BTW: Experiment – jaro přijde?

Je jasný lednový den. Sluníčko svítí a zároveň trochu mrzne. Psi se mi motají na terase kolem nohou, když si všimnu, že Ari ve slabinách tak nějak divně trčí chlupy.

 

 

Zavolám si ji k sobě, sáhnu do kožichu na ty vystupující chlupy a s překvapením zjišťuju, že mi zůstaly v ruce! Pečlivěji psinu prohlédnu, zatáhnu tu či onde a je mi to jasné – Ari se rozhodla pustit chlup! A velkoryse!

Copak o to, naše Ari je cosi jako fur machine – tedy stroj na chlupy. Je neuvěřitelné, jakým tempem jimi neustále zásobuje svoje okolí. Pokud vezmu chlupatost v domě i v autě, řekli byste, že mám jediného psa – bílého! Kam se na ni Berry se svým medvědím kožichem hrabe. Pokud ona pustí chlup, je obvykle třeba ho vyčesat. Což je – mezi námi – s jejím kožichem a vztahem k česání dost příšerná operace. Podotýkám, že pro všechny zúčastněné, protože mě bolí ruce a Ari do toho (taky) solidárně vyje.

 

 

Zpátky k jasnému lednovému dni. Ari pouští chlupy ve velkém – dá se tedy říct, že přichází jaro? Obvykle se to tak říká. Koukla jsem na Yr.no – momentálně je pro naši oblast předpověď po malém oteplení stále ještě dost zimní (hurá:)). Je pětadvacátého ledna – jaro by mělo přijít tak nějak v březnu, ne? I rozhodla jsem se udělat experiment – podívám se, co na blížící se jaro říkají Berryino chlupy:))

 

 

I vzala jsem drátkový pročesávací kartáč a definovanými osmi tahy přejela obě psice po zádech, bocích a zadku. Stejně. Výsledek vidíte na přiložené fotodokumentaci. Zatímco Ari je všemi čtyřmi pro jaro, Berry si myslí, že je ještě dost času. I došla jsem touto takřka vědeckou metodou k závěru, že nevím. 😀 Evidentně záleží na úhlu pohledu:))

 

 

Vzhledem k tomu, že víc hlav by mohlo teoreticky víc vědět, ptám se i vás – co si myslí vaši chlupatí mazlíčci o příchodu jara? Jsou ochotni na něj vsadit a pouští chlup, nebo si ještě konzervativně drží teplé kožichy? 🙂

 

Aktualizováno: 25.1.2021 — 16:29

55 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Trixie měla hladkou srst a chlupy moc nepouštěla. Takže pořádně jsem jí pročesávala jen po koupání, když jsem jí nejprve ručníkem při sušení řádně promasírovala kožich a tím se dost chlupů uvolnilo. Ale nikdy to nabyla ani hromádka chlupů, spíše jeden, dva plné hřebeny. Z koček potřebuje nejvíce česat Rusty a má to ráda. Woody by to také potřebovala, jenže vydrží jen pár tahů a prchá. Takže menší šedé chuchvalce po domě jsou od ní. Ginger má kraťoučkou srst a kartáč ani hřeben nemá ráda. Když se mi jí občas podaří přidržet a párkrát pročísnout, skoro nic z v kratáčí není.

  Jak je tu řeč o blízícím se jaru (tedy podle chlupobarometru), v hlavě mi najednou naskočily dvě rozlišné písničky. Našla jsem je na youtube, tak je přidám.

  Kdo znáte tuhle vlasteneckou? Zpívávala ji moje maminka a později my děti s ní. Je starodávná, ale mně se líbí jak slova, tak melodie.

  https://www.youtube.com/watch?v=nL4-cl9JT28

  No a pak zcela jiný pohlad na blížící se jaro – podle Ivana Mládka 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=nL4-cl9JT28

  1. Maričko, na to, jak jste k Trixie přišli, jste nemohli dostat milejšího psa:))

   Jinak tu vlasteneckou písničku neznám, ale vsadila bych se, že taťka jo! Ten zná mraky písniček (včetně budovatelských:)) a s chutí je i zpívá (občas:))

  2. Maričko, tu vlasteneckou Přijde jaro, přijde znám – tak nějak přibližně, od babičky. A jsem ráda i za připomenutí bratří Traxlerů (skupina Skiffle Kontra), kteří hrávali starodávnou muziku různých žánrů, třeba i trubadúrské písně. Kdysi dávno, ještě v Praze na škole, jsem je viděla naživo.

 2. Náš stroj na chlupy značky Denis jede celoročně ve vlnách – línat začíná na obou zadních kejtách a postupuje směrem k hlavě, to celé trvá tak 3 měsíce, pak je 3měsíční období, kdy se produkce chlupů sníží (ale nezastaví docela) a pak zase od počátku. Momentálně hlavní línací období ještě nezačalo. Vyčesávám gumovou rukavicí, a jde to celkem fajn, krásně se z ní chomáče chlupů stáhnou. Jen Denis není úplně vzor trpělivosti, vydrží chvíli a poté začne popocházet. Jo a díky tomu, že má strakatej čenich, není těch jeho pár šedivých chlupů vidět. Ach, jak mu závidím! (chuckle)

  1. Jé Hančo, odcházení dobře znám!
   To dělá Berry poté, co vidí, že vytí nepomáhá. Ocas obvykle pročesávám tak, že ho držím coby poslední součást odcházejícího psa, takže do něj zabořím kartáč a odcházející pes si ho tak pročísne sám 😛 Bohužel nemívám víc pokusů – aspoň při jednom česání:))

 3. Dede, moc pěkné fotky. Dareček-kocourek, ten má sibiřskou zimu. Letos tak ochlupatil, že má na sobě, hustou tlustou nepročesatelnou deku. Má plstnaté husté kalhotky okolo konečníku i pindíka, takže má gaťe tu a tam i počůrané a u dírky nalepené hovínko. Já bych ho i očistila, protože se mu v tom kožichu špatně pohybuje, neskroutí se, ale je neošetřovatelný. Vyřešil to sám, venku na sněhu sáňkuje teď sánkuje tu a tam na trávě. A protože je mu s námi horko, chodí kočičími dvířky spávat do garáže.
  Ajvi ta byla začátkem listopadu ostříhána na léto, potom musela chudinka chodit ven oblíkaná, ale doma s námi ji bylo dobře. Rychle zarostla a včera jsem ji musela udělat doúpravu, hlavu, uši, kousek předhrudí a malý kousek zadečku. Zkusila jsem furminátor a ejhle, začala trochu pouštět. Že by přece jenom jaro?

  1. Ty jo, to musí být kožich, když se pořádně neohne! 🙂
   Ari zdraví Ajvinku a domnívá se, že čím víc chlupů, tím víc jara! 🙂

 4. Naše psové chlupy nepouštějí, na česání stojí frontu. 🙂
  Bílá Lidunka, tak ta je asi jako Ari,samej chlup,kam se podíváš. Česání má moc ráda a dovede si o něj říct,jakmile vezmu hřeben už přede jako motorek a vůbec se tváří slastně,kroutí se pod hřebenem tak, abych věděla,kde ještěěěé. 🙂 Damík vydrží chvilku ale stačí.
  Dede,moc hezké fotky!

  1. Na česání stojí frontu! 😀
   Toho bych se chtěla dožít:))

   Fotky vznikají pořád jedním nudným způsobem – mám míček, který holky chtějí. I kvůli tomu mívají na fotkách kapku šílený pohled, protože… kdy ho už hodí? A která u něj bude dřív? 😀

 5. Ach jo, česání je u nás problém. Kamča si nechá líbit skoro všechno, můžu jí vykapat oči, zuby ukáže ochotně sama. U veta nemá ani košík, dokonce ani když darovala krev. Ale česat NE!! Od mala jsem ji učila, že je česání fajn, uplácela jsem ji dobrůtkama, ale nic nepomáhá. A protože je hóódně chlupatá, je to na jaře vždycky boj. A chlupů je z ní plný pytel od jejích granulí 😀 Takže se těším na jaro ale netěším na vyčesání psa.

  1. Jo a vlčky jsou moc krásné holky a ta poslední fotka je přímo portrét, jak na občanku 😀

   1. No, jenže jsou si podobné. Já si na občance podobná nejsem a nikdo z mého okolí taky ne 🙂

    1. Kdysi se tradovalo toto: „Až se začnete podobat své fotce v občance, je nejvyšší čas jít k lékaři“. 🙂

     1. 😀 😀
      Já se na svých úředních fotkách nejen nepodobám sama sobě (a vypadám jak trestanec), ale ony se ty fotky nepodobají ani mezi sebou! 😛

      1. Když mne fotila paní na pas v tom kamrlíku na úřadě a viděla mé zděšení nad výsledkem,povídá, tak ještě jednou jó? Jak řekla tak i učinila, když jsme viděly výsledek, povídá ta paní, tak přece jenom dáme tu první,žeééé?! Si nevybereš. :-))

 6. Darek taky usoudil, že už bude jaro, taky jsem odstraňovala trčící shluky chlupů, to jen vezmu, zatáhnu a mám plnou ruku, pes to ani nezaregistruje. Chlupy jsou všude celoročně, už to neřeším. Problém je, že pes je bílej, kočka černá. Takže na bílým svetru jsou černý chlupy, na černejch kalhotách bílý. Teda jsou tam všechny, ale ty druhý nejsou vidět :-). Darek se češe nerad, jen vezmu kartáč do ruky, mizí. Ale když přísně zavelím, tak drží, no drží…chvíli 😀 . Kočka je zatím jako černá koule, ale chlupy z ní jsou všude, tuhle jsem našla jeden ve štrůdlu (think) Ale česání si vyloženě užívá, to i bříško nastaví. Tak nevím, jak to s tím jarem bude, tady teď zrovna chumelí, nepadají vločky, ale vloky, prostě jehulí 😀

  1. Alimo, to je přesně Ari – jemně zatáhnu za vyčuhující pramen chlupů a zůstane mi v ruce. Obvykle to začíná v tříslech a na zadku – hlavně tam, kde na boku sedává (ano, Ari takřka vždycky sedí jako kněžna Zaháňská na koni:))

 7. Parádní ta černobílá fotka! Scott jaro ještě nečeká, po prohrábnutí hřebenem sundám pár chlupů. Ale dočkáme se. A nevadí! Někde jsem četla a přijala za své:

  Bohatí lidé mají na oblečení značkové cedulky, šťastní lidé mají na oblečení psí chlupy.

  1. My máme psí chlupy i na talíři. Dnes si MLP ohříval v mikrovlnce k obědu (na čistém talíři, právě vytaženém z myčky) lasagně od neděle; když talíř vytáhl, byly na něm dva Šiščiny chlupy.

   1. Aneb jak říká dcera: „V domácnosti s naší Šiškou je každé jídlo o chloupek lepší“.

 8. Mimochodem, černá Berry mi poslední týdny nějak rezatí – aniž by jedla kila mrkve 😛
  Nemáte s tím někdo zkušenost – tedy kdo má černé psy?

  1. Se psy takovou zkušenost nemám, ale jeden z našich černých kocourů blahé paměti byl vždy část roku celočerný a na několik měsíců si dal od pasu dozadu rezavý přeliv – tedy neměl barvu jako třeba YGovic Zikmund, šelma ryšavá, ale jeho čerň měla červenavý nádech. A oba odstíny byly oddělené, nebyl mezi nimi žádný přechod.

   1. Hm, jo, tak to vypadá – prostě má mezi černou srstí rezavé prameny. Svým způsobem je to cool (tedy nikoliv pro kohokoliv posuzujícího psy na výstavách:)), jen bych ráda znala příčinu – aby to nebyl nějaký problém.

    Aido, k Šišce: někteří psí šedivějí velmi brzy, asi jako někteří lidé. Naši měli černého hladkosrstého jezevčíka s pálením, který v mladém věku zešedivěl – a to bylo zajímavé – na všech těch hnědých částech, takže po většinu života vypadal jako černý jezevčík s vyhaslým (popelavým:)) pálením… 😀
    Takže to klidně může být přirozené.
    Jinak když jsem se na to ptala, setkala jsem se s názorem, že se to víc stává psům žijícím ve městech (jakože horší životní prostředí). Ale co je na tom pravdy, to netuším.

    1. Brůča též šediví jen v tom pálení – černá barva je stále antracitově černá. Erník šediví už od jednoho roku, sice sem tam chloupek, za to po celém těle.

  2. No a nám naše Šiška šediví na krčku, i když je mladá (teď chudinka vypadá jako psí babička). Nevíme, co s tím, nevěděly byste některá? Co jsem tak našla, je to prý nedostatek selenu nebo zinku. Poradíte?

 9. Jak se tak dívám na „výtěžek“ osmi Aritahů (tahů v Ariině kabátku), není na čase začít se zabývat ručními pracemi? Předení… plstění…

  1. No, po rozhovoru s Ivanou od křečků jsem ty chlupy schovala – do oddělených sáčků:)) Byly totiž výjimečně úplně čisté… 🙂

 10. Naši mazlíčci ještě jaro nehlásí. Kočka má po letech konečně krásný kožich, stalo se to po změně granulí. Do té doby měla srst matnou a v ruce mi zůstávaly chlupy z podsady.
  Koně také ještě nelínají, ta nejmladší je jako medvěd, ten nejstarší už má srst řidší, obvykle líná jako první, ale letos naštěstí ještě ne. A ti dva, co jsou v plném tréninku, jsou ostříhaní a vybavení zimními dekami, protože jinak se hodně potí a dokud po tréninku neuschnou, nemohli by zpocení ven do ohrady.
  Ale na začátek línání se vůbec netěším, chlupy jsou všude a ty bílé zvlášť viditelné. Zachlupacené je auto, oblečení, pračka, nábytek doma, přestože se převlékáme. Bílé chlupy pak mám i na oblečení do práce 😀
  Ale přečetla jsem si zajímavý tip: sesbírat vyčesané chlupy do sítěk od lojových koulí a na jaře zavěsit ven. Ptáčci si pak prý jimi rádi vystelou hnízda.

  1. Vím o tom, že se koně stříhají, ale nějak si to nedovedu představit:)) Za mých časů je stříháním maximálně před závody upravovali koním trčící chlupy 🙂
   ptáci si u nás s chlupama přijdou na své – stačí jít na jaře vyčesávat psy na zahradu. Stačí, aby trošku foukalo a chlupy (převážně ty bílé, ty černé nějak líp drží v hřebenu:)) se rozletí kolem a uváznou na četných keřích, které lemují náš plot i růžovou zahradu uvnitř. U nás jsou ptačí hnízda luxusně vystlaná:))

    1. Nevím jak dostiháci, ale na parkur a drezuru se holí právě všude možně kromě pod sedlem, hlavně hruď a břicho. A pak podle míry pocení daného koně se jim někdy nechává „deka“, tj. srst na zádi a většinou srst na nohou.
     Ta rada se síťkami na chlupy byla právě pro maštale 🙂 Když se na jaře hřebelcuje a vyčesává několik (desítek) koní a chlupy se sypou třeba na hnůj, tak při sebemenším větříku jsou po celém dvoře 😀

     1. Aha – takže naopak, což je logické (headbang) . U nás se koně moc nestříhají, když tak až před sezónou, aby byly krásní (rofl) , většinou stačí vylínat.

 11. Erník líná furt, už opravdu musím vyslídit, zda místní psí kosmetička pracuje. Zikmund ještě jaro nehlásí, líná tak nějak konzistentně – na jaře (a též na podzim) líná chuchvalcovitě. Rezavé a černé chlupy máme všude…

  Ari i Berry jsou stále krasavice, i když Berryin čumáček už zešedivěl.

  1. U nás je to stejné – Ari drobně líná pořád, ale dvakrát do roka přejde na masivní pouštění chlupů – pořád žasnu, že ještě není nahatá! 😛
   Berry líná jen dvakrát do roka, ale někdy mám dojem, že ji půl roku vyčesávám!

 12. Češu pořád, ale z kavalírek ty chlupy prostě padají. Vanilce se zatím musí česat jen uši, ten zbytek ani moc nelíná a je hladký a lesklý. Karamelka má delší chlupy, ale ani po kastraci nemá nijak špatnou srst. No a když ještě třikrát proletí chaboviskem a přinese ty hrsti semínek a kudlibabek,co budu muset vystříhat, tak si s česáním starosti dělat nebudu…

 13. Nevím. Derča ještě nělíná, z Ginny (nejstarší) musím chlupy vyrvávat k nelibosti všech zúčastněných, protože ve svých téměř 13 a kastrovaná nelímá, zato dredovatí (že by se dala k Pirátům?) No a u nejmladší Skye nevím, ta má jiné starosti, protože roste do šířky. Za 3 týdny by už štěňata měla být na světě.
  Jinak pokud si někdo myslí, že je jediný, kdo má barák plný, chlupů, tak ať si nedělá iluze. Bude nás víc. Tuhle jsem našla chlup i v polévce. Fakt je, že máme chlupy fádně jednobarevné. Měnit nehodlám.
  Berry už ná docela šedivý čumák, kolik jí je? Mě překvapuje, že nám holky moc nešediví, není to typické vlastnost fletů. Také se každý diví, když řeknu, kolik jim je. Jen ty stré mají poněkud nadváhu, ale podle hesla Fat but fit.

  1. Berry bude desátého dubna 11 let 🙂 Má šedivý čenich (ale je v tom schovaný ten nezbedný bílý flíček na bradě, co jako black and tan vlčák vůbec neměla mít:))

   Držím palce na štěňata, ať je to úspěšně nudné, bez jakýchkoliv dramat! Těším se na zprávu, kolik mrňousů se narodilo a taky o všem kolem… Díky tomu, že tě už léta čtu, dokážu překvapit své novější známé chovatelky nevšedními praktickými postřehy – na to, že jsem nikdy žádná štěňata neodchovala:))

    1. No vida! To máte moc hezké datum, milá Sharko (inlove)
     tak například nás malý Davídek má narozeniny spolu s Ari – takže Ari je přesně o osm let starší… 🙂

 14. Náš kočičák Daník pouští chlup tak nějak po celý rok.
  Naštěstí má rád vyčesávání a když ho manžel kartáčem kartáčuje, tak si to užívá.

  Když jsme ještě měli dlouhosrstou kočičku Hepinku, který bohužel nenáviděla vyčesávání, to bylo něco.
  Syčela a sekala drápkem a dělaly se jí dredy.

  Zajímavé je, že všichni naši kocouři se vyčesávali rádi.

  1. Jo jo, na Hepinku a její pohled na svět, jak jsi nám ho postupně přibližovala, jsem rozhodně nezapomněla:)) Navíc Berry její názory na česání sdílí! 😀

 15. Bígl nenávidí česání, jenže chlupy z něj padají furt. Vašek česání miluje, ale není co vyčesávat.

   1. Hlavně bych je s chutí přehodila já. Jeden přemýšlí jak zdrhnout a druhý se snaží nacpat místo něj.

 16. Náš choďák má jaro celý rok – alespoň podle množství chlupů, co máme po bytě a co vyčešu. Naštěstí mu česání nevadí, dokonce bych řekla, že si to užívá. Když mě uvidí s hřebenem, natáhne se na bok a drží. Vyčesávám tak třikrát týdně a chlupy zametám každý den. No, kdo z vás to má ? Kolikrát se divím, že pes není ještě plešatý.

  1. Ještě jsem zapomněla dodat, že obě psí holky jsou krasavice a jako vždycky moc pěkně vyfocené !

  2. Naši koliáci línají pořád. Chlupů máme pořád dost, že bychom je mohli prodávat, kdyby je někdo vykupoval. My už jsme si zvykli za ta léta. Jenže první pes Fanfánek chodil jen do kuchyně ale další už mohli po celém bytě a Legýsek i do postele. Chlupáče máme už skoro čtyřicet let.

   1. Maruško, kolie se mi vždycky moc a moc líbily, ale obvykle jsem si řekla, že nemám nervy na takové množství chlupů 🙂 Nakonec mám Berry, která má ty chlupy sakra podobné (řekla bych 90 % z kolie) a navíc jsou na větším psu! 😛

  3. „Když mě uvidí s hřebenem, natáhne se na bok a drží.“
   Ach! To se mi nepovedlo u žádného z mých psů:))
   Stálé línání člověku připomíná, jak vlastně ty psy miluje, protože jinak by to v domě netrpěl 😛 😀
   Já obvykle používám termín nahatá, když se divím, že na Ari ještě nějaké chlupy zbývají:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN