HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: Pipouška (6) a novomanželé (6) aneb pozor kouše

Netopýři dostali nové bydlení, byla jsem pokousána, nutím pipoušku létat v ohrádce a záhada Mariellina stroupku vyřešena. Vše v tomto článku!

 

 

Stavím rozletovou minivoliéru. Či spíš dětskou ohrádku, důkladně označkovanou dvěma netopýry velkými a s kusem záclony místo stropu.

Celou zimu jsem poctivě sbírala rolky od toaletního papíru. Rozstřihávám je podélně napůl a vyrábím z nich kolíčky. Neunikne ani chlup, natož celý netopýr!

Skládání ohrádky je jako obvykle fuška a ohrádka nespolupracuje. Pořád mi nejdou zacvaknout podpůrné tyče do spojovacích držáků. Zacvakne se jeden, druhý nedrží. Rezignuji a hledám videonávod na internetu. Aha! Musím nejdříve rozložit stěny a teprve pak dno.

Popadnu horní tyče ohrádky a zvedám. Popadla jsem je blbě. Ohrádka mě kousne do malíkové hrany. Potvora jedna! A pak že koušou jen netopýři!

Zápas s ohrádkou vyhrávám v druhém poločase.

 

Ohrádka se střechou

 

Pipouška ten večer baští a baští jako nezavřená. S takovou ji její ochablá křídla vůbec neunesou!

Usazuji ji na fleecovou deku do ohrádky.

Chvíli zděšeně visí na fleecu.

Pak zaleze do nejbližšího úkrytu.

 

 

Ohrádka – interiér

 

Další den se do ohrádky stěhují oba moji hendikepové. Pipouška může být pod dozorem s nimi. Pipistrellí pneumonie se na ně naštěstí nemůže přenést, ale nemám tušení, jak budou reagovat na cizí netopýrku jiného druhu. Moc si nepopovídají. Mohli by ji zašlápnout.

Krmím pipoušku. Tentokrát jen večer; doufala jsem, že když nebude mít ráno plný žaludek, pokusí se proletět a procvičit křídla. Celý den je ticho, pipouška visí pod fleecovou dekou. Večer se dobře nají. Je trochu vybíravá a nechce jíst červy s hlavičkami, ale hlavně že pořádně jí.

Vracím ji do ohrádky, aby se mohla v klidu očistit a strávit jídlo, než jí dám léky.

V osm večer zvoní budík. Čas na léky. Nakouknu do ohrádky.

Kde je?

Z jednoho záhybu deky vytáhnu Juliána, z druhého Mariellu. Prohledám i deku na podlážce. Nikde nic. Že by utekla? Prohlížím závěsy a žehlící prkno. Ohrádka je asi metr od mé židle. Kdyby odletěla nebo vylezla z ohrádky, slyšela bych ji.

Prohmatávám znovu deky. Juliánův úkryt mezi dvěma vrstvami deky. Zdá se mi, že tam cítím dva hrboly. Jeden podstatně menší a za dvěma vrstvami fleecu. Je schovaná těsně pod rolkolíčkem!

 

Najděte pipoušku!

 

Sobota večer. Dva dny po postavení ohrádky. Konečně slyším šustot křídel! Julián poletuje mezi miskou a úkrytem, lítá si pro červy. Pipouška si našla jiný úkryt a nehne se z něj.

 

Neděle večer. Pipouška jí červy i s hlavičkami, a dokonce chňape po jídle. Den ale strávila zachumlaná v dece. Venku je deštivo a lezavo. Vlastně se jí nedivím.

 

Rozehřívání

 

Pondělí, doba oběda. Z ohrádky se ozývají zvláštní zvuky. Nadzvednu deku na dně. Julián a Mariella jsou v jednom chumlu, on se jí zuby drží za krkem… Co to vyvádějí?

Moment, že by…

Bezpečný sex!?

Tak takhle přišla ke stroupku na zádech?

 

Mariella na pipoušce

 

Středa večer.

Nakukuji do ohrádky, kde vládne klid. Přesto jsem obezřetná, když nakukuji do úkrytů. Kdoví, co se tam děje!

Přebírám červy. V jednu chvíli zjistím, že jich mám několik naházených v misce se sušeným ovocem. Ještě aby mi snědli svačinu! Dalšího červa nacházím v košíku s čokoládou na horní polici v kuchyni. Nemám tušení, jak se tam dostal.

Vytahuji pipoušku. Večer strávila v ohrádce s manželským párečkem. Je jiného druhu a ani se s nimi nedomluví, natož aby se dočkala milostných návrhů. Beru ji z ohrádky na krmení. Rozehřívá se mi pod tričkem. Pak se pohodlně usadí v ruce, otevře tlamku a chtivé zoubky už čekají na jídlo. Nabaští se na dva dny dopředu a už přede. Ukládám ji do boxu, aby mohla v klidu a teple trávit.

 

Mariella a pipouška

 

Julián poletuje po ohrádce. Mariella nemá matlací náladu a vynadá mi při prvním pohlazení.

Taková normální večerní pohoda.

Copak nás asi čeká v nejbližších týdnech?

 

Upozornění: Netopýři na fotografiích jsou ochočení a v trvalé nebo dlouhodobé péči školené členky záchranné stanice. Nikdy nesahejte na netopýra nechráněnýma rukama. Pokud vás kousne, bude muset být utracen a poslán na laboratorní rozbor kvůli riziku vztekliny, ačkoliv v 99 % případů nakažený není. Jste-li očkovaní proti vzteklině, berte v potaz fakt, že netopýr si nečistí zuby. Najdete-li netopýra v nouzi, zavolejte do záchranné stanice nebo na netopýří linku 731 523 599 a postupujte dle instrukcí odborníka. Pokud vás netopýři zajímají a chcete se dozvědět více a pomoci jim, zajděte si na stránky České společnosti pro ochranu netopýrů http://ceson.org/, a pokračovat můžete na záchrannou stanici pro pražské netopýry http://www.nyctalus.cz/cz/

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:54

44 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Kdyby neznalý čtenář nevěděl, že je řeč o netopýrech, co by si asi představil pod těmito větamai : „Je trochu vybíravá a nechce jíst červy s hlavičkami“… „Pipouška jí červy i s hlavičkami“ 🙂

  Jenže mi zdejší víme o koho jde, tak jsem si zase moc hezky početla. Tedy ty velikostní rozdíly !!! A Pipoušku uprostřed flísu jsem našla (tedy doufám, že je to ona) !!!

  Když jsme před lety koupili pro fenku Trixi skládací plátěnou boudu na nožičkách a s podlážkou, byla to velká zkouška mé trpělivosti ji prvně sestavit. Sice byl návod, ale nebylo tam třeba napsáno, že u některých trubek na pružinách je třeba trochu více zabrat, aby se daly roztáhnout a zasunout do sebe. Takže co jsem dole spojila, se mi při sestavení stran zase rozskočilo a „podlaha“ vystřelila, či naopak. Proto si zápas s dětskou ohrádkou dovedu živě představit.

  1. Jo a Dede, lity, lity, takové nemilé a nečekané nadělení. Budeš se asi muset přestěhovat jen do spodní části domu, ne? Tak přeji brzké uzdravení !

  2. Přesně! Musela jsem zabrat za bočnice pořádně a mít u toho nesloženou podlážku.

   Červi s hlavičkami můžou kousnout! Asi proto je nechtěla…

   Ano, je to ona 😀 schovaná pod flísem.

 2. U netopýrů se pořád něco děje! Tentokrát teda překvapil Julián. No jo, to je pořád manželé – tak to vzal z gruntu i s manželskými povinnostmi. 🙂

 3. Dede, tenhle lyžařský úraz se mi stal za garáží. Snažila jsem se to neúspěšně rozchodit, ale nešlo to. Tak posléze operace. No, operace. Na chirurgii ráno, odpoledne doma. Laparaskopie, na koleně tři tečky do trojúhelníku, už je ani nenajdu.
  Doufám, že ti ortéza bude stačit, ale kdyby bylo hůř, operace je neinvazivní, rekonvalescence krátká.

 4. Musím říct, že Julián, ač se doteď jevil jako… no… troubelín, umí překvapit! Beru to tak, že si našel v životě koníčka… 😀 Rozhodně je zvláštní, že mu to jde!
  K tomu pokousání – bereš do ruky jednoho divokého netopýra za druhým a pokouše tě ohrádka??? 😛 Vidíš, kdy nedáváš pozor!
  Mám takovou radost z Pipoušky! Překonala zápal plic, hezky papá, hezky odpočívá… jen to lítání! Ale věřím, že jak bude mít možnost ti zdrhnout, určitě se proletí:))
  Díky za ten seriál – těším se na každé další pokračování 🙂

  1. Ohrádka udělala bezkonkurenčně největší modřinu 🙂 netopýři jsou inteligentní, jen štípou.

   Pipoušce se asi nelíbí prostor v ohrádce – přece jen je oproti přírodě docela malý. Po bytě se ale proletěla několikrát s chutí 😀 jen nevím, zda budu mít nervy riskovat, že třeba zaleze za skříň.

   Juliánovi někdo na zimovišti vysvětlit manželské povinnosti, tak se snaží 😀

   1. Vida, Julek se umí učit, když ho učivo nadchne! 😀
    Naprosto chápu, že nechceš lovit mrňavýho netopýra z těsných škvír, ale co když jinak nebude chtít létat? Na balkóně bych se asi bála, jestli je všechno dokonale utěsněné, přece jen je malinká a když chce, i akční:))

    1. Na lodžii je v jedné části zasklení mezera, úzká, ale ne dost úzká na tak malé zvířátko. Vidim to spis tak, ze postavím plánované netopýří teepee a možná zkusím v ložnici natáhnout moskytiéru přes tu jedinou skříň, která nejde dotáhnout od zdi.

 5. No ale kočky prý taky provozují hrátky tohoto druhu i vykastrované, tak třeba i netopýři 🙂
  Čte se to báječně. nervy bych na to asi neměla. Nejde jen o ty červy, ale u koček a psů má nežravost obvykle nějakou nalezitelnou příčinu, tady bych se stresovala, co se zas děje…

  1. Vypadá to tak 😀
   Včera jsem volala veterinářce – doporučila ještě měsíc trpělivosti s pelicháním. Co se týče nejezení – o víkendu teď netopýři obecně nejedli a tak trochu si zahibernonali, ale jakmile stoupla teplota, začali zase žrát jako nezavření 😀

 6. Já teda hned po ránu mám dotaz na ten sex (rofl) . Jak to víš, že bude bez následků – je Julián kastrovaný?

  Tak jsem si vzpomněla, jak kolega měl dva jedince německého pinče – byli to bratr a sestra, tudíž chlapec šel pod nůž… jaké bylo docela nemilé překvapení, když po dalším hárání a příhodné době se narodilo malé pinčátko! Vet říkal, že se to může stát… (headbang) . Nicméně, ač zrozen z incestu, psék se měl k světu a ani nebyl degenere. Ale i další hárání se Abbáč na Bettynu vyškrábal, páč ona se mu furt nastavovala a Abbe byl rád, že je konečně na něj příjemná (chacha, zbytek roku byla pěkná semetrika). Jenže jak už mu ty hormony nefungovali, tak nahoře zapomněl, co to vlastně po Betty chtěl… takže zase slezl a frustrovaná Bettyna ho zase ztřískala 😉

  1. Tak o tom jsem ještě neslyšela 😛 a byl určitě otcem Abbáč? Před časem měla mamka doma na puppysitting německou ovčačku, která rostla a rostla a bylo jasné, že tatínek je belgičký ovčák od sousedů 😛

   Julián by měl být kastrovaný. Žil snad nějaký čas se svou matkou, tak proto, aby nespáchal incest a nenarodilo se další zdravé létající mládě, které nemá kdo zaučit, jak to chodí v přírodě. Varlata nikde nejsou vidět. Podrobnosti nevím, zda je má fuč, nebo jen podvázaná. Jak se vyjádřili odborníci „ať už je to jakkoliv, stejně je pozdě“.

   Mariella je navíc starší dáma nejasného věku, takže doufám, že i kdyby náhodou Julián nestřílel slepými, tak ona už doufám má po přechodu 😛

   1. Ano, Abbáč – mám dojem, že ho kastrovali na začátku hárání. Vtipné bylo, že si na Betty nic nevšimli, takže překvapení totální 😉

  2. kocour je taky od holek bit…i od těch vybranejch..vyleze, podrží za krkem,motorka a najednou- co že to,aha nic,blbnu a dolu…a kočka ho zmlátí packou….

  3. YGÓÓÓ!!!
   Ale je fakt, že Zar,ač valach, když byla některá kobyla v říji, tak se jí také snažil připustit.

 7. Hezké ráno a celý hezký den všem!
  DEDE, MÁ ORTÉZU A BERLE A JE DOMA!!! Alespoň při posledním hlásání v noci psala, že ji právě vybírá a jedou domů (h) . Takže díky za proud pozitivních myšlenek!!!
  Netopýrko, četla jsem, moc hezké povídání, ty Pipoušku dostaneš na nohy ? tedy na křídla ? 🙂 .
  A Julián? no prostě chlap.

  1. Až ráno jsem dočetla, jaká se tu v noci děla dramata, jojo domácí dvorky, domácí schody… by mohly vyprávět. Dede, přeji rychlé uzdravení kolene a soucítím. Ona je někdy čistá rovná zlomenina lepší než cokoliv s vazy :S

   Ti netopýři ale umí překvapit!

   1. Výběr ortézy je naštěstí snad rychlejší než čekání na sádru… v téhle době opravdu být v nemocnici v čekárnách není dobrý nápad.

   2. Cokoli s vazy je hnus, protože je to na dlouho. Mnoho vlastních zkušeností po sportovních i nesportovních úrazech. Když mi v karate mladší holka prolomila částečně loket a bolelo to jako…, trenér- chirurg na to koukl a pravil: „To je natržený. Už nikdy to nebudeš mít jako dřív.“ Měl pravdu a platí to o všech těch úrazech.

    1. Dana, fyzioterapeutka, mi po přečtení lékařské zprávy pravila, že mám typický lyžařský úraz… na suchém dvorku! 😛

      1. Vztekám se, protože jak já přestanu chodit (chodím denně a hodně), naskočí mi kila. Kruci!

       1. Lity lity, zrovna když se začíná dělat hezky.
        Taky mám zmasený koleno z lyří, ale já na nich aspoň jela 😛 .

        1. Že jo? Já se jen na dvorku otočila, že si doběhnu pro mobil, abych zaplatila kurýrovi. A křuplo to a já už nedošlápla. A to je k vzteku 😛

  2. Netopýři velcí se páří na zimovištích, takže možná to viděl u sousedů a vzpomněl si? 😀

  3. Cože? To jsou věci, co se dělo? Chvíli člověk nekoukne a už se to tady mele! Dávejte na sebe pozor, lidi!

 8. Krásné povídání.
  Moc se mi líbí, jak jste využila ohrádku a roličky od toaleťáku. To je ale dobrej nápad.

  Mariella a Pipouška, tak to je teda velikostní rozdíl.
  Pipouška je vlatně třetinová. Ale co je malé to je hezké.
  Hlavně, že jí chutná.

  1. Pipouška váží 8 g a Mariella 35 g, takže na váhu je dokonce čtvrtinová!

   Ohrádku a roličky jsem viděla na Instagramu u jedné netopýrařky na videu. Aspoň k něčemu ten instáč je 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN