GLOSA: Když Vrbětice otřásly republikou

V sobotu 17. 4. 2021 jsme se, když hrozilo, že to celé praskne tak jako tak jinými kanály, na bleskově svolané tiskové konferenci dozvěděli, že výbuch muničního skladu v moravských Vrběticích nebyla žádná náhoda, ale útok agentů ruské rozvědky GRU.

 

 

Vzhledem k tomu, že poslanci z Bezpečnostního výboru Sněmovny nezávisle na politické příslušnosti (s výjimkou extremistických stran KSČM a SPD) potvrdili, že důkazy předložené českými rozvědkami jsou dostatečné, a celou věc zveřejnil Andrej Babiš, který se snažil zveřejnění co nejdéle odkládat, můžeme považovat za jisté, že pachateli útoku byli Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, později chycení při pokusu o vraždu Sergeje a Julije Skripalových.

 

Tito dva agenti tu samozřejmě neoperovali sami; ruské velvyslanectví v Praze je se svým početním stavem (kolem 150 lidí s diplomatickým krytím) naprosto neproporcionální ať už vůči jiným velvyslanectvím u nás, tak jiným ruským velvyslanectvím v regionu. Dotyční tu měli zároveň i síť místních kolaborantů, kteří je kryli a kteří například pomáhali profesně i soukromě zlikvidovat ředitele VTÚ, Václava Irovského.

 

Tohle všechno se děje v době, kdy prezidentem je dvojnásobný velezrádce; člověk, který otevřeně konspiroval s čínským velvyslancem proti předsedovi Senátu Kuberovi, druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli, nebo s Ruskou federací proti řediteli BIS Koudelkovi – a to pomíjím desítky dalších případů, kdy Zeman jednal ve prospěch obou nám nepřátelských zemí.

 

Naše země byla donedávna vydána na milost a nemilost prezidentem prosazovaného tlaku na premiéra na udělení zmanipulovaného tendru na výstavbu pátého bloku Elektrárny Dukovany ruské společnosti Rosatom, který by nás dostal do podobné dluhové pasti, do jaké dostal Rosatom skrze dostavbu elektrárny Paks Maďarsko; byli bychom Rusku finančně i jinak zavázáni na několik generací. Stejným způsobem Zeman tlačil skrze dosazení jemu loajálního ministra zdravotnictví ruskou vakcínu Sputnik V, která není schválená pro použití v EU, jíž sami Rusové nemají a nejsou schopni vyrobit dost a kterou ošidili Slováky, když jim poslali lahvičky s něčím, co prokazatelně nebylo totožné s tím, co dostala Evropská léková agentura (EMA) pro testování, ani s tím, co dodali tehdy časopisu Lancet s tím, že Slovensku nedodali 80 % nutné dokumentace a zakázali jim to testovat.

 

Zeman tlačil Sputnik proto, aby vznikl propagandistický narativ o tom, jak Rusko zachránilo Česko před covidem, navzdory masivním dodávkám vakcín ze Západu; úplně stejně, jako to dělal Sovětský svaz s Československem v roce 1947 s potravinovou pomocí, kdy nechal doma lidi umírat hlady, aby měl na export do zemí, které si chtěl naklonit.

 

Díky odhalení toho, co s námi Rusko celou dobu dělalo, jsme – snad – na poslední chvíli unikli podobně osudovému kroku, jakým bylo odmítnutí Marshallova plánu.

 

V sobotu se totiž rozhodlo o mnohém: konečně se naše republika začala útokům ze strany Ruska bránit. Jistě, budete si brzy moct přečíst ze strany Rusku loajálních lidí něco o tom, jak se „eskaluje konflikt“, nebo jak jsme „váleční štváči“, ale my v té válce jsme už nějakou dobu a nebyli jsme to my, kdo ji vyhlásil.

 

Česká republika byla až donedávna jako strnulá oběť, kterou uhranula kobra. A v sobotu jsme si připomněli, že se kobře můžeme bránit a ukázali jsme jí, že máme páteř, se kterou nepočítala.

 

Snad tentokrát nekapitulujeme. Máme jedinečnou možnost udělat reparát, máme jedinečnou možnost se dostat do situace, kdy se nebudeme muset ještě desítky let ptát „co by bylo, kdybychom se byli bránili“.

Aktualizováno: 21.4.2021 — 17:28

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Musím říct, že mě na tom všem nejvíce fascinuje fakt, že prezident potřebuje TÝDEN, aby se vyjádřil.
  A to jako proč? Potřebuje týden, aby zformuloval smysluplnou myšlenku, nebo čeká, až mu řeknou, co vlastně má říct? Po pravdě, z obou možností mi jde mráz po zádech.

 2. Delší dobu mne napadá kocourkov, ale v Kocourkově mysleli na své lidi.
  Tady ti myslí pouze na své 🙁

 3. Mě jen děsí, když člověk nakoukne do komentářů pod články na Seznamu, na Aktuálně, na Facebooku, že tam je ohromné množství názorů ve smyslu „zase se všechno háže na to (nevinné) Rusko“. Copak si ti lidé nic nepamatují? Nepředali to svým dětem?
  A další hrůzu mám z toho, jaké zas dostane Zeman noty, na které teď tiše čeká, a jak se to celé bude snažit překroutit.

  1. To jsou většinou ruští trollové a píšou to z adresy Savuškina 55 z Petrohradu. To nejsou čeští občané.

    1. Jj. Na Česko jsou schopni nasadit asi 70 lidí najednou v kteroukoliv denní dobu. Jessikka Aro, finská novinářka, se tam nechala zaměstnat a pak to vynesla ven.

  2. Také jsem si toho všimla. Ale kde jsou potom normální čeští občané? Očekávala bych po takovém průšvihu roztrpčení Čechů. Obávám se, že ty to nezajímá, ti sledují jak budou otevřené obchody.

 4. BIS Koudelka: co na něho mají ve složce – NIC, jinak by ho dávno zdiskreditovali
  Co mají na Vystrčila: NIC
  atd. To je jako barometr,je to měřitelné a můžeme vědět.
  A co mají na Zemana, Klause,komunisty s pozicí,ostatní podržtašky, to bych raději nechtěla ani vidět,jsou tady prolezlí se svými dlouholetými vědomostmi a záznamy o lidech. Nikdy nás nebudou chtít opustit, tak nás milují. 8) My jsme pro ně fackovacím panákem,nemůžou si to rozházet s každým, tak operují přes nás.
  BTW, včera jsem přečetla „Listopád“ od Hany Mornštajnové,brečela jsem ,to všechno se klidně mohlo stát,kdyby….. daleko jsme od toho nebyli.

 5. Vypadá to, že roky 2020 a 2021 budou pro Českou Republiku opravdu „ozdravné“. Jediný moment, kdy veřejnost před pandemií vnímala zpravodajství a politiku byla uprchlická vlna. Teď se nás najednou dotýká blíž než dřív, tak snad se to ve volbách projeví

  1. Hm, doufat můžeme… Tedy, já doufám. Už jen proto, že koncept A je svoboda žít si jak chceš pro všechny (pro reptaly, nikdy jsme jako jednotlivci nebyli tak svobodní, jako jsme teď), zatímco koncept B (klanění se na východ) vyhovuje jen těm, kdo tam mají obchodní zájmy a těm, kdo se rádi klaní. Když v tom je v tom i Čína, nemohu ani říct – ti kdo jsou v srdci panslavisté, že jo.

   1. Což mi připomnělo… neschválenou vakcínu Sputnik nám sem chtějí dovézt lidé dávno očkovaní vyzkoušeným Pfizerem. Pro plebs stačí, ne? Co je pro pány, není pro kmány… a jsou lidé, kteří tohle chtějí.

    1. Jsem trochu smířen s tím, že v ČR se asi nenaočkuju, ale že tu je pár lidí co se těší až nás mocipáni zatáhnou do průšvihu, to je fakt.

 6. Pesimista: Srabstvo zůstane srabstvo
  Optimista: Dokážeme to!
  Realista: Když už vykazujeme agenty, mohl by někdo dojít k Putinovi, stoupnout si za jeho záda, popadnout za boty Zemena a vytáhnout ho?

 7. No, za mě jsem strašně ráda, že je naše rozvědka jaká je – řekla bych, že nás zachránili na poslední chvíli, protože rezident na hradě nás prostě prodal – co jiného je padnout do dluhové pasti k Rusku? Tím by události jen začaly.
  Mimochodem četla jsem, že se o té zprávě vědělo aspoň deset dní předem (psalo se, že to věděli novináři), což znamená, že ve skutečnosti to asi bylo víc. Proč tedy naši nectění vládcové vypadali při té tiskovce, že jsou kapku na mrtvici? Možná se někdy za mnoho let dozvíme, jaké drama bublalo a pořád bublá pod povrchem. Kdo koho drží pod krkem a podobně. Každopádně jsem strašně vděčná, že se snad na chvilku zmenšilo nebezpečí, že budeme další ruskou gubernií.
  Těm, kdo po takovém stavu věcí touží a cítí se být současným vývojem zklamaní, bych poradila, aby se do milovaného Ruska vystěhovali. Protože když je u nás tady normální stát, mohou se stěhovat kam chtějí a my ostatní si také žijeme životy podle svého, což je normální a spravedlivé.
  Pokud by nás do toho Ruska zatáhli jako stát, jsme my všichni zase ve vězení. A to je něco, co nechci – a udělám cokoliv bude v mých silách, aby se to nestalo.

  1. … a to mne nejvíc štve. Pořád jsou u vesla, pořád a když umřou,tak už jsou tam jejich pohrobci a zase a zase nás omotávají jako pavouci. (devil)

   1. To jsou ti, které můj tatínek nazýval prospěcháři a kteří se chytají vesla za každých okolností. A přidali by se i ke Klingonům nebo Borgům, kdyby sem přiletěli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN