BTW: Ten nejhezčí neber aneb podokapník

„Tati, koukej, vezmeme tenhle, ten je krásnej!“ „No právě proto ho nevezmeme, byla by ho škoda. Hledáme totiž podokapníka! Tedy stromek, který roste pod jiným a nemá tak šanci pořádně dorůst. Pro nás doma bude krásnej dost.“ Tak tohle byla lekce, kterou jsem dostala jako úplně malá holčička, když jsme šli s tatínkem u nás na chalupě hledat vhodný vánoční stromek.

 

Kousek našeho lesa byl sice vyvlastněn, ale nikdo o něj od té doby nedbal. Byl na tak prudkém svahu, že se tam nedostala technika ani koně. A lidem se tam dřít nechtělo. Takže taťka i nadále les čistil a pečoval o něj, jak mu síly stačily. Odměnou byla možnost uříznout si vlastní vánoční stromek. A tak jsem dostala tu první praktickou lekci slušného chování k živé přírodě.

Nikdy jsem na to nezapomněla, takže jsem se automaticky naježila, když jsem kdysi uslyšela v rádiu výzvu, aby lidé hledali ten nejkrásnější smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze. A protože jsem zvyklá se se svými myšlenkami přít, začala jsem hledat argumenty, proč každoročně porazit desítky nádherných stromů pro vánoční ozdobu městských náměstí.

Přiznám se, že jsem sama pro sebe moc přesvědčivá nebyla, ale podokapníci holt na ozdobu města nestačí. U nás na vsi je to jednoduché – máme obecní smrk, který roste na návsi a jedinou potíž představoval před časem fakt, že už z nakoupených světýlek vyrostl natolik, že připomínaly spíš bederní pás. Před pár lety tedy dostal nový světelný kabát a teď je vidět zdaleka – máme opravdu nádherný obecní smrk!

 

Obecní smrk – kabely od světýlek jsou trochu vidět. Ozdoby na stromě nemáme, jsme velmi malá obec:)) Bohužel fotka rozsvíceného vyšla z mobilu dost hrozně. Byly vidět jen rozmazané barevné tečky, takže jsem ji sem radši nedala.

 

Představila jsem si, v jakých podmínkách by museli růst stálé městské vánoční stromy. Ten náš má louky a les na dohled a trápit ho může maximálně zahradník, když mu se sekačkou na trávu drbne některé z vystouplých kořenů. Ty městské smrky by se dusily mezi asfaltem a dlažbou, osamělé a zranitelné. Přesto je pohled na nádherně ozdobený strom na náměstí jeden z těch krásných, který zahřeje podobně jako grog nebo svařák obvykle prodávané poblíž.

Musela jsem sama před sebou uznat, že to asi jinak nejde, protože myšlenka umělých vánočních stromů by se nejspíš z nejrůznějších důvodů neujala. Nicméně pokud jde o mě, já bych takový krásný strom hledačům nikdy neprozradila!:))

 

A tak se po první adventní neděli ptám – jaký je letos váš obecní nebo městský vánoční strom? Povedl se? Je to jeden z těch krásných nebo je to spíš… no, prostě velikej smrk? 😀

 

(Pamatuju se, jak před pár lety měl dvůr místo stromu neskutečné koště a bylo z toho haló nejen na sociálních sítích – lidé chtějí koukat na krásné stromy, ne že ne…:))

 

Praha; foto Daniel Černovský

 

 

Aktualizováno: 30.11.2020 — 20:07

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede,
  v Brně to máme, jak píše Alex, a u nás v práci pověsili na jedli u vrátnice čtyři svítící řetězy shora dolů. Nádhera, hned je tam veseleji, zvlášť když teď není problém přijít/odejít za tmy. Ale taky už nadávali, že to letos nebudou sundávat, že to jen přes léto vytáhnou ze zásuvky, protože se zelené dráty v zeleném jehličí ztratí. 😀
  Co se to dovídám? No vida, tak, milá Dede, všechno nejlepší, hlavně zdraví, pohodu, šťastnou a spokojenou rodinu bez ohledu na počet končetin a lehký brk a dobré nápady! (h)

 2. V Brně podle tradice dodávají jehličnany z polesí v Bílovicích. Viz Těsnohlídek, Liduška,tradice.
  Náš obecní strom je rostlý krásný smrk na „náměstí“ a poslední roky ho zdobí světýlkama z pojízdné plošiny, jak vyrostl.

  1. I náš smrk se zdobil z plošiny a jak jsem letos koukala, zase jim vrch povyrostl… ta světélka se z něj totiž nesundávají.

 3. Obecní vánoční strom je velikánský smrk, který tu u školy roste co pamatuju a pamatuju 25 let :-). Jen nevím, od kdy ho zdobí, my sem dřív jako na chalupu v zimě nejezdili. A vloni dostal nová světýlka, je nádherný.
  A náš stromek je z vedlejší vesnice, jak už někdo psal, ano, je z plantáže a velký, vloni borovička, letos bych ráda jedličku, aby se děti nepopíchaly.

  1. Alimo, takhle jsem loni hrdě ulovila jedličku – aby se děti nepopíchaly:)) A proč hrdě? Protože to nebyla ta plantážová, ale z prořezu z lesů kolem Zvičiny – a těch je zatraceně málo! 🙂 Uvidím, co ulovím letos:))

 4. Dede, velmi s tebou souhlasím! Taky nemám ráda myšlenku, jak se porážejí ty nejkrásnější stromy pro pár dní, které ověšené světýlky stráví někde na náměstí.
  U nás v Bohnicích bývalo zvykem zdobit několik borovic, které rostou u Kulturáku. Pak ten plac zrekonstuovali (myslím, že jsem o tom už psala – vzniklo tam „Rudé náměstí“) a z panské pýchy je tam letos uprostřed smrk. V podstatě krásnej, akorát si zapomněl udělat špičku. No 😡 …
  Dede, všechno nejlepší k narozeninám (inlove) .

  1. Panskou pýchu by člověk odpustil, kdyby vzniklo něco krásného pro všechny, ne? Když ale zůstane jen ta pýcha… 8)

   A děkuju moc!
   Máš čas na čtení? Mám další kapitolu:))

 5. Stromečky, které se prodávají jsou většinou z plantáží. Ty které přerostou pak vyřežou a spálí. Takže žádný smutek u vánočního stromku. V lese se stromky nekradou /teda jak kdo/ Tam jsou proto aby rostly 80 let a více, pak se vytěží a dalších 80 let rostou nové. Takže, když jsme museli vykácet a zasadit postupně les tak my ani Jana ho už vzrostlý neuvidíme. Jedině shůry 8)

  1. No, Maruško, já jsem na jednom místě zažila čerstvě zasázenej les (pamatuju se na to) a asi před dvěma lety ho vykáceli… Připadala jsem si v tu chvíli hodně stará, ale asi to byl jen kůrovec 😛 😀

   1. Ona se už teď nesmí sázet smrková monokultura. Smrkový les musí nahradit smíšený, takže tolik jen z praxe. Měli jsme na ten náš kousek spočítané od lesníka kolik dubů, borovic a buků. To víš, na obyčejný lid musí být dohled. Jeden kousek jsme museli vykácet plošně, druhý také a třetí nám špatně označili a bezmála jsme ve vlastním lese /Jiřího babička koupila hektar od knížete Rohana/ měli průšvih.

 6. Mně je té podřezané krásy líto vždycky. Na ty ozdobené se dívám úkosem, ale pak se srovnám, rozum se vrátí a říkám mu, no, zakončil jsi kariéru jako šašek, ale jsi pro nás nakonec potěšením! A dětem okouzlením. To se taky počítá!

  Dášo, všechno nejlepší!

  1. Když jsem nad tím přemýšlela, tak jsem nakonec došla k tomu, že vánoční stromy pořád okouzlují i mě… přestože mi jich je na druhou stranu líto. Ale kolik krásných padne v lese a rovnou je rozřežou… tyhle aspoň ještě potěší.

   Jinak děkuju moc za přání (inlove)

   1. A na druhou stranu – stromky, co máme doma v obýváku, se většinou řežou ve školkách, které se kvůli tomuto zakládají. Takže s tímto jsem se už vyrovnala…

 7. Bydlím v Praze. Doufám, že letos ten na Staromáku… zůstane stát.

  Spíš mě zaujal projekt, který běží v Čimickém háji. Koupíte si jedličku, zvyknete ji na teplo, pak na zimu, a na jaře ji pošlete na výsadbu někam do lesa.
  Jen je malá, takže pro rodiny s dětmi asi nebude moc vhodná.

  1. Uvažovala jsem, že koupím květináčový, ale přijedou děti… a velký pak má svůj smysl:))

   1. Jinak, my máme od té doby, co děti vyrostly, vždycky malý stromeček v květináči (předtím jsme měli normální rostlé, umělé fakt nechceme), pak jej někam zasadíme (třeba u mě v práci na zahradě). Ten poslední (a vlastně i předposlední) nám ale vydržel, máme ho na balkóně, neuschnul, obrazil, za chvíli ho začneme otužovat a dávat na chvíli domů.

  2. Dělám to tak každoročně a za dědinou u lesa už mám pěkný malý lesíček ,akorát není můj. 🙂 Taky mám jeden náš u domu,dovezla jsem z rodného města 3 kousky z lodžie ale dva mi soused posekl. Ten, co zůstal, už je do I.patra a zdobí prostranství,zároveň tvoří úkryt pro ptáčky a zvířátka. (h)

  1. Ty umíš vyfotit i listopad rozkvetlý! 🙂 Já jsem v listopadu fotila hlavně barevné stromy v mlze 😛

 8. V Břeclavi je to takto: V Břeclavi před radnicí je soustromí smrků (ale vyskoké), na ty se bez ladu a skladu naháží světýlky a smyčec – v podstatě je to takový světelný snop. V Postorné (jsa nyní Poštoranka) je vysoký krásný smrk, ale ani tady si s výtvarnou stránkou moc nedělají – od shora dolů na něm visí modré světelné řetězy a hotovo – holt je vidět, že město ve svých řadách moc umělecky založených zaměstnanců nemá… na druhou stranu je krásně svátečně osvětlený park – na stromech jsou jednobarevná stříbrná světýlka a v noci to vypadá opravdu kouzelně – tak nevím, proč ty „oficiální“ stromečky vypadají tak hrozně?!

  1. Ygo, třeba mají park a vánoční stromy na úřadě na starosti dvě různé osoby s dvojím uměleckým citem:)))

   1. Hihi, ve vedlejší dědině byl léta letoucí starosta a místostarosta ve při a tak měl každý jeden rostlý strom na opačném konci dědiny. Prostě ,naši furianti! 🙂

 9. V naší obci roste smrk. Na hlavu mu dají hvězdu a kolem těla světýlka a na jaře to opatrně sundají.
  Já mám ale pořád jako srdeční město Ostravu – jednak jsem tu vyrostla, prožila spoustu dobrého i méně dobreho, a (to byla podmínka stěhování na vesnici) Ostravu mám na dosah a denně zde jezdím do prace. To byla malá odbočka od tématu.
  Tedy – Ostrava k radnici a na Masarykovo náměstí už léta staví umělé stromy. A my neohrnujeme nosíky, ale děláme „áaach“ a „jůů“, protože krásně svítí a jsou sváteční. A ty živé jsou krásné tam, venku.
  I když chápu, že někomu vyroste strom převeliký a překrásný, a než by ho nasekal do kotle, pošle jej ještě splnit poslední a nejdůležitější úkol.
  Rozzářit oči dětí a vyvolat v nás to „áaach“ a spojit lidská srdce.

  1. To jsi napsala moc hezky…
   Pamatuju si, jak jednou byl umělý strom dole na Václaváku – a byl moc pěkný 🙂

   1. Děkuji.
    Vánoce jsou prostě jen jednou v roce. Domů si třeba vybírám také ty ostatními odložené podkapníky. U nás stojí stromek totiž u zdi, tak proč stříhat

 10. My jsme také museli před časem pořezat stříbrňák, protože byl přerostlý a zvedal dlažbu, za chvíli by byl zvedal i základy. Byl blízko baráku. Každou vichřici jsem prožila ve strachu, že se vyvrátí a udělá nějakou škodu. To je tak, že se stromek zasadí malý a člověk nedomyslí, že rychle poroste.

  1. No, my jsme tehdy taky měli pocit, že je od domu daleko, když byl maličký… teď už vypadá, že je mnohem blíž! 🙂

 11. Já si také myslím, že převážně jsou to stromy, které dorostly ke konci své existence ne proto, že by byly tak staré, ale protože už soužívat s člověkem nemohou. Počkejte za pár let co bude stromů ze sídlišť, které lidé bezplánovitě vysázeli a dnes jeden strom zvládá stínit deset pater.
  U nás máme obecní stromek rostlý a i když je to zatím miminko, letos byl poprvé ozdoben. Předešlé roky jsme měli stromy řezané, které darovali občané.

 12. Obecní stromek roste za kapličkou a úplně krásný teda není, no ale roste tam. Tak se na něj každoročně navěsí světla a šmytec. Myslím, že když už se dvakrát ročně někdo musí vláčet se stromem (na hody a na májovou), jsou všichni rádi, že na Vánoce nemusí 🙂

  1. No jo, když někde staví májky, tak si to se stromy prostě užijí:)) Akorát pichlavý smrk je – myslím – kategorie na jeřáb 😛 Ten by chasníci neradi tahali v rukách:))
   Možná je ten váš smrk nic moc, protože roste v moravských tropech, chudák (wasntme)
   Náš je v pohodě, my jsme krajina, kde smrčí roste velmi ochotně – sice jen 400-500 mnm, ale poblíž hor a to se asi taky počítá

   1. No vozí se na valníku, ale na ten valník se to musí v tom lese nějak dostat 🙂 Kuba u toho párkrát byl, ale moc jsem se nevyptávala, abych se moc nedozvěděla (a nešílela).

  1. Míšo, ten je! 🙂
   A ta fotka je velice povedená 🙂
   To je skvělý nápad, dávat odkazy na fotky – užijeme si dnes plno krásy:))

 13. Olomouc vyzve občany aby strom nabídli. Bývá to strom,který přerostl a nějak ohrožuje okolí.
  Letošní smrk pochází z Postřelmova, kde před jedním z domů rostl od roku 1979.Přerostl a ohrožoval dráty el.vedení.Dostal název Naděje.Slavnostní rozsvícení se nekonalo.Rozsvícen byl v šest hodin ráno a bylo natočeno video pro občany.
  https://www.olomouc.cz/zpravy/clanek/Na-Hornim-namesti-se-dnes-rano-rozzaril-vanocni-strom-Dostal-jmeno-Nadeje-32269

  1. Díky ABe – máte moc hezký strom! 🙂
   Jméno Naděje je velmi vánoční (iblove)
   Jinak i ve Dvoře se rozsvěcelo bez lidí a na dávalo se video na web – aby se lidé podívali… Ještě jsem nastrojený strom neviděla – byla jsem ve Dvoře v den, kdy ho teprve stavěli a od té doby ne (asi zarostu mechem a kapradím:))

 14. znám takové vánočníky, co byly už vzrůstem nebezpečné a proto z nich neudělali lidi řezivo, ale použili je pro radost..taky mne netěší takové,co je podřezali kvůli marnivosti a málokdo si uvědomí, že tím Poslání Vánoc vlastně těžce zranili….

  1. Víš Sharko, my máme na dvoře stříbrný smrk, který nám taky jaksi roste do nebe (a poblíž je elektrické vedení). Zatím to pořád jde (i když omotat ho světýlky až nahoru znamená, že Marek drží štafle, Martin balancuje na jejich samém konci, v ruce má česačku na ovoce (dlouhou hůl:)) a snaží se dosáhnout na vrchol – podívaná o nervy:)), ale možná… jednou… z něj bude taky někde vánoční strom (a mně bude strašně chybět)

 15. Znám jeden zahradní smrk. Je mu přes čtyřicet let. Už teď je veliký. Až se řekne, že se pokácí, bude jeho vrchol nabídnut městu jako vánoční strom.

  1. Pokud strom musí být pokácený, pak je fajn, pokud ještě dostane příležitost udělat radost… uznávám:))
   Jsem v lesích odmala a ty svoje znám velmi dobře. A tak znám jeden smrk, obrovský, úžasný, opravdu výjimečný… říkám mu smrk-král a chodila jsem ho zdravit odmalička (no, mladík ten strom nebude:))
   Nikdy bych ho „neudala“, ale pokud by se už jeho vlastník ho rozhodl pokácet, asi by mě velmi mírně utěšilo, kdyby aspoň někde udělal o Vánocích radost…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN