HOST DEDENÍKU – Alex: Moravským Švýcarskem (1) – Nový Hrad

Mnoho turistů putujících Moravským Krasem netuší, že krajina se strmými svahy mezi poutním Vranovem u Brna a poutními Křtinami, byla v 19. století romanticky upravenou krajinou. Já to nevěděla také, a to bydlím na prahu Moravského krasu, od dětství jsem Kras navštěvovala s rodiči a tato půvabná krajina mi učarovala. Poprvé jsem se s touto historií komponované krajiny seznámila při čtení jedné z publikačních prací Mgr. M. Golece, Ph.D., asi před osmi lety.

 

Na konci 18. století začali Lichtenštejnové zakládat romantizující krajinu mezi Vranovem u Brna a Křtinami, podobně jako na jihu Moravy. Zde, v kopcovité krajině, založili romantický Vranovsko-křtinský lichtenštejnský areál, VKLA. Bohužel z této propojené, v krásné přírodě zasazené krajiny jako celku, nic nezbylo, hlavně kvůli industriálním změnám v údolí Svitavy v Adamově, kde došlo v novém věku vybudováním areálu Adamovských strojíren. V časech socialismu vzal za své zámek v Adamově. Zůstaly pouze jednotlivé části, hojně navštěvované turisty. Vybudované kočárové cesty většinou zmizely, turistické chodníky a jezdecké stezky zarostly. Změnila se doba, turistika se stala masovou záležitostí a ovládl ji automobilismus.

Základem úpravy rozsáhlého krajinného areálu se stalo okolí Josefova, pec Františka, jeskyně Jáchymka, jeskyně Býčí skála, jeskyně Kostelík, jeskyně Výpustek a s poutním kostelem Jména Panny Marie. Pro mě jeskyně představují takové přírodní salety, podobné architektonickým skvostům postavených v Lednicko-Valtickém areálu.

Následovala výstavba zámku v Adamově s přilehlým parkem a oborou, do projektu začlenili i zříceninu Nového Hradu, kterému stavebními úpravami vtiskli romantizující vzhled. Postavena byla dřevěná Kolonáda nad Adamovským údolím s vyhlídkou na Adamovský zámek, projektovaná Josefem Hardtmuthem. Ano, tím panem architektem, vynálezcem a podnikatelem ve službách rodu Lichtenštejnů, který se podepsal pod projekty saletů v Lednicko-valtickém areálu.

Nakonec vznikla Lichtenštejnská hrobka pod kostelem ve Vranově. Celá krajina získala název Moravské Švýcarsko. Založily se základy turismu, kdy prvními průvodci po jeskyních byly ženy tehdejších hutníků, horníků a lesníků, a prvními turisty byli poutníci, obyvatelé Brna. Půvabnou a tajuplnou krajinu navštívily i významné osobnosti monarchie, ale o tom až v povídání o Býčí skále. Pokusila jsem se vytvořit mapu s jednotlivými Lichtenštejnskými projekty.

 

 

Ale pěkně popořádku. Jednotlivé zajímavosti jsem shlédla mnohokrát, tentokrát se podíváme na

 

Nový Hrad

V blanenských lesích mezi Blanskem a Adamovem, na strmém srázu nad řekou Svitavou stojí opravená zřícenina Nového Hradu u Blanska. Stojí na katastru obce Olomučany, to aby bylo o zmateční zábavu víc. Ono je kolem tohoto hradu množství nejasností, snad byl postaven jako předsunuté opevnění původního jádra hradu (dnešního tzv. Starého hradu), nepatrné zbytky se nacházejí asi 250 metrů od Nového Hradu.

 

Litografie Nového hradu u Adamova před rokem 1849. Vysoká věž vpravo byla z obav před zřícením v polovině 19.století snesena, když byl zahájen provoz na železnici Brno-Česká Třebová. V kopci pod hradem je jeden z mnoha tunelů v tomto úseku železnice a byly obavy, že otřesy by mohly způsobit zřícení věže. Fotografie je vypůjčená z internetu.

 

Jak šel čas, hrad šel z ruky do ruky. Z těch historicky známějších – Jošt (jehož moderní jezdecká socha stojí v Brně), král Václav IV., po jehož smrti přešel do rukou Zikmunda, lišky zrzavé. Historie se překulila, hrad přešel do rukou pánů z Boskovic a po vymření rodu po meči, jej získává díky ženitbě, rod Lichtenštejnů. Hrad byl jednou dobyt Švédy, v době třicetiletých válek. Ti se lstivě k hradu přiblížili v čase, když se hradní posádka vesele opíjela a na padacím mostě mastila karty. Druhá verze, alespoň pro mě je jasnější, slabé místo hradu prozradil obyvatel Olomučan nějaký Vokoun. Vesničané ho za to chytili a shodili do jeskynní propasti u Křtin, dnes Vokounova jeskyně. Na jejím dně byly skutečně nalezené kostní pozůstatky člověka.

 

Současný pohled na hrad ze skoro stejného úhlu leden 2021. Věž vpravo je nízká, není skoro z tohoto pohledu vidět. Foto Alex

 

Na hrádku jsem byla poprvé asi před 40-ti lety, později jsem jej navštívila ještě několikrát, jednou jsme měli s kamarádkou štěstí a byl dokonce otevřený. Hrad působí jako lokace při natáčení pohádek, v posledních letech patří ve volných dnech davům turistů, pořádali se v něm i jarmarky. Doba covidová vše utnula. Nejčastěji „navštěvuji“ hrad z dálky, kdy jej fotím z okolních kopců. Je to vděčná kompozice, půvabná stavba v moři zalesněných strmých kopců.

Naposledy jsem byla na Novém Hradu poslední lednovou neděli. Všude, zákazy a příkazy kvůli covidu, davy lidí v okolní přírodě a já, nevím co mne to popadlo, jsem se vydala na turisticky profláknutou památku! Jaké bylo moje překvapení, když jsem zaparkovala auto u Kateřinského mostu jako druhá v pořadí a jinak nikde nikdo. Mrzlo, svítilo slunce a v lesích začaly jarně švitořit ptáci.

 

Říjen 2020, foceno z louky nad Kateřinou. Foto Alex

 

Řeka Svitava, po letech sucha, kdy i na jaře se s obavami z vyschnutí proplétaly úzké čurůčky vody mezi kameny, dnes se valila korytem, burácela a nechybělo mnoho a začala se nebezpečně přibližovat mostovce. Předjarní ráj. Vybrala jsem si kratší, za to namáhavější cestu k hradu, po stezce vinoucí se krkolomně vzhůru. Navíc povrch chodníku ve stínu svahu byl místy zledovatělý.

Šourala jsem se pomocí turistických hůlek, které jsem měla spíš na pocit jistoty proti zřícení ze svahu dolů, než k nějakým sportovním výkonům. Hluboko pode mnou se klikatila silnice Lipůvka-Blansko a svištěla auta sem a tam, v útrobách hory hučely vlaky Brno-Česká Třebová, ale ty jsem registrovala až při jejich výjezdu z tunelů. Konečně jsem zahlédla obvodové zdi hradu. Jsme nahoře. A světe div se, my tam byly s Ajvinkou naprosto samy!

 

Říjen 2020, foceno z louky nad Kateřinou přiblíženo. Foto Alex

 

Procházely jsme louku ve světle lednového sluníčka, kochaly se výhledy do kraje, nakoukla jsem přes strž na zalesněné valy Starého hradu a chvíli přemítala o dalším turistickém výkonu, ale bleskově jsem ho zamítla. Čekal mě ještě sestup zpátky k autu. Dolů to bylo horší, jako vždy. Navíc jsem zjistila, že se začínám ve svém věku i trochu bát. Nikde nikdo, kdybych se zranila…

 

Nádvoří, květen 2011  Foto Alex

 

Kdepak, byla to moc hezká prochajda, při tom cest nahoru na hrad je několik. Zřejmě nejpohodlnější, ale nejdelší je z Olomučan po kočárové cestě se zajímavým jménem Hradská, nebo po červené dolů ke Svitavě, ale tou jsem šla asi jenom dvakrát, ve směru dolů a vzpomínám si, že je místy dost prudká. A jednou jsme šly s kamarádkou z Olomučan po zelené, přes zříceninu Čertova hrádku, okolo Víří skály. Vzpomínám si, že šlo o kozí stezku a ještě klopenou, pro jednu nohu delší a jednu kratší. Bylo to tenkrát dobrodrůžo, po bouřce blátivo a kluzko, ale při vzpomínce na vejletík se ještě teď usmívám. 🙂

Nádvoří, květen 2011  Foto Alex

Aktualizováno: 14.2.2021 — 16:52

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ano, krásná a důvěrně známá kulturní krajina. Dík Alex za psaní i focení! Na Novém hradě jsem se v druhé polovině let padesátých několikrát vyspal. Dnes je pěkně opravený. Po 53 letech mezi klokany mě dnes jaksi víc hoví krajina divoká, lidskou rukou netknutá, ale taková se v Evropě asi těžko hledá.

  1. Jé, ahoj Georgi! (inlove)
   Copak ty jsi tvrďák, ale tohle je tvé rodné loviště… to mívá výjimky:))
   Však si dobře pamatuju na Vzpomínky starého zbrojnoše:))

 2. Ali,uz se tesim na partaka.Jen co priletim nemusis nikdy chodit sama s Avi.
  Moc rada ctu Tve clanky-okoli Lelek vlasne vubec neznam.

 3. Ali,uz se tesim na partaka.Jen co priletim nemusis nikdy chodit sama s Avi.
  Moc rada ctu Tve clanky-okoli Lelek vlasne vubec neznam.

 4. Alex, moc hezky jsem se s tebou prošla. Na Novém Hradu jsme byli před pár lety, je to tam všude moc pěkné (i když máš samozřejmě pravdu, z Čech to halt není na otočku).
  Co se týče toho nepříjemného pocitu – máš aplikaci Záchranka? Jestli ne, tak doporučuju.

  1. Zano, už na to myslím asi dva roky, ale ještě jsem to, já pitomec, nerealizovala (think) !

 5. Alex, hezká pro mne virtuální procházka, moc pěkné fotky. Jsi odvážná pašanda, že se tam vydala sama (s bodygardem Ajvi). Také už jsem si dostkrát musela přiznat, že k různým sešupům přistupuji s opatrností, nad kterou jsem dříve vůbec nepřemýšlela.

  Hrad je obehnán listnatými lesy, takže se v plné kráse ukáže hlavně v zimě. A možná právě v zimě byl dobyt Švédy. Zaujaly mě obě verze obytí. Realističtější je asi ta druhá (plus spravedlivý trest), ale líbí se mi i ta první. Představuji si hordu opolých karbaníků na mostě, jak si nájezdu buď vůbec nevšimnou, nebo když ano, tak zbrkle klopýtají a padají jeden přes druhého (někteří možná i z mostu)ve snaze dostat se co nejrychleji k vlastní odložené zbroji a jít bránit hradby 🙂

  1. Každopádně švédské vojsko se na útok dobře připravilo. Plížili se opatně z Brrna, nocovali v Bílovicích, což tehdy byl jenom jenom dvorec, takže obránci neměli ani tucha, že nepřítel je nablízku. Na hradě byla ve velkém skladována munice a válečná výzbroj, děla a tak, proto o něj měli takový zájem.

 6. České Švýcarsko mám trochu prochozené, není od nás daleko, ale netušila jsem, že existuje i Moravské Švýcarsko. Hezký kraj, díky za představení jedné oblasti, těším se na další. Jen tak mimochodem by mě zajímalo, jestli mají Olomučany nějaký vztah k Olomouci. 🙂

 7. Alex, díky za výborné popsání prochajdy a kraje vůkol. Ještě shlédnu fotky, za chvíli, něco znám, něco ne a tak se budu těšit. Začalo svítit slůňo, ráno byla velká mlha, tak pomažeme ven. (h)

  1. Jenny, u nás svítí od rána, je azůro a mrzne, na sluníčku trochu taje. Vyrazím také ven, opět s Nesmeky.

   1. U nás pořád fest mrzne a ještě není žádný led (myslím na cestách), jen zmrzlý sníh. V podstatě zázrak… Dnes má nasněžit a od středy má vypuknout obleva, prý pořádná! Tak uvidíme:))

 8. Nový Hrad znám jen z dálky – z louky, kam jsi nás vzala s Pitrýskem (a myslím, že ještě jednou jsme tam byly spolu). Ztracený v zeleni se mi jevil jako velmi romantická stavba – a ono jo!

  Ti Liechtensteini – to byli tenkrát velcí stavitelé. Docela mne překvapilo, když v jednom díle seriálu Modrá krev pravil tuším Jan Adam II., že jejich rod se vyznačuje tím, že jsou všichni velmi pragmatičtí (básníka mezi námi nehledejte) a přitom my si je spojujeme s výsostnou romantikou – jejich stavby i zásahy do krajiny potěší duši každého poety…

  Těším se na další procházku tvým krajem – a věřím, že letos ji dáme i in natura (h)

 9. Jé Alex, díky za informace, spoustu toho jsem nevěděla. Zato vím, že díky tomu tunelu pod Novým hradem se část krajiny naproti nazývá Sopí (jak tam supěly parní lokomotivy a dýmily u toho). Na Novém Hradu jsem byla asi třikrát, vždy jsme šli z Olomučan, kolem Máchova památníku, a pak dolů do Adamova a odtud domů.
  Těším se na tvé procházky, určitě mi ukážeš nějaká místa, kde jsme ještě nebyli. Super vyprávění.

  1. Toro, věřím že hlavně Moravákům padnu do noty. Pro Čechy je to přece jenom trochu z ruky, je to už na dovolenou a na ubytování.
   Když jsem před lety četla studie Mgr. Golece, tak mně ta představa komponované krajiny fascinovala. Navíc v dobách, kdy se tady potloukala Napoleonova vojska. Hodně stará záležitost, ale projekty velkolepé!

 10. Křtiny – hrozně pěkný areál, byl jsem tam i na pouti. Bavilo mě, když v SMS to byly „Krtiny“ 😀

  V tom údolí se občas konají akce přespávání v těch jeskyních, chtěl bych si je někdy pořádně projít.

  A Nový Hrad mě zajímá hrozně z pohledu dronu (zrovna z té louky!). Hrad, pod ním tunel, okolo řeka. To musí být super pohled

  1. Čísílko, v dalších povídáních budou zajímavosti z lokalit jeskynních i chrámových 🙂 . Přijeď, je to zde krásné a ještě jsou i tajuplná místa. O tom přespávání by mohlo být na webovkách MK, nebo Ochránců MK. Upozorňuji, že Býčí skála a její okolí je v jarních měsících uzavřená. Hnízdí tam sokoli.

   1. Díky za info, já tam jezdím na skútru, ale někdy si musím vyhradit čas si to tam projít 🙂
    Přespávačky znám od kamarádů studujících v Brně.

 11. Na Novém hradě jsem byla, dokonce jsem tam přespala… na pozvání těch, co to opravovali. Hodně se tam kdysi angažovalo hnutí prontosaurus, pokud si to pamatuju dobře.
  Netušila jsem, že Lichtenštejni byli tak v rozletu!

  1. Matyldo, já také ne. Jak v Lednici, tak tady v Krasu to musely být velmi drahé investice. Ve studiích Mgr. Golece jsou uváděny i ceny (ve zlatých).

 12. Milá Alex, s tebou se tak krásně chodí! 🙂
  Musím říct, že Lichtenštejni měli velké oči, velké plány a ještě je i dokázali realizovat:))
  A ne, o tomto areálu jsem nevěděla, až díky tobě.
  Nový Hrad se mi moc líbí, ten bych jednou chtěla vidět na vlastní oči. Tvoje fotky ho představují v moc hezké podobě, tam bych se uměla zasnít. 🙂
  Jo a zaujal mě název Víří skála… podle výrů to asi nebude, co tam asi víří? 🙂
  Díky za bezvadnou procházku, já to tam znám jen z toho vlaku, který jede většinu času v tunelu a ve zbytku jsou vidět jen stromy… 😛

  1. Dede, myslím, že staré názvy mohou platit. Výrů tam mohlo být dost, protože nedaleko je zřícenina Čertova hrádku. Dle pověsti tam fakt bydlel nějaký pochybný šlechtic. Já ho odhadla na perverzního, sériového vraha, mizely mladé dívky, zbytky těl ve sklepení hradu. Lid ho pasoval na ďábla. Někdy se říká i Výrova skála. Každopádně trčí jako vyhlídka nad hlubokým, úzkým údolím.

   1. zatim ne, ted jsme zavreni v Holandsku.

    Vsude visi cedule Blijf in Nederland a Samen tegen Corona..a minuly tyden nasnezilo a zamrzly kanaly, takze se vsude brusli..

    Manzel pracuje z domu, Junior ma ted jarni prazdniny, jinak chodi do skoly a pripravuje se na maturitu. Ja jedina si uzivam pracovniho kolektivu a jezdim do prace /pracuju v kvetinarstvi/

    1. Ahoj Epulko! 🙂 Ráda tě zase jednou vidím (inlove)

     Nechce se ti třeba poslat nám sem obrázek z bruslícího Holandska? A pár vět k tomu? Mě to rozhodně zajímá 🙂

     1. Jóó – bruslící Holandsko, to bych chtěla. Já to znám jenom z Brueghelova obrazu… A tak z tebe je švarná květinářa – super! O tom napiš taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN