GLOSA: Očkovací apartheid v Izraeli? Ani omylem

Stát Izrael aktuálně platí za světovou jedničku ve věci rychlé a efektivní vakcinace populace proti covidu-19, což samozřejmě vede mnohé z těch, kteří na Izraeli za normálních okolností nenechají nit suchou, k tomu, aby hledali na izraelském očkovacím programu jakýkoliv nedostatek. Na tom by ještě nebylo nic špatného, kdyby se při tom nelhalo, což se naneštěstí až příliš často děje.

 

Základní lež zní: Izrael neočkuje palestinské Araby, čímž jen dokazuje, jak vůči nim funguje jako apartheid. Pojďme se podívat na to, proč to není pravda, a jak situace vypadá doopravdy.

Předně – kdo to jsou „Palestinci“? Tento pojem je nesmírně mnohoznačný, což pomáhá tomu, aby byl účelově, zejména kritiky Státu Izrael, používán. Kritici Izraele totiž za „Palestince“ vydávají izraelské Araby, tedy lidi s plným izraelským občanstvím a rovnoprávným přístupem k občanskému životu ve Státě Izrael, palestinské Araby (tedy ty, co izraelské občanství nemají) s trvalým pobytem ve Státě Izrael (tzv. modrou kartou) a palestinské Araby bez trvalého pobytu ve státě Izrael, kteří buď žijí v oblastech A/B/C na Západním břehu (tedy držitele tzv. zelené karty), obyvatele Pásma Gazy, kterou nemá Izrael nijak pod kontrolou a kde vládne teroristická organizace Hamás a tzv. „palestinské uprchlíky“, kteří jako jediní na světě mohou termín „uprchlík“ používat i v x-té generaci.

Tito žijí buď v „uprchlických táborech“ (reálně: městech z betonu, cihel a kamene) na Západním břehu nebo v Pásmu Gazy, nebo v některé ze sousedních zemí, kdy ani jedna z nich jim nechce nabídnout občanství. Jak vidíte, status jednotlivých mediálních „Palestinců“ je natolik různorodý, že těžko se dá říct, že pro ně mohou platit jednotná pravidla ve věci očkování proti covidu-19.

Předně: Izrael očkuje ty, kteří nějakým způsobem spadají do jeho jurisdikce. Tedy: občany Státu Izrael a legální rezidenty Státu Izrael, kteří mají izraelské zdravotní pojištění. V Izraeli si vybíráte ze tří zdravotních pojišťoven a systém zdravotního pojištění funguje relativně podobně tomu, jaký známe z Česka. Naskýtá se logická otázka: proč by měl Izrael nabízet nedostatkovou vakcínu těm, kteří nespadají ani do jedné kategorie? Žádný jiný stát na světě to nedělá.

 

Podívejme se na to, jak se do výše uvedeného pravidla vejdou mediální „Palestinci“:

 

Izraelští Arabové jsou vakcinováni úplně stejně, jako izraelští Židé. Bez rozdílu.

Palestinští Arabové – držitelé „modré karty“, typicky rezidenti východní části Jeruzaléma, kteří na izraelské občanství mají nárok, ale většinou ho nechtějí, jsou vakcinováni úplně stejně, jako izraelští Židé. Opět bez rozdílu.

Palestinští Arabové – držitelé „modré karty“ žijící na Západním břehu (takových ale moc není, většina z nich má „zelenou kartu“ – jsou vakcinováni úplně stejně, jako izraelští Židé.

Palestinští Arabové – držitelé „zelené karty“, ovšem s pracovním povolením v Izraeli, jsou vakcinováni úplně stejně, jako izraelští Židé. Dokonce miliontý očkovaný byl přesně tenhle případ.

Palestinští Arabové – držitelé „zelené karty“, bez pracovního povolení v Izraeli, jsou očkováni skrze očkovací centra zřizovaná Ministerstvem zdravotnictví Palestinské samosprávy (PA), protože pod péči MZ PA spadají i normálně.

Palestinští Arabové – rezidenti Pásma Gazy, dostanou vakcínu poté, až jim ji dá Hamás. Vzhledem k tomu, že Hamás je ve válce se Státem Izrael, nikdo soudný nemůže po Izraeli chtít, aby mu dodával vakcíny, kterých sám má málo.

Palestinští Arabové – rezidenti jiných zemí v oblasti, spadají logicky pod autoritu tamních úřadů.

 

Jistě mnozí namítnou, že by Izrael měl očkovat i ty palestinské Araby, kteří nespadají do ani jedné kategorií lidí zařazených do izraelského očkovacího programu. Když pomineme, že není jediný důvod, proč by to měl Izrael dělat před tím, než bude mít proočkovanou svou vlastní populaci spolu s dalšími, kteří pod izraelskou jurisdikci nějakým způsobem spadají. Izrael 7. ledna poslal zásilku vakcín MZ PA, aby PA mohla nejrizikovější pacienty očkovat sama. Aniž by k tomu Stát Izrael cokoliv zavazovalo. Předpokládám, že to bude ten hlavní znak izraelského „apartheidu“ – nebo jak že to kritici Izraele vlastně mysleli?

Izrael je tak v situaci, ve které, aby vyhověl požadavkům těch, kdo o „apartheidu“ tak demagogicky mluví, by musel buď přivést Mohammeda k hoře nebo horu k Mohammedovi, tedy buď palestinské Araby k vakcíně (do oblastí B a C) nebo by musel sám poslat své lidi do oblastí A, aby tam očkování prováděli. Protože tu třetí možnost, tedy dát vakcíny samotné PA, aby s nimi udělala, co uzná za vhodné, už udělal. Připomínám, že izraelští občané mají vstup do oblastí A zakázán a jediný, komu je tolerován, jsou izraelští Arabové; z dobrého důvodu: Izraelským Židům v oblastech A jde bez přehánění o život. O Gaze tedy samozřejmě nemluvě. Jak by si takovou vakcinaci ti, kdo hlásají lži o izraelském „apartheidu“, představovali, tak není úplně jasné.

Buď, jak buď, světová média, na čele s britským Guardianem, a s nimi i mnozí komentátoři v České republice, se v záležitostech Státu Izraele buď nevyznají, a pak uvádějí čtenáře v omyl nedopatřením, nebo šíří dezinformace zcela schválně, a pak tedy lžou. Ostatně, nebylo by to poprvé, co by k něčemu podobnému došlo, Izraelci na to jsou za ty desítky let už zvyklí.

 

 

Aktualizováno: 20.1.2021 — 19:38

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zajímavý článek. Očkování v Izraeli mě zajímá, prý snad za vakcíny zaplatili mnohem víc, aby jich získali tolik, ale doufali, že se to vyplatí.
  U nás se za vakcíny asi rozdalo málo úplatků, tak nikdo do boje nejde. Vzhledem k tomu, že jsem covid měla a je mi 50, neočekávám, že letos někam vycestuji a dojdu na kulturní akci. Bez očkování těžko.

 2. K tomu dodám jen to, že obdivuji organizaci a rychlost očkování v Izraeli. A to, že si dokázali zajistit dostatek vakcín (i když by mě zajímalo – ne že bych se pídila po senzaci – jakým způsobem 🙂 ). Zatímco my někde na chvostu pokorně čekáme, co nám Pfizer/BioNTech via EU přidělí, jestli dodávky pokrátí a kdy výpadek nahradí. 🙁 Ach jo, je to tady ještě běh na dlouhou trať!

  1. Jednoduše – dohodli se s WHO a výrobci, že výměnou za to, že se k nim dodá hodně dávek, zveřejní okamžitě všechna data, jaká z toho získají ve věci vedlejších účinků a dalších aspektů.

 3. Moc děkuji za výborný článek! A to že čtu v našich médiích, jak i přes tohle bravurní zvládnutí očkovací situace, ve státě Izrael přibývá nemocných,tak v tom mi začíná také něco zavánět. Buď jim tu situaci zhoršují právě tito různí Palestinci, nebo si to na nějakých dezinformačních servrech někdo vymýšlí.

 4. Jelikož dezinfo o Izraeli šíří většinou lidé se vzděláním a novináři celkem renomovaných médií, pochybuju, že jde o omyl. Je to další potřeba se tvářit jako obránce utlačovaných.

  Jsem zvědavý, kdy Izrael dovolí vstup na své území a vakcinaci turistů, zas aby se mu tam neslétly miliony lidí

 5. Díky za článek! Bylo by dobré, kdyby i jinde padl na úrodnou půdu, což se při dnešní, současné povrchnosti jistých novinářů a bulváru asi bohužel nestane.
  A co si myslím o vakcinaci ? Každý starosta i malé obce a to i ten méně zdatný, by řídil tento stát, včetně vakcinace lépe, než ta současná kumpačka.

  1. Ach jo, jenny, mluvíš mi z duše! Abych se přiznala, tak poprvé, za skoro rok, začínám mít ze součané virologické situace strach. Ta neschopnost je vražedná.

  2. Jenny, (y) souhlas. Ty víš za ta léta působení ve samosprávě jak to na vesnici vypadá. Určitě mají větší přehled obce a obvoďáci, než celé ministerstvo. Nevím proč se má uvádět rodné číslo když by stačilo číslo pojišťovny.

   1. Jasně Maruško. My jsme s MLP o tom mluvili doma a za cca půl hodiny jsme měli plán, jak to nejlépe udělat tady pro nás a okolí. Myslím, že tak přemýšlí i náš obvoďák a starostové. Jenže ….achjo.

 6. Dezinformace mě nepřekvapují a stejně jako JJ váhám, jestli jde spíš o blbost, lenost nebo úmysl. Když jde o Izrael, není bohužel úmysl nepravděpodobný.
  Dovolím si povzdech – začínám mít dojem, že i Arabové, kterým by měl dát izraelské vakcíny Hamás je bude mít dřív než my. Teď abychom doufali, že se Němci nevydrží dívat na ten bordel na kolečkách, jaký je u nás (a nemusel by být – máme schopné, lidi, leč ti vakcinaci neřídí) a až budou mít očkované svoje lidi, otevřou očkovací centra i pro nás (samozřejmě za úplatu, že jo).
  Nebo si budu muset konečně udělat výlet do Izraele – až tam začnou očkovat i turisty 😛 😀

 7. Děkuji za stručné, ale výstižné shrnutí problematiky. Přiznám se, že u dezinformací tohoto typu nikdy nevím, jestli pramení z lenosti (a neschopnosti či neochoty se o problematice poučit) anebo ze zlého úmyslu – tajně doufám v to první, i když, co je horší?
  K problematice tohoto státu:
  ***
  To takhle jednou archanděl Gabriel zastihl Boha v plné práci.
  „Co to buduješ, Bože? To vypadá nádherně.“
  „Tvořím krásnou zemi s rozlehlými prostory, zelenými oázami a nádhernými jezery. Uvedu do ní svůj vyvolený národ, aby si v ní žil šťastně, spokojeně a podle svého.“
  „Ale tak krásná země… nebudou jim ostatní národy závidět?“
  „To máš pravdu, s tím musím ještě něco udělat,“ zamyslel se Bůh a stvořil Izraeli sousedy.
  ***
  … a dneska by se hodilo připsat informační kampaně. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN