BTW: Pečeť ročních období

Začátek února poznamenala velká obleva. Nejenže teploty vystoupily neslušně vysoko, ale ještě i pršelo. Naléhavě hledím do různých předpovědí počasí a doufám, že se vrátí sníh a mráz. Únor ještě není jarní měsíc!

 

 

Přesto jsem vůči tomu oteplení trošku snášenlivější, než jsem byla v prosinci. Protože leden se tady u nás pod horami nakonec povedl. Postupně napadlo poměrně dost sněhu, užili jsme si chumelenice i mráz, zářivě modrou oblohu nad zasněženou krajinou, i takové to hezké zimní teplo, kdy pod paprsky stále silnějšího sluníčka sníh kolem poledne měkne a voní jako jindy ne.

 

 

Bořila jsem se v prašanu, klouzala na ledu, dýchala jsem mrazivý vzduch za jasných měsíčních nocí. Dívala se na potok neklidně šeptající pod ledem, obdivovala zamrzlé záclony na splavech, poslouchala divoce hučící vodu pocházející z dočasného tání. Přikládala jsem do rozpálených kamen a sušila boty i psy. Mohu tak už jen za leden říct, že zima otiskla v mé duši svoji pečeť.

Patřím k zemi se čtyřmi výrazně odlišnými ročními obdobími. Mám je zapsaná ve svých kostech, ve svých základních biorytmech. Potřebuju pocítit jejich specifické rysy, aby mé pračlověčí já mohlo mít pocit, že je svět v pořádku. Každé roční období má svoji charakteristickou pečeť a pokud se stane, že něco podstatného některý rok chybí, cítím to. Je to cosi jako prázdnota… dluh.

 

 

Typicky se to stalo loni, kdy zima prostě nebyla, pro mě pokračoval nekonečný podzim. Jak moc mi chyběl sníh a mráz! Když náhodou mrzlo, nebo jsem za sněhem ujela do hor, ožila jsem. Chyběla pečeť zimy… Tentýž pocit ztráty zažívám, pokud je jaro moc horké nebo moc studené, pokud léto proprší nebo panuje neustálá výheň. Něco ve mě tím trpí. A je těžké to ignorovat.

Letošní zima však už stačila pečeť v mé duši otisknout, takže ať už únor dopadne jakkoliv, vím, že se budu moct naplno radovat z příchodu jara. Pro mě už pořádná zima byla:))

 

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové

 

Tak tohle jsem psala pro rádio minulé úterý, kdy byla obleva jak hrom a vyhlídky na další dny nejisté. Teď mám pocit, že jsem ty mrazy přivolala! 🙂

A tak se ptám – také cítíte něco jako potřebu prožít roční období tím „správným“ způsobem? Musím uznat, že ani v naší malé zemi nebude existovat jeden „správný“ způsob – lidé na horách nebo pod nimi mají cítí roční období jinak, než lidé v nížinách, o ÚJM (úplném jihu Moravy:)) nemluvíc! 🙂

A druhá otázka – jak moc zrovna mrzne u vás? Máte sníh nebo vám hrozí ledovka? Teplotní rozhraní jsou strašně záludná věc, vůbec v zimě…:)) 

 

Aktualizováno: 7.2.2021 — 11:38

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Lído, Tečko, Alimo… úplně chápu, že je zima období, které umí potrápit. Sníh je krásnej, ale časem se mění v led, někdy ho led předchází, je potíž s chůzí, jízda autem je také některé dny nebezpečná – a ještě se musí škrábat!
  Na to, aby tomu člověk bez potíží vzdoroval potřebuje být pokud možno zdravý a ideálně i mladý:)) A mít odpovídající prostředky. Jenže… pokud bydlíte na místě, kde zima se sněhem vypukne jen málokdy, jakou má cenu si pořizovat SUV nebo sněhovou frézu na úklid kolem domu? Jenže pak jsou ty špatné a nepříjemné zimní dny prostě špatné a nepříjemné.
  Akorát že to člověk přežít musí, takže je lepší na tom hledat i ty lepší stránky. Nic to nestojí a jeden se pak cítí líp (aspoň u těch kamen:))

 2. Teda vymačkané červy bych asi nedala… ale asi si člověk zvykne na všechno. Chudák Malej, ale to se prostě někdy stane, nejde zachránit všechny. O to víc potěší úspěchy 🙂

  1. Bohužel… teď má ještě zdravotní problémy i Velká. Ale snad bude v pořádku.

 3. Jsem spokojená, když počasí odpovídá ročnímu období. Jediné, co bych každoročně ráda prodloužila, je babí léto, protože na zkracující se podzimní dny bez slunečního svitu se vůbec netěším.
  Letošní zima je krásná a čerstvý sníh mám ráda, dnes jsme se v lese brodili, ale nevadilo to mně ani psovi. Na dlouhé trasy nikam jezdit nemusíme a tak si sněhovou nadílku můžeme užít dosyta. 🙂

  1. Babí léto je krásná část roku, máš pravdu. Jen taková dost nevypočitatelná – člověk musí brát ten dar, když přijde:))

 4. Kdybych byla tak o 20 i víc let mladší, možná by se mi po zimě stýskalo protože bych si jí dokázala užít. Ovšem i tehdy jsem trpěla – tedy moje tváře. Stačil mírně ledový vítr a měla jsem obličej plný fleků od ohyzdného lišeje, nos odřený do ruda, jak mi z něj furt teklo.

  Teď už mi tady na jihu Alabamy ledové počasi a poctivá zima opravdu nechybí, mému tělo vyhovuje teplo. Pravda, někdy je toho tepla (a hlavně vlhkosti) o dost víc a déle trvající, než je příjemné, ale už jsem si zbykla a dávám ji rozhodně přednost, před zimou. Tím, že jsem si zimu a vše co k ní patří roky prožila, ráda se koukám na zasněžené obrázky, vyvolávají vzpomínky, skoro to počasí cítím na kůži – ale nestýská se mi.

  O.T. dneska mě zaujal tenhle článek. Zníněná známka pro psa vypadá zajímavý nápad, třeba se někomu z vás bude pro pejska hodit.

  https://www.denik.cz/pribehy-a-rozhovory/rinth-kara-qr-znamky-psi-20210205.html

 5. Já tu zimu fakt nemusím i když k našemu podnebí patří. A tak ji prostě přežiju, co mi taky zbývá. A únor jako nejkratší měsíc se mi zdá k nepřečkání 😀 Už se těším, až mi na parapetu začnou rašit kytky a rajčata, pak už je to veselejší! Ale asi ještě chvíli počkám!
  Tady je dobrých 15cm sněhu a radost z toho má jedině Kamča. Lítá a válí se, hubu od ucha k uchu. Na dnešek spala venku, doma byla asi půl hodiny a už škrábala na dveře a hurá ven!! A kočky i slepice se ráno tvářily velmi zhnuseně (rofl)

 6. Přes noc tady napadlo asi 15 cm sněhu, odhaduju podle čepice na popelnici, která byla včera odstraněna. Byli bílo všude včetně chodníků a silnice. Chodník dopoledne projel traktůrek s radlicí, silnici silničáři (je II.třída) a asi i se solí, protože teď je tam rozjetá kaše. Je tady momentálně -3, jsem zvědavá, kolik bude večer a v noci. Já zimu teda moc nemusím a klouzavo už vůbec ne. Naprosto chápu Tečku. Taky si říkám, že všichni normální důchodci si na stáří pořídí 1+1 v paneláku, jen my se museli nafurt nastěhovat do dneska už 4+1+dvůr+stodola a zahrada. Zahrádka mi v zimě nevadí, ale musíme prohrnout cestu do stodoly, cestu ke dřevu a k popelnici, k vrátkům a na silnici. To bych teda v paneláku nemusela. Ale volal syn, že ráno vylez ze vchodu, sklouzal těch 5 schodů a zapadl po kolena do navátého sněhu. Pak se dobrodil k autu a 1/2 hodiny ho doloval. Silnice údržbou nedotčený a to je I.třída a jel kolem sedmé. Do práce dojel živej 🙂 JÁ CHCI JARO!!!

  1. Jo, to jsem si dnes ráno říkala, že je to prostě špatně – teď když mám sílu i chuť se brodit v závějích, trčím v Praze. A až budu v důchodu a mohla bych být „na samotě u lesa“, tak už zase nebudu mít tu energii na to tam žít.

  2. Já zrovna nemyslela panelák, i když jsem v něm asi 20 let žila, připadala bych si jak vězeň na Bezdězi. Myslela jsem spíš něco podnebím přívětivějšího.
   Teď přijel první autobus. Na silnici humus, tu několikrát prohrábnutou taky 2x posolili. To náledí, které tu doteď nebylo, zítra bude taky.

   1. No teď je to asi u nás (tím myslím ČR) skoro všude stejný. To by sis asi moc nevybrala, leda tak Kalifornie :D, ale to je trošku z ruky. Já panelák na celej rok taky ne, ale na zimu by se hodil 😀

 7. U nás zmrzlo, napřed zmrzlá tříšť,to bylo bušido do oken,úplně strašidelné, skoro celou noc, pak se to změnilo ve sníh. Čím horší počasí, tím více bezlidno. 🙂 To je jediné, co mne na tom těší. Zima mi nevadí, mám ráda lyžování i běžkování,za chvíli jdu prohlídnout kvalitu sněhu a podívat se jestli případně už někdo dal stopu.
  Silnice je prý prosolená,tak možná i kousek popojedu. Informativně: sůl je účinná cca max do -9st, pak už musí nastoupit CaCl2 ale ten je 3x dražší než posypovka. Takže pozor na to, buďte opatrní. Prostě je to romantika! Z teplého pelíšku moc kráásné! 🙂

 8. Nějak se nemůžu přinutit k radostnému pocitu z čerstvě napadaného sněhu. Vůbec lituju, že v době, kdy by to ještě šlo, jsem se neodstěhovala do míst přívětivějších k životu (pro mě).Mám ráda jaro, pokud nezačne třicítkami, a mám ráda vlídný podzim. Nějak jsme rychle odvykli mrazům a přívalům sněhu. Ale připadá mi to nedávno a dneska už nepochopitelné, jak jsem dokázala do těch mrazů a často pořádné vrstvě sněhu vstát, odhrabat a oživit auto a po šesté ranní vyrazit na vlak. Pak se k tomu přidalo ještě postarat se o kočky.
  Dneska jsem si akorát odmetla cestičku do stodoly, abych mohla pro dříví a jinak mě vysvobodili sousedi, protože mě přišli vyhrabat aspoň kousek u vrátek. Tady už několikrát projel s rolbičkou nasměrovanou do stran, takže na jedné straně zaházel auta, sníh mám až nad disky, a na druhé straně to vyházel na chodník, vrata a vrátka samozřejmě také. Na chodníku víc než půl metru sněhu a asi bych to sama neprometla.
  Teď na to začalo svítit sluničko, z plotu a kytek na něm to kape, na prašanu se dělá krustička. Neprojel ještě ani jeden autobus, asi proto, že silnička do vedlejší vesnice v polích bude taky pěkně zafoukaná, ani pekař neprojel. Ještě že mi včera nějaké jídlo přivezlo Tesco, jinak bych tu byla jak ve Stalingradu. 🙂

 9. U nás začalo v sobotu v noci pršet a namrzat, přes den to vesele jelo a večer už padal regulérní mokrý led. Východní straba domu je pod ledem, páč do toho foukalo, tak jsme dveře na zahradu musela trošku silou urvat, aby psi mohli ven. Nad ránem do toho naštěstí trochu nasněžilo, tak se dalo vyjet autem (poté, co z něho člověk sundal centimetrovou vrstvu ledu).V jedenáct večer vypadl proud a nešel do půl deváté ráno, takže jsme netopili, nesvítili ani nevařili čaj k snídani. Trochu jsem se děsila, aby to netrvalo dlouho (v tomhle mrazu a větru by dům promrzl rychle), ale prý to už jde 🙂 No a při tom rozmrazování Mušketýrovi prasklo na autě čelní sklo jen tím, že z jedné strany foukalo teplo a z druhé bylo mocmoc ledu.

 10. Tady napadalo možná 10 cm sněhu a auta nejsou vidět.

  Za mě zimu značí ledovosněhová vůně a pocit zmrzlých chlupů v nosu. Jaro zurčící potůček, rašící zeleň a obecné vlhko. Léto nebe bez mráčků a koupalištní hluk, který tady slýchám i z parku (máme tady vodní kanály:), a podzim nejprve barevností babího léta a teplým vánkem, a pak pošmourno a deště.

 11. Elektrika zatím jde. Domnívám se, že hoši to vzdali. Ale měl by to OÚ vyhlásit rozhlasem. Jedna máma s miminkem, už rozmlátila ten ledový balvan – auto, vyhřála ho a i s potomkem vyrazila pryč odsud. Já úspěšně luxuji a vůbec uklízím. Je zajímavé,jak mi to jde od ruky, s představou celodenního vypnutí proudu. Jsou -4°, což bez topení bude problém. Dobrá zpráva, Ajvi začala používat zahradu! Vysvětlila jsem jí dnes, že pokud si něco na náledí zlámu, tak se bude na zahradě venčit minimálně šest týdnů. Pochopila 🙂 .

 12. Včerejší nedělní cesta byla zajímavá. Od Jičína do Hradce teplota klesla na -7 a pršelo, že to skoro přimrzalo na sklo.

 13. My máme za sebou dva dny s vichřicí – včera navíc celý den výrazně klesaly teploty, takže už v poledne bylo – 8. Vichr byl opravdu výživný, tady v podkroví to hučelo, jako by kolem nás jel nekonečný vlak (a železnici tu nemáme, že jo:)) Večer navíc začal vypadávat proud. Byl střídavý – chvilku šel a chvilku nešel 😛 (to už bylo -10, do rána -11) myslela jsem na ty chudáky montéry z ČEZu, kteří s tím v takové hrozné noci bojovali.
  No a teď jsme zapadaní, ale je to krásný jemný prašan, takže mohlo být hůř:))

  1. -10 bylo doufám VENKU a ne jako v tom vtipu o ruské zimě! 😛
   Už vám jde elektřina?

 14. Pche – sníh?! Kde?!! Zato z auta byl do rána jeden ledový balvan. Ba jo – to se řekne jih Jižní Moravy, ale mráz tu bývá řácký, a když do něj půl noci prší, ojojoj, to je na plamenomet! Vše kolem zesklovatělo – dokonce i domy! Akorát mám dojem, že než půjdeme odpo na vycházku, tak už po té kráse bude veta.

  O víkendu jsem byla v Benešově – to jsme si užívali bahna (tři psi třikrát denně do vany), ale v důsledku katastrofických předpovědí (a přesvědčení, že dneska ráno jdu k zubaři – ale to jsem si OPĚT spletla datum (rofl) ) jsem odjela už včera napoledne. Pámbuzaplať – to byly cesty ještě sjízdné, i když mi okno celou cestu z venku zamrzalo. Dnes bych už nedojela… prý sněhu Framíkovy po pupík a mínus šest, takže zůstane ležet.

  Ano – je bezvadné, když se roční období hezky střídají. Akorát to zimní období by mělo být tak o dva měsíce kratší (rofl) . Ale je už únor, to se to jaro snad opravdu blíží 😉

  1. Tak jestli se na sníh usmívám, na led rozhodně ne!
   Pokud vím, v ledu byla ráno zakletá i Matylda – a navíc jim taky nešel proud.
   Poslouchej, tentokrát sis to datum spletla velice užitečně! 😀

  2. Nebál bych se, že to rozmrzne, jen se posolí silnice, ale předpovědi hlásí dva týdny takové, že i 0 bude vedro

 15. Dede, už jsi se proházela k vrátkům? U nás stále funguje elektřina, ještě se přes led neprokutali k těm správným kabelům. Není to vhodný den pro připojení elektriky ke stavbě…. A mrzne ….

  1. Alex, den bez proudu v těchto mrazech je hodně blbá představa – myslím na vás!

   A ne, nemusela jsem dnes házet – Martin je tento týden na home office a tak si ráno zacvičil on – a že si dal! Sice je sníh krásný lehký prašan, ale zato byl všude v mnoha menších i větších závějích.
   Do města teprve pojedu, ale cesta přes Zálesí bude určitě výživná – vrchol kopce je prostě předurčený pro závěje (vždycky tam jsou) a serpentiny na druhé straně také slibují legraci. Možná to tam poprvé nebude zasekané popadanými stromy… po těch letech kácení už patrně žádný, který by mohl spadnout, nezbyl 😛

 16. Minulý týden se na louky a do koňských ohrad vylila po tání na horách a deštích Morava. V sobotu to zmrzlo a nasněžilo. A v noci na pondělí nejdřív pršelo a pak sněžilo, takže na okraji Hané hlásím krustu a na ní tenkou vrstvu prašanu. Díky home office naštěstí nemusím zkoumat stav silnic.
  Propršené léto mi ani moc nevadí, ale chybějící zima nebo jaro mi vadí moc.

  1. Koukám, že jste na tom podobně, jako kdysi byl jezdecký oddíl z Poděbrad – těm všechno pravidelně zaplavovalo Labe… tedy za mých časů.
   Kombinace ledu se sněhovým popraškem je hrozná – a nebezpečná.
   Zůstaňte celí – vy i koníci…

 17. To tedy jo, ty jsi to přivolala. Ráno byli psové obalení jako sněhuláci. Ani to nešlo z kožichů omést. A to byli venku jen chvilku- Padá a padá. Letos je ,, zejma“ jako má být. Jen bych uvítala holé silnice protože tady ta údržba jaksi vázne.

  1. Maruško, vydržte do zítra… jak to jednou uklidí, měly by být silnice suché a vymrzlé – pokud se u vás tedy solí. Pokud ne… budete na ledu. Aspoň tak je to vždycky po úvodní kalamitě u nás.
   A v takovou dobu miluju posypovou sůl, protože sníh uježděný v pevný led dlouho odolávající tání je strašná věc.

   1. U nás se na Č.Dub nesolí, nechají se vyjet koleje a zmrznout a to pak je výživné. 7 km jedeš nejméně 1/4 hodiny a ještě můžeš být ráda, že neskončíš někde ve škarpě. Když se potkají dvě auta tak musí skoro zastavit aby se vyhnula. Protože ta silničářská parta jen projede a ani nepluhuje. Až když je ouvej tak přijede bagr a trochu to shrne. Jsem zvědavá kolik ta údržba – neúdržba kraj stojí. Ale asi to nikdo nekontroluje ! U nás tedy na ledu jsme do jara. Protože ten uježděný led pomalu odtává. Přitom od Turnova až na zdejší křižovatku to je sjízdné bez strachu.

 18. Dede! Cos to udělala? V Praze do rána 15 centimetrů!

  Mě to nevadí, já ještě vytáhla chudáky psy pěšky do práce, ale ti co to mají uklízet…

  1. Uřkla to.
   A co teď my tady. V Polabí. Tady přece sněžné frézy nemáme. Dvacet centimetrů a mráz. To zase bude padlých.
   Abych si honem vyťápla běžkový okruh, než to zmrzne.
   A nafoukla člun, až to začne tát 😀

  2. Pejsci měli radost, ne? No možná Vašík až tak ne, ale věřím, že bígl si to užil:))

   1. Bígl řádil včera v lesích, 4 hodiny, tak dneska jsme šli celkem civilizovaně. Vaška když dobře obleču, tak to taky nějak dá a tady má pelíšek u topení. Dneska jsem si to užívala já 🙂
    Kolegové měli problém dostat se do práce, muž asi ještě neslezl z traktůrku,…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN