BTW: Jak je oblečený váš měsíc?

Kruh podivných postav kolem mě vířil v divokém tanci, i když jsem neslyšela žádnou hudbu. Barvy se míhaly, kostýmy byly opravdu podivné. Vypadalo to jako moderní scéna z Kouzelné flétny. Najednou se přede mnou zastavila dvojice – muž a žena, kteří byli oblečeni v zelenobílém a zaujali mě především naprosto příšernými hučkami, které měli na hlavách. Podívali se na mě, načež žena s úšklebkem pravila: „No, co se divíš? Jsme přece nejošklivější měsíc!“

 

No… a pak jsem se probudila. V hlavě mi doznívala hudba, kterou jsem vlastně neslyšela a já jsem najednou věděla, že ta dvojice představovala únor. Hm, to je divné – já přece únor jako nejošklivější měsíc nevidím! Navíc, bílá a zelená… v únoru! No dobrá, ta bílá je jasná, správně je únor zimní měsíc a bílá je barva sněhu. Ale zelená? I když… ta zelená byla taková spíš šedozelená – něco jako khaki smíchaná s hodně tmavozelenou. Že by jehličnany?

Chvilku jsem o tom snu rozespale uvažovala a pak mě napadlo: jak bych oblékla měsíce já? Upozorňuju, že byly tři ráno, jasnou myšlenku v této noční době ode mne nemůžete čekat. Nápad mě zaujal, stejně jsem už byla beznadějně vzhůru. Takže jsem se napila a začala uvažovat nad tím, jak bych oblékla „můj“ měsíc – tedy prosinec.

Eh, nespočetla bych, kolikrát jsem v duchu vyčetla našim, že mě museli přivést na svět uprostřed té nejošklivější části roku. Mít narozeniny prvního prosince znamená se prodrat studeným, tmavým ale ještě jakž takž barevným listopadem, aby následoval ještě studenější a tmavší prosinec. Byly doby, kdy už v prosinci býval sníh a občas přece jen mrzlo, přestože s tím nakonec obvykle stihla zatočit pravidelná vánoční obleva. Bohužel poslední roky je to měsíc deště, teplot mezi nulou a pěti stupni, tedy měsíc prohlubujícího se bahna.

Je fakt, že občas umí hezkou noc a na konci přijdou Vánoce. Z mého pohledu to ovšem věci extra nevylepší. Jedinou útěchu mám v barevných světýlkách, které poslední roky rozsvěcím na své narozeniny a zhasínám po Třech Králích. Zkrátka, s mými preferencemi jsem se nemohla narodit hůř:)) Mám aspoň zajímavé znamení – my Střelci jsme specificky střelení, to mi vyhovuje. Tak jo, prosinec jsem shrnula – teď… jak ho obléknout?

Prví nápad přišel okamžitě a věděla jsem, že je to ono. Můj prosinec totiž nosí skotský pléd! Vlněná hřejivá látka, tartan v zemitých barvách, protože prosinec barvami opravdu nehýří. Přidala bych bílou halenu nebo blůzu, za sníh. Na horách už bývá. To by byl základ. Za ty hluboké noci bych mu navlékla něco temně modrého – svetr, kabátec, jupku:)) A někam aspoň malou červenou stužku! To za ty Vánoce. Eh… Vánoce? Dáma prosinec by pak měla ve vlasech zlatou hvězdičku! Pánové by si s ní mohli spínat plášť:))

 

A tak mám pro vás dnes hru, když už pořádně nikam nesmíme. Pojďte si obléct svůj narozeninový měsíc. Jakkoliv!

Jak byste oblékli ženu a muže? Zasněte se, představte si teplo, barvy a vůně vašeho měsíce a přetlumočte to do oblečení…:)) Jsem na vaše nápady opravdu zvědavá, fantazii se meze nekladou.

Jinak máme otevřenou diskuzi pro vaše podivné sny! 🙂

 

Pro ilustraci jsem použila veřejně dostupné fotky ze seriálu Outlander, protože dobře vystihují, co jsem měla pro prosinec na mysli. 🙂 Pokud najdete obrázky ilustrující vaši představu, dejte odkaz do komentářů! Ale pozor, jen po jednom, aby to nežral antispam.

 

Typický vesnický prosinec bez sněhu:))

 

Prosinec nahlížený o něco optimističtěji… bez bahna:))

 

Prosinec městský, úhledný:))

Aktualizováno: 28.2.2021 — 21:39

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak tu ještě nedošlo na máj, máj voňavý a rozjásaný, pomalu si nacvičující přechod k létu, pekoucímu naháče dohněda. Máj zeleňoučkých lístečků a svěží trávy, ptačího zpěvu a náručí žlutých květů. Do těch barev a prostých střihů se odívá i májová žena a muž, ne už děvče a chlapec, jako dubnoví, ale mladí lidé v plné síle, pracovití, zdatní a plodní. Můj nejoblíbenější čas – čas svěžího, umytého, plného jara, zalitého sluncem. Jsem dubnová, a proto jsem se v máji poprvé pořádně rozkoukala po světě. Nesmíme na ně zapomínat, aby nám májová žena celý měsíc neproplakala a májový muž nepromračil.

  Mimochodem, Dede, únoroví lidé se ozdobili barvou sněženěk. Bílou barvou čistoty a očisty a trvdohlavou zelení, která přetrvá i nepohodu a chlad, aby pak zněžněla na korunce této květiny na světlounký odstín zelené naděje jara. Tož tak. 🙂

 2. Teda dámy, stručně to tady prohlížím (teprve teď jsem se odtrhla od práce, protože už mi to nemyslí) a musím říct, že jste velmi důmyslné a poetické, nic podobného tomu, co jste níže napsaly, by mě fakt nenapadlo, máte můj velký obdiv.
  Jsem březnová, narozená ve stejný den jako Míša (a dřív i Karolína), ale když zavřu oči, fakt nic nevidím, žádné oblečky (jen se mi před očima míhají snímky z power pointových prezentací, nad kterými momentálně už delší dobu sedím).
  Z obrázků, které sem dala Dede, se mi nejvíc líbí ten první, takhle by se mi líbilo chodit oblékaná, jenže při mé (značné) výšce a váze by to opravdu nedopadlo dobře, no jo no. 🙂

 3. Môj jún vidím ako rozjasané maturantky v letných šatách,s vlajúcimi vlasmi.Jún je zastávka na balkánsku zmrzlinu od juhošov,drobné „kecky“ na tých krásnych šatách./Môj jún nenosí džiny a plandavé trička/

  1. Verenko, úplně ta děvčata se zmrzkou vidím 🙂 Jo, lehké šatky nemají na děvčatech chybu – já už bych dala přednost halence a tříčtvrťákům:))

  2. Verenko, když Tě tu „vidím“, zcela OT – o víkendu jsem díky i-vysílání sledovala slovenský film Sviňa a dost to se mnou otřáslo. Co Ty na něj? Já vím, žádný vrchol filmařského umění to není a i příběh je jen „na motivy“, ale přesto…

 4. Moc hezky jsi Dede svůj měsíc oblékla, hlavně ten poslední „dirndl“ se mi líbí, ten bych nosila (tedy v době, kdy jsem ještě měla „vosí pas“:))
  Také ostatní jste své měsíce hezky oděly a popsaly.

  Mám svůj říjen ráda, je to a vždy byl můj nemilejší měsíc. Je takový trochu rozmarný, nevypočítatelný. Jenže já si tady jeho podzimní laškování s přírodou užiji jen velmi okrajově. Říjen umí být teplý, veselý, kdy hýří barvami kam oko pohlédne. Jindy rychle posmutní, je chladný, pošmourný, zamlžený, ukládá přírodu do zimního spánku. Nemám přesnou představu, jak bych svůj měsíc oblékla. Ale právě, že je mezníkem mezi teplem a chladem, určitě bych ho zachumlala do měkkoučkého, hodně volného svetru barev podzimního listí – buď jedné, nebo ladící směsi. Asi proto, že právě takové svetry miluji, jenže žiji v oblasti, kde si je obléknu sotva 3x do roka (ale ty moje podzimní svetry myslím tvarem a vzorem „nestárnou“ a nehodlám se jich zbavit)

  https://marickac.rajce.idnes.cz/Smoky_-_portret/416103101

  1. Maričko, parádní svetr! celkem chápu, že ho doma moc neužiješ:))
   Ta náruč plná koček… to jsi prostě ty (inlove)

   1. Matyldo, Dede, mě se svetr taky moc líbí, mám ho už roky a protože ho stále snadno obléknu, není mi fest, nevzdám se ho. Je vlněný (takže trochu štípe),z norského obchodu a má to tedy být norský vzor – Dede ty můžeš posoudit 🙂

    Jo po těch koťatech se nám dlouho stýskalo. Ale tenkrát jsme ještě dost jezdili na výlety, někdy i na tři noci a tak ani druhá kočka jaksi nebyla v plánu. Být ta situace dnes, zřejmě bychom si je nechali.

    1. Takovéhle podobné svetry mají naše děti, pletla jim je maminka synova islandského kamaráda. Hrozně se mi líbí.

 5. Dívka v bílých šatech s vlčími máky (ahoj Matyldo) a za ní mládenec seká kosou obilí.
  ..v panácích jsou už všude snopy
  a svatý Jiří zvedá kopí
  aby je vrazil ve chřtán dračí
  a motýl spěchá po bodláčí…

  Takový je můj červenec

  1. pracovitý a milý červenec, milá Lído! Na tyhle krásné měsíce se dá vymyslet tolik pěkných variant… momentálně bych i řekla toužebně očekávaných variant, páč tady u nás je furt zima. A poslední zbytky sněhu mám kolem domu ještě i dnes!

 6. Můj leden – protože hned druhý – je trošku rozmrzelý, jak ty vánoční prázdniny rychle utekly. Možná je ještě stulený ve flanelovém pyžamu a pod teplým plédem u krbu vyspává silvestrovské oslavy. Nebo naopak vybaven sportovně sjíždí sjezdovku ranním „manšestrem“.

  1. Ráno v pyžamu (tartanovém:)) a odpoledne na sjezdovce – to vůbec nezní špatně! A možná mu k tomu svítí i sluníčko, aspoň chvilku. Sama vždycky žasnu, oč je doslova naráz leden světlejší než prosinec! Vždycky:))

 7. Mým měsícem je červen a znamením Blíženci. Dva mladí v teplém letním dni, ona má plnou náruč rozkvetlých bílých, růžových a rudých pivoněk, on nese džbánek jahod a třešní, a oblečeni jsou ve stejných vzdušných bílých košilích a modrých kraťasech. 😀 Jdou bosky trávou a pusy se jim barví do červena od jahod a třešní. A aby ten obrázek byl dokonalý, tak tam kolem běhá pes! (dog)

 8. Moje září má věnec z lehce nažloutlého listí a červených jablek a šaty v zářivě modré oblohy babího léta. Nese náruče aster a jiřin a rozdává je všem okolo.

  1. Jasná modř zářijové oblohy je jedna z věcí, které mě s nadcházejícím podzimem smiřují – někdy mám dojem, že tak stálý a hluboký blankyt neumí žádný z jiných měsíců. Pochopitelně, pokud neprší 😛

 9. Můj prosinec je v kožíšku a ušankou na hlavě,teplé boty s ovečkou dovnitř,palčáky,můj protějšek sedí v podobném oblečení na kozlíku a letíme zasněženou krajinou,rolničky zvoní,kopýtka sotva slyšel.V dálce už vidím rozzářená okna svítící do noční hvězdné oblohy.Otevřu dveře,psice přiběhnou,olížou sníh z bot a zalehnou zpátky ke krbu. My s nimi, už zabaleni do skotských plédů,v rukou horký punč,ještě prožíváme předchozí chvíle z krásné prosincové zimy. 🙂

  1. Jenny, to je krása, taky mám prosinec a k tomu tvému bych se s dovolením nadšeně přidala.
   A ještě ta krajina je údolí mezi horskými štíty, které mají narůžovělé špičky od posledních paprsků slunce, zatímco údolí už je ve tmě.

  2. Jenny, tys popsala kdysi prosinec, vytoužený prosinec…
   (inlove)
   Obávám se, že takový minimálně tady u nás už není, nebo mnoho let nebyl 😛

    1. Já asi taky, ale už je to moc a moc dávno… Takhle spíš ten leden. Občas únor. 🙂

 10. Říjen na jihu Jižní Moravy? No to je jasné – jako družina boha Bakcha – na hlavě révové věnce s hrozny, na sobě ještě stále lehoučké obláčky… ale ve vozíku, taženém kozlem, už budou nachystané teplé pláště v barvě starého zlata či vyleštěné mědi, protože večery jsou už studené. A všude se tančí a v rukou poháry vína – musíme se posilnit na ty horší měsíce. Myslím, že říjnem končí ta lepší polovina roku (rofl) .

  https://www.bohnickavez.cz/2009/maslovicke-vinobrani/

  P.s. dobře se ti to, Dede, zdálo – únor je opravdu nejošklivější měsíc – na něm je krásné jenom to, že je nejkratší (chuckle)

  1. P.s. Původně jsem chtěla dodat obrázek některého ze starých mistrů – jenže tam, po hříchu, jsou většinou oděvu prosti, a to přece jenom k říjnu už moc nejde, už by foukalo na holou zadnici (rofl)

   1. Ygo, to bylo první, co mě napadlo, když jsi psala o Bakchovi – tam (na obrazech starých mistrů) se skutečně nosily maximálně pláště, aby bylo možno ve chvilkách klidu na co ulehnout a jednoho netlačily rostliny do zadele 😛 😀

 11. Teda Dede! Listopad, listopad, lísteček k zemi pad… fakt nevím jak ho obléknout. Nic rozjásaného, tenhle měsíc je takové usínání. Takže pyžamo v barvách spadaného listí? Šlo by to? Možná bych něco opsala od tebe, 30.listopad je přece jen skoro už prosinec. Počkám si na další listopady s větší fantazií.

  1. Začátkem měsíce pořád ještě září barevné stromy… ale máš pravdu, my dvě jsme blízko o sebe. Třeba by to pyžamo mělo taky tartanový vzor 8)

 12. Můj červenec je mládenec v plátěných kalhotách pod kolena, bez košile s pěkně vyrýsovanými svaly a v řece plaví koně, řeka je hluboká, skoro mu máčí lýtka. Červencová žena má lehké květinové šaty, dlouhé vlasy vyčesané do uzlu, aby jí nebylo horko a brouzdá se tou řekou.

   1. Já taky! Popravdě, je málo měsíců, které bych za prosinec nevyměnila (třeba ten listopad:)))

 13. Já jsem březnová a o mém měsíci narození se přece říká : “ březen za kamna vlezem “ .
  Protože jsem rodilá Plzeňačka, tak ženu i muže vidím oblečené v plzeňském kroji.

  Žena má bílou košilku a ní zelenou šněrovačku. Suknice je blankytná a zástěra s barevnými pruhy.
  Na hlavě bílý čepec s holubičkou.
  Muž má bílou košili a na ní modrou vestu s kovovými knoflíky a nakonec modrý polodlouhý kabátec. Žluté kožené kalhoty, kožené vysoké boty a na hlavě čepici vydrovku.¨

  http://ceskytanec.cz/plzenskykroj/

  1. a já duben, ještě tam budem… takže asi oblečení pro měsíčního mládence nepotřebuju 😉 , jen pořádnou ovčí houni pod něj a peřinku…..

   1. Eh, Sharko, nevím, jestli tě chápu správně, ale to, co v duchu vidím… je lákavé 😛 😀

 14. Můj měsíc se boří do vlhkého úvozu po roztátém sněhu, pomáhá na svět prvním lístkům a rozžíná krásu jarních květů.
  Můj březnový muž i březnová žena budou mají pracovní kalhoty, holínky, teplý svetr a vestu. Také pracovní rukavice, nůžky, pilku, rýč, hrábě, motyčku a spoustu semínek. Mají hodně práce. Ale k večeru, když se slunce začne blížit k západu, sednou si spokojeně na pařez a s hrnkem horké kávy budou prohlížet své dílo a těšit se na měsíce příští, až se jejich kouzlo probudí.

  1. To je nádherná březnová představa! Úplně cítím ledové ruce ohřívající se o hrnek s kávou, cítím vlhký vzduch a vůni země.

   1. On je březen opravdu kouzelník. Ještě trochu sychravý, ale už hřeje. Hlavně na duši.
    Takový hospodář.
    A ten pocit, když se člověk po práci ohlédne.

    1. Z tohoto pohledu můj prosincový hospodář spíš v obavách vraští obočí, obchází stavení, stodoly i chlévy a kontroluje, jestli je všechno připraveno na těžkou zimu. Hospodyně zase kontroluje sýpku, spíž i sklep, zda jsou zásoby dostatečné, zda šaty domácích jsou nepoškozené a botky neprochozené. Jestli má drůbež i dobytek pohodlí – zima nedbalost neodpouští… 🙂

     1. Byl-li hospodář po celé jaro, léto a podzim přičinlivý, je Prosinec spokojený hospodář, protože ví, že završil rok v dostatku a bujarému Lednu – mladý a plesový, a zamyšlenému Únoru – čas postní a rozmýšlivý, předá své otěže rozvážně.
      🙂
      Navíc pro mne je prosinec důstojný – všechny ty svátky a potkávání, těšení a završení všeho.

      1. Vidíš prosinec lépe než já… u nás na vsi, když není divadlo, je to měsíc osamělý a zasmušilý – v zimě a blátě se nikomu nechce ven.
       Pravda, pokud se chystala premiéra, vypadal prosinec úplně jinak – to jsem na to bláto neměla čas:))

 15. Můj venkovský srpen by byl trochu méně nestydatý než Léto od Maxe Švabinského. Dívka by nebyla tak roztančená, měla by lehounkou bílou košilku a ve vlasech by jí uvízl cípek mlžného závoje, přece jen se můj narozeninový den loučí se znamením Lva a vyhlíží znamení Panny. Chlapec by ještě furiantsky nedbal na pranostiku o jelenu plijícímu do řeky a pobízel by svého koníka do vody, aby se pořádně osvěžili.

  1. Milá MaRi, máš velmi půvabný srpen! 🙂

   Jsem zvědavá, jestli se ke hře přidají ostatní – třeba bychom mohli vidět srpen v několika podobách:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN