GLOSA: Království paternalismu

Máme problém. Velký problém – jsme v covidu nejhorší na světě. A proč? Jeden z hlavních důvodů je ten, že se u nás, zdaleka nejen covid, nevysvětluje. U nás se vydává smršť pravidel, zákazů a nařízení, přičemž některá jsou rozumná, jiná nesmyslná, a do toho se mění tak často, že nikdo ani pořádně neví, co právě platí.

 

Právě fakt, že tu máme nařízení rozumná i nerozumná (a vysvětlená samozřejmě nejsou ani jedna) v kombinaci s tím, že se k občanům stát chová jako by se nemělo chovat k malým dětem (ale jak se hodně lidí k malým dětem u nás chová) způsobuje, že lidé dosud nepochopili, jak se v době pandemie chovat. Je to právě nedostatek pochopení situace, co tady nejvíc zabíjí, protože lid se nám rozdělil poměrně rovnoměrně do tří výrazných skupin. Těch, co dodržují každé, byť sebeblbější pravidlo, těch, co nedodržují nic a těch, co dodržují pravidla jen tak, jako by se chránili před pokutou, a ne před virem.

Přitom je to tak jednoduché: covid napadá člověka ústy, nosem nebo očima (v tomto pořadí, pokud jde o snadnost průniku do těla). Sám o sobě nikde nelétá, ale vyskytuje se buď v kapénkách (větší, šíří se při kašlání, kýchání, mluvení a – více – křiku nebo zpívání), v aerosolu (šíří se dýcháním; nakažený člověk kolem sebe šíří aerosol, který „visí“ ve vzduchu podobně jako cigaretový kouř) a na různých površích, které někdo kapénkami poprskal. Ne každý, kdo je nakažený, covid šíří; většina lidí, kteří covid mají, ho šíří minimálně. Covid šíří zejména takzvaní superpřenašeči, z nichž mnozí nemají žádné příznaky a nevědí ani, že covid mají. Tito superpřenašeči kolem sebe šíří takovou covidovou nálož, že jsou schopni nakazit stovky lidí najednou (podle toho, kde se pohybují).

Proti kapénkám chrání obyčejná rouška – kapénky létají z úst na vzdálenost až několika metrů, ale rouška je zachytí. Pozor, létají ve směru, kterým dotyčný mluví, i venku. Proti aerosolu chrání, je-li správně nasazený, respirátor (FFP2 chrání před cca 95 % aerosolu, takže ani tahle ochrana není stoprocentní; bude-li někdo v respirátoru v zamořeném prostoru dlouho, nakazí se dřív nebo později taky). Aerosol je vysoce nakažlivý i mnoho hodin poté, co ten, kdo ho do místnosti „nadýchal“, místnost opustí. Proto jedno z nejhorších míst, kde se můžete nakazit, je výtah; málo větraný, malý prostor. Kdo máte sousedy-kuřáky nebo sousedy, kteří používají silné parfémy (nebo naopak nepoužívají deodoranty), umíte si to představit: tak dlouho, jak po nich zůstane výtah cítit, po nich, jsou-li nakažliví, ve vzduchu zůstane covid. No a proti tomu, co lidé naprskají na věci kolem sebe, stačí dezinfekční gel na ruce, kterým zamezíte, že si to zanesete do úst nebo očí (promnout si oči rukama od covidu je další způsob, jak se nakazit).

Tady jsem vám ve dvou odstavcích, polopaticky vysvětlil, co to je, jak se to šíří a jak se chránit. Když to víte, budete se podle toho zařizovat a budete chránit sebe i druhé daleko snáz, než když budete dodržovat vládní opatření. Protože co mají ta opatření společného? Mají občana za blbce. Takže mu zakazují být po deváté venku, aby se náhodou nešel někam shlukovat. Zakazují pohyb napříč okresy, aby se náhodou nejel shlukovat na hory a pít tam. Zakazovaly pobyt v restauracích do osmi večer; jakoby ve 20:01 začal hosty požírat koronavirus.

Lidé tohle vidí a samozřejmě je výsledek ten, že jim opatření přijdou nesmyslná, a proto je málo dodržují, a hlavně – nechrání sebe a své blízké před přenosem. Proč to tak je? Protože v téhle zemi se málokdy něco vysvětluje. Protože už od školních škamen tu máme lidi za blbce. Protože automaticky předpokládáme, že všechno budou obcházet a švejkovat. Ale proč to obcházejí a švejkují? Protože jim nikdy nikdo nevysvětlil, proč tu ta pravidla jsou. Protože jim nikdy nikdo nedůvěřoval, protože s nimi nikdy nikdo nejednal jako se sobě rovnými. Je to začarovaný kruh, který generuje to, co se pak snaží řešit, a to „řešení“ generuje ten problém nanovo.

 

Jak dlouho se dá v něčem takovém žít?

Aktualizováno: 17.3.2021 — 19:18

82 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Myslím, že po roce s covidem už i ti nejpomaleji chápající občané mohli pochopit princip 3R = ruce – roušky – rozestupy. Dobrá je připomínka větrání, na to se asi dost zapomíná. Včera jsem po delší době musela navštívit jednu firmu a vybavila jsem se na to zvlášť teplým svetrem, abych přežila ve zdraví časté mohutné větrání. A jak se lidi divili, když vešli do kanceláře s dokořán otevřeným oknem! 🙂
  Těch nesmyslných opatření by se našlo dost i v jiných státech – zákaz nočního vycházení, omezení pohybu (někde i podstatně drastičtější než u nás). Nevím, jak to kde vlády občanům vysvětlovaly. U nás je zřejmě pořád a za každých okolností velká část lidí, kteří kašlou na všechno. Na začátku roku na tom bylo Portugalsko hůř než ČR, dnes patří k nejlepším v Evropě a ruší omezení. Přitom restrikce byly tak nějak stejné jako jinde, jako u nás, jenže lidé je prostě dodržovali. Tak teď mohou uvolňovat. Dokonce – považte – otevírají holičství a kadeřnictví, to jim fakt závidím! 🙂

 2. Dnes som sa nejak rozpísala!.Predstavte si,že len teraz som sa dozvedela,že od pondelka už nemožu pozitívni na Covid chodiť do supermarketov nakupovať.!!tak ja sa chránim a oni aj pozit.omaciavajú ovocie,zeleninu a podobne veci.To mi rozum neberie./lebo,že by osamelým nemal kto nakúpiť.My nemáme vládu,to banda slabomyselných.
  Aut je plno,ľudia sa volne presúvajú ,nikde nie sú kontroly policajtov,mikto nekontroluje dodržiavanie karantény…Neskutočné.

 3. Já už nechápu nic, vlastně brzy začne být těch bezpečných aktivit zakázáno víc, než těch nebezpečných. V případě takového požadavku od vlády jako se výrazně omezit očekávám fakt nějakou velkou akci, především to masivní očkování, ale i klidně třeba na ty tři týdny PCR testy zdarma. Cokoliv, co udělá výrazný zlom mezi PŘED TŘEMI TÝDNY A PO TŘECH TÝDNECH. Ale za ty tři týdny se stalo jen to, že jsme všichni ještě negativnější

 4. Slovo komunikace je pro tuhle vládu synonymum pro rozkazy, příkazy a zákazy. Nemají autoritu, mají moc a myslím že to ví a snaží se ji uchovat si ji co nejdéle.
  Ostatně
  https://forbes.cz/co-maji-spolecneho-zeme-ktere-jsou-na-tom-v-boji-proti-koronaviru-nejlpe-vladnou-jim-zeny/

  Babiš není leader. Umí hrabat, podrážet, násilně přebírat. Psychopat, který musí mít ve všem poslední slovo. Ne nadarmo se říká „podle sebe soudím tebe“. Proto je tu vše tak žalostné. Co v nás všech vidí? Přece „všeci kradnú“. Tak co by se s náma bavil. Podle toho to tu tak vypadá. Nás fakt může zachránit jen vakcinace. Nic jiného.
  A vůbec si nechci představit ty hnojomety, co se začnou točit, až se budou víc blížit volby. Ony začínají už teď. Až přitvrdí, to se budem divit.

 5. A chápe i vláda jak se virus šíří? Asi ne, když neodložila nebo neodvolala povinné sčítání lidu…
  Znám dost starších lidí, kteří o internetu jen slyšeli (ano i takoví jsou mezi námi), děti jsou daleko a tudíž zbývá jen návštěva sčítacího komisaře. Fakt dobrý. Chodit po seniorech a s papíry také možná roznášet virus…
  Ale my obyčení ani nesmíme navšívit rodiče pokud nejde o život či nákup?
  Komu co spadlo na hlavu?
  Můžu chápat mechanizmus šíření viru, ale pochopit většinu vládních opatření nedokážu.

  1. Ono tam toho moc k chápání není. Prostě to musí vypadat, jako že se něco děje a jako plus je, pokud se na tom někdo z nich napakuje.

   1. Něco děje?? Copak smysl opatření má být: aby se něco dělo?
    Měla jsem kamaráda, který dodržoval všechny nařízení, věděl, že je „slabý kus“. Nakazil se v nemocnici při operaci srdce.
    Tři týdny před vánoci, zůstal po něm 15 letý syn…
    Jak se mohl nakazit v nemocnici? Tam se opatření nedodržují?

    1. Nedodržují, viděl jsem osobně, když jsem jel s dědou na očkování do Motola. Že se tam nenakazil on nebo já je spíš zázrak.

     Mimochodem rovněž v Motole ležela maminka mojí kamarádky s akutním zánětem slepého střeva a nutně potřebovala operaci. Co myslíte – poté, co měla vůbec kliku, že ji vzali (dlouho pro ni nebylo místo!) tam chytla covid s mírným průběhem a než se příznaky projevily, nakazila svého manžela, který teď leží v covidáriu na kyslíku a odvezli ho tam vyloženě za minutu dvanáct, jinak by už byl umřel.

     A co jsem viděl? Cpou tam lidi do malých chodeb – dědovi řekli, tak, jako všem ostatním, že má 30 minut čekat po očkování v té chodbě s dalšími asi 30 lidmi. Nevětrané a beztak plné aerosolu. Viděl jsem tam zdravotníky s respirátorem na půl žerdi… Nezodpovědnost, strašná.

     1. A nám se valí do hlavy jak jsme nezodpovědní a nic nedodržujeme??
      Abych měla výčitky když jedu navštívit mámu a nevezu jí nakup? Abych si připadala jako největší vyvrhel?
      Už je mi z toho zle, ne fyzicky, ale psychicky. Nebýt manžela tak asi skončím na psychiatrii (tedy pokud by mne přijali) nebo někde s mašlí na krku.
      Ten pocit beznaděje se mi překonává den po dni hůř a hůř.
      Ano nic mi teoreticky nechybí,ale..

      1. já z toho masírování mám taky nervy někde. Mám strach o kohokoliv z blízkých.
       Nařízení vlády jsou k …. když se třeba prodává nebalené pečivo. Sice tam jsou rukavice ale málokoho jsem viděla si je navléknout. U nás v potravinách mají chleba balený v sáčcích a housky a rohlíky taky. Mají to po pěti kusech a když chce někdo míň tak mu to paní prodavačka v rukavicích odebere. Nikdo si nedovolí tam hrabat jen tak.

     2. Jo a ještě abych dodal – po operaci nebyla schopná si dojít na test a v nemocnici jí při propouštění žádný nedali. Samozřejmě se bála, že může v nemocnici chytit covid, protože o poměrech tam věděla. Ale co jí to bylo platné? Aspoň dodržovala dobrovolnou domácí karanténu, ale k čemu to bylo, když to takhle ošklivě chytil její manžel…

      1. A to pořád slyšíme jak je třeba ochránit „slabé kusy“. Nemocné, seniory,…
       Čekala bych, že v nemocnicích bude testování samozřejmost.
       Asi jsem hodně naivní 🙂

     3. Nedodržují, byla jsem na antigenním testování a na výsledky se čekalo hromadně v uzavřené nevětrané místnosti. Prohlásila jsem, že jdu čekat ven a vysloužila jsem si od personálu pohrdavé sdělení, že jim ztěžuji práci. Ne, fakt to nebylo mým úmyslem, naopak zdravotníci mají můj obdiv a respekt, jenže i oni by měli respektovat nás, lidi, kteří fakt nechtějí onemocnět. Nakonec mi jiná sestra výsledek ven přinesla, navzájem jsme se omluvily a ne, nenakazila jsem se tam, už je to 3 týdny. Jo a ke vchodu je to od odběru asi 10 kroků.

      1. Bohužel mám i informace o tom jak to vypadá v jednom konkrétním domově důchodců. Paní roznáší jídlo po pokojích, covid, necovid, jedny rukavice na celou směnu… Ne že by nemohla vyměnit, jen to „zdržuje“
       A nedělám si iluze,že se všude chovají zopdpovědně.

      2. Ono je to asi místo od místa. Na brněnském Výstavišti je obrovské odběrové (50 lidí za hodinu) a očkovací centrum a je to v pohodě. Jednak všechno venku (topí jen plynové lampy), jednak naplánováno po 10 minutách a lidé drží rozestupy. Výborná organizace – internetová objednávka na 10min interval, vypáskované koridory, výsledek do hodiny na SMS. Takže jak se mi tam nechtělo, v nouzi tam půjdu zas.

       1. MLP tam chodí pravidelně, zrovna zítra má další termín (vyšetření).
        A co jsem tak slyšela od známých, všichni si to tam moc chválí, jak odběry, tak očkování.

       2. U nás taky funguje internetová objednávka po 10 minutách, ale praxe je taková, že venku nás čekalo cca 8, vyšla sestra, zavelela – kdo je objednaný, tak dovnitř – napochodovalo nás tam asi 5 najednou, nejdřív v chodbičce registrace, pak v maličké ordinaci odběr a pak ve větší místnosti se čeká na výsledek. Vše uvnitř, nevětráno nebo jsem jsem větrání nepostřehla. Výsledky jen na papíře, na který si musíte počkat. SMS neposílají, nechtěla jsem tomu věřit, ale je to tak.

  2. Já ta opatření naprosto chápu – je potřeba vypadat, že se něco dělá, aby, až se proočkuje populace vládě navzdory (protože vláda je neschopná) a situace se zlepší, mohla vláda říct „podívejte se, zavřeli jsme okresy, díky našim opatřením je to už v pořádku, opatření zabrala“. No a blbci půjdou a toho Bureše znovu zvolí.

   1. Jo, tak přesně toho se bojím, protože mám pocit, že by to tak někdy po prázdninách už takhle nějak pomalu mohlo vypadat. A lidi mají krátkou paměť a Babiš má PR tým, který valit lidem do hlavy bludy umí. A taky má přístup k penězům (státním), takže není problém zas některý skupiny lidí uplatit. On to teda zkouší už teď, třebas těmi úředními maturitami. Obávám se, že i tam pár hlasů odloví.

    1. Mám kamarádku se kterou se už odmítám bavit, je to tak bl—bá důchodkyně, že si nevidí na špičku nosu. /nikdo nám nepřidal na důchodech jako Babiš/ ale nevidí už důsledky a snad ani nevnímá situaci ve státě. Vím, že je každá koruna dobrá ale za takovou cenu? No a tím si honí hlasy ,,naše“ vláda. Bude to veliké neštěstí pokud lidi neprozřou.

 6. A ještě drobná příhoda k paternalismu a zodpovědnosti.
  Marek měl se školou odjakživa potíže, jako „mockrát dys“ byl zvyklý se všechno učit sám. Popravdě být teď dítětem, jásá – nic lepšího než distanční výuka by se mu tenkrát nemohlo přihodit. (Opravdu dobrou učitelku, která by udělala ten rozdíl, měl v životě jen ve třetí a čtvrté třídě). Takže když nastoupil v Norsku do mezinárodní školy (druhý ročník střední), konečně našel to, co potřeboval.
  Přátelské prostředí, bez zbytečného ponižování a stresu, se spoustou času na samostudium. Děti všech ročníků byly ve škole celý den (až do odpoledne), ale to neznamenalo celý den učení. Hodiny učení střídaly hodiny volné – některé pro vlastní přípravu, jiné pro jídlo, sport a pobyt venku. Studenty nikdo nekontroloval – zodpovědnost za jejich chování byla čistě na nich.
  Navzdory strašlivé náročnosti (všechny předměty naráz v angličtině) Marek v nové škole rozkvetl a pomalu se mu dařilo na první pohled nemožné. Nakonec tam v pohodě odmaturoval a že IB maturita je záležitost na týden zkoušek ze šesti předmětů.
  V době, kdy tam Marek byl, přišel do školy jiný chlapec z Čech. Typický produkt našeho školství, zvyklý dělat jen to, co musel dělat pod hrozbou trestu.
  S tím množstvím volných hodin měl pocit, že je v ráji – takže nic nedělal. Leda časem průšvihy. Prostě neunesl zodpovědnost sám za sebe, když mu nikdo pořád nediktoval, co by měl dělat a nehrozil mu okamžitý trest za to, že to nedělá. Ze školy odešel po prvním pololetí.

  Ano, i z našich škol dokáží vyjít lidé schopní samostatné motivace a zodpovědnosti. Ovšem není to zásluha té školy – paternalistický přístup spolu s presumcí viny automaticky vytváří jedince, jako byl onen chlapec z mezinárodní školy, který nepochopil že má zodpovědnost za své činy.
  Ještě se tu něčemu divíte?

  1. U nás bohužel lidi chtějí mít jen práva, nikoli povinnosti a natož zodpovědnost. Neříkám, že všichni, ale je jich takových dost.

 7. Nejsem si jistá, jestli tohle není zásadní myšlenkové zjednodušení – ve smyslu úvahy: já jsem si promyslel, jak můžu přispět k zlepšení situace, a když ostatní nedělají totéž co já, je to proto, že nad tím dost nepřemýšleli. Tak já jim to vysvětlím.
  Jenže ten rozdíl nemusí být jen ve slově „promyslet“ ale i ve slovech „můžu“. Tohoto tématu se nedávno dotkl ve svém článku pan Kasík, tak ho sem kousek zkopíruju: „Zpočátku podzimní vlny jsem si ještě myslel, že lidé ignorují opatření, protože nechápou situaci, nebo ji odmítají domyslet. Na základě řady konkrétních příběhů jsem ale svůj názor opět změnil. Nyní se domnívám, že většina lidí se chová překvapivě racionálně. Reagují na nastavená pravidla v kontextu své situace. A pokud vidí, že mají na výběr mezi „epidemiologicky zodpovědným chováním“ a „uživením rodiny“, racionální rozhodnutí jim bohužel velí chovat se „nezodpovědně“. Ekonomické kompenzace vláda nastavila tak, že se řadě lidí nevyplatilo jít do karantény a do podzimní vlny jsme vstupovali s nefunkčním trasováním. Novinář může pracovat z domova, ne každé povolání lze ale vykonávat přes internet. Moje zkušenost mi „skrývala“, jakým okolnostem čelí jiní lidé. To, co se mi jevilo jako „krátkozraké chování“, byla často jen okolnostmi vynucená a racionální reakce na bezvýchodnou situaci.“ Konec citátu.
  Já si myslím, že lidi obecně nejsou blbí. Dělají v životě různé kompromisy, podle svých vlastních možností a preferencí, které se s těmi mými těžko můžou shodovat na sto procent. Situaci samozřejmě nezjednodušuje ani to, že se mezi problémy, které musíme řešit, přidávají i vládní nařízení, která lze podezírat z nesmyslnosti nebo kontraproduktivnosti. Ale ta představa, že co Čech, to nepoučený hlupáček, mi osobně přijde trochu přehnaná.

  1. Kaa, v článku se to částečně skrývá ve větě: Protože jim nikdy nikdo nedůvěřoval, protože s nimi nikdy nikdo nejednal jako se sobě rovnými.
   Proto u nás nejsou odpovídající kompenzace, proto u nás nikdo nezvažoval stoprocentní náhradu platu – protože by se všichni ulejvali a kradli!
   No, někteří určitě. Jenže u nás se tak jedná s celým národem.
   Takže stát dostal spoustu rodin do bezvýchodné situace.
   Nicméně i tito lidé by se měli v rámci možností chránit a riziko si nezvyšovat.
   A co jiného jsou zakázané párty a jiné akce, doslova natruc jakýmkoliv rozumným opatřením?
   Kdyby se u nás v létě nic nerozvolnilo (jako jinde v Evropě, viděla jsem to na vlastní oči), mohli jsme mít otevřené obchody, omezeně hospody a s rozumnými opatřeními i školy.
   Jenže to by se od jara muselo pracovat na tom, jak vytvořit funkční plány testování a na střídání dětí ve výuce a podobně. Jenže tady uplynul rok a nejsme ani o kousek dál, než jsme byli předtím!

 8. Od začátku se jako rodina snažíme chápat, o co tu s tím virem jde, učit se a chovat se tak, abychom se tomu pokud možno vyhnuli. Potíž je v tom, že se stále agresivnějšími mutacemi je boj sám za sebe (jak to teď u nás po naprostém selhání vlády chodí) stále těžší. Těch, kdo na cokoliv kašlou (kolikrát doslova) je prostě moc.
  Mohu chápat, že jsou lidé zmatení (viz nesmyslné příkazy) a naštvaní (viz nesmyslné příkazy spolu s likvidací některých oborů), ale copak nedokážou myslet aspoň na sebe a své blízké? Dnes už je mrtvých tolik, že se to muselo aspoň přiblížit ke každému!
  A k tomu paternalismu – U nás je zvykem vydávat příkazy stylem „a protože jsem to řekl.“ Od školy až po stát existuje vrchnost, vydávající nařízení a jen výjimečně za ně nesoucí zodpovědnost. A Češi logicky vrchnosti nevěří, ale příkazům se nevzepřou, nežádají vysvětlení (od školy trestáno). Oni to ochčijou… dámy prominou.
  Což je něco, co každý slušný virus potěší – není pro něj nic lepšího, než nesmyslná nařízení, která se dodržují jen na oko!

 9. Andy, já myslím, že je ještě čtvrtá skupina, která se snaží dobré zásady dodržovat a ty špatné ignorovat. Například já – při vstupu do kterékoli veřejné místnosti nasazuji respirátor, vždy dezinfikuju ruce jak při vstupu, tak i při výstupu, pokud hovořím s lidmi, tak s odstupem minimálně tři metry a s rouškou – ale pokud jdu večer ven se psy okolo baráku, tak mám hubu holou – protože široko daleko nikdo není a pokud se v dálce na chodníku někdo zjeví, přejdu na opačný chodník – mám štěstí, že bydlím na velmi klidné ulici. A odpolední venčení je většinou v lese, kde vyhledávám pěšinky listím zaváté, po kterých chodím já a divoké prase… takže taky bez roušky.

  Nicméně tvůj článek je napsán velmi srozumitelně a byla bych za to, aby byl v této době uváděn v každém periodiku či čten v televizních či rozhlasových zprávách jako úvodní sdělení.

  1. Když mně přijde, že je nás natolik málo, že svoji skupinu snad ani nemáme…

   1. Ale není, jen nejsou (nejsme) slyšet. Protože takové rozumné vysvětlení přece nebudou v televizi nebo raději obecně – v mediích, uvádět, to se nenosí, to přece není nic šokujícího, žádná hrůza atd.atd. Normální a dobré zprávy se nezveřejňují.

  2. Ano, dělám to jako Yga. Mimo jiné proto, že v práci roušku nosím kdykoli vylezu z kanceláře. Takže se vždycky těším, že se venku nadechnu a nechat si to sebrat mi přijde šílené.

 10. Andy,ja si Ta veľmi vážim a závidím Dede,že Ťa tak dobre vychovala.Ale to čo si napísal je nie výborné,ale geniálne!!na malom priestore si zhrnul celú problematiku.Pracujem s coviďakmi/ hnusný výraz,ale tak si to v posadke hovoríme/ a vidím ako to v rodinách vyzera a hlavne vidím,že už sme aj my polavili v ostražitosti.To množstvo príkazov a zákazov,kde jedno odporuje druhému je neskutočné.Ako napr. dnes u nás:zákaz dovolenie do cudziny i očkovaným a neg.PCR testami/vraj preto,aby nezávideli tí,čo na to nemajú/.Prejsť ale do viedne,či Prahy pracovne a tam nastupiť do lietadla možné je.
  Teším sa,že sa Alex zotavuje.

  1. No tohle, co včera u vás zavedli, je do nebe volající nesmysl. Kdyby totéž zavedli u nás, tak to z fleku demonstrativně poruším, jako stejnou uzávěru loni na jaře. Mít možnost vycestovat ven je ústavně dané právo a nikdo na něj nesmí sáhnout.

   1. Je to paradox, do ciziny se smí ale za hranice obce se psy, ne. Z místa A do místa B jen s čestným prohlášením a za hranice okresu, to už je vůbec problém. Všude jsou hlídky. My jsme na hranici tří okresů – alespoň Turnov nám dovolili. Protože do okresního Liberce to máme 35 km. Člověk stejně zbytečně nikam nejezdí. Ještě že máme Vietnamce v okolí. Je to blbost, ale třeba rybu nikde nekoupíš krom obchoďáku. Takže po zkušenosti covidem jsem v nikde nebyla od října. A to si myslím, že jsme zodpovědní byli.

    1. Tak zrovna tohle je pravidlo, které bych s klidným svědomím porušoval, protože covid se překročením okresní hranice nešíří, pokud je situace po obou stranách hranice podobná (jakože je). Je to buzerace, která nic neřeší, ale vláda aspoň vypadá, že něco dělá.

     1. To si myslím, že vzniklo proto, aby zabránili jezdit lidem na hory (teď neposuzuji smysl/nesmysl), ale v rámci jakési podivné „spravedlnosti“ šmahem všem zakázali opustit okres.
      Jsem zvědavá, jak pořeší pobyt lidí na vlastních chalupách na Velikonoce. To bude, panečku, pro ty populisty dilema!

     2. No, zrovna včera ministr Blatný srovnal nenošení roušky na osamocené procházce v lese s řízením auta v opilosti.
      Lze tedy předpokládat, že pokud myslí vážně toto, mají i veškeré jeho ostatní nařízení stejně hlubokou logiku.

      1. Má velmi slušná sestra tvrdí, že pan Blatný je něco ( jednoslovně, vulgárně – dámský pohlavní orgán)…
       Nikdy jsem od své sestry takové slovo neslyšela.
       Ba dokonce bych se hádala, že ve svých šedesáti letech takové slovo vůbec zná. 🙂

       1. Tak v té brněnské nemocnici, odkud je, se říká už dlouho, že jednotka manažerské neschopnosti je jeden Blatný.

        1. ale na druhou stranu je vyborny hematolog se zamerenim na leceni hemofilie a priklad prislovi „drz se certe sveho kopyta“

    2. Tak tě mohu uklidnit, že kontroly jsou minimální. Jezdím Jablonec – Olomouc a úplně v pohodě nikdo mne ještě nestavil

     1. Tak pojeď čísílko přes Ještěd třeba jen do MN. Hradíště. Nebo z Hradiště po staré silnici na Turnov…

      1. No jo, oni vědí, že na Ještěd by někdo jel sportovat, tak tam budou. Stará na Turnov, Drábské světničky, to je jasné. Držím se mezi kamiony :))

 11. Po roce života s pandemií se kromě zákazů, nezměnilo nic. Vláda místo vymýšlení, co by se dalo udělat, bádá nad tím, co by se dalo ještě zakázat. A co hůř, ani neposlouchá jiné názory a nepřemýšlí o nich.
  Z malého města vypadá spousta věcí jinak, než z Prahy.
  Jeden příklad za všechny. Potřebujete test? Ještě tento týden? Tady ne, zkuste Brod, nebo možná Jičín prý bere ještě lidi. Ne? A Kolín?…A co kdybychom to teď vylepšili zákazem opuštění okresu?
  Po roce boje s pandemií jsem nějak nezaznamenala, že by malá testovací místa byla na každém rohu a poskytovala za mírný, dotovaný obolus své služby…

  A mohla bych pokračovat. Ostatně jako každý, kdo si položil otázku, co bych udělal, místo, co bych ještě zakázal, ne?

  1. Ešte sa vraciam.U nás zriadila Matovičova vláda tyv.MOM-mobilné pdberové miesta,sú všade,doslova na každom rohu,vlada platí majiteľmo okolo 30 000 eu na mesiac.Bola o to veľká bitka/mne sa momka neušla/ je to biznis ako kôň./dúdajne je pre majiteľa mesačný zisk okolo 10 000 eu,ostatné sú náklady,ale vytieračom platia 10eu na hodinu v hrubom.-to sú väčšinou študentky zdravky a zdr.sestry.Pre občana je to zadarmo.Testy dodáva firma blízka manželke premiéra-údajne.Je povinnosť občana mať každý týždeň Ag test,ak sa pohybuje mimo svoj byt./obchody,úrady,ambulancie,práca…/ To je biznis!

   1. Jo Verenko, věřím, že si mnozí pomohou – taky dodavatelé roušek, respirátorů, dezinfekce – náklady na výrobu nula nula nic… Taky je bezvadná myšlenka mnoha milionové státní zakázky na propagaci očkování proti covidu (v situaci, kdy není čím očkovat)

   2. Verenko, možná biznis, ale je to něco.

    To my máme pohyb po katastru obce.
    Ty čtyři kilometry kolem vesnice už nebaví ani toho psa. A to pro zpestření dvakrát týdně jdeme v opačném směru 😛

     1. To je právě to. Nejvíc omezení jsou ti, kteří zkouší dodržovat ta pravidla všechna do detailu. Nebo si aspoň představí, že to zkusí. A zjistí, že při nejlepší vůli nelze. A potom si představí, jak argumentují zdravým rozumem s policejní hlídkou…
      Jo, jsem otrávená.
      A potřebuju pšenici pro slepice. Do Dobrovic je to deset kilometrů, ale je to jiný okres. ZZN u nás už pšenici dávno neprodává. A ve zverimexu ji nevedou…
      A už dost, nebo zase budu mít depku 😛

      1. Napiš čestné prohlášení, že ti hladovějí slepice!
       Dodržuju každé rozumné opatření, abych chránila sebe i ostatní. Že se to kolikrát nekryje s těmi vládními… co už s tím? Když nic jiného nebudu venčit psy po vesnici mezi lidmi místo sama v lese! 😛

       1. Proč ne? Píšu dopředu potvrzení lidem, kteří si k nám jednou pro objednaná kuřata. Poslední věta obvykle zní asi takhle- jelikož se jedná o živá zvířata, nelze toto odložit.

  2. Ri, nefunguje nic, co by mělo nějaký smysl. Zato funguje papalášismus ve velkém. (devil)
   Mohla bych se vztekle rozepsat (ano, už se to ve mně vaří), ale pokusím se nekazit si den.

 12. S koronavirem zijeme uz pres rok. Ted nastesti mame ockovani, ale lecba zatim neni. Pred rokem byla nadeje, ze ivermectin nebo hydroxychloroquin bude ucinny, ale zatim jsem nenasel dobrou studii ktera by jejich efekt potvrdila nebo vyvratila. Byla americka studie, ktera pacientum podavala malem smrtici davky hydroxychloroquinu, a – divte se – otraveni pacienti na tom nebyli lip nez kontrolni vzorek.

  Mam pocit, za lekarska veda se snazi nenajit lek. Jak ivermectin tak hydroxychloroquin se pouzivaji mnoho let a jsou povazovany za bezpecne – krome pouziti pro lecbu COVID19, kdy se bezpecna davka musi zvysit stokrat. Fuj.

  1. Dobré ráno od kyslíku!
   Už 13 dní bojuji s manželem s covidem v nemocnici. Dostávali jsme prvních pět dní inverktimin. Jenom pět dní, opatrně, žádné ode zdi ke zdi. Když neexistuje nic, co by dokázalo léčit, fandím lékařům, kteří do toho jdou. Tak jsem si řekla, že jsem halt dobře odčervená .

   1. Přeji DOBRÝ DEN (celý) (f) Tobě i Jiřímu. Je dobře, že vám je už lépe a bude ještě líp. Ještě že nejsi kolie, pro pro ně je iverktimin nebezpečný. Na zahrádce Ti nic neuteče, je pořád zima. My jsme na podzim neudělali nic kolem baráku, byli jsme kvůli covidu nepoužitelní, ani listí jsme neshrabali.

   2. 😀 Alex, řekneš nám, pokud budeš mít neodolatelné puzení zaběhnout si dostih, že jo! (inlove)

    1. To víš že jo. Dobře odčervená, budu vítěz. Ale musím trénovat. Zatím po odpojení od kyslíku se kymácím podél zdi na toaletu.

     1. Potácej se opatrně, potácej se čím dál tím méně! Mám radost, že se stav lepší a stále držím palce vám oběma.

   3. Alex, tady ty zprávy v přímém přenosu přímo z epicentra jsou takové mrazivé. A nesmírně mě těší, že zníš stále optimističtěji. (f)

   4. Alex! Teď si určitě připadáš jako horolezec, zdolávající Mount Everest severní stěnou za pomocí kyslíku. Já věřím, že až budeš na vrcholu vztyčovat svou vlajku, kyslík odhodíš v dál a do základního tábora pomažeš šusem (h) – a Jura v závěsu za tebou (h) .

    A ten dostih, ten dostih si v létě určitě zaběhneme (rofl) ! Jenom si představ ten vítr ve vlasech 😉

   5. Alex, je výborné, že si v téhle – jistě pořád nelehké, situaci dokážeš udržet humor. To znamená strašně moc, zaprvé, že ti je pomaloučku líp a za druhé, že se nedáš !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN