Před časem na mě na facebooku vyjukl recept ze stránky Skinny Taste, ukazující přípravu Lasagna soup, neboli lasagnové polévky. Nemusela jsem být ani moc hladová, abych usoudila – jo! To je ono! To zkusím!
I udělala jsem doma nejdřív inventuru zásob. Plechovku s drcenými rajčaty mám po ruce vždycky, protlak taky. Cibule, česnek, strouhaný parmazán… Ale jo. To dám. Nějak. Však si zbytek dokoupím. Jak si ráda zaskočím do Coopu na náměstí v Miletíně – přívětivá prodejnička s přívětivou obsluhou – narazila jsem tentokrát na limity vesnického nakupování. Lasagne? Ricotta? Ale kde! Usoudila jsem, že extra široké „Babiččiny nudle“ lasagne snadno nahradí, místo ricotty jsem vzala zakysanou smetanu. A doma začala vařit.
Pravda, neunavovala jsem se opětovným hledáním receptu; měla jsem dojem, že si ho pamatuju dostatečně dobře. Že mám představu, čeho chci dosáhnout a tu naplním. Teprve později jsem zjistila, že vařím v nejlepším případě „na motivy“ onoho receptu! Ne, že by mi to nějak vadilo – člověk pracuje s tím, co má. Jak ve spíži, tak v paměti. Chuťová představivost rozhodně pomáhá. Takže co jsem s tím provedla?
Začala jsem nadrobno nakrájenými kuřecími prsními řízky (třemi), které jsem osolila a opepřila. Nakrájela jsem si cibuli a po chvilce přemýšlení i pórek. Potom jsem zaváhala… byla tam ještě nějaká další zelenina mimo rajčat? Nevěděla jsem, ale v lednici jsem měla mrkev, kousek celeru a jednu petržel, takže podle hesla „přiměřeně, přiměřeně“ jsem očistila a nakrájela i tuto zeleninu. Polévku jsem dělala do třílitrového hrnce, takže jsem k plechovce drcených rajčat vzala pro jistotu i protlak.
No a pak jsem v hrnci opekla na oleji to kuřecí maso s cibulí (na česnek jsem zapomněla, zato přidala trochu sladké papriky:)), k tomu jsem přidala mrkev, celer a petržel a zalila horkou vodou (tak do půlky hrnku). Když to bublalo, přidala jsem rajčata, protlak, nové koření a bobkový list. Dosolila jsem to a nechala tu bublat, zatímco jsem přemítala, jak to ještě asi dokořením (ne, recept jsem nehledala:)) Lasagne… tedy něco italského? Mám tymián, bazalku i oregano… ale… nekoupila jsem tuhle něco zajímavého? A jo! Italské koření na stejky! Fakt dobré. Stejků ale moc nedělám, takže šup s tím do polévky.
Pak už jsem ji nechala, ať si spokojeně bublá a voní, přičemž jsem v duchu řešila dilema – dát ty nudle uvařit do polévky nebo je udělat zvlášť? Obojí má něco do sebe. Pak jsem se rozhodla, že nechci, aby mi těstoviny vypily polévku, stejně jako je nechci mít rozvařené. Takže jsem je uvařila zvlášť. Nakonec jsem dala do polévky ten pórek (chtěla jsem, aby nebyl úplně rozvařený) a přemýšlela o zelené petrželi – mám mraženou. Pak jsem se rozhodla, že ji tam nechci. Nakonec jsem do polévky dala ty nudle a všechno nechala prohřát.
Vznikla hustá polévka vonící tak, že se mi skutečně sbíhaly sliny. Matně jsem si vzpomněla na parmazán a zakysanku, abych usoudila, že dobrého pomálu, nejdřív to ochutnám tak, jak to je. Ochutnala, nadchla se… a nic do polévky nepřidala. To nechám jako možnost pro nějakou slavnostnější příležitost. Musím říct, že jsem většinu obsahu toho třílitrového hrnce snědla sama (postupně!:)) Martin přijel domů tak akorát, aby jednu porci ochutnal – a polévku ocenil. V podstatě mi vždy posloužila jako hlavní jídlo.
Takže mám v repertoáru novou polévku, na kterou se už zase těším.
PS: Teprve, když jsem pro vás hledala ten recept, jsem zjistila, jak moc jsem si vymýšlela! 😀
A tak se dnes ptám: znáte tuhle nebo podobnou polévku? Také vás inspirují nové recepty, abyste pak vařili jejich… domácí variace?:)) Co jste takhle zkoušeli naposledy?
Přiznám se, že já se snažím držet se přesně receptů jen u pečení sladkého, jinak pravidelně někam ulétnu:))
Tak jsme, Dede, měli polévku včera i dnes a musím říct, že byla výborná! 😛 Sice s pórkem jsem to vyvedla tak, že kousek jsem dala společně s kořenovou zeleninou a větší část měla přijít až nakonec, jenže jsem na to zapomněla. (chuckle) Ach, ta hlava! Ale i tak jsme si pochutnali a nejvíc si libovala Aňa, přesně jak jsem předpokládala. 🙂
To mám radost. Někdy se to povede… najít recept, který člověku sedne.
Podobně mě zaujala tzv. pizza vejce:))
To se na pánvi opéká trocha cibule a česneku, na to se dá plechovka krájených rajčat (400g) a „pizza koření“, tedy bazalka, oregano… jak kdo má rád. Já mám s rajčaty ráda pepř, takže ho nevynechám. Osolí se to, samozřejmě.
No a když je to hezky probublané a tekutina se zredukuje, dají se do toho základu čtyři vejce – jako volská oka. Posolí se. No a pak se to servíruje s nějaký pečivem, ideálně by to měl být opečený toast, u nás je to obvykle chleba, protože jiného doma není.))
Hmmm, zrovna to vařím. Chtěli chicken sausage- no kuřecí uzeniny nevedeme, je tam slušná měkčí klobáska z nějakých jiných zvířat (nebádám). Zbyly mi kůže od kvalitní slaniny- hodila jsme je tam vyvařit. Chtěli do toho vývar- nemám, ale zeleninová kostka sv.Hildegardy od Sonnentoru to zvládne taky. Rajčatovou šťávu mám domácí. Taky jsem tam přihodila trošku polévkové zeleniny- mám mraženou směs vlastní výroby- na podzim ke mně dorazily ošklivé mrkve a celer, dokoupila jsem petržel, nastrouhala nahrubo a naplnila tři krabičky od zmrzliny. Lasagne do toho lámat nebudu, ale říkají, že těstoviny jakéhokoli tvaru- mám taková minikolínka. Tak jsem zvědavá, co z toho vyleze 🙂
Nechávám si rozmrznout kuřecí prsa, udělám si nějakou variantu na příští týden. Zase jednou budu doma sama, ideální řešení 😛
A dopadla dobře, spokojenost 🙂
Tak jo, napíšu, jak dělám cibulačku. Je potřeba máslo, hodně cibule nakrájené na kolečka (tak 4 velké cibule nebo víc menších), sůl. hl. mouka, hovězí vývar – obvykle mám zmražený, když není stačí i masox, sklenku bílého vína, krájená veka(nebo si ji nakrájím :-)), cca 20 dkg sýru strouhaného nahrubo – má být čedar, který obvykle nemám, takže gouda nebo ze zoufalství eidam.
Cibuli osmažím na másle do hodně zlatova, pak osolím a zapráším moukou a dál smažím. Musí se dost razantně míchat, nebo je z toho připálená koule. Postupně za stálého míchání přidávám horký vývar (tak 2 litry), nakonec bílé víno a připepřím podle chuti. Necháme asi 30-40 min provařit. Krajíčky veky namažu z obou stran rozpuštěným máslem, dám na plech a peču v horké troubě 15-20 minut dozlatova. Polévku nalijeme do talíře nebo do misky, navrch dám cca 2 krajíčky upečené veky a posypu nastrouhaným sýrem. Obvykle přiléváme polévku a přidáváme krajíčky veky, je to mňamka veliká 😀
Šmánkote, já mám hlad!!! :-))
Díky Alimo, zní to úžasně!
jen kdybych někdy měla doma to víno:)) Ale budu s tím počítat 🙂
S původním receptem to má společné jen jedno – vodu.
I ta se počítá 8)
Milá Dede, také gratuluji k Davídkovi, přeji mu do života jen to dobré a ať vám všem dělá samou radost. 🙂
Děkuju, milá Pavčo – teď už jsou všichni doma:)) (inlove)
Dede, nejprve vřele gratuluji rodičům a prarodičům, k malému Davídkovi, které se vám končeně rozhodl představit !!!
Já nějak v posledních letech dost špatně snážím vařená (zavařená) rajčata. Pálí mě po nich žáha. Přesto s nimi vařím dál – do hustších omáček, chili apod. Jen si pak někdy na talíři tu svoji porci troche pocukruje, což částečně pomáhá. Lasagna milujeme oba, jeden čas jsem ho dělávala tak jednou za měsíc. Jenže jsme pak objevili mražené v krabici, které je skoro stejně dobré „jako to moje“ :), navíc bez práce, postačí šoupnout to trouby. Tak domácí už jsem nedělala fakt hodně dlouho. Polévky jíme jako hlavní jídlo hlavně v chladnu, které tu teď zase máme, tak tuhle polévku asi vyzkouším (a pokud uznám ostrost, take přicukruji 🙂 ).
Jinak málokdy vařím přesně podle receptu. Tedy zásadní postup většinou dodržím, ale upravím si třeba množství, jiné koření a pokud myslím, že to bude dobré, šoupnu do jídla moje dvě najoblíbenější suroviny při vaření – zakysanou smetanu a sýr 🙂
Alimo zmínila fr. cibulačku, tu už jsem také hodně dlouho nedělala, budu to muset napravit je moc dobrá. Vlastně ani nevím, kde mám recept podle kterého ho dělám. Možná z mé fr. kuchařky, nebo myslím, že recept kdysi dávala i Šarka ??). Takže ten od Alimo bych též uvítala. ALE co je Dede u téhle polévky hlavní a nejdůležitější je právě ta cibule. Je jí potřeba hodně moc, krájí se na půlkolečka a na másle se míchá a dusí tak dlouho,až začně karamelizovat, chytne zlato-hnědavou barvu (takže ne smažená, ne zesklovatělá, ne jen dušená ale „karamelová). Na pánvičce máš pomalu cibulovou kaši, která se pak ředí. Je to hodně hustá polévky, ale výborná! Hm hned mám na ni chuť !!!
Děkuju, Maričko 🙂 Nakonec museli malého na svět vyvolat, přece jen zpoždění dvě týdny už bylo trochu moc. Ale všechno dobře dopadlo a Davídek se má k světu – a jeho maminka taky (inlove)
Třikrát sláva!!! Gratuluji!
Chlapečku Davídku, vítám tě na ten Boží svět (h) A gratuluju rodičům i prarodičům (f)
Tak chlapeček je na světě- hodně zdraví Davide, máš krásné jméno, tak ať ti přinese štěstí (h)
Vřelé díky za inspiraci, lasagnová polévka bez lasagní 🙂 (taky dám široké nudle) bude zítra. Právě polévkové nápady mi už začínají docházet, a protože všechny děti milují rajskou v jakékoliv podobě, věřím, že se vnučce (a ovšem i dospělým) zavděčím. A navařím jí kotel, ať je i na další den! 😛
Bože
Jak já miluji lasagne, těstoviny s boloňskou omáčkou, cokoli s rajčaty a vůbec…
Teď mám plnou hubu slin a dumám, jestli chci vařit.
Chcíííí
Takže někdy příště nad vylízanou miskou nazdar
Taky na této kombinaci chutí ujíždím:))) proto jsem neváhala to zkusit 🙂
Nějak takhle jsem „zdomácnila“ minestrone.
Mám z toho teď rychlou „krabičkovou“ polévku.
Na oleji zesklovatím cibulku. Odsypu mraženou polévkovou zeleninu, přidám bílé fazole z krabičky (fazole vařím vždycky celý sáček najednou a pak zakrabičkuju do mrazáku po přiměřených porcích) a přileju krájená rajčata, nebo rajčatovou šťávu, podle toho, co se mi podařilo v létě zavařit 🙂 Přidám vodu, sůl pepř, bobkový list a když se to chvíli vaří, tak nějaké těstoviny. Podle nálady.
Je to dobrý sobotní oběd, který se dá venku uvařit a venku taky sníst 😀
Vypadá to velmi jedle , určitě vyzkouším, navíc rajčata mám zavařená svoje, tak aby byla nějaká změna.
Vařím vesměs podle oka, a přesně jako Dede. Přečtu si nějaký recept, který si určitě budu pamatovat a pak to nějak dopadne :D. Peču podle receptu, jen kynuté koláče nebo buchty dělám podle oka.
Máme doma sbírku kuchařek, občas si v nich čtu jen pro povzbuzení chuťových pohárků 😀 a teď mi došlo, že už jsem strašně dlouho nedělala francouzskou cibulačku. Tak tu bych si teda dala, ale zase nemám bílé víno, které tam je nutné a do krámu dneska už znova nejdu. Tak snad příště nezapomenu 🙂
Tak ať se neopakuji. Mám to přesně jako ty,jen to speciální pečení dodržuji dle receptu,tam není dobré experimentovat.:-) Bílé víno došlo zrovna včera,kdy jsem si večer dala slabou dvojku. Lasagna soup bych si docela dala ale včera a dnes máme rajskou,takže stačí,nechám na někdy po neděli. Teď po Vánocích vařím většinou jen zeleninu na různé způsoby, mně to stačí a MLP k tomu něco přikousne. Zítra bude kél s bramborem.
Kél už jsem dlouho neměla, to mám ráda s opečeným buřtem 🙂
Alimo, jak děláš cibulačku? To je jedna z polévek, které jsem doma nikdy nedělala:))
Mám dojem, že cibuli jsem vařila jen za účelem výroby protikašlavého lektvaru:))
Hm, ten původní recept je zas to pitomý video… upřímně, radši si to přečtu, protože v práci se na to nepodívám a doma jsem si udělila mírný zákaz počítače, protože to pomáhá mým pocovidvým potížím s očima (obzvlášť když to občas proložím prachem z kuřat).
Tvoje varianta vypadá dobře a chápu, že s masem je to celé jídlo. Jen mě vždycky udivuje to slovo hrnek- do toho já si ráno leju čaj 🙂
No, u nás se to tak říká (čaj si leju do hrnečku:)) Nicméně opravila jsem to jednou, kde bylo hrnku místo hrnci 😛
Jo pod videem je seznam ingrediencí napsanej 🙂
My zas nemáme hrneček- když tak hrníček a ten je pro děti nebo jakože šálek 🙂 Hrnec, hrnek a hrníček- takhle napsaný za sebou to vypadá šíleně 😀
No jo, Matyldo, jsme ze vzdálených konců republiky – a nelišíme se jen tím, že ty lépe snášíš vedro 😛
Dede, tvoje varianta mě nalákala a to tak, že moc. Vzhledem k tomu, že kromě mrkve a celeru (a vody a soli (chuckle) ), nemám ze surovin nic, obstarám a vyzkouším.
Kromě vánočního cukroví je můj přístup k vaření stejně intuitivní jako ten popisovaný. Někdo by možná nazval moje vaření babicismem, ale to vůbec neva. Kdyby takového nebylo, nemusel by svého času pan E. T. Seton popisovat svůj skauty hojně využívaný Setonův hrnec, protože by to byl obecně známý a jedině využívaný způsob přípravy.
Vařila jsem v Setonově hrnci v životě dvakrát a kdyby to byla jediná možnost… no, asi bych to zbaštila syrový 🙂 Tak radši taky improvizuju při vaření. Lenost je hlavní hybatelka pokroku 🙂
Většinou napoprvé podle receptu, nekdy i napodruhé, ale pak „si to pamatuju“ , tudíž časem vznikne úplně nové jídlo (rofl) . Třebas ta slavná porková polívka v mém podání vypadá úplně jinak, než v původním receptu
Myslíš savojskou od www? 🙂
Jo jo, ale v mém podání (rofl)
Dneska jsme měli pórkovou podle našeho receptu od oka s opečenými kostičkami housky a byla dobrá. Recept od www neznám.
Já se přiznám, že veškeré jídlo vařím tzv. od oka.
Podle receptu ne.
Zato když peču, tak to striktně podle receptu.
Jó to moje babička i pekla od oka. A výborně.
Můj manžel vaří a peče jen podle receptu.
Navíc jen z těch správných surovin.
Takže když vaří spaghetti carbonara, all´amatriciana nebo cacio e pepe, navštívíme italskou prodejnu a koupíme italské potraviny.
Eh, Míšo, mně by se taky líbilo, kdybych si mohla koupit italské suroviny, ale pokud odmítám chodit do velkých supermarketů (kde je občas mívají i tady a ne, Lidl u nás není:)), mám smůlu. Leda přes internet… ale tak daleko moje snaha o originální vaření ještě nedošla 🙂
Hele Dede, když máš doma trpasličí pomocníky, je docela jednoduché vyrábět domácí těstoviny italského typu. Jen zase ta mouka prakticky jen přes internet. Ale třeba zrovna lasagne jsou bezva, dávám je do zapékací mísy hned ze strojku, takže jsou opravdu dobré