BTW: Co nasít nebo nasázet na nový záhon?

Měli jsme před terasou kudrnatou vrbu. Vypadala dokonale ladovsky, leč několikaleté sucho, mravenci a loni ještě i sršni – to vše dohromady bylo nakonec moc a strom umřel. Pokáceli jsme ho, Marek vykopal pařez a bylo rozhodnuto, že nové vrbičky budou zasazené o kus dál. Takže jsem využila výkopů a požádala o tvorbu nového záhonu. Na letničky!

 

Ačkoliv máme velkou zahradu, záhon s letničkami jsem ještě nikdy neměla. Všechno, co mám, je dělané taky, aby to sneslo přítomnost velkých psů, kteří v zajetí jakékoliv adrenalinové zábavy převálcují v podstatě vše, co jim stojí v cestě. Růžová zahrada má kolem sebe už solidně vzrostlý živý plot, jinde jsou ozdobou hlavně různé druhy psoodolných keříkovitých rostlin. Vlastně je to možná i důvod, proč mám tolik růží! Letní kytky jsem až doteď měla vlastně jen truhlících.

 

Tak tohle mám…:))

 

Jenže teď už je Berry dáma v letech, Ari jako osmiletá už taky pobrala trochu rozumu, takže bych ráda vyhověla své touze po letničkách. A chtěla bych, aby to kvetlo až do podzimu. Jenže se v těch kytkách vlastně nevyznám. Chtěla bych astry, možná jiřinky, moc ráda mám i rudbekie. A taky potřebuju někde mít měsíčky! Nejen pro krásu, ale i do mastiček.

 

Po něčem takovém toužím:))

 

A tak jsem si řekla, že se s vámi poradím. 🙂

Záhon je elipsový, v nejdelším místě má tak metr třicet (viz foto). Za kratších dní, tedy časně na jaře a na podzim, je dopoledne ve stínu (stíní dům), jinak je to místo s celodenním sluncem. Koukat se na něj bude z terasy, takže by mohly být i květiny v postupné výšce, od nižších k vyšším. Chtěla bych, aby byl hustě zarostlý!

Vím, že existují letničkové směsi, ale nemám s nimi žádnou zkušenost. A tak se dnes ptám: jak byste takový záhon oseli/ osadili vy? 🙂

 

A Berry se ptá: to ti jako ozdoba zahrady nestačíme my?:))

Aktualizováno: 26.4.2021 — 20:39

59 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Já mám výborné zkušenosti s nízkými afrikány, kvetou od června až do listopadu, ale já mám sucho a žádné slimáky. Miluju gazánie, ale ta už je choulostivější. Krásné jsou nizounké kosmatce, ty chtějí dopředu, ale vydrží sucho. dozadu třapatky (jsou to i trvalky, jak které). orlíčky vydrží všechno a dost s množí (taky jsou to trvalky).
  Na jaře jsou krásné talovíny, krokusy a sasanky vábné – nízká trvalka, která vypadá jakou malinká fialová kopretinka a běžné sasance se vůbec nepodobá. Ty se pak později zatáhnou a je možné mezi ně nacpat letničky. Ono je toho spousta a na takový malý záhonek se toho zas tak moc nevejde (promiň, já mám záhon 60 metrů čtverečních, tak uvažuju trochu v jiných rozměrech :-))).

 2. Dede, ja nejsem moc zkusena zahradnice, sazim kyticky jenom do truhliku a kvetinacu, ale mam dobre zkusenosti s dlouho kvetoucimi kvetinami jako petunie, begonie, macesky, violy, a ruzne smesi lucnich kvetin

  1. To je mi moc líto ! Ze včerejšího popisu, toho pro Sonyho čekalo opravdu hodně na jednu operaci (navíc staršího pejska). Nevím, jestli to tedy bylo konečné rozhodnutí (jistě hodně těžké) ho už neprobouzet, nebo jiný důvod, každopádně vím, jak jeho tak „čerstvý“ odchod musí bolet.

   1. Při intubaci objevili rozsáhlý neoperovatelný karcinom hlouběji v krku, takže jsem ho „jenom“ nenechal probudit …

    1. Nikoloki, to je moc líto, upřímnou soustrast. Já vím, že Sony už měl svůj věk, ale ono to člověku ve stesku a bolesti moc nepomůže. (h)
     Každopádně jsi udělal to nejlepší, cos pro něj udělat mohl.

    2. Ach jo… moc dobře vím, jak to bolí 🙁
     Ale bylo to statečné rozhodnutí a a může ti být útěchou, že už ho nic nebolí….

  2. Nikoloki, je mi to moc líto. Jsme s Tebou, vždycky to bolí i když je pes stár, určitě měl krásný život.Jsi statečný, že si ho propustil a nenechal dál trápit. (h)

 3. Díky všem – už si dělám do mobilu seznam:))
  Zítra se snad dostanu do města, tak kouknu, co je přímo dostupné. Pak uvidím 🙂

  1. Tu krásenku se chystám vysít mezi narcisy, určitě je letos nebudu vyndávat. Další moje oblíbená cibulka je modřenec – Muscari. Udělá velké trsy, ovšem semení se po okolí, vypadá jako tráva (vyrazí znovu koncem léta, to nekvete) a pak se jeden na jaře diví…
   Asi se budu na podzim dívat po tomhle: https://www.narcisy.cz/modrence/modrenec-smes-barev/

   1. No představ si, včera jsem šla kolem mojí oplocenky na rybníkem, kde mi nynější nejvyšší zničil osázený koutek a taky ukradli mi kámen od pochovaných zvířátek a tam znovu vyrašil modřenec, nedal se. (h) Taky těch pár pokryvných keříků, co tam bylo, vysekli do mrtě a taky se nedaly a už zase lezou ven. Rostlinky vědí jak se uchovat aspoň některé. Ty letničky mi tady taky nejdou,zato levandule, krásně.

    1. Komu vadí v oplocence kámen, květiny a keříky?
     (devil) To tam chce mít anglický trávník?
     Rostlinky se nedají, jako ty se nedáš (inlove)

  2. Dede, jistě se ti podaří vykouzlit moc hezký květinový záhonek. Já bohužel neporadím, já se tu marně pokoušela vypěstovat oblíbené astry a jiné evropské kytí, které mám ráda. Neštěstí mým milovaným afrikánům se tu daří. Prostě jiný kraj, jiné kvítí 🙂

   Hezká fotka Ariberry 🙂

 4. Letničky – nemám s nimi moc dobré zkušenosti – náročné na kvalitu půdy a vláhu… a aftikány mi vždycky sežrali slimáci. Jediná letnička, na kterou se zase po čase chystám, je Cosmea, krásenka. Jen jsem si letos musela objednat semena přes net, OBI ani jiné dostupné obchody ji neměly. Kvete do mrazů, sama se vysemení… kříží se barvy mezi sebou (od bílé do tmavě vínové), co víc chtít.
  Dávám přednost trvalkám nebo dvouletkám. Taková denivka kvete klidně měsíc a ještě trs denivky mezi sebe nepustí plevel (kromě pýru…). Ještě je jich na smíchovské zahradě asi 1m2, bohužel s tím pýrem (ale je to rozebratelné a odplevelitelné). Těch dalších asi 5m2 jsem dílem přestěhovala a dílem během loňského podzimu a letošního jara rozdala rovnou. Ještě by byla šance…
  https://jagri.rajce.idnes.cz/Cervenec_2020/1451554241

  1. Jo, denivky jsou vděčné. Mám je ve čtyřech barvách a nejhůř roste ta tmavě červená- klasická oranžovka je snad nesmrtelná.

   1. Moje nejoblíbenější je žlutá voňavá, která kvete jako první, začíná v půlce června a je menší než ta oranžová.

  2. Jajko denivky mám – jsou prima a v podstatě psoodolné:)) Akorát tenhle záhon je na ně v podstatě malej…

  3. Jo a ještě něco… ty jsi, Jajko, člověk se zelenýma rukama, máš vědomosti a ještě navíc jakési požehnání:)) Mně obvykle roste jen to, co musí 😛

   Kromě růží. Růže mám velmi krásné. I když letošní zima dala těm nejstarším keřům opravdu zabrat. Bojím se, aby přežila bílá a žlutá (vonící). Tu bílou měla moc ráda Beda – poupata pomlouvala, že mají narůžovělý okraj, ale rozvité růže byly čistě bílé – její nejmilejší (posílala jsem jí každoročně fotky:))

 5. Dede, záleží odkud se budeš na záhon dívat. Jestli z terasy, tak do popředí bych dala nižší letničky a na druhý konec ty vyšší. Na okraje bych strčila do zeme cibuloviny, tulipány, narcisky, ty vyrostou první a jak zatáhnou, tak za pár dnů už budeš sázet letničky. Letničky, kromě vysokých afrikánů do vázy k řezu, žádné nepředpěstovávám, ale kupuji sazenice v zahradnictví. Teď už je pozdě předpěstovat a set rovnou do země bych si netroufla, výsledek by mohl být nulový. Kvůli ptákům, kocourovi, který se rád na upraveném záhonu pudruje a kvůli plevelům.
  Také někdy letničkama dosázím holá místa po dvuletkách nebo po zmizelých trvalkách. Letos jsem bohužel nepředpěstovala vysoké afrikány, mají okolo 80 cm a jsou ve dvou barvách, oranžové a žluté koule. Mám je moc ráda, vydrží ledacos a stříhám je do váz. Na okraj květinového záhonu jsem letos zasela přímo do země druh afrikánu, aksamitníku rozkladitého, mají různé druhy, (barvy, jednoduché květy, nebo plnokvěté). Jiné roky si je také předpěstuji a potom s nimi osázím kde co. I truhlíky a květníky, ale letos jsem to nezvládla, tak jsem zvědavá, jestli něco vzejde. Zkus i ten hvozdík bradatý, ten je také vyšší a je k řezu. Je to starodávná letnička našich babiček.Bývá v barevných směsích.

 6. Ja bych se tech smesi nebala Dede, kdyz das vetsi mnozatvi a pripadne proplejes…chtelo by to proplicat od zacatku, pokud poznas pidi plevelky od smeai 😉 Tahon je uplne novy, plny prima zivin, to se podari…. 🙂

 7. Nemám s letničkami moc dobrou zkušenost, v současných horkých létech se mi s nimi nedaří. Ale loni mi děti nadělily adventní kalendář, který mj. naplnily pytlíky se semínky, takže se zase budu snažit 🙂 Jinak to mám spíš tak, že mám v trvalkovém záhoně prázdná místa, která na jaře osázím tím, co mi přijde pod ruku.
  Co se osvědčilo, jsou orlíčky (raději semínka od sousedů, než šlechtěné), cínie, gazánie, kosmatec, šrucha. Určitě pupalku! To je dvouletka, otevírá velké žluté květy navečer a prosvětlí tmu. Další bezva dlouhověká dvouletka je slézová růže.
  (Orlíčky, pupalka i slézová růže žijí vlastním životem, vysemeňují se a putují po zahradě. Jen si je člověk nesmí vyplet.)
  A určitě bych dala na okraj cibuloviny, aby záhon začal kvést už zjara. A nějaká ta jiřina doprostřed by se asi také hodila.

 8. Ještě mám ráda tabáky nebo nocenky, protože kvečeru nádherně voní a navštěvují je ty můry s dlouhým sosákem

 9. Kdo si počká, ten se dočká,teda snad. 🙂 Potřebuji totéž,chci trvalky aby kvetly co nejdéle a dohromady to všechno vypadalo jako malá louka. Pod tím bude bydlet moje kamarádka s dcerou,co přešly duhový most, tak chci aby měly radost a nás těšilo tam zajít si popovídat. (h) Navrhujte, raďte, dík!!

  1. Jenny, v tomhle ti neporadím, protože sama postupuju systémem pokus – omyl. Ale doufám, že se tu nějaký zahradník najde, kdo poradí 🙂

  2. Mám výbornou zkušenost s nízkými podzimními astrami – trvalkami a v nich jsou zamíchané nízké jarní sasanky. Mám to na plném sluníčku. Obojí se rozrůstá jako koberec.

 10. Já se také snažím na chatě na mém malém květinovém záhonku pěstovat kytičky.
  Začínám narcisy a tulipány, ty mi letos na rozdíl od loňska vyrostly. Narcisky už kvetou a tulipány jsou venku a čekám na květy.
  Vloni jsem zkoušela mečíky, sice vyrostly ale nekvetly.
  Letos jsem koupila cibulky na trhu a zkusím je znova.
  Bude je sázet až za týden.
  Líbí se mi jiřinky a astry. Zkusím je.

  Potřebovala bych poradit s keříky, která dávám na druhý záhonek.
  Poradíte mi něco, co by krásně kvetlo.
  Máme rododendron a azalky, ale ještě by to něco chtělo.

  1. Pokud jde o keře, mám opravdu dobrou zkušenost s hortenziemi. Nejodolnější je hortenzie latnatá, nepotřebuje žádnou zvláštní péči, kvete dlouho do podzimu a letos na jaře, když jsme ji stříhali, brala si sousedka množství suchých květů jako dekoraci do vázy.

  2. Trochu prostorově náročnější (ale řezem se dá udržet do metru na šířku i výšku) je ořechoplodec (také ořechokřídlec). Kvete modře na konci léta. Mám ho na plném slunci na suchu.
   No a pak zahradní ibišky.

 11. Zkusil jste někdo někdy ty vysévací směsi, co je inzerují na netu? Obrázky jsou úchvatné, leč váhám 😛 Taky mi tam může vyrůst změť plevele 😛

 12. Afrikány- kvetou do zámrazu. Já je teda sázím mezi rajčata, má to mít dobrý vliv na škůdce. Cínie sázím předpěstované, kolega je ale vyseje a pak mi je donese 🙂 Miluju astry, ale zatím mi je vždycky něco sežralo. Hledíky. Měsíčky. Gazánie.
  Rudbekie jsou trvalky 🙂

  1. Cinie a astry jsem už vzdala, u nás nejdou. Afrikány sežerou slimáci, takže na výběr moc nemám. Hledíky mám ráda ale nejsou ke koupi předpěstované tak jsem letos vysela zatím jsou malé. Mám ráda Cleome /luštěnice trnitá/ ale neumím dát obrázek k textu, karafiáty /hvozdík bradatý/ kvetou brzy, montbrecie /cibulovina/ a pod- jak píše Matylda.

   1. Tak jsme si vygooglila tu luštěnici a to bych měla strach, aby si ji místní mládež s něčím nespletla 🙂

    1. Máš pravdu, soukromě ji říkáme marjána – mám ji už vysetou, když kvete vypadá moc hezky.

  2. Afrikány mám moc ráda, leč máme slimáky, kteří mají afrikány ještě radši než já, takže by mohli být tak v prvním patře, chjo.
   Toužím po astrách! ty snad slimáci až tak nežerou.

   1. Slimáků mám plnou zahradu, ale afrikány to celkem zvládají. Mám takové drobnokvěté, hodně košaté, tak ty možná slimákům tak nechutnají. A takový záhon, jako máš na fotce, se docela ubránit dá – chce to mít kolem hodně sestříhaný trávník a třeba tak 10-15 centimetrový okraj záhonu mulčovat posekanou trávou nebo pilinami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN