BTW: Vánoce v nás

Představte si rodinu o Vánocích. Už je po večeři, na stole se blyští skleničky, voní načančané cukroví. Světýlka na stromečku svítí, děti toužebně poskakují a nemohou se dočkat dárků. Dospělí se usmívají… už to bude! Celou scénu podbarvuje zvuk koled. Dokonalý Štědrý večer… až na to, že do 24. prosince pořád ještě několik dní zbývá. Nebo už dávno byl.

 

Je to tak. Každoročně je tu spousta rodin, které se prostě na Štědrý večer nemohou sejít. Obvykle za to může práce dospělých v nepřetržitých provozech, ale důvodů může být víc. Pokud se do této situace dostanete, brzy pochopíte, že podstatou Vánoc rozhodně není to „správné“ datum. Svým způsobem to nejsou ani ty dárky, natož povinné menu.

Letos bude takových nouzových situací ještě mnohem víc než obvykle. Opatření proti koronaviru komplikují cestování, občas ho úplně znemožní. Rodiny se nesejdou, návštěvy v domovech sociální péče se podaří jen s negativním testem a za kontrolovaných podmínek. Přibude tak mnoho lidí, kteří budou na Vánoce sami, protože tyto situace posunutí termínu nevyřeší. Ach ano, technologie pomohou – díky za ně! Ale ne se vším.

Asi to nejpodstatnější je nepodlehnout sebelítosti a neškarohledět. A víte co? Pokud už nemůžete oslavit Vánoce tradičně, zkuste nové cesty! Konec konců, tradiční by u nás měly být bílé, zasněžené Vánoce… a kolik jich takových mimo hory bylo za posledních, řekněme, padesát let? Řekla bych, že hlavní myšlenka jak Vánoc, tak slunovratu je společná radost – z narození božího dítěte a konce nejtemnější části roku. A pak naděje, kterou to symbolizuje.

Potřebujete akorát sílu, abyste se dočkali lepších a řekněme… normálnějších časů. Jestli tu sílu načerpáte ze starých filmů v televizi, oblíbené knížky, dlouhé voňavé koupele, projížďkou na kole nebo hamburgerem a kolou místo slavnostní večeře, je jen na vás. Tradice jsou fajn, ale jsou vlastně jen doporučení, nejsou povinné. Pokud to vezmete jako experiment, můžete se nakonec dobře bavit:))

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2020

 

A tak se dnes ptám – v čem tkví podstata Vánoc zrovna pro vás? Co u vás nesmí chybět ve sváteční dny? 🙂

Aktualizováno: 20.12.2020 — 19:05

14 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc se těším na Vánoce, ale protože přijede syn s rodinou, budou asi všechno, jen ne klidné 😀 Ale doufám, že si to všichni užijem, bude veselo a ty dětské oči ! (h)

 2. Vánoční tradice dodržujeme rádi – rozsvícený stromeček, nazdobený stůl s polévkou v míse, kterou vytáhnu jednou, dvakrát do roka, zpívání koled. A nejdůležitější je to, že se sejdeme. Tak jsme před sedmi lety měli Štědrý den o pár dní posunutý. To proto, že se brouček vnouček narodil 23. a my jsme napjatě čekali na něj a jeho maminku, až se vrátí z porodnice. (inlove)

 3. Dede, hezké zamyšlení.

  Na to, kolik jsme spolu už let, jsme s manželem moc Vánoc jen sami dva neslavili. V Evropě jsme skoro vždy jeli do Prahy a slavili s maminkou (později u bratra a jeho rodiny), v Am. zase u manželových rodičů. Ty „naše“ jsme slavili a slavíme po česku, na Štědrý večer (letos s českou kamarádku, o dva dny později přijede švagrová se synem). Teď, co jsme tu a už roky slavíme „bez rodin“, naštěstí už nepropadám – jako dříve – sentimentalitě, která nevyhnutelně vedla ke stesku. Právě pro snadný video-audio kontakt s těmi „tam doma“ si naopak klid a pohodu Vánoc jen nás dvouc prožívám ráda, bez chaosu a s hřejivými vzpomínkami.

  1. Tedy YGo, ty umíš nejen skvělá makra, ale ještě „světelné odrazy“ !!!!

   Doufám, že zabydlování v novém domově úspěšně pokračuje (nebo už skončilo). A přeji vám, aby se tam trvale usadily štěstí, radost, pohoda a spokojeně se tam žilo jak vám, tak kocourkovi a pejskům!!!

 4. To je moc hezky napsané. Tak mne napadá, jaké Vánoce měla (má) Matylda, pokud vím, měly je už slavit… (h)

  Já mám ráda tradiční Vánoce – se stromečkem, kaprem, dárečky a pohádkou a mými nejdražšími kolem sebe – a je jedno, který den. Teď jsem si vzpomněla na milou epizodu z miniseriálu Taková normální rodinka, kdy z důvodu že Péťa odjížděl v době Vánoc na zahraniční montáže. No tak ty Vánoce slavili v srpnu – se stromečkem, kaprem, vánočkou a dárky – však si to připomeňte
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/899654-takova-normalni-rodinka/27132003347-darecek/

  1. Měli jsme hezké Vánoce- se stromečkem, kaprem, cukrovím a pohádkami (a strašně mokrými čtyřmi psy, páč pršelo a po procházce z nich odkapávala bahnitá voda…) A rozdali jsme si hezké dárky a měli jsme radost nejen z dárků, ale i z toho setkání, protože jsme si z hranic dovezlu rukojmí (Kačka a pes)…. 🙂 Vůbec nám nevadilo, že je devatenáctého a pouštěli jsme si vánoční hudbu a vůbec to bylo hezky vánočkové 🙂

   1. Matyldo, to je báječné, že se vám to heky povedlo! zajímalo by mě, jaké budeš mít dojmy na 24. prosince večer… zopakujete si menu nebo si budete prostě jen hovět? 🙂

  2. Ygo, na normální rodinku jsem si taky vzpomněla, když jsem to psala:))
   Poslouchej, vy si, mám ten dojem, také letos nějak posouváte datum, ne? (inlove)

 5. Mám ráda Vánoce i tradice kolem nich.
  Ráda vzpomínám na dětství. Jak jsem netrpělivě čekala až maminka a babička dojí. Zvláště babička jedla pomalu. Pak se ještě mylo nádobí. A pak konečně zvoneček, stromeček a dárky. To bylo radosti. Dlouho jsem věřila na Ježíška.

  Dnes zase dělám radost druhým já.
  A moje Vánoce, po večeři a rozbalení dárků, sedím v křesle popíjím kávu a zobám cukrovím a koukám se v TV na Popelku. To je moje vánoční pohádka.

  1. „Dnes zase dělám radost druhým já.“
   Míšo, ty nepíšeš dlouhé komentáře, ale umíš se sakra trefit (inlove)

 6. sváteční dny, to není jen naklizeno, voňavo a dobře uvařeno..pro mne to je klid a pokoj, když jsem sama s kočkami nebo Beaver, kde není klid a pokoj, ale pohoda a pořád se ozývá něčí vypravování,smích a voní doutníky, cukroví a i chlapi pijou ajrkoňak, my máme na klíně šití a spravujeme nebo došíváme, v kamnech praská dřevo a na tálu se vaří voda na výborný kafe…a v srdci a v duši je jak v pokojíčku….

  1. Tvůj Beaver mi připomněl naše Vánoce na chalupě – teplo jen ve světnici, jinak byl dům ledový. Praskání v kamnech, vůně františka nebo purpury, vůně jídla, ledové talíře v příborníku:))
   Užij si to letos co nejlíp, milá Sharko! Snad vám to koronáč nepřekazí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN