HOST DEDENÍKU – Daniela: Jak jsem se stala ornitoložkou – amatérkou

Zobrazování zástupců ptačí říše provází mou tvorbu odjakživa. Asi proto, že mají jednodušší tvar než třeba pes nebo kůň. Mí ptáčci však dosud byli jen výsledkem mých fantazií, nikdy jsem se nesnažila vyrábět nějaký konkrétní druh, natožpak tuzemský. Jednak se mi to zdálo příliš složité, jednak jsem měla pocit, že naši ptáci zase tak zajímaví nejsou. Ó, jak jsem se mýlila…

 

Před nedávnem však přišla výzva: moje milá zákaznice Irenka Fenyklová mě oslovila se zadáním, zda bych pro ni nevyrobila dvanáct konkrétních druhů ptáčků pro její plánované Knihadýlko (http://knihadylko.cz/), ve kterém malé děti formou krátkého představení a her seznamuje s nějakou zajímavou knihu – v tomto případě se jednalo o „Kykyryký, dobrý den!“ spisovatele Michala Černíka.

 

1

 

S troškou obav jsem souhlasila – jak se všude píše, v zájmu osobního rozvoje je třeba vystoupit z komfortní zóny 🙂  Obdržela jsem seznam ptáčků, vzpomněla si na v dětství stokrát prolistovanou publikaci „Z ptačí říše“, a šla do toho.

 

2

 

3

 

4

 

5

 

Zmiňovaný atlas máme bohužel na chatě, tak jsem jako zdroj použila internet – to se nakonec ukázalo jako velmi vhodné, protože tím, že jsem si mohla prohlédnout více fotek jednoho ptačího druhu, lépe jsem našla jeho nejdůležitější rysy.

 

6

 

Taky se musím přiznat, že někteří ptáci mě vyloženě překvapili – samozřejmě jsem znala jejich názvy, ale teprve nyní jsem například zjistila, že ten oranžový pták, kterého jsem onehdy zahlédla na zahradě a myslela si, že asi někomu ulétla andulka nebo nějaký jiný exot, je prostě naše pěnkava.

 

7

 

8

 

Paradoxně největší problém jsem měla při výrobě s notoricky známým havranem… opravdu jsem si až při plstění důkladně uvědomila, jak obrovský zobák vůči hlavě a celému tělu tento pták má.

 

9

 

10

 

Podobu ptáčků jsem napřed naplstila ovčím rounem na netkanou textilii, poté vyšila na stroji a detaily ještě v ruce, ptáčky vycpala a sešila.

 

11

 

12

 

13

 

14

 

Ani bych nevěřila, jak moc mě tento úkol ovlivní. Zatímco doteď jsem se spokojila s tím, že vidím nebo slyším NĚJAKÉ ptáčky, teď mě už zajímá, co jsou konkrétně zač. Jen zjišťuji, že budu muset pokračovat ve výrobě, a tím i poznávání dalších druhů, protože naše příroda je naštěstí ještě stále velmi pestrá a bylo by škoda o tom nevědět.

Přikládám ještě odkaz na video z mé dílny 🙂

 

A co vy? Máte jasno v ptačích druzích? Můžete se pokusit identifikovat ty moje. Na výběr máte z těchto letců: kos, vrabec, havran, vlaštovka, sýkora koňadra, sýkorka modřinka, sýkorka babka, pěnkava, červenka, stehlík, brhlík, skřivánek 🙂

15

16

17

18

Aktualizováno: 29.3.2021 — 09:10

49 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Danielko,obdivuji umělecké nadání Tvé i Tvé maminky, tu lásku k přírodě a trpělivost vytvářet něco tak krásného pro potěšení druhých.

  1. Paní Boudová, moc děkuji za krásný komentář, tak dlouho jsme se neviděly, maminka mi o Vás vždycky vykládá, mějte se moc krásně, přeji pěkné jaro a hlavně hodně zdraví…

 2. Jsou krásní, nádherně udělaní, jste moc šikovná. Tohle bych asi neuměla, a hlavně neznám ptáčky… ani kytky, na tohle jsem asi natvrdlá a už to nenapravím :D. Na druhou stranu, zas to můžu obdivovat u jiných a to se taky počítá.

   1. Danielo, děláte krásné věci (a Vaše maminka též). Na přiloženém videjku je vidět, kolik ruční práce jeden ptáček zabere.

    Díky za odkaz na kvíz ptáků. No u českých hlasů jsem dost pohořela, trvalo mi kousek před 7 minut, než jsem se trefila. Zato u nagl. názvů jsem to odklikala na za 2.3 min. 🙂 (I když o některých jsem jméno spíše hádala, protože k ostatním ve výberu nepasovalo).

     1. Jejda, rozhodně jsem nechtěla dělat chytrou!!! To je proto, že letos to bude už 50 let, co jsem provadaná za Američana ( Vy asi, že žiju v AL), takže holt angl. názvy ptáků znám lépe než ty české 😀 Ty české hlasy si pustím ještě jednou, je třeba se vylepšit – a znovu děkuji za odkaz.

       1. Maričko, já jsem zkoušela poznávání ptáků podle hlasu, a to mi tedy vůbec nešlo, budu se na to muset zaměřit, ráno mě příjemně budí ptačí hlasy, ale pořád nevím, kdo to vlastně zpívá…:-)

 3. No to jsou úžasní ptáčkové! A ty jejich výrazy – zatímco stehlík se tváří poměrně přísně, havran i se svým zobanem vyhlíží jako úplné neviňátko! 🙂 Mohla bych se zeptat, jak jsou velcí?
  Já ptáčky miluju, dalekohled i 2 atlasy (příruční a podrobný) jsou stále v permanenci a od 1. sčítání ptáků na krmítkách si zaznamenávám druhy ptáků i to, kdy se vrátili ti stěhovaví. Teď o víkendu u nás přistáli rehkové a konipasi.
  Na minulé dovolené – k velkému obveselení našich dětí – jsem si koupila plyšáka sýkorku modřinku, v nadživotní velikosti, která vyluzuje trylky. Uznávám, že je to dětinské, ale měla jsem z ní fakt radost! (chuckle)

 4. Schopnost vytvářet výtvarno mě obešla.
  Velikým obloukem.
  O to raději se dívám a kochám. Ptáčci jsou nádherní, jen zazpívat, no ten černý s velkým zobanem zpívat nemusí, ale krásný je také.
  A nesměle se ptám: Bylo by možné sepsat Návodník, jak na použitou techniku?

 5. Protože paní Danču mám v oblíbených na Fléru, tak jsem ptáčky obdivovala už před časem a ne jen je. Ale který vybrat, že? A co ty andílci a jiné brože, ráda si je prohlížím. A to pouzdro, co od ní mám je vystavené na poličce, protože by se v kabelce zničilo 🙂

 6. V ptačích druzích jasno nemám, ale teď mi na krmítko lítají hlavně stehlíci a pak… no, takoví hnědí ptáci 🙂 Dva stehlíci usednou na hromadu slunečnice jak trpaslíci an zlato a vyhazují všechny další fóglíky.
  Ti plstění ptáčci jsou moc hezcí, je na nich vidět, že máme i barevné ptactvo. Tak se rovnou zeptám, jestli se české ptactvo nerozšíří třeba na kabelky? Nebo na batůžky? Ty stehlíky bych brala 🙂

  1. Matyldo, děkuji moc, stehlíci jsou krásní ptáčci, zrovna včera jsem přemšlela o tom, jak je zvláštní, že jsou zbarvení stejně jako strakapoudi… Díky za inspiraci, ráda nějakou ptačí sadu kabelek vyrobím 🙂

 7. Danielo, um obdivuji velice velmi. Až mi někdy zahlodá v koutku duše závist. No, spíš taková malá závistička, protože já jsem nebyla jaksi obdařena. Umíte vytvořit půvabná dílka a ta mrcha závistička…

  1. Jani, díky moc, úplně se rdím… Ale nebojte, našla bych u sebe vysvědčení ze základky s dvojkou z výtvarné výchovy :-). Často narážím na hranice svých schopností, onehdy jsem se rozhodla uplstit kamarádce k narozeninám její podobiznu, no, moc to nedopadlo, manžel mi řekl, ať to už radši příště nedělám :-).

 8. OTéčko – minulý týden na jih Jižní Moravy konečně vtrhlo jaro. Už od začátku měsíce vyhlížím barvičky (rozmazlená uplynulými lety, kdy březen byl už plný květů), ale první kvítky až ve čtvrtek – ovšem to už bylo na triko (zatímco ještě úterý na kabát). Tak tady jsou fotky – jo, a jsou tam taky dva ptáčci, shodou okolností oba paní Daniela uplstila 😉

  https://yga.rajce.idnes.cz/2021_Brezen_5/

 9. Dámy, u nás je stále na stole triedr, protože jsem na tom podobně jako vy. Neuvěřitelné jak optika dokáže i na 10 m pomoci s určováním.
  Ještě bych doporučila datla a strakapoudy.

  1. Tak to jsme na tom stejně 🙂 Ještě mívám po ruce dva atlásky ptáků. Obvykle překáží, ale když je uklidím, tak vzápětí hudrám, kdo je kam dal, protože je potřebuju 😀
   Moc krásné obrázky, tuhle techniku neznám, resp. neumím a moc se mi líbí (y)

   1. Díky moc, je to taková moje technika. Vrstvím pomocí plsticí jehly barevná ovčí rouna do látky a potom to ještě různě prošívám a vyšívám… Prostě veliká zábava a relax (h)

 10. Paní Danielo, je to moc krásná práce a ptáci jako živí. Tuto techniku, plstění, neovládám, jsem stará škola ručních prací. Mně osobně se líbí červený hýl. Ten na ruksáčku.

  1. Jé, děkuji moc za určení druhu, batůžkový ptáček je z kategorie mých imaginárních ptáků 🙂

 11. Paní Danielo – povedlo se na výbornou. Všichni ptáčci jsou krásní – u mne vede brhlík, protože ho ráda pozoruju na svých psích vycházkách (u nás je častým ptáčkem) – je to neposeda, co rejdí po kmenech stromů nahoru a dolů.

  Nejsem žádný znalec ptactva (což mne mrzí), ale vaši ptáčci jsou naštěstí běžní, a navíc natolik věrně zobrazení, že jsem je poznala – teda až na toho předposledního, ale tam předpokládám, že je to sýkorka babka – ty u nás nejsou běžné.

  A pokud budete toužit po ptáčku exotického vzhledu a přesto se vyskytujícího v našich luzích a hájích (ač již vzácně), doporučuju dudka nebo vlhu pestrou.

  1. Děkuji moc… Dudka znám, vlhu jsem si vygooglila, ta je opravdu parádní… I pro mě je brhlík jedním z favoritů, má velmi elegantní zbarvení :-). Jinak se chystám taky na ledňáčka a mnoho dalších… Nejhorší (anebo vlastně nejlepší?)je ten tvůrčí přetlak, nevím, co ušít dřív 🙂

   1. Ano, ledňáček je též nádherný ptáček – navíc je takový robustný, ten se bude dělat dobře…

    Co se mi moc líbí, jak se vlha pestrá řekne slovensky – včelárik zlatý. To je moc hezké…

    1. Paráda, už minulý článek se mi moc líbil (teda spíš obrázky). Jen vymyslet co bych s ptáčky provedla 🙂 .

     1. Ahoj Zano, máš perfektní kvíz! Tak půlku jsem věděla, asi tři věci googlila a fakt nevím ty věci u kostela. Bezva fotky! 🙂

     2. Ptáčky nabízím buď s poutkem na pověšení – na zeď nebo na větvičku (indoor), nebo s brožovým můstkem na připnutí do klopy, na čepici, nebo třeba na kabelku…

  2. Nepoznala jsem ptáčka na obrázku č. 16, ale ze soupisu druhů jsem ho určila jako vlaštovku:))
   Jinak je to klasické osazenstvo u našeho krmítka! Pokud by byl přetlak na tvorbu ptáčků veliký, doporučila bych čížky a jíkavce – to bych brala jako barevné varianty vzoru vrabec 😛 🙂

   1. Česká příroda je tak pestrá, budu se jí muset věnovat detailněji… 🙂

 12. Milá Danielo, byla to radost připravovat tenhle článek – váš barevný svět je plný radosti a to člověk ocení – tedy já určitě. 🙂
  Ptáci jsou kouzelní, užila jsem si si vybírání, který půjde na titulní stranu:))
  Později se vrátím k hádání druhů!
  A havrani jsou fakt svým způsobem legrační, s tím svým zobákem! 🙂

 13. Díky moc, mám radost, že se Vám ptáčci líbí… A ta kabelka… je k mání 🙂

 14. No ti jsou úžasní. Fakt jako z učebnice. A ta kabelka, oh.

  Vlastním atlasy ptáků v počtu m-m-m-mnoho, abych zjistila, co že se to vrtí v rákosí. Ale protože se po zahradě pohybuji obvykle bez brýlí, jsou mi všechny atlasy platny, co hadovi boty.

  Ale ta kabelka … 😉

  1. Ri, jsme na tom stejně, akorát já vidím prd i s brejlema:))
   Jo a ten zmíněný atlas z edice OKO jsme taky měli… Ona to byla úžasná edice! Prakticky jsem vyrůstala s jejich atlasem psů „Vyberte si pejska“ 🙂 Teď ho má rád Patrick…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN