HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: Pipouška (6) aneb rozloučení

Všechno krásné jednou končí. Jak už mnozí tušíte, tímto článkem se loučíme s pipouškou.

 

 

 

Zima se překulila v jaro. Počasí pořád přeje spíš zimování než probouzení netopýrů; pořád čekáme na teplé dny, které by umožnily vypustit svěřence záchranné stanice do přírody.

Víkend před velikonočními svátky musím z rodinných důvodů nečekaně odjet mimo Prahu. Netopýry s sebou vzít nemůžu; pipoušce by uškodil stres z cesty a rodinu by značně vystresovala už samotná přítomnost netopýrů. Takže netopýři pojedou na batsitting.

Ráno jim balím kufry; boxy, misky, topný kámen, vytáhnout Mariellu a Juliána z ohrádky… Nejdříve hledám v dece na dně, tam spává Mariella (Julián obvykle vidí v úkrytu na postranici). Nadzvedávám deku a najdu dva netopýry přitulené k sobě. Beru je oba do jedné ruky. Jsou rozespalí a zpomalení. Nadávat začnou, až když jsou zastrčeni do fusaku a box přiklopen víkem.

 

Jazýček

 

Vracím se po pár dnech a vyzvedávám všechny tři netopýry.

Julián a Mariella už jsou ostřílení, zvyklí na změny pečovatele i hlídání. Spokojeně se cpali. Zato pipouška se chovala jako nespokojená kočka, moc nechtěla jíst a první noc po návratu ke mně domů pořádně rachotila. Moc jsem se nevyspala.

Spolu s netopýry jsem si dovezla různé druhy hmyzu, aby měli rozmanitější stravu. Tři druhy hmyzu jsou lepší než jeden. Pipouška si kousla do cvrčka a patrně usoudila, že to k jídlu není. Zbytek jsem dala Marielle.

 

Letící netopýr parkový (zdroj batslife.eu)

 

O víkendu bylo krásně, záchranná stanice vypustila všechny letuschopné netopýry. Tentokrát zase neveřejně. Pro netopýra je nejlepší strava, kterou si naloví sám. Zůstávají jen ti nemocní, letuneschopní a příliš hubení. Nad pipouškou visí otazník – vypustit ji s lysinami? Kdy?

A tak konzultuji po telefonu s veterinářkou. Pipouška je zjevně zdravá a za tmy má roupy. Dnes ji čeká test letuschopnosti.

Připravuji čelovku, deku a látkový sáček. V látkovém sáčku bude cestovat do parku. Pokud nebude letuschopná a přistane na zemi, posvítím si na ni čelovku a hodím na ni deku, protože zdrhající netopýr zdrhá pěkně rychle. Pipoušku vytahuji z boxu ještě studenou a ztuhlou. Čekám na západ Slunce. Pak balím tašku, přihazuji mobil a klíče a vyrážím. Pipouška už je rozehřátá a bdělá, tuší, že se bude něco dít.

Park mám naštěstí jen pár desítek kroků od domu a nachází se v něm poměrně široké, keřů a stromů prosté, prostranství. Za soumraku je téměř prázdné, jen v dálce vysedává skupinka teenagerů na dece a kolem projde mladá rodina venčící mladého psa. Je občanský soumrak, kdy je ještě jakž takž světlo a občané mohou vyřizovat své záležitosti, aniž by potřebovali veřejné osvětlení. V osm nastává nautický soumrak, kdy před vynálezem GPS námořníci pozorovali hvězdy za účelem určení zeměpisných souřadnic.

Otevírám kapsu ještě za občanského soumraku. Pipouška zvědavě vykukuje a echolokuje. Ještě zavřu zip, ale natočím krátké video.

 

Tulící se pipouši (zdroj batslife.eu)

 

Naštěstí, protože video z vypouštění se tradičně nepovede. (A taky přidávám jedno povedené cizí)

Nejsem si jistá, jak dlouho čekat, a tak volám zkušenějším. Prý už váhám příliš dlouho. Mám jít bez průtahů na věc.

Připomínám, že je to test letuschopnosti. Možná se ani nepokusí odletět, možná budu běhat s dekou v ruce po parku a pronásledovat běžícího netopýra, a v nejlepším případě odletí. Připravuji se duševně na chytání v trávě. Snad se jí nic nestane.

Otevírám látkový sáček, beru pipoušku ven, posadím na druhou ru—

V příštím momentu je pipouška asi deset metrů vysoko, zakrouží nad korunami stromů a je pryč.

 

Netopýr parkový v letu z Longham Lakes (zdroj birdworks.co.uk)

 

Bude se mi stýskat? Nevím. Momentálně cítím stejnou hrdost, jako když se můj svěřenec dostane na vysněné gymnázium, anebo… úspěšně odletí.

Pipouška byla v mojí péči přítulná a předivá. Teplo jí připomíná kamarády v kolonii, fleecová deka jejich srst, lidská kůže mámina křídla. Úkryty v boxu připomínají úkryty, ve kterých pobývá během roku. Fleece je příjemný na dotek. Topný kámen příjemně hřeje, ale poslední dobou už jej skoro nepoužívala. Lidská ruka taky, a když je netopýr nakrmený a v teple, je mu příjemně, a tak to dává najevo předením. Červi příliš nepřipomínají jídlo, netopýři parkoví se totiž živí hmyzem menší a střední velikosti. Kvůli ne ideální stravě trochu vypelichala, ale jakmile si začne řídit jídelníček sama, v těle se obnoví rovnováha a srst doroste. Už se o sebe postará sama.

Pipouška není mazlíček, i kdyby byla stokrát mazlivější. Je to divoké zvíře a v lidské péči jí nikdy nebude tak dobře jako v přírodě. Mnoho netopýrů dá velmi jasně najevo, že se jim u lidí nelíbí. Pipouška je jen jedno z mála, kteří si umí péči užít. Jakmile se ale cítila dobře a byl jí nabídnut odlet, neváhala ani vteřinu.

 

Pipouška v ruce

 

Netopýři jsou křehká zvířata a je snadné jim ublížit nevhodnou péčí. Pokud je nálezce krmí extrémně nevhodnou stravou, v lepším případě přijdou o srst a v horším uhynou. I kdybyste postupovali v nejlepší víře a v tajné spolupráci se zkušeným zoologem, stále je nezákonné mít doma netopýra jako mazlíčka. Ani Mariella a Julián nejsou mazlíčci. Jsou to divoká zvířata v trvalé péči záchranné stanice. Netopýři velcí si špatně zvykají na člověka; Mariella je spíš výjimka.

Netopýři jsou podle zákona zvláště chránění živočichové. Nejenže je nezákonné jim ubližovat, nesmíte je ani chovat doma jako domácí mazlíčky. Výjimku ze zákona mají jen záchranné stanice, a to v případě zvířat, která by v přírodě nepřežila — zpravidla to znamená zvířata fyzicky hendikepovaná a neschopná letu, případně narozená v zajetí a nevypustitelná do přírody kvůli sociálnímu hendikepu.

Netopýři s lidmi bydlet nechtějí. Do lidských příbytků zpravidla vpadávají party zmatených puberťáků nebo dospělí jedinci, kteří nečekaně přišli o úkryt. Netopýr, kterého najdete na zemi nebo viset příliš nízko, bývá vyčerpaný, nemocný nebo zraněný, mnohdy obojí, pokud dlouho nemohl lovit. Takového netopýra je nejlepší předat do péče záchranné stanice. Protože stanice přijatá zvířata evidují, můžete se časem doptat na jejich osudy nebo je vyhledat v databázi.

Pipouščin záznam zní:

2021/3/1 (28.1.2021)

Druh: Pipistrellus nathusii (pohlaví: f)

Adresa: I .P. Pavlova, Praha 2, Důvod přijetí: venku probuzený hibernant

Osud: v péči (při nejbližší aktualizaci se změní na „vypuštění”)

 

Dva dny po vypuštění pipoušky jsem opožděně uklidila a vymyla box, ve kterém strávila více než dva měsíce. Bylo to pro ni provizorní bydlení, nemocniční pokoj. Po nocích si v něm protahovala křídla, aby byla připravená na odlet. Teď nejspíš přede v teplém, hebkém chumlu kamarádek z kolonie. Jaký bude její další osud? To se nedozvím. Znám jen necelé tři měsíce jejího života, nevím ani, kolik je jí let, zda už měla potomky a zda bude mít nějaké letos. Tři měsíce života jsme strávily spolu a nastal čas se rozloučit a popřát si hodně štěstí.

Až za soumraku uvidíte drobné třepotající stíny, možná bude pipouška mezi nimi.

 

Netopýři na fotografiích jsou ochočení a v trvalé nebo dlouhodobé péči školené členky záchranné stanice. Nikdy nesahejte na netopýra nechráněnýma rukama. Pokud vás kousne, bude muset být utracen a poslán na laboratorní rozbor kvůli riziku vztekliny, ačkoliv v 99 % případů nakažený není. Jste-li očkovaní proti vzteklině, berte v potaz fakt, že netopýr si nečistí zuby. Najdete-li netopýra v nouzi, zavolejte do záchranné stanice nebo na netopýří linku 731 523 599 a postupujte dle instrukcí odborníka. Pokud vás netopýři zajímají a chcete se dozvědět více a pomoci jim, zajděte na stránky České společnosti pro ochranu netopýrů http://ceson.org/, a pokračovat můžete na záchrannou stanici pro pražské netopýry Nyctalus http://www.nyctalus.cz/cz/ .

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:53

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Není ti to trochu líto, že už o ní nic nebudeš vědět? Samozřejmě že odlet na svobodu je to nej, ale stejně…

 2. Musí to být pěkný pocit,když člověk takhle pomůže a zvířátko se muůže vrátit do volné přírody. Škoda, že se pak nedají tajně sledovat, jak si vedou. Přeju pipoušce dlouhý a pěkný život a Vám patří velké poděkování. Těší se na další příhody.

  1. Přesně! Ráda bych se na ni někdy podívala skrytou kamerou, jestli bude mít letos miminka, kde bude bydlet na léto…

 3. Krásný konec dojemné a odpovědné péče. Díky! Mám ráda ty brzké noční letce,potkávám je když sedíme v soumraku u rybníka. (h) A už jim víc rozumím. 🙂

 4. Šikovná Pipouška a ještě šikovnější Netopýrka. Čtu vždycky jedním dechem a objevuju svět netopýrů. Máš můj obdiv a to nejen kvůli těm červům 🙂

 5. Šikovná Pipouška! Musí tě hřát vědomí, že byla na opuštění „hnízda“ dobře připravená! (h) Nebude jí venku v tomhle zatraceném počasí zima?

  1. Může pár dní přespat někde v úkrytu, aniž by letěla na lov. Naštěstí teď je spíš největší zima a sníh za světla.

 6. Jsem ráda, že se povedlo! A tobě zdar, že jsi z malého pipoušího chcípáčka dokázala vypiplat netopýrka, který byl schopen frnknout hned jak dostal příležitost. Ať se jí dobře lítá, Pipušce!

 7. Tak Pipča vyrazila za dobrodružstvím… a tak je to spravne, tak to ma byt! Je vidět, že je v kondici, když vylétla na první dobrou bez nějakého obejdování. Hodně štěstí, holčičko.

   1. Jé, a nedalo by se to nějak využít? 🙂 Jakože „vlaštovky létají při zemi, bude pršet“ a naproti tomu „rojí se netopýři, bude slunečno, přes noc lehce sprchne, příjemné teploty kolem 20st, mírný větřík…“?

 8. Netopýrko, díky za Pipoušku a spol. Tvoje články jsou nejen poučné, ale i nabité lidskostí, empatií! Pozdravuj všechny člověčí kamarády ze záchranné stanice a jsem moc ráda, že jste (h) !

 9. Tak blahopřeju, hrdá pěstounko! 🙂 Máš být na co, v přírodě by takhle holčička nepřežila. Však to není tak dávno, co ještě jedla červy v lékovém dvojobalu:))
  Myslím, že jí v uzdravení pomohla dobrá povaha – byla schopná se nebát a vzít si z pobytu u tebe to nejlepší. Byla a je divoký tvor a přesto se ti uměla hřát na těle a příst, aby dala najevo, kdy jí je dobře. Být „na nervy“, zvládnout to nemusela, chyběla by jí důvěra…
  Popravdě jsem moc ráda, že máš Juliána a Mariellu, tyhle články by mě chyběly! 🙂

 10. Šťastnej let a dlouhej život Pipouško..slzuičky ukáply, ale jsi zase svobodná a to je nejvíc….dík Netopýrko….

  1. Moc by se mi líbil rozhovor: „Milostivá, by dobře vypadáte. Ta kondice! V kterých lázních jste regenerovala? …. To víte, měla jsem individuální all inclusive. Pro příští zimu mohu doporučit…
   Přeji jí dobrý let a lov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN