BTW: Jarní úklid

Vídám je tam často – muže v oranžových reflexních vestách, uklízejících ten nevděčný kus ulice vedoucí od nádraží ve Dvoře Králové směrem do města. Proč nevděčný? Eh, ona ta alej starých lip je nádherná, ale udržet pod stromy silnici a chodníky v pořádku není nic snadného.

 

Vždy když vidím, jak je tam čerstvě zameteno a uhrabáno, tak mě to potěší. Nejen proto, že to hezky vypadá, ale protože to znamená, že aspoň tenhle kousek společnosti je tak nějak v pořádku.

Všimli jste si někdy, jak moc spolu souvisí pořádek a opečovaný veřejný prostor, s mírou… řekněme civilizovanosti místních obyvatel? Tak, jako s pouhým graffiti a rozházenými odpadky může – podle teorie rozbitých oken – začít devastace prostoru ze slušného místa v ghetto, tak stejným způsobem se vytrvalou péčí a hlavně zájmem místních obyvatel může status a bezpečnost obydleného prostoru vylepšit.

Já vím, ono by stačilo, kdyby se někteří lidé nechovali jako čuňata. A proč by po nich měli jiní lidé uklízet, když na to máme technické služby? Přesto někteří lidé ten binec uklízí, ať už si o těch bordelářích myslí cokoliv. Možná i proto, že upustit odpadek mezi další, už na místě ležící, je tak snadné – zatímco v čistém prostředí si to aspoň někteří rozmyslí.

Ne, že by se člověka občas nezmocňovala beznaděj. U nás v Doubravici máme každoroční „Akci Příkopy“ (letošní bude tuhle sobotu:)), kdy se skupinky dobrovolníků rozejdou z obce po silnicích do všech čtyřech stran a vysbírají z příkopů všechno, co tam lidé stihli za poslední rok naházet. Moc bych si přála, aby aspoň jednou nějaké vyfasované pytle zůstaly nepoužité!

A tak vám přeju, aby u vás nevykoukly sedmikrásky ve stínu odhozených plechovek a jarní větřík spolu s vůní květin nešířil odhozené papíry a igelitové pytlíky.

A až budete váhat, zda sebrat nebo nesebrat, tak hlasuju pro „sebrat“. A hlavně – nepohazovat!:))

 

A tak se ptám – jak vypadá okolí u vás? Odhazují nevychovaní občané, odhazují? Jak u vás fungují na úklid vaše technické služby? Uklízíte někdy cizí nepořádek sami nebo s přáteli či sousedy?

Ještě zkušenost. Nejčastějšími odpadky v našich příkopech jsou jednoznačně nádoby na pití – plechovky, kelímky, flašky. Následuje binec po kuřácích, nedej bože přijít na místo, kde nějaký čekal (předloni někdo postával před naším vesnickým hřbitovem – to byl na zemi chlív!) Nově se přidaly použité roušky. Zbytek je velmi velmi různý – od pneumatik, přes zbytky plastových dílů aut a patníků, až k použitým dětským plenám (to je fakt fuj). V mé osobní databázi zatím vede odhozené DVD gay porna. Je zajímavé si vymýšlet situaci, za které onen disk skončil v příkopu:))

 

Aktualizováno: 7.4.2021 — 13:30

46 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hezké, slunečné ráno už nemrazivé, přeju všem!!! Začíná se opět probouzet vítr, ale věřím, že z něj nebude ten odporný fukejř posledních dnů. Duševně i fyzicky se chystám zvelebit Ajvi. Bude to trvat, musím odpočívat, ale je už moc v srsti a to se při množství semínek a suché trávy, které posbírá venku nedá udržovat.

  1. Tak to zvelebování srsti Ajvinky ti nezávidím. Mám v dobré paměti, jak jsem kdysi dávno „zvelebovala“ Daga, taky knírač P+S. To byla vždycky operace! Dagi musel na stůl, abych nemusela lézt po zemi. On tam uměl vyskočit, nejdřív na židli, a taky vyskočil, ale nerad, strašně nerad neb tušil, co bude následovat. Měla jsem na něj ruční nůžky- spec. na stříhání psů, protože jakmile by zavrčel strojek, byl Dagin nenávratně v tahu. Musela jsem začít od hlavy, protože to ještě držel. Byl zoufalej, podával mi jednu pac, pak druhou pak obě a sežral u toho po kouskách min. půl kila hovězího. Byl z něj plnej pytel na odpadky chlupů a zbytek byl na mně a na zemi. Zničený jsme byli oba. Ale slušelo mu to potom, to jo 🙂 Proto máme už jen labradory, ti žádnou úpravu srsti nepotřebují, jen kartáč a hřeben 🙂

  2. Já stříhám jen „papuče“ na tlapkách, zarovnám spodek uší a přistřihnu „gatě“ na zadku pro snazší hygienu. Ale teď se z nich ty chlupy snad sypou…

   1. Jo, to mi povídej. Darek se oklepe a já mám dojem, že sněží 😀 . Z Čerti jsou snad ty jemný černý chlupy naprosto všude, naposled jsem ho našla v brkaši při obědě. Děsný!!! A to je oba denně češua kartáčuju a vřdycky vyšešu haldu chlupů. Darek to moc nemusí, ale kočka si to užívá a stejně jsou ty chlupy všude 🙂

    1. No jo, já mám vlčáka a stříhat musím! 😀 Berry, samozřejmě.
     Styl asi jako Matylda – tedy podvozek, paty, tlapky, upravím prapor na ocasu (podle mě jí deset dvanáct cm musí stačit) a těším se, že toho lesa přinese domů míň. A je fakt že to funguje.
     Chlupy zato sněží z Ari – ona dokáže zachlupit i venkovní terasu! 😛

   2. Netruchlete nad chlupama! Mě se moc líbí co si o problému (ze zoufalství?) vymyslel jeden postižený. Už jsem to tu myslím hlásila, ale nevadí, hezké je to furt.

    Bohatí lidé mají na oblečení značkové etikety. Šťastní lidé mají na oblečení zvířecí chlupy.

    Jste zajedno?

     1. A taky – když najdete třeba v polévce psí chlup, tak ji máte přece o chlup lepší !

      1. Krásná filosofie 😀 V tom případě mám všechno lepší minimálně o dva chlupy – jeden černej a jeden bílej. Ale nedala bych je a šťastná s nimi jsem, tak to určitě platí !

 2. Ve zdejších domkových čtvrtích město 2x do roka zamete silnice – před Vánocemi a teď před Velikonocemi. Už z dálky je slyšet hučet motor pomalu jedoucího vozu, který kulatým kartáčem zametá (luxuje) krajnice. Občas najdeme před domem u silnice, nebo na trávíku nějakou tu plechovku od pití, nebo jiný odpad, samozřejmě sebereme. V našem jediném velkém parku je dost odpadkových košů, takže moc nepořádku mimo nich není i když nějaký lenoch donést prázdný sáček až ke koši se vždy najde. Dost čurbes býval občas ve vrchní části parku, kde byly dva větší kontejnéry s víky (odtamtud máme Ginger), kam zaměstnanci parku koše vyprazdňovaly, ale bohužel tam lidé jezdili z okolí házet i jejich jiný „domácí odpad“ Co se už nevešlo dovnitr, pohodili vedle. Teď jsou tam 4 nové kontejnéry a velká cedule zákazu jiného než parkového odpadu. Jak dlouho to budou lidé respektovat nevím, možná jsou tam někde kamery, takže by se podle aut dali viníci zjistit. Naše čtvrť patří k městu, kterému platíme měsíční poplatek nejen za popeláře, ale i ostatní odvoz. Lidé mohou ke kraji trávníku svých domů vyhodit starý nábytek, spotřebiče, hračky, „zelený odpad – větvě, trávu“, prostě cokoliv. To vše jednou týdně odvezou (tedy pokud si to někdo jiný neodveze, protože se mu to hodí). Je o užasná služba za poplatek téměř zdrama. Naopak ti kteří bydlí mimo město musí za popeláře platit mnohem víc a odvoz ostatního odpadu si musí zařídit sami. Buď sami na městskou skládku (ani nevím, kde tu je) a pokud nemají pick-up či jiné velké auto si odvoz od odmu zaplatit extra. A nebo tajně „zanechat“ právě u kontejnéru v parku.

  Podél dálnic bývá bohužel dost nepořádek. Nevím, jestli je to vše záměrně vyhozené za jízdy z okna (i to jsem sama viděla), nebo to lidem vylítá z pickup (také jsme viděli často u auta před námi). Některé totiž mají v kabině auta vzadu okýnko, které se dá otveřít a lidé jím hodí prázdnou plechovu, sáčky atd. do korby vzadu. Buď si myslí, že to sam zůstane celou dobu jízdy ležet, nebo naopak vědí, že to vítr vyfoukne, ale „oni to ven sami nevyhodili“.

  1. Maričko, tento pick-upopvý úklid jsem na jedné z našich expedic viděla taky. Jo a taky jsme vídali na korbě nijak zabezpečené psy… to bych se fakt bála.

   1. Asi 2x jsem viděla že měli v korbě upevněný plascitký sud poblíž toho okýnka, takže prázdnou plechovku jím prohodili rovnou do „koše“. Jenže mám podezření, že tam koš neměli proto, že byli pořádní, ale protože hliníkové plechovky sbírali a pak někde ve sběrných surovinách prodávali. Dost často jsou totiž vidět na zahradách u domů obrovské balíky plechovek (nebo plné korby rozbitých pick-upů). Jak známo hliník je lehoučký a než někdo sebere na váhu dostatek plechovek, aby se prodej vyplatil – chvíli to trvá.

    Ano Dede, ti neupevnění (většinou velcí) psi jsou tu vidět často. Když takové auto jede před námi a psi v korbě poběhají za jízdy sem a tam, mám z toho husí kůži. Nebo, když auto stojí na křižovatce a někdo ve vedlejším pruhu má v autě psa u otevřeného okýnka a oba na sebe stěkají – tak jen trnu, že ten z korby vyskočí. Asi to psi volně v korbě není přestupek. Stejně jako mohla Sadie sedět za jízdy choti na klíně a občas packou „troubila“, nebo mu spustila stěrače 🙂 ). Ale ona nemohla vyskočit !!! Párkrát jsem ale viděla zodpovědné majitele, ktaří měli v korbě velkou klec a psa v ní. To mě potěšilo.

    1. Maričko, trnula jsem stejně. Neměla bych na něco takového nervy, a to nemluvím o případné nehodě.

 3. Kolem bydliště máme uklizeno, dokonce i u kontejnerů na tříděný odpad, které máme asi 20 metrů od domu. Vyvážejí se s větší frekvencí, než je na nich označeno. Mám takové příjemné podezření, že je to proto, že v domě bydlí jeden pracovník Pražských služeb 🙂
  Na chalupě nad Dalmatinovem je to horší. Turisté i lesní dělníci jsou čuňátka a tak na každou procházku si bereme do kapsy igelitku nebo aspoň sáček od pečiva a sbíráme.

  1. Jarní práce na polích také znamenají občasný výskyt duchů. Po podrobném zkoumání se obvykle ukáže, že duch je obal od nějakého zemědělského produktu – igelit nebo silný papír, který zůstal zapomenut na poli a vítr ho odfoukl tak, kde právě straší. Naštěstí mi přijde, že duchové z nějakého důvodu v ubíhajících letech ubývají 🙂

 4. Vrchní uklízečka je u nás Darek. Jakmile najde venku petku, popadne ji, nedá a pečlivě odnese až domů 😀 . U nás docela fungují místní „technické služby“, takže moc nepořádku tady není. Jak to vypadá v lese po cestě k Bábě a Dědkovi (to jsou velikánské balvany) nevím, už jsem tam dlouho nebyla. My pochopitelně uklízíme „odpad“ po našem psisku, v každé kapse mám alespoň jeden pytlík hovňák 😀 a když je poblíž odpadkový koš, tak seberu i případnou plechovku nebo papír, který se tam povaluje, když se někdo z mládežníků nestrefil a nechal tak.

  1. Jé, už vím kde bydlíš 😀
   Nádherný kraj a naše oblíbené nocoviště kousek od viklanů. Snad vám tam letos zase kousek prolezem.

   Odpadky si odnášíme/odvážíme s sebou, ctíme pravidlo „zanech stejné nebo lepší“.

   1. Tak, přesně tam 🙂 Tak až budete plánovat cestu, dej vědět, třeba přes hady, nějak se domluvíme a můžem dát u nás kafe nebo čaj nebo co piješ 😀 I koláč se asi najde 🙂

 5. Na tohle je dobrý zvyk v Izraeli, že když někdo jde na pláž nebo do přírody, tak se aktivně snaží hledat tři kusy odpadu a přinést je odtamtud zpět a vyhodit je, kam patří. Dělá to spousta lidí, a tak to má efekt.

  1. Děkuju! To je záhon v Hradci Králové, na Masarykově náměstí. Nevím přesně ze kdy, řekla bych, že to bylo jaro 2019 🙂

 6. V naší dědině je sběrný dvůr zadarmo a dvakrát ročně nechává starosta přistavit kontejnera na tři místa v dědině (dvakrát týdně se vysypávají), aby tam lidi odložili, co nechtějí, a nedělali binec. Stejně se nějakej dobrák najde, co do křoví za dědinou pohodí binec… spoustu smetí vyrobí lidi na cyklostezce (petky, plechovky, roušky) a mládež, co se schází na opuštěných místech a chlastá tam, když se nesmí sejít veřejně. To se bude sbírat dlouho…

 7. Musím říct, že v této souvislosti mám obavy z naučných stezek. Zatím jsme tady u nás mimo příkopy moc problémy s odpadky neměli – tedy když to srovnám třeba se svými oblíbenými cestičkami v Beskydech. Přece jen jsme stranou turistického zájmu, jen kousek krajiny, když se jede z Hořic do Dvora:))
  Ovšem teď máme novou naučnou stezku kolem Čertových hradů a k vedlejším Zátluckým rybníkům už i předtím chodilo dost lidí. Takže mám velmi špatný pocit, že se množství odpadků v okolí naší vísku brzy znásobí.

 8. Nebudu dnes popisovat Plzeň, ale Plasy, kde máme chatu.

  Musím konstatovat, že tam tedy městský úřad funguje. Ve městečku je čisto, pravidelně se tam seká tráva a vyváží odpadkové koše. Je tam milo a útulno.
  My jako chataři platíme městskému úřadu ročně určitou sumu, za popelnici, kterou my chataři využíváme a město vyváží. Máme možnost využít i sběrný dvůr. A když jsme potřebovali odvézt starou lednici do sběrného dvoru, tak nebyl problém si objednat multikáru.
  A i když je tam klášter a jezdí tam docela dost turistů, není to na čistotě ve městečku vidět.

  1. Míšo, to je fajn, že to funguje! 🙂
   Ono je to prostě o lidech – jak o těch odhazujících (bodejť se jim ty odpadky vrátily až do vlastní postele), tak o těch, kdo se starají o úklid.

 9. Jo odpadky, to je naše stálá bolest. My s Jeníkem máme každou nedělí sbírací – odpoledne vyrazíme se psy do lesa mezi Břeclaví a Valticemi. A tam se najdou věci! I mop!! Každou neděli odneseme plný pytel, další týden popojedeme o odbočku dál a repete…

  Když venčím ráno a večer psy, tak zároveň s jejich exkrementy seberu do dalšího sáčku pohozené roušky a plechovky od energetických nápojů…

  A pohozené pytle v příkopech mne nepřestávají překvapovat. V Břeclavi je možné dát na sběrný dvůr zdarma… ale, on se s tím někdo vláčí až kamsi do řiti, a tam to s klidem Angličana vyhodí. Na zabití!!

  Ale aby to nebylo takové smutné povídání, tady jsou fotky z aprílové Vrbice – na nich je to ještě takové čisté (rofl) . A navíc v nynějších mrazivých dnech potěší to teplo, které tenkrát bylo 😉
  https://yga.rajce.idnes.cz/2021_Duben_1_-_Vrbice/

  1. U nás dnes ráno svítilo sluníčko, ale bylo -5!
   Máš krásné fotky Ygo, tvoji Vrbici už spolehlivě poznám (inlove)

 10. Denně chodím trasu kolem rybníku ale nejsem sama. Takže opět denně sbírám všechno možné a nechápu, jak mohou vyhazovat furt ty hygienické kapesníky. Měli byste slyšet jak nadávám. U rybářské chaty si veřejnost zvykla posedět u stolů a lavek, které jsou venku,přesto že je tam velký hospodský popelník, hází nedopalky před sebe na parkovací plochu. O obalech od jídla ani nemluvím,ty dají za roh aby nebyly vidět, do rána to roztahá zvěř i se zbytky gáblu. Už aby ta covidová doba skončila a lidé naplnili ta božská obchodní centra a přestali škodit přírodě.

  1. Jenny, taky si myslím, že se přírodě uleví. Ale myslím na ty chudáky děti, které potom o lesu a loukách nic nevědí.
   Ke kapesníčkům – jestli mě štvou poházené použité papírové (štvou), tak to nic není proti těm vlhčeným. Ty mají sakra delší trvanlivost!

   1. No, tak ty vlhčené jsme museli vytahovat až z česlí a nechci ani vzpomínat, co všechno tam ještě bylo. Občas jsem i napsala občánkům ale je to všechno i o výchově.

 11. Kdyby jen plechovky a plast. láhve, ale nyní i roušky a respirátory a pytle s různým odpadem. Lidi jsou čuňata. U nás jedna paní vyzývala ,, aby ten co cucá hašlerky aby papírky neházel na zem, protože na krátkém úseku cesty se musela sedmadvacetkrát sehnout pro papírek od nich. (headbang) a nejen to.

  1. Paní je dobrá a hašlerkáři (to snad nemohl být jeden člověk, při tom množství!) by zasloužili výprask.
   Roušky a respirátory je nový druh odpadu a taky hodně odolný 🙁 navíc se do gumiček mohou zamotávat zvířata a ptáci.

 12. Vídala jsem z auta za některou z vesnic, kterými jsem projížděla v pondělí ráno do práce, úhledně zavázaný igelitový pytel s odpadky. Někomu bylo líno při odjezdu z chalupy, dovézt odpad až do domácí popelnice, a chalupová mu přišla drahá. Tak pytel zaparkoval pod trnkami v příkopě. A za týden další.
  Přiznám se, že mě nenapadlo zastavit a uklidit. A nenapadlo to ani nikoho dalšího. Tak nakonec přijeli silničáři s traktorem na vyžínání příkopů a hromádku přejeli. A binec byl menší, zato půl kilometru dlouhý.
  Už je to pár roků.
  Letos tu chodila parta v oranžových vestách a uklízela smetí z příkopů. Ty jsem viděla poprvé, ale možná je to jen tím, že už nejezdím tak pravidelně.

  1. Ano – chodím často víc než dvoukilometrovou trasu po silnici ze vsi do města a příkopy jsou plné odpadků. A jak povyroste tráva, strojově příkopy vyžínají a ty odpadky rozšmelcují, takže z jedné petky jsou tisíce kousků. Petka by se dala sebrat, ty kousíčky ne. Volala jsem opakovaně na SÚS a dozvěděla se, že nejsou lidi. Ale občas přece jen nějací sbí(ě)rači nastoupí. Kdybych byla mladší, tak bych to vysbírala sama, ale teď už ne…

  2. Jo, pytle v příkopech u nás bývaly taky, ale přece jen jich ubylo (tlak na to, že každý v obci musí platit za odpad a ten je pak skutečně vyvážen). Takže si myslím, že pohazují hlavně přespolní. A máš pravdu, sečení z toho udělá hnus k nevyčištění.

 13. Mrazivé ráno, ale hezké, přeji všem. U nás se zhoršila situace s odpadky otevřením cesty Sedm radostí Panny Marie do Vranova. První roky, než byla zanesena do Mapy.cz na ní byl pořádek. Když přibylo turistů, tak se situace trošku zhoršila, ale ten nejhorší stav nastal přílivem covidové turistiky, kdy do lesů vyrazily davy lidí, kteří před covidem do přírody nikdy nechodili.

  1. Covidová turistika je fenomén – hlavně na horách! Tam jsou pak vedle odpadků i mrtví.

 14. V městském prostředí přibyl častější druh odpadu: Obaly jídel, sáčky od fastfoodu, plastové příbory, kelímky. Zvlášť kolem PC, lidé musí jíst fastfood venku a malý koš je těmi obaly zaplněn asi za 5 minut, zbytek je poházen vedle a rozfoukán po okolí. Obaly jídel z donaskovych služeb taky zaplní koše raz dva a zbytek litá kolem

   1. Jaký vy jste prdelákov proti nám – ale u nás jezdí spousta cykloturistů a aut a odhazují co by uvezli a dali do košů nebo popelnic, nebo se tam povalují na kraji lesa pneumatiky a zbytky aut.

  1. Hezký, oprava z OC (obchodní centrum) na PC, i když kolem PC to vypadá často podobně 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN