MATYLDOVINY: Bahno, bláto a podobné fuj věci

V poslední době to počasí vážně přehání. Nějak nepamatuju, kdy nepršelo, a voda stojí i na našem štěrkopísku, kde to obvykle udělá „srk“ a voda je pryč.

 

 

Jediný pohled z okna mi stačí na mizernou náladu, obzvlášť když bahno doprovází silný vítr. Ten už ani ty kaluže nevyfouká, jen prudí.

Komu to ovšem nevadí, jsou naše psice. To, že obvyklých 5 km jdu částečně v blátě, je jim ukradené a Karamel navíc začala brodit kaluže středem. Vanilka nebrodí, protože podkožní tuk zapomněla někde při lítačce na poli a pokud má dlouhé chlupy mokré, bývá jí zima. I když se zdatně zahřívá pohybem.

Psice musím denně sprchovat. Vanilka do sprchového koutu nastupuje skokem od dveří, zatímco Karamel naběhla na mód mazáka, který se nepředře, ale nakonec ochotně podává jednu tlapku za druhou.

 

 

Očekávala jsem, že v zimě bahno zamrzne. Zamrzlo. Dvakrát. Pokaždé na celý jeden den. A dokonce i vykouklo párkrát slunce. Kromě Silvestra jsem ho ovšem tu hodinu viděla jen z okna kanceláře, kdy jsem mohla na chvíli vypnout zářivky. Při odchodu domů mi nad hlavou visela zase už beznadějná šedá deka.

Onehdy jsem se zamyslela, jak mám v tom bahně sportovat v přírodě, když tu upravenou máme jen jednu cestu – což je cyklostezka a kromě barevných rychlých mužíků na kolech jsou na ní všichni. Napadl mě jen Spartan race – takové ty závody v bahně se zdoláváním překážek.

Do lesa se jít nedá, předchozí suché roky se podepsaly na stavu stromů (uschly) a několik následných vichřic v nich nadělalo pěknou paseku, jak pravila chůva Lamad v Lotrandovi a Zubejdě. A protože to jsou hubené stromy na štěrkopísku, nemá smysl to těžit.

Tak zítra zase do bláta 🙂

 

Dede: Je tu doba bahnitá! I u nás, samozřejmě. Jak je to u vás? Kam chodíte na procházky? 🙂

Aktualizováno: 3.1.2021 — 21:03

66 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Když je dole hnusně, často je sluníčko nahoře. Jen mít po ruce nějaký kopec, na který se vydrápat. Dali jsme si teď výšlap nad inverzi dvakrát a je neuvěřitelné jak je během pár výškových metrů úplně jiný svět – zima, tma, mokro, hnus / slunce, teplo, sucho…

  Na mokropsy už pár let používám „Osušku pro mokré a zabahněné psy“ – takhle se to jmenuje, udržuje se to vlhké a funguje to. Nevím teda jak na dlouhosrsťáky, ale ty své krátkosrsté nemusím strkat do sprchy, vydrbu je tímhle. Dnes jsme přišli jak tři čuníci 😀

  Zabahněné koně necháš uschnout a vyhřebelcuješ. Ale takový bělouš vyválený v zeleném kobyláku, to je lahůdka!

 2. U nás je bezchybně mudra obloha, sluníčko a skoro jarně, narcisy zase o kus povyrostly. S Trixie jsme naštěstí nikdy nemuseli bahno řešit, jedině do bahna na poli občas zabořila packy, ale před nástupem do auta si je nechala klidně opláchnout. Navíc měla hladkou srst, ale fak lituji vás všechny, které máte dlouhosrsté psy! To musí být o nervy (někdy tedy skoro denně) jim zabahněné kožichy nebo jen břicha umývat, ba je dokonce koupat !

  1. Marićko,psům to umývàní nevadí,otrava je to jen pro mě. Psice jsou na to od štěněte naučené.

 3. K zabahněným psům tedy přidám poznatky o zabahněných koních. Východy z výběhů jsou rozšlapané tak do hloubky dvaceti cm, jak se tam houfují nedočkavci před návratem do stájí. Takže i když se ještě v ohradách nebahnitá místa najít dají, stejně z nich vycházejí zabahnění koně. Mnozí milují bahenní koupele, takže buď deky, co mají na sobě, nebo samotní koně jsou obalení blátem, jakože opravdu obalení vrstvou. A takové blátíčko ve hřívě, když zaschne, to je paráda vydrolovat a rozčesávat!

  1. Viděla jsem tuhle ve výběhu koně podivného tvaru. Při bližším pohledu jsem zjistila, že je to patrně docela normální kůň, ale i s dekou se vyválel v bahně a celé to dohromady zaschlo… Počítám, že majitel měl na delší dobu co dělat, když ho bral domů (do stáje:))! 😀

 4. V Praze se již několik dní ani pořádně nerozednilo. Je tu jen takový šedivý hnus. Poslední sluníčko bylo možná na chvilku ráno na Silvestra… Jednou jsem o tmě v zimě debatovala s jedním Finem. Jenže ten si nestěžoval, říkal, že tím, že ve Finsku mají touto dobou prakticky pořád sníh, tak je i ve tmě vidět dobře. Je vidět, že u nás poloha v nížině, kde zůstává celý den šedivá deka a je bez sněhu, vede k pěkné depresi. Ale prý k nám jde sněhová kalamita ze západu. Tedy, že bych se těšila, to ani náhodou. Zase až tak moc sníh v Praze nepotřebuji.
  Ale dnes je poslední den, kdy se noc prodlužuje ráno. Od zítřka se začne konečně den prodlužovat i ráno. Pro mě tím začíná naděje (i v téhle hnusné tmě), že se jednoho dne opět rozední

  1. Apino, u nás u Brna, jak jsem se dívala na Windy, to bude jenom takový mokrý poprašek. Takže kalamity se také nebojím. Snad bude nula i přes den, takže nebude bahno. Ale potom ….

 5. Tady v Praze je stezek a lesíků více, ale všechny jsou rozbahněné, takže běžci se radši pohybujou po vyasfaltovaných chodníčcích. Zkoušela jsem to v lese, ale když jsem se každou chvíli vrátila celá od bláta (tak jo, obvykle jen napůl), začala jsem chodit ven jen za světla a za tmy jen po asfaltu 😛

 6. Musím Matyldu podpořit. na Jižní Moravě, až k nám na sever Brna, je neskutečně hnusná zima. Začalo to začátkem prosince, kdy slezl první a poslední sníh. On i listopad byl dost výživný. Furt tma!!! Po pár dnech tmy vykoukne na pár hodin sluníčko a člověk alespoň vidí, kde bydlí, protože tmu mnohonásobně zvyšuje i hustá mlha. O zabahněné Ajvi ani nemluvím. Každý den ostříkávám podvozek, protože slečna si nastříkané bahno vylepší i hlínou při hrabání hrabošů. Včera měla od bahna celou hlavu i za ušima.
  Ono se není co divit, že je takové teplo už několikátý rok, když na severu tají ledovce, tají ledovce i pevninské, tak kde se ten mrazivý vzduch má vzít? A také letos převážně fučí od jihu, jakoby sever ani neexistoval. Čím to je, nevím. Když jsme se nastěhovali před čtyřiceti lety na sever brněnké kotliny, tak mnoho let foukaly západní větry. Dodnes je tohle proudění vidět i na našich borovicích, které se tehdy jako mladé stromky vychylovaly v tomto směru. Dnes už převážně fučí od východu nebo z jihu :O .

  1. Je to tím, že na severním okraji Evropy vyrostly hory, které studený a mokrý vítr že severu odklánějí mimo střední Evropu. Podařilo se tak změnit klima na dost velkém území. Shodou okolností jsme na něm také.

 7. Aj u nás je pršľavo,sedivo,hnusne.Poozorujem to len cez okno,pretože som Covid pozit.!! Došlo už aj na mňa.Ale zatiaľ/!/ som bezpríznaková.Sedím doma pod dohľadom susedou,tkorí sledujú,či náhodou neporuším karanténu,nevyleziem von a tým ich bezprostredne ohrozím na živote.Samozrejme,že rúška nosia len sporadicky,stretávajú sa hore-dole,ale ja som pária.Náš dom je z jednej strany do ulice,z druhej cez dvor do mestkského parku,teraz tam nikto nechodí-ale zahnali ma,že to môže byť pre nich nebezpečné.To je národ!!

  1. Ajaj, milá Verenko – držím palce, ať jsi bezpříznaková celou dobu (h) ! A že tě sousedi hlídají… a tak tohle je asi všude. Konečně hmatatelné nebezpečí (nod) ! Drž se, děvčico!

  2. Verenko, držím palce, ať bezpříznakovost vydrží i nadále a nejsou žádné následky. Karanténu přežiješ v naší společnosti a potom je budeš hlasem bouřlivým honit ty, protože oni onemocní také!

  3. Milá Verenko, držím palce fest, aby ti bezpříznakovost vydržela po celou dobu karantény. Postoj sousedů nekomentuji, ale doufám, že tam máš nějakou dobrou duši, která ti nakoupí aspoň základní potraviny.

  4. Verenko! Ať je už jen a jen dobře. (h) Sosedi jsou všude velmi bdělí i u nás! (bat)

  5. Milá Verenko držím palce, abys neměla žádné příznaky a brzy se uzdravila. Covid je prevít. Bohužel na Tebe, která bys jistě nikoho neohrozila, dohlížejí lidé, kterým je nějaká rozumná disciplína evidentně cizí. Ach jo.

   Po pravdě, já už mám celé té pandemie fakt po krk. Téměř jsem umrtvila již od března téměř všechna setkávání s lidmi, nákupy v obchodech (tedy potraviny musím), ale už mi to dost dlouho leze na mozek. Jenže, pokud bych já Covid chytila, máma, se kterou bydlím, by to bohužel nepřežila. Jen doufám, že se v dohledné době dokážeme obě naočkovat, že se u mámy neukáže nějaká kontraindikace (chronických chorob má bohužel požehnaně) a budu moci začít zase trochu existovat.

   Verenko, přeji Ti, abys zůstala pozitivní hlavně na duchu a pokud možno co nejdříve negativní na Covid. (h) (sun)

   1. Ďakujem za podporu dievčatá,potravín mám množstvo, budem si variť „zdravú,ale výživnú krmu“
    Pripadám si ako Brodský.Som celoživotný fajčiar,teda aj kašlem celý život.Dnes som ale zneistela,či to nie je Covid/potom som sa ukľudnila kašeľ pri Covide je suchý,dráždivý,môj je produktívny.Uvarila som si zázvorový čaj,ten je navšetko

     1. Verenko, též držím palce abys to přečkala v relativní pohodě, teď budeš sama sobě lékařkou na plný úvazek (h)

 8. U nás je podobně šedo a nevlídno a pokud jde o lesní cesty, nejhorší to bylo, myslím, v neděli. To nad ránem napadl mokrý sníh s deštěm, které pak ve spolupráci s bahníčkem a zetlelým listím vytvořilo nečekaně klouzavou vrstvu. Fakt jsem se obávala, kdy sebou do té břečky seknu. Denis byl zaprasený tak, že před vstupem do domu musel být omyt v lavóru. Což nesl nelibě a snažil se uniknouti. 😀

   1. … a což teprve sprchování „podvozku“ v koupelně …, to je přímo životu nebezpečné – všichni psi to vědí

    1. Ne ne, naše psice to neberou jako nepříjemné- sprchování vlažnou vodou vidí jako fajn část života 🙂

     1. Ajvi také chodí do lavóru nebo sprcháče, podle množství zaprasení, bez problému a nereptá. Je zvyklá od štěněte na cistící dril.

   2. To musím dělat, když máme v zimě vypnutou venkovní vodu – nosím si ven kýbl s teplou vodou a houbu. Nenávidíme to všechny… to mi věř.
    Popravdě často riskuju, že mi při náhodném mrazu zamrznou venkovní kohoutky a vodu nechávám zapnutou – při teplotách 0-5 stupňů mám dojem, že se bez té vody prostě neobejdu. Psi, boty, auta…
    Ri, poctivě závidím psí koupelnu! 🙂

 9. Sluníčko? Co je to?
  Kdysi, když se ta šedivá deka nad hlavou nedala vydržet, jeli jsme do nějakého nákupního centra. Dali si v osvětleném a ozvučeném koutě kávu a pozorovali lidí a cvrkot. Po pár hodinách bylo fajn vrátit se zase do ticha a ani to bahno člověka tak neštvalo. No, i takové doby jsme zažili 😉
  My teď nemáme bahno, my máme ornici. Všude. Za přispění eunie tu postupně vybudovali asfaltové a betonové polní cesty, které za přispění eunie z jiných fondů rozorávání od kraje (pro dnešní zemědělskou techniku není asfalt překážkou), nebo potahují souvislou vrstvou toho, co vytahají z rozbředlých polí.
  Lara je po každé procházce špinavá jako čert. Ještě že má vlastní koupelnu. Normální odpad by ty tuny hlíny a písku už dávno ucpaly 😀

  1. to je u nás taky, ještě kolem silnice rozorávají okraje a čistí příkopy takže se nedá jít ani po silnici. Musíme hledat kam bychom na tu prochajdu odjeli aby nebyli ze psů špinavé koule. Co bych dala za trochu sněhu aby se jim vyčistily kožichy. Luxe se koupat bojím, je mu už přeced 11 let a strašně špatně schne, on snad není ani kolie. Po Legýskovi ta voda steče a je suchý brzy.

   1. Lara taky. Opláchneme podvozek, otřeme ručníkem, zbytek oklepe a za hodinu je suchá. Mám pocit, že na hřbetě se nepromočí na kůži ani když plave v rybníku. Jen náprsenku občas vezmu povrchu šampónem, aby byla bělejší.
    Bahno by se dalo samozřejmě vykartáčovat, ale v tomhle počasí do droliva neuschne a byla by to hnusná robota 🙂

  2. No, letos orali hlouběji a asi se to vyúlatilo, ovšem psice na sebe naberou hlínu asi i ve vzklíčeném ozimu…

 10. Jak známé jsou tyto zkušenosti s bahnem.. 🙁 A to ještě od podzimu se v lese kácí, takže totálně zdevastované všechny cesty i cestičky od strojů a kamionů, které pokácené stromy odváží… hrůza… Máte někdo zkušenosti, zda je reálná šance, že cesty někdo upraví? A nebo je to jen zbožné přání?

  1. U nás po dvou letech ničení upravili jednu (jednu!) cestu… tedy její část. Možná proto, že je to značená cesta k přírodní pozoruhodnosti… 😛
   Ostatní cesty u nás vypadají jako u vás, no…

  2. Cesty na jaře opláchne déšť a vysuší vítr. V místech většího poškození naběhnou silničáři a postaví třicítku.
   😛

 11. Jo a ještě musím pochválit tu fotku – tvoje chlupaté holky jsou prostě modelky – bahno nebahno!
  A okouzluje mě jejich schopnost užívat si pravého psího života na venkově (gaučák negaučák:))

  1. Kdysi jsme měla představu, že gaučáci jsou ti bílí pejsci, co jsou bílí… tak u nás to teda neplatí 🙂 Obvykle jsou lidi udivení, že uběhnou tolik, protože malí pejsci přece uťapou jen kousek a jsou unavení!

  2. Dede, u nás na ulici je pán, který byl ve vlastnictví malinké čivavy Charlinky. Pán trénuje do dnešk n železného chlapa a Charlie, když byla na vrchplu svých il tk do 11 let trénovala s ním. Uběhla pročmuchala v pohodě i 8 km, potom putovala do baťůžku. Dnes má pán JRT Barnyho a tak nádherného russela nevidět, vypadá jak teriéří rambo, jak je osvalený. Je mi nesmírně líto všech těch nošených pejsků. Nebo ohařů uvázaných u kočárků a potom putují doma do klece.

 12. Eh Matyldo, mluvíš mi z duše!!! U nás je bahno děsné, střídáme tu štěrkopísky a jíl a zpevněných cest je tu jako šafránu. Po těch nezpevněných pak jezdí lesáci, motorkáři a čtyřkolkáři a cesty potom nejsou cesty, ale připomínají spíš motokrosový okruh (za špatného počasí:))
  Naštěstí u nás máme smíšené lesy s větším podílem jehličnanů, takže pěšinky (mimo cesty) jsou momentálně zlaté popadaným jehličím (hodně modřínů) a bez problémů schůdné. Jenže málokdy se člověk dostane na pěšinky rovnou, vždy je tam nějaká cesta a někde potřebuju zaparkovat (a tady opět motokros:)). Auto myju až tehdy, když mi ze zpětných zrcátek visí bahnité rampouchy:))

  Ale pozor – od pozítří by už mělo mrznout a podle Norů celodenně – a to skoro týden! Šiš jak já doufám, že se nepletou! Toužím po sněhu a mrazu…:))

   1. Jehličnatý les je záležitost plná malých kousků suchých větviček. Ty se zavěšují na chlupaté pejsky v množství větším než malém. Mokrý pes plný větviček nechodí, ale divně se zmítá, posedává na zadku a bezúspěšně se snaží to nadělení ze sebe obrat. Překousáním větviček situaci moc nezlepší…
    Po zkušenostech s pudlíkem a ausíkem hlasuju buď pro dalmatina, nebo „čisté“ bahno s pískem 😀

    1. Ach ano, to dobře znám. Zkouším Berry před nástupem do auta na zpáteční cestu poctivě odvětvit, ale pokaždé zbyde něco, co pak najdu doma na podlaze. 😛
     A to nemluvím o ostružiní!

     1. Když jdou s Janou tak je doma chválím za to, že na mě nezapomněli a z lesa mi něco přinesli tzn. větvičku, listí anebo bukvice v kožíšku. 😀

 13. Tak pambuzaplať za naše štěrkopískové cesty a dubové porosty – sice to po listech klouže, ale nejsme tak zaprasení. I když Erník si na bahňáka hraje rád a často – on je celý já! („Yvetko, jak to, že jsi od blata, když už čtrnáct dní nepršelo?“ ptávala se mamička. „Mami, když chceš, dycky si nejakú kalužu najdeš!“) A ani teplota okolo nuly ho neodradí od koupele v místních rybníčcích, ramenech Dyje či šutráku – je to chlupatá vodoměrka.

  Jinak počasí je u nás stejné jako u Matyldy – když už svítí slunko, tak dopoledne, kdy jsem v práci. Vyrazím na vycházku za slunka, aby během pěti minut na nás padla opět deka a zvedl se vlezlý větr. Ještěže můžeme chodit do lesa, kde tak nefučí.

  1. a nebo jsme si klouzačku podlévali když přirozené bláto nebylo. Tenkrát moc oblečení nebylo ani sušičky tak maminka říkala, že mě neměla už do čeho převléknout 😀

   1. No, jasněěě, za našim se stavělo a byly vykopány základy,blata jako v rybníku a my sedli na školní tašky a po zadku vjó dolů,nahoru pak jako čuňata. Babička málem plakala,když mne viděla a já na to, babi, to jsem nebyla já,to byla jedna holka ,co měla stejné oblečení.Než došla matinka z práce,musela jsem být odprasena neb jinak bylo hóóódně zle neb další oblečení nebylo k dispozici. Pračky nebyly,natož sušičky,jen necky, kotle a šňůry na prádlo venku. Dnes už pucuju jen psice. 🙂
    Matyldo,ač mírně v nepohodě (pro Tebe)vypadají krasavy velmi spokojeně. 🙂 (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN