HOST DEDENÍKU – Helena: Izrael chce naočkovat během tří měsíců celou dospělou populaci. Jak to dělá?

Izrael se jako první země na světě pustil do rozsáhlého projektu – naočkovat během tří měsíců celou dospělou populaci. Premiér Benjamin Netanjahu již brzy po začátku koronavirové pandemie začal vyjednávat s firmami, které se pustily do vývoje vakcíny proti koronaviru. Když bylo jasné, že vakcín bude celosvětově nedostatek, uzavřel unikátní dohodu s firmou Pfizer.

 

Izrael bude testovací zemí pro vakcíny, první zemí, která vyzkouší vakcíny (již prošlé testovacím procesem a schválené Světovou zdravotnickou organizací) na celé populaci. Zároveň poskytne Pfizeru a WHO údaje o výsledcích včetně anamnéz očkovaných lidí, ale anonymně, bez uvedení jmen. Za to dostane Izrael přednostní dodávku vakcín Pfizer v dostatečném množství pro naočkování celé populace od 16 let výše. Izrael byl shledán mimořádně vhodnou zemí jednak proto, že se jedná o zemi malou, s 9,3 milionu obyvatel, a jednak proto, že jako jedna z mála zemí na světě má digitalizovaný zdravotnický systém, umožňující rychlé a efektivní zpracování údajů.

Řízení státu Izrael v době koronaviru rozhodně není bez chyb. Měli jsme tu tři tvrdé lockdowny, o nichž je řada lidí přesvědčena, že byly zbytečné. Mnohá rozhodnutí vlády jsou chaotická, neustále se mění a často jsou činěna především z politických důvodů. Velké množství lidí je bez práce a nespokojenost je vysoká. Možná jediná věc, která se vládě v době koronavirové opravdu povedla, je očkování. Já osobně považuji celou akci za geniální tah, navíc s organizací na vysoké úrovni.

Ponechám stranou vakcínu Moderna, které je v Izraeli jen malé množství a používá se především tam, kde je problém se skladováním při nízkých teplotách. Naprostá většina populace je očkována vakcínou Pfizer. Ta se musí skladovat při teplotách -70 °C. Poté, co náklad vakcín dorazí letecky na Ben Gurionovo letiště, jsou vakcíny uskladněny v nedalekých skladech farmaceutické firmy TEVA, kde je zajištěna potřebná teplota. Každý den je pak určité množství vakcín distribuováno na všechna očkovací místa, kterých je po Izraeli asi 400. Ty se musí spotřebovat do večera. Izrael očkuje zhruba 100 000–150 000 lidí denně, část jsou již druhé dávky.

 

 

Očkovací místa jsou nejen na poliklinikách a v nemocnicích, ale jsou zřízena i na mnoha jiných místech. Například na fotografii výše je očkovací centrum v předsíni basketbalové haly ve městě Beerševa v severním Negevu. Vše funguje nečekaně efektivně. Byly tu a tam problémy, ale celkově je organizace překvapivě dobrá. Schůzku si můžete domluvit přes internet, nabízeny jsou časy po několika minutách. Na každém očkovacím místě je více očkovacích stanovišť, někde dvě, jinde třeba deset i víc. Na každém stanovišti sedí pracovnice, která zkontroluje ID pacienta, nahlédne do jeho elektronické karty, ověří, že netrpí alergiemi nebo jinými kontraindikacemi a že v poslední době nebyl očkován proti jiné nemoci.

Vlastní injekci aplikuje zdravotník nebo sestra. Ti většinou přecházejí mezi více stanovišti. Po očkování čekáte čtvrt hodiny, v té době si také můžete domluvit schůzku na druhou dávku. Tu si lze ovšem rezervovat i po internetu, přičemž vám systém nabídne pouze termíny, které jsou 21, 22 nebo 23 dní po první dávce, aby byl zajištěn rozestup tři týdny požadovaný firmou Pfizer.

Na začátku se očkovali pouze zdravotničtí pracovníci (plus některé další skupiny, a samozřejmě také vrcholní politici) a lidé nad 65 let. Postupně byly přidávány další skupiny (např. učitelé, těhotné ženy, maturanti) a byl snižován věk pro očkování na 55, 45 a 35 let. V současné době se už mohou nechat očkovat všichni od 16 let výše. Poněkud nezvládnuté bylo pouze to, že zapomněli na některé rizikové skupiny, jako jsou například mladí diabetici, kteří patří mezi nejohroženější, ale přišli na řadu jako poslední.

O zařazení některých skupin by se dalo polemizovat. Například maturanti byli očkováni proto, aby mohli skládat maturitu ve škole, ale je otázka, zda bylo tak nezbytně nutné je vyčlenit jako přednostní skupinu zhruba deset dní před tím, než bylo umožněno očkování všem. To jsou ale víceméně drobnosti. Od samého začátku však byla možnost přijít na některá místa večer před skončením pracovní doby a nechat se naočkovat zbylými vakcínami, i když jste nepatřili do povolené skupiny. Vakcíny ráno vyndané z chladicího zařízení by se jinak musely večer vyhodit.

Snaha zdravotnických zařízení použít všechny dávky byla značná. Rozesílaly se zprávy pro lidi žijící v dané oblasti, například do různých místních whatsappových skupin (školní skupiny, skupiny zřízené městským úřadem atd.), aby lidé přišli večer daného dne na určité místo, kde budou očkovat každého pojištěného u dané zdravotní pojišťovny bez ohledu na věk, a to až do vyčerpání zásob. Někdy samotná zdravotní pojišťovna rozesílala SMS svým klientům žijícím v dané oblasti. Tímto způsobem fungovaly všechny čtyři zdravotní pojišťovny.

Jak se k očkování staví občané Izraele? Postoj se liší mezi různými skupinami obyvatel. Mezi seniory, kteří byli očkováni jako první, byl na začátku obrovský zájem – tak velký, že ani nebylo možno rychle uspokojit poptávku. Když došlo na mladší ročníky, zájem je slabší, což je ovšem pochopitelné vzhledem k tomu, že tyto skupiny nejsou koronavirem tolik ohroženy na životě. Menší zájem je i mezi ultraortodoxními Židy a Araby. Důvody jsou jednak ideologické a náboženské – tyto skupiny nevěří tolik v účinnost očkování jako zbytek populace, dalším důvodem může být, že nezanedbatelná část těchto skupin již covid-19 prodělala. Ti, kdo covid-19 prodělali, na očkování nárok zatím nemají.

V Izraeli tolik nebují konspirační teorie tvrdící, že vakcína je podvod, celosvětové spiknutí měnící DNA očkovaných nebo měnící lidi v roboty, jako je tomu v České republice. Je tu plno lidí, kteří si myslí, že vakcína byla vyvinuta příliš rychle a je neověřená, ale vyloženě konspirační teorie tu slyšíte méně. Jsou tady určité nevelké, ale o to agresivnější skupiny, které se snaží očkování bojkotovat tím, že se objednají na vakcinaci a pak nepřijdou. Snaží se přesvědčit co nejvíc lidí, aby udělali totéž a způsobili, že se připravené vakcíny budou muset vyhodit. Jedná se však jen o okrajový fenomén a připravuje se legislativa proti takovému jednání.

Původní plán byl proočkovat celou dospělou populaci do Pesachu, tj. zhruba do konce března. Jedná se o 70 procent obyvatel, zatímco zbylých 30 procent jsou děti do patnácti let, ty zatím není možné očkovat. Proč tento termín? Je to výborně zvolený politický tah premiéra Netanjahua, protože o pesachových svátcích chce být celá širší rodina pohromadě, je zvykem zvát i přátele, dělají se velké večeře třeba pro dvacet i více lidí. To bylo loni zakázané a Pesach tak byly první velké svátky, kdy byli mnozí lidé sami doma.

Zároveň jsou těsně před Pesachem volby (už čtvrté za poslední dva roky) a premiér tak doufal, že naočkováním celého národa, otevřením ekonomiky těsně před volbami a umožněním setkávání lidí o svátcích dosáhne znovuzvolení. Nové mutace viru mu poněkud zkomplikovaly situaci, protože těsně poté, co se začalo očkovat, se v Izraeli rozšířila takzvaná britská mutace a výsledky očkování nebyly na začátku vůbec patrné. Nejistota, zda očkování funguje i proti novým mutacím, navíc část obyvatel od očkování odradila.

Až teprve v posledních týdnech se ukazuje, že očkování je účinné, protože mezi staršími ročníky, které byly očkovány jako první, výrazně poklesl výskyt nových případů koronaviru a téměř již nejsou nové těžké případy. Vysoké procento nově nakažených tvoří nyní děti a mládež, protože ty zatím očkovat nelze. Firma Pfizer však dokončuje testy ve věkové skupině 12–15 let a očekává se, že do dvou měsíců by se mohlo začít očkovat i v této věkové skupině. Očkování mladších dětí je však v nedohlednu. Odborníci říkají, že je třeba naočkovat nejméně 70 procent obyvatelstva, ale s novými mutacemi viru raději 80 procent, což je bez očkování minimálně teenagerů nemyslitelné.

Je zde také otázka takzvaných zelených pasů. Je to potvrzení o tom, že je člověk očkován, a to ve formě aplikace v telefonu nebo alternativně v papírové podobě. Zelený pas obdrží každý očkovaný týden po druhé dávce. Měl by kromě jiného umožnit cestování do ciziny bez potřeby testování a karantény. Izrael už uzavřel dohodu s Řeckem o vzájemném uznávání si zelených pasů, další země by měly následovat.

Problematičtější je záměr používat podobně zelený pas i v Izraeli. Brzy by se měly znovu otevřít restaurace, obchody a různá sportovní a kulturní zařízení. Vstup do nich by měl být umožněn jen lidem, kteří mají zelený pas, případně potvrzení, že prodělali covid-19. Děti do 16 let budou mít pravděpodobně vstup volný. Uvažuje se také o tom, že některé podniky by mohly zaměstnávat jen očkované. U učitelů se vážně zvažuje, že návrat do škol bude umožněn jen těm, kteří jsou očkovaní.

Zde se již dostáváme do velmi problematické oblasti, kdy se očkování stává téměř nutností. Není sice povinné, ale pokud se člověk chce účastnit normálního života ve společnosti, případně si udržet práci, bude ho muset mít. Při definitivním schvalování konkrétních rozhodnutí bude pravděpodobně velmi záležet na aktuální politické konstelaci a síle různých nátlakových a zájmových skupin před volbami a poté znovu po volbách, kdy může být situace velmi odlišná od té současné.

Necháme se překvapit, co přinese budoucnost a jak se doposud silná izraelská demokracie udrží.

 

Článek byl napsán pro Forum24

 

Dede: Děkuju moc za článek, je poučné zjistit, jak to funguje jinde – vůbec, když to funguje! Jak jsem za to, aby lidé nebyli proti své vůli očkováni, tak mě štve, že lidé, kteří by se očkovat rádi nechali u nás nemají a ještě dlouho nebudou mít šanci, protože s naším tempem nebudou do léta očkované ani prioritní skupiny obyvatel. No co už – snad se nad námi slitují Němci nebo Rakušané a očkování nám časem (za peníze) umožní 😛

A tak se ptám – chcete se nechat očkovat, pokud bude šance?  🙂

Aktualizováno: 14.2.2021 — 19:10

25 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Očkování vyhlížím už netrpělivě, protože nevidím jiné řešení v téhle mizérii. Ale bůhví, kdy to bude – nedávno jsem zaznamenala, že od 1.3. bude možná registrace lidí starších 70 let, tak to my si ještě počkáme. 🙂 Jinak na Německo bych zatím moc nespoléhala, očkují podstatně pomaleji než měli v plánu, jednak je málo vakcín jako v celé EU, jednak jim ta logistika taky vázne a pokud vím, lidi jsou tam naštvaní – nejsou první a vzorem pro ostatní státy a na to nejsou zvyklí! 🙂
  Díky za informace o tom, jak to v Izraeli šlape, přečetla jsem si to s lehkou závistí opravdu ráda.

 2. Zajímalo by mě, jak se PRAVDĚPODOBNĚ bude postupovat vůči ultraortodoxním Židům, kteří – jak jsem někde viděla – očkování odmítají.

  1. Oni se očkují také, ale v menší míře.Nekteří např. věří tvrzení, že oo vakcíně budou neplodní. V arabském sektoru se očkují ještě méně. Ale není to tak, že by se neočkovali vůbec, jen nižší procento. Vláda zatim přesvědčuje. Chybí uz naočkovat necelé dva miliony lidí z tech, kteří mají nárok. Každý den se ockuje kolem 150 000 lidí, cast jsou druhé davky. Myslim, ze skutecnych odpiracu bude nakonec par set tisic.

 3. Ešte sa vraciam k očkovaniu.Taká perlička.Deň pred mojím očkovaním bola mimoriadna udalosť v očkovacom centre.Pobili sa starci o miesta v rade/aj keď každý dostáva presný čas napr.ja 9.07 hod/,lenže oni sú tam od 7-mej.Bili sa franc.barlami,dvaja skončili na traume so zlomeninami,zasahovala aj armáda,aby to ukľudnili.

  1. Koukám, že emoce umějí vybuchovat v každém věku… ti dva byli blázni. Počítám, že v tom špitále pak mohli chytit covid, před kterým měli být očkovaní. 🙁 Už to lidem leze na mozek a jak se zatím zdá, očkování je jediná cesta jak z toho ven.

 4. To je fantastické,ako to v Izraeli zvládajú.Ja som po prekonaní Covidu,prvú dávku očkovania mám za sebou,na druhú idem okolo 22.2.-už som dostala mail s dátumom a časom,kedy sa tam mám dostaviť.Nerozumiem viacerým vašim príspevkom.Zatiaľ platí u nás/ale aj v Česku-viem to od sestry/.že tri mesiace od nakazenia sa nemusím testovať./mohla by som dávať falošne pozit.test/Mám o tom stiahnutý list z vestníka MZ SR,ktorý mi potvrdil obvoný lekár.14 dní po prekonaní Covidu sa už každý može dať očkovať,protilátky sa vytvárajú neskoršie-cca po 3 týždňoch,ale ich hladina pre očkovanie nie je relevantná.Približne po 14 dňoch som plne imúnna a dostanem o tom potvrdenie.Ja som očkovaná Pfizer-Biontech vakcínou.

  1. Verenko, myslím, že u nás je spousta lidí, kteří by se rádi nechali očkovat. Jen je jim to houby platné, viz heslo: dezorganizace v očkování 😛

 5. Připadá mi to obdivuhodné. Jak píše Helena, taky tam vláda dělala kopance (i když na naši nemají ani náhodou), taky s ní leckdo nesouhlasí, ale když se našel způsob, jak proti té epidemii jít jinak než prevencí, nezaváhali.
  A tu organizaci prostě závidím – tady by museli pověřit očkováním Alzu nebo Rohlík, kteří organizovat umějí 😛 Pokud se to bude snažit řídit Babiš, zůstaneme světovým ostrůvkem nenaočkované populace.
  Já se očkovat chci, bohužel netuším, kdy na mě může vyjít řada.
  Jsem očkovaná vedle těch běžných věcí i každoročně proti chřipce, navíc mám i očkování proti pneumokokovi. Mám mizernou imunitu (po opravdu těžké chřipce z roku 2000, kterou jsem chytla hned po prodělání salmonelózy – tuto kombinaci vřele nedoporučuju:))
  Sice nemocná bývám, ale už to nebývá takové drama, jako to bývalo předtím, než mi očkování povolili (ano, nechtěli mi dávat ani to proti chřipce).
  Pokud se nad námi někteří z našich sousedů slitují (doufám v Německo, kterému škodí náš vládní amatérismus dělající z ČR koronavirovou časovanou bombu), pojedu tam a nechám se naočkovat i za poplatek. Stojí mi to za to.

 6. Bude-li možnost, tak se očkovat určitě nechám… jen abych se toho dočkala!

  Jinak si myslím, že od izraelské vlády bylo očkování dokonalý tah na branku! A nad postesky o chybách se mohu jen kysele usmívat – přes zaťaté zuby! O chybných rozhodnutí vlády víme své… (headbabg)

 7. Od dětství jsem očkovaná na skoro všechno, od neštovic,TBC, až po ….. tetanus. Takže očkovat se nechám.Jsem ohrožená skupina a po životních zkušenostech a laického studování očkování,nebudu váhat. Když se začalo kdysi v dávnověku očkovat proti pravým neštovicím vakcinou z kravských neštovic, nebylo to tedy nic moc ale výrazně to pomohlo.V tomto ohledu doporučuji přečíst jeden ze Zapomenutých příběhů p.Kechlibara, jak jednoduché a přitom složité je zabránit šíření třeba těch neštovic. Dnešní medicina už je úplně někde jinde. Ovšem ,chtěla bych vakcínu schválenou a účinnou,ne že mi vnutí ten nejméně účinný prostředek.

 8. Očkovat? Nechci. Ale nechám, hned jak to půjde. Taky počítám s tím, že se nad námi Rakušani nebo Poláci slitujou a přiberou nás do koronabyznisu.
  Jinak je to ryze akademická otázka.

  Potřebovala bych se teď otestovat.
  No, volné termíny jsou až příští týden.
  Mohla bych věnovat den pátrání, jestli by to nešlo v Kolíně, nebo v Jičíně, nebo asi nejlíp někde v Praze…sednout do auta a dojet si tam…
  Testy jsem si koupila v lékárně už dříve. Nějak to zmáknu. Za chvíli budou k dostání i pohodlnější testy a lidi se začnou hlídat sami.
  Roušky jsme si ušili
  Testy si nakoupíme
  Očkování?
  Tady vidíte, kam vede zbytečné přemýšlení 😀

 9. Já bych neměla nárok na očkování ani v Izraeli- covid jsem měla. Ale tam bych dostala štempl jako zasloužilý koviďák a po otevření služeb bych měla klid. U nás se na něco takového naše úřady nevzmůžou. Nemůžu si pomoct, ale v poslední době mám pocit, že u nás umí úřady jen kontrolovat (tolik kontrol a auditů, co dělají z home office, už dlouho nebylo), ale jak mají konat, tak to teda drhne…

   1. Kdyby štempl o prodělaném covidu měl na cokoli vliv, tak by se lidi nechali ochotněji testovat a poslat do izolace.

    1. Já se nemohu dopátrat jak to s tím očkováním je. Kdo prodělal covid tak se očkovat nemá ? Měli jsme to tak nějak ve stejnou dobu.

     1. No, měli bychom se prý nechat očkovat, ale jsem v klidu, na nás koviďáky dojde řada tak za pět let.

     2. Máme protilátky, ty protilátky je dobré si nechat měřit (já to budu dělat každý měsíc). Dokud je máme, očkování nepotřebujeme a možnáá by ani tak dobře nevytvořilo imunitu.

      Třeba sleduju jednoho fotografa a ten se na Islandu nakazil podruhé. Po 1.5 měsících od první nákazy, tedy protilátky mu vyprchaly rychleji…

      1. taky znám někoho, co to opakovaně má po 5 týdnech…a dva, co to dostali znova ani ne po třech měsících…
       nechci očkování,ale kvůli mámě to udělám…

       1. Otázka za 100.
        Před nějakou dobou jsem měla kovida.
        Dnes přijdu s teplotou k doktorovi.
        Ten mě pošle na testy.
        Testy budou pozitivní.
        Jak velká je pravděpodobnost, že si doktor opravdu položí otázku, proč mám teplotu?

       2. … náš obecní šéfík taky dvakrát krátce po sobě a určitě dodržoval všechno i nad rámec.

     3. Nevím, jak v Česku, ale v Británii a Izraeli se teď domnívají, že po prodělání covidu-19 by měli lidé dostat jednu dávku, tzv. boost, protože místo prvni dávky měli již covid-19. V Izraeli to ale zatím nebylo schváleno.

 10. A dodala bych k tomu novinku ze včerejška. Premiér Netanyahu chce udělat z Izraele „mezinárodních centrum pro boj s koronavirem“ a otevřít v Izraeli závody na vyrobu vakcín Pfizer a Moderna. Předpokládá se totiž, že bude potřeba přeočkovavat každý rok jako u chřipky. Takže vakcíny budou potřeba pořád – a bude to i dlouhodobější business. Zatím je to v jednání.

  1. Perfektní. Izrael je solidní obchodní partner a jako země technologicky na špičce. Jen kdyby to vyšlo! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN