BTW: Netopýrka adventní

Před týdnem v pondělí jsem dostala zadání na dvoje adventní povídání s tím, že nahraná by měla být ve čtvrtek. Samozřejmě jsem na to kývla, nicméně moje myšlenky se rychle začaly prokluzovat – o čem mám psát, abych se neopakovala? Devátý advent za sebou? Tak nějak jsem měla pocit, že jsem za ty roky psala už úplně o všem.

 

Převracela jsem si v hlavě adventní myšlenky, dívala jsem z tolika úhlů, že se mi začínala točit hlava. Dvě věci za pár dní a v mozku vymeteno. To bude průšvih! Navíc poměrně uzavřený formát rozhlasové glosy se nedá napsat jen tak. V pevně daném rozsahu je třeba nechat myšlenku rozkvést od poupěte až k pointě. Fajn, jsem zvyklá. Ale o čem???

A pak se objevila nápověda – právě v to pondělí jsme dávaly s Netopýrkou dohromady její další článek. Vzpomněla jsem si na drobné netopýří aktuality, které ke mně (k mému potěšení:)) průběžně plynou přes Messenger a najednou mi bylo jasné, co bude jedním z letošních adventních témat! Láska a péče bez nároku na odměnu sem přece patří, ne? Tak si sedněte a hezky poslouchejte…:))

 

Netopýrka

 

Kam se jen mohla schovat? Je maličká, může být kdekoliv. Říkají, počkej do noci, až začne mít hlad – objeví se. Jenže… co když ne. Co když někde zapadla a nemůže ven? Hm, dokážu sama rozebrat kuchyňskou linku?

Tak schválně, kdo se podle vás ztratil tak, že přiměl svého pečovatele přemýšlet o rozebrání kuchyně na prvočinitele? Říkáte si… křeček! Morče! A on to byl… netopýr. Nebo spíš mladičká netopýrka, která se v bytě učila lítat, aby jednou obstála v přírodě.

Ano, jsou mezi námi zvláštní lidé. Lidé, kteří zachraňují netopýry. Malé, v přírodě ohrožené tvory, ne zrovna šampiony krásy, o kterých většina lidí ví jen to, že se zamotávají do vlasů. Což, jak by vám potvrdila moje kamarádka Petra, není pravda! Tedy, pokud si naschvál nezalezou zdřímnout do drdolu, nebo se na něj nepověsí jako fascinátor.

Jsou lidé, kteří si berou do dočasné péče zraněné nebo podvyživené divoké netopýry, aby je vykrmili a posléze vypustili zpátky do přírody. Doma musí mít krabičky živých červů a cvrčků, protože netopýři jsou hmyzožravci a konzervou pro kočku je nenakrmíte. Petra tak pravidelně dělá Červulku… což je obdoba Popelky, akorát že přebírá červy. Nemůže riskovat zdraví svých svěřenců závadnou potravou.

Jsou lidé, kteří poskytnou handicapovaným netopýrům domov. Když Petra sedí v křesle a má na sobě svoji netopýrku Mariellu, na zemi vedle křesla leží polštář. Samička totiž přišla o křídlo, ale jsou chvíle, kdy na to zapomene a pokusí se letět. Je potřeba, aby padala do měkkého. Petra je připravena.

Málokterý z divokých netopýrů jí za péči nějak poděkuje… většinou je musí brát do rukou v důkladných rukavicích. Ano, někteří se prý rádi nechají pohladit, někteří prý i… předou. Ale ona se stará o všechny; i o ty, kteří jí ukazují zuby.

A proč vám to vyprávím? Protože je to adventní příběh o péči a lásce bez nároku na odměnu.

PS: Malá netopýrka se schovala v potahu žehlícího prkna. Byla nalezena, vypiplána a vypuštěna do přírody:))

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2020

 

A tak se dnes ptám – kdybyste vy měli najít téma pro letošní adventní povídání, o čem by bylo? Co ve vás v poslední týdny tohoto roku, při čekání na Vánoce, svátečně zní? 🙂

Aktualizováno: 13.12.2020 — 16:42

23 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ach ano, taková péče a láska bez nároku na odměnu si zaslouží obdiv!
  Advent mám už léta mimo jiné spojený s adventními koncerty ČT. Je to pro mne v nedělních podvečerech chvilka zastavení s hudbou. A také potěšení, že je stále dost lidí, kteří podpoří a pomohou těm, co pomoc potřebují. (h)
  Letos mi ale bude chybět předvánoční koncert vnučky, na který jsme jezdili minulých 5 let. Nekoná se. Zrovna tak jako společné zpívání u stromečku Česko zpívá koledy. Zvlášť v letech, kdy byl sníh (no možná to byl jen jeden rok) to bylo moc hezké! Tak budeme doufat, že příští rok se nám tohle všechno vrátí!

  1. Hančo, to je mi moc líto, žes neviděla ten koncert vnučky. Naše ZUŠka dostala geniální nápad a udělala adventní kalendář (visí to na Youtube, tak sem ten odkaz dám, tajné to zjevně není – https://www.zusjilka.cz/advent/). Snad to pomůže k lepší náladě, i když tedy vlastní vnučka to není. 🙁

 2. Advent… čas rozjímání a klidných příprav na dny sváteční. Jo. Tak to u nás – zvlášť letos, nějak nefunguje 😀 I když – nakupovat jsme byli v sobotu, nějak jsem se pořád nemohla dohodnout z mladými, co od Ježíška dětem a už jsem se bála, že by to přes net nemuselo dojít. Nakoupili jsme, ale nejméně do ledna půjdu jenom tady pro chleba :D. Já nesnáším nakupování a teď před svátky už vůbec.
  Mám ráda vůni pečeného cukroví, ale jíst ho nemusím (nejlepší cukroví je čabajka 😀 ), nicméně peču. Už máme ve stodole i stromeček. Tak se těším na to, až v klidu zasedneme u svátečně prostřenýho stolu a na rozzářené oči dětí, až uvidí rozsvícený stromeček a od ním dárky. Pro Aničku to není poprvé, ale pro malýho v podstatě ano, vloni mu bylo půl roku.
  Ale i přes ten občasný blázinec, když mě popadne uklízecí :D, si najdu chvilku a sednu si, vezmu do ruky pletení (pletu pro Aňu svetr, Máťa už ho má hotovej), a přemýšlím si u toho, vzpomínám, popíjím čaj… to jsou chvilky pohody.

 3. To je krásně napsané Dede, péče bez očekávání odměny. Já netopýrce i ostatním co zachraňují zvířecí životy alespoň děkuju. Připomíná mi to episodu Dr Who, Virtue is only virtue in extremis. „Goodness is not goodness that seeks advantage. Good is good in the final hour, in the deepest pit, without hope, without witness, without reward.“

 4. Můj letošní advent je nervák na druhou, jak ho jindy mám ráda. Pracně jsme dostali Kačku sem a protože koncem minulého týdně Slovensko ohlásilo lockdown na 21.12., všechno jsme tomu uzpůsobili. Jenže už začali vykřikovat, že lepší by bylo 17.12. a to mě teda vážně…. vadí. Takže napjatě čekáme, co ty chytré hlavy zase vymyslí a dost nám to kazí radost ze setkání po třech měsících pouze vzájemných telefonátů. Kdyby byla Kačka v Antarktidě, tak asi mám radost i z toho telefonu, ale takhle…

  1. Aspoň jste teď všichni pohromadě, lidi i psi a ještě si hrajete… (inlove) Co bude potom, neřeš – stejně to nakonec zvládneš, protože budeš muset 😛

 5. Mariella je můj netopýří miláček. Evokuje mi Krylova Anděla,takže u mne Advent znamená Naději. (h)

  1. Mně se líbí ten její optimismus a přesvědčení, že lítat jen s jedním křídlem určitě jde, jen to musí správně zkusit! 8) A Petra připraví pro optimistku polštář (inlove)

   1. Kdepak, co jsem začala dávat na zem polštář, přestala se pokoušet odletět mi z ramene 🙂 vlastně se mi vždycky jen zavrtá pod mikinu a nadává, když se nevhodně pohnu.

 6. Já letos prožívám velmi zvláštní čas předvánoční, asi takový, jaký jsem si vždycky přála. Nesnáším tu šílenou masáž a vlastně pro mne Vánoce nejsou žádným mimořádným časem. Takže mi vlastně všechny ty zákazy a příkazy až tak nevadí. Jen jsme chtěli strávit konec měsíce prací na zámku a jak to tak vypadá, asi návštěvníky nepotěšíme

  1. Inko, ty máš vlastně také nové časy, co? (inlove) Tak si je užij v klidu a podle svého – ať je to jakkoliv 🙂

 7. Obdivuju všechny, kdo svoji lásku ke zvířatům přeměňují v nekonečné hodiny péče o ně bez nároků na finance a veřejnou slávu. (h) (h) Naše Netopýrka patří mezi ně…

  Jinak můj Advent je letos opravdu klidný a pokojný, plný dobrého čtení, protože nemáme připojenou ani televizi, ani internet a jak jsem se dnes dozvěděla, do konce roku ani nebude… (headbang) – takže v týdnu naklušu do knihovny (doufám, že ji PES nezavře) a naberu knih do dvou košů.

  1. Ygo, Vánoce bez telky chápu snadno, už roky tak existuju – ale bez netu bych byla moc nerada! (wasntme) jsem závislák a vím to:))
   Přeju perfektní obsah oněch knihovních košů!

  2. Do knihovny jsem naběhla dneska; obrovská fronta. Vrátila jsem knihu, kterou jsem si nafotila do konce a už ba ni byla rezervace.

 8. Co ve mě letos svátečně zní ?
  Jak všichni víme, tak letošní Vánoce i advent jsou trochu jiné. Řekla bych, že se vracíme k jejich kořenům.
  Letos o adventu nejsou žádná vánoční setkání v restauracích. Trhy jsou po celé Evropě omezeny nebo úplně zrušeny. Alespoň nám zůstala světýlky nazdobená města.

  Ze svého dětství si pamatuji, že výlohy obchodů se začaly zdobit až tak 14 dní před Vánoci. A přece jsme se všichni na Vánoce těšili. Toho humbuku kolem Vánoc bylo mnohem méně.

  Také bych řekla, že letos jsem mnohem více pokornější. V této adventní době covidové si mnohem více vážím toho co mám.
  Rodiny, zdraví, zabezpečení.

  1. Míšo, děkuju (inlove) – jako obvykle jsi to řekla moc hezky.

   „V této adventní době covidové si mnohem více vážím toho co mám.
   Rodiny, zdraví, zabezpečení.“
   Máš pravdu… (h)

 9. Co ve mně svátečně zní? Adventní věnec. Protože ty nedělní svíčky doma rozsvěcím úplně poprvé. Divné, že? Celý letošní rok je pro mě divný a ten adventní věnec je jednou z věcí, která je na něm dobrá. Přes dvacet let totiž nebývám v předvánočním období doma, ale s perníčky na adventních trzích. A letos (nedobrovolně) jsem. Takže budu mít (možná) o Vánocích i uklizeno. Ale hlavně zapaluji ty svíčky! 🙂

  1. Regi, ona i nechtěná změna někdy může mít překvapivě pozitivní výsledky! 🙂
   Doufám, že se ti nový e-shop osvědčí a na jaře budeš moct zase s ježibabí chaloupkou vyrazit mezi lidi (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN