BTW: Hříšné sacharidy

Mléko v rendlíku začíná se zvyšující se teplotou nebezpečně ožívat, a já si nemůžu pomoct, aby mi pohled aspoň na okamžik neutekl na dva napjaté dětské obličeje. „Babičko, už!“ nevydrží Kačenka, když se hladina mléka začne definitivně vzdouvat.

 

 

Počkám ještě dvě dramatické vteřiny, abych zkrotila mléko na útěku sprškou dětské krupičky. Děti jásají, já míchám, tlumím teplotu na plotýnce a všichni se radujeme, že dnešní večerní kaše bude nejspíš právě tak dobrá, jako byla ta včerejší. A předvčerejší.

Je to tak – když mám u sebe vnoučata, jedním z rituálů je krupicová kaše coby druhá večeře před spaním. Děti ji milují – od chvíle, kdy sledují vzdouvající se hladinu horkého mléka, až do vyjídání prostředku talíře, kde je na kaši kalužka rozpuštěného másla. Rychle pochopily teplotní výhody vyjídání kaše spirálou zvenku dovnitř, takže talíře končí vzorně vyškrabané.

Musím se přiznat, že zatímco vaření kaše pro moje děti mi přišlo naprosto přirozené – sama jsem na kaších různého druhu vyrůstala – u vnoučat už váhám. Protisacharidová propaganda a snaha žít zdravě dělá své a já v duchu dětem zcela automaticky počítám skladbu živin. Oba vědí, že podmínkou mlsání (případné smetánky a kaše) je snědené „normální“ jídlo doprovázené čerstvou zeleninou, takže nám to funguje.

Jenže mě už kolikrát napadlo, jak nezdravě (tedy z tohoto úhlu pohledu) jsem vlastně vyrůstala já. Sacharid kam se podíváš! Masa bylo poměrně málo, což znamenalo převahu přílohy a přílohové zeleniny u masových jídel na jedné straně, a na druhé poměrně vysoký podíl bezmasých jídel, z nich nemalá část byla sladká. Žemlovka, kaše, ovocné knedlíky všeho druhu a nákypy byly naprosto běžnou součástí našeho jídelníčku – i pro dospělé.

Přemýšlím o tom, jak vyrostou děti, jejichž jídelníček je už od počátku jiný, čerstvá zelenina je k dispozici celý rok, sladké je hlídané – a to nejen mlsoty jako zmrzliny nebo bonbóny, ale právě i sladká jídla. U nás doma zcela zmizely z jídelníčku kompoty, téměř zmizely marmelády a sirupy. Sladké jídlo je výjimkou. Houska s medem nebo s marmeládou už dávno není běžnou svačinou. Děti vlastně jiný jídelníček neznají. Takže doufám, že budou opravdu zdravější, že nebudou mít problémy s váhou, jaké často mají předchozí generace.

Já už jsem v tomto ohledu ztracená. Bez aspoň minimálního množství chleba a brambor nefunguju (můj žaludek by třeba takovou keto dietu prostě nedal:)), a jak jdou roky, stále méně potřebuju maso – ani tu chuť na něj nemám. Doporučované luštěniny mi obvykle dělají ještě mnohem méně dobře než to maso… ani tudy pro mě cesta nevede.

Mám ráda čerstvou zeleninu, to ano, moc, a také jí spoustu sním. Jen nemohu žít jen na ní – vždy k ní musí být aspoň ten krajíček chleba se sýrem:)) Mám ráda ovoce, a pokud mám na zahradě to čerstvé, nejsem ochotná akceptovat pravidlo o malém množství ovoce jen v dopoledních hodinách – pokud ho mám, dám si.

Takže si někdy připadám jako Kája Mařík – brambory s tvarohem a hrnek mlíka, lívance na plotně pečené medem pokropené, krajíc chleba s dobrým máslem… a jsem spokojená. A je to zase tady – sacharidy kam se podívám! 😀 Nečekám, že bych se v tomto ohledu ještě dokázala změnit.

 

 

A tak se jen tak volně ptám – jíte doma sladké obilné kaše? Jak se vypořádáváte s požadavky zdravého stravování?

A jedna trochu praštěná: taky vás učili jíst krupicovou kaši stylem „vařila myšička“, tedy ukrajovat tenkou vrstvu kaše stále dokola po okraji až ke středu?  🙂

Aktualizováno: 1.4.2021 — 15:30

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Přeji všem hezkou, klidnou bílou sobotu! U nás jsou studené přeháňky, ale včera jsem viděla první trsy fialek, na louce za zahradou! Takže! JARO JE TADY!

  1. Také přeju hezký den! U nás je zima, ale neprší, takže je to fajn. Kromě malých narcisek mi kvetou jen sněženky, i bledule mají zpoždění! Všechno ostatní jen zatím vylézá:))
   Ale mám trpasličí tulipánky v květináčích – to se mám 🙂

  2. Hezký den přeju ! Na zahradě mi kvetou narcisky a venku jsem viděla záhony fialek, na zahrádkách kvetou porůznu krokusy a jiné kytičky, co nevím, jak se jmenujou. A trnky jsou těsně před rozpukem.
   V noci tady sněžilo, jsem se dozvěděla v krámě, je zima a poprchává. Jaro je tady, ale mohlo by přidat pár stupňů a ubrat studenej vítr 😀

    1. Jak kde – jak jsem zrovna napsala na Zvířetník, u nás už to kvete. Modlím se, aby nemrzlo a brzo se natolik oteplilo, by mohly opět vylétnout včelky a čmeláci.

 2. Díky za připomenutí krupicové kaše alias pohádky mládí 🙂 , dělávala jsem ji holkám často, když byly menší, ale postupem času se na ni pozapomnělo. Zkusím příležitostně navrhnout!
  Když jsou děti u nás, jedeme rámcově v režimu, na který jsou zvyklé z domova, t.j. ráno sladká snídaně (musli s mlékem, sladké pečivo), k přesnídávce anebo svačině ovoce a jogurty, k večeři pečivo s pomazánkou nebo sýrem, nebo vejce na různé způsoby a hodně, hodně zeleniny. A k obědu vařím to, co mají rády a přejí si (a doma se to nevaří vůbec nebo jen zřídkakdy), takže jsou pokaždé knedlíky s omáčkou, nebo palačinky, často sekaná a všichni bazírují na polívkách. 😛 Vzhledem k tomu, že nevedeme bonbony, sirupy a ze slazených nápojů jen k obědu mošty, tak snad je strava u nás nezabije. 🙂
  Ovoce neomezujeme – jistě, je zdrojem fruktózy, ale současně i vitamínů, vlákniny, minerálií.
  A ptáš se na obilnou kaši – tu si občas dělávám, nebo i děti ji dostanou s přídavkem nakrájených jablek, ořechů nebo sušeného ovoce – v podstatě se pak už nemusí sladit bílým cukrem, ovšem gurmáni si ji posypou vysoce nezdravou čokoládou! (chuckle)

  1. když jsme byli v Norsku, kupovala jsem, pro tehdy teenagera Marka na kaši takový ten topping z tmavé čokolády. Na nějaký čas to spolehlivě vytlačilo cukr se skořicí a kakaem:))
   S medem to ale také není špatné – jen to holt není ta klasika 🙂

 3. Kaše miluju, jenom místo krupičné dělám ovesnou a k ní můj domácí kompot, sypanou strouhaným perníkem. Vím je to bomba kalorická (měli jsme ji předevčírem k obědu), ale i mňamková bomba. Vyrůstala jsem na podobné skladbě potravin jako ty, Dede. Moje a manželovo nejmilovanější jídlo jsou bramborové placky s povidly nebo jakékoliv ovocné knedlíky a na vrcholu mňamózní pyramidy jsou…..šulánky s mákem!

  1. Ovesnou kaši taky rádi, jen ten perník já nemusím, MLP miluje.
   Doma ji mamka nevařila a já se jí naučila dělat kvůli psovi, kdysi. To snad ještě byli mamuti 😀 , měli jsme štěně a já se někde dočetla, že se mu má vařit ovesná kaše, ovšem bez cukru. Tak jsem ji vařila, pes to nežral 😀 a já si to teda osladila a zbodla jsem to místo něho. Tak jsem si ji pak občas dělala děláme ji doteď.

  2. Tak ty šulánky by si ze srdce podepsal malý Patrick – na rozdíl od Kačenky je miluje a těší se na ně.

   Ovesnou kaši dělávám pro dospělé. V mikrovlnce se dělá snadno a bez míchání. Marek na ni měl rád nakládané mandarinky a čokoládu, Martin dává přednost medu nebo javorovému sirupu. Já už tyhle věci jím jen výjimečně – spíš trošku na ochutnání. Nejradši s hnědým cukrem, skořicí a trochou holandského kakaa (blush)

 4. Kaše nebyla u nás doma v oblibě,zato, když jsem se ptala, co chtějí moji chlapci k večeři,ozvalo se sborově, topinky! No a já, teď když jsem se jakžtakž vyzdravila, jsem pocítila neskonalou touhu po sacharidech. Nemůžu tady ani říct, co všechno jsem nakoupila,tedy i zdravé věci ale to ostatní, ójé, z čehož nic není zdravé.Dokonce jsem zakoupila i gumové medvídky, vůbec nevím proč,páč je nejím,léta,od dětství jsem je neměla, asi mozek nějak přepnul do jiného módu.Pak jsem si je nacpala za škraně,až jsem se málem zadusila a žvýkala jsem a žvýkala až celý sáček zmizel. Není to má vina,moje velká velká vina, to Covid. (chuckle)

  1. Jenny, to bude nejspíš rychlé doplnění energie. A navíc, oni jsou zdraví, je to samá želatina na klouby. Opatruj se a zůstaň už zdravá.

   1. My měli o Vánocích jen velmi mírnou formu covidu, nebýt toho, že jsme přestali cítit, mysleli jsme, že jsme chytli něco od malýho Matěje. A doteď nemám kdovíjakou chuť k jídlu. Jím, to jo, ale míň a vlastně tak nějak „z povinnosti“.

    1. No, to já taky ale ta náhlá specifická chuť mně doslova přepadla.Jinak jím jak vrabec,hlavně abych něco snědla. 🙂

  2. Jenny, poslouchej svůj organismus, momentálně ví víc než ty. A pokud si o to dokáže říct, tím líp. (inlove)
   Jinak všichni pocovidoví – dbejte na pořádné jídlo, i když na něj nemáte chuť. Ta mrcha bere strašně moc sil, a nechutenství je jednou z jejích zbraní. Tak s dobrou chutí ke zdraví 🙂

 5. Tak: Najskôr všetkým prajem slnečné,pokojne,požehnané Sviatky.
  Dede,rozbila si mi spomienku z detstva,ja som sa až od teba teraz dozvedela,že ide o nejakú vedu s tým jedením dokolečka dokola.Myslela som si,že tak jedávame iba my-t.j.:kryštálový/!!!/ cukor,kakavko,zamiešať do hneda a jesť dokolečka zvonka.Ešte dnes cítim to chrumkanie kryštálikov cukru.Grizka/krupičná kaša/ je báječný výtvor ľudstva!
  Keto dieta: síce ma kila na chviľu opustili,ale zničili mi ladviny,pribudli kamene,operácie a vrátili sa aj kilá./ dobrá správa je ladv.funkcie sa vratili k norme-skoro/

  1. Šiš verenko!!! Ledviny! Udržuj si je. Covid první dny mému muži selhal ledviny! Nikdy neměl žádné potíže! Tví kolegové to napravili (h) .

  2. Verenko – ano! Cukr musel mezi zuby chroupat 😀 Nikdy by mě nenapadlo použít práškový:))

   Jinak jsem si vzpomněla, že moji babičku strašně rozčilovala „rozkoreněná“ kaše, tedy když si ji někdo z bujnosti zamíchal 😀

 6. Já kaši nerada, děti ji jedly- a tvrdily, že úžasná byla, když jsem do ní zamíchala trochu rozmačkaných jahod nebo malin (mimo jiné se rozvoněly, tak, že jsem ochutnala, jestli to pro mě nějak nevylepší celou věc- no, byla to furt kaše). Jinak kakao a skořicový cukr byly favoritem taky.
  Jak nemám ráda sladké kaše (ale v dětství jsem měla ráda ve školní kuchyni rýžovou), tak miluju špagety. Takže moje hříchy se ubírají jen o kousek vedle 🙂 akorát nejsou sladké.

  1. Tvá neafinita ke sladkému mě naplňuje obdivem a vždycky ti ji závidím 😀
   Rozuměly byste si s Ari – ta také považuje sladké věci za principiálně nejedlé:))

 7. Dede, no tak! Přestaň vnoučatům počítat sacharidy, od toho jsi babička, abys je dětem dopřála. Těší na ně, jsou šťastné a budou mít na tebe a kaši hezké vzpomínky. Pamatuješ jak nám babička…, újmu na životě z toho určitě mít nebudou. Jako asi nikdo z nás.
  Mimochodem, už jsem to tu myslím psala, ale nešť, jsem v pozdním večeru, v kavárně na Národní zahlédla na jídelnim lístku krupicovou kaši. Byli ochotni mi ji udělat, tak se jdoucí kolem okna mohli kochat pohledem na postarší dámu, jak ulizuje krupicovou kaši a zapíjí bílým vínem. I několik úsměvů bylo vyměněno a jazyk jsem si spálila stejně jako malá.
  Takže sacharid nesacharid, určitě jsem byla živena jako všichni z mojí generace. Maso nejím z přesvědčení, vážím 55 kilo a až na nějaké ty nehody jsem se držela s nemocemi pod průměrem. Trendy výživu nech radši rodičům, lepší je být vzpomínanou babičkou! 🙂

  1. Jano, já tak nakonec skončím, ale po svém celoživotním boji se tomuto uvažování neubráním.
   Jinak mě svým způsobem těší, že Kačenka na sladká jídla není, ta kaše je dost výjimka. Zato miluje husté polévky 😀

  2. Jano, ty sis dala ke kaši vino, já ho piji k sladkým kynutým (borůvkovým apod.) knedlíkům. Nejprve jsem paličatě pila jen mléko podle zvyku z domova. Manžel jen tak samotné mléko nepije, knedlíky ale miluje, tak tedy s vínem. No a nakonec to zachutnalo i mně. Když na tyhle knedle občas pozvu českou kamarádku, tak ona stále jedině s mlékem 🙂

   Krupicovou kaši jsem neměla snad co jsem vdaná. Ale v dětství jsem ji milovala. Posypanou skořicí nebo kakaem, bez másla, nebo jen trošičku, to mi bylo moc mastné. Ale s bratrem jsem si ji na talířích rozhňahňali na „mramorovou“ a když jsem pak už někdy nechtěla dojíst, maminka se zlobila, že „kdo má tohle po tobě dojídat“ a musela jsem se tedy přemoci a dojíst 🙂

   Manžel si v chladných dnech někdy sám ráno udělá instantní ovesnou kaši, posype hnědým cukrem, nebo bílým se skořicí, nebo trochu polije javorovým sirupem. Já k snídani musím mít něco „k zakousnutí“, což tahle kaše nesplňuje 🙂

   1. To máš pravdu, Maričko – ten „zoubek“ tomu chybí 🙂 Možná, kdyby si ji člověk posypal plátky mandlí nebo nějakými sekanými ořechy?

 8. Krupicovou kaši miluju, jako malá jsem ji mívala, ale ne moc často, nevím proč. Dělala jsem ji synkovi, vnoučatům dělám taky – občas, zas tak často je tu na delší dobu nemívám a teď už vůbec ne. Anička si ji užívala často, Matěj moc ne, je ještě malej a Lucka hodně dlouho kojila, tak musel být s mámou. A když vyrostl, že by tady mohl být i sám tak přišel covid – mrcha a nemůže nikam.
  Sama si ji občas dělám k večeři – já vím, na noc je ta kalorická bomba nehorší, ale co už nadělám. Mám ji ráda s máslem a medem, kakao neee.

  1. Ona na noc tak hezky pohladí žaludek… 🙂 osobně mám pocit, že po ní jdou děti spát klidnější a příjemně naladěné 🙂

 9. Ano. Obilné kaše jíme obvykle na sladko.

  A brambory s tvarohem nejsou sacharidové jídlo 😉
  ani když plavou v másle nebo zakysané smetaně 😛

  1. Díky, milá Ri! Už budu vědět, co si říct, až u nich zase skončím. Jak já se těším na dobré nové brambůrky! 🙂

 10. Miluju krupicu (teda krupicovou kaši), ale už roky jsem si ji neudělala. Já dávám na talíř lupínky másla a až na to leju krupicu, posypávám půl na půl kakaem a skořicí (takhle mi to dělávala prostřední sestra Danka) – mňam.

  Terka krupici odmítala od mala, ale jako rituál bylo „předranní“ kakao – to ve čtyři hodiny se zjevila jako duch u mé postele a já jí to kakao v polospánku vařila! (nod) A to až do jejích pěti roků, protože jsem měla celou dobu dojem, že to dítě zajde na podvýživu. Ale jsem ráda, že jsem ji měla ještě v době, kdy se sacharidy nepočítaly – zatím se mi zdá, že to na ni nemělo žádný negativní vliv (rofl) .

  Jo a naša mamka stejnak měla celý život dojem, že všecky vnučky mají anorexii, akorát Maruščina Jitka bulimii (ta spráskala všecko) – pravda, všecky na to vypadají (rofl)

  1. Na obrovském množství mléka a později kakaa mi žil po dlouhá léta Marek, snad až do šesti, sedmi. S tím, jak jinak mizerně jedl (vypadal, že by klidně žil z prány, nebo tak:)), jsem mu ho nikdy neodmítla. 🙂

 11. Neučili, na to přece každý přijde sám, vždyť se kaše jinak jíst nedá, pokud se nechceš spálit 😀

  Užij si vnoučata!

  1. Asi jo, ale já s tím pokynem vyrůstala, předala ho svým dětem i vnoučatům. V naší rodině na to sám človíček přicházet nemusel 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN