvolna dolů. Podruhé jsem šla u nás na Budějárně do nějakého vietnamského studia, to byl krok vedle. Řada černých hlaviček v řadě za sebou u stolku, připadala jsem si jak u Bati u pásu, všichni švitorili hlasitě svojí mateřštinou, do toho pořvával nějaký asijský rock, a navíc na mě vyšel kluk. Nemůžu si pomoct, holič mi nevadí, masér mi nevadí, ale když vám chlap dělá manikýru, je to divný. Navíc jel mlčky, jako dráha. Já tyhle služby beru jako relax, vypnout, hodinku si pokecat o ničem, a tohle mě tedy hluboce neuspokojilo 🙂

  2. Taky jsem zvědavá. Já nosím dost dlouhé nehty (vlastní) a asi dvakrát-třikrát jsem si nechala nalepit JEDEN, když se mi zlomil, obvykle na prostředníčku. Manikérka z toho byla úplně vedle. A navíc jsem ho chtěla zapilovat do „mandličky“ a ona uměla jen do rovna nebo do obloučku. Musela jsem si to jejím pilníkem zapilovat sama. Ale vypadalo to hezky a docela dlouho to vydrželo, i lak, kterým mi nehty nalakovala.

 10. Máme na chalupě u krbu velikánský koš na dřevo. Už je trochu v rozkladu. A tak jsme s Vílou ošmikaly vrbu a plánujeme o víkendu koš doplést 🙂

  1. Ty jo, tomu říkám výzva. Když jste na to dvě, to byste mohly dát dohromady i fotodokumentaci, ne? (wasntme)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN