BTW: Jak přežít demokracii

Nemáte taky pocit, že původně s radostí slavený svátek 17. listopadu, pojmenovaný Den boje za svobodu a demokracii, se nám s postupujícím časem propadá do jistých chmur?

 

 

Přemýšlela jsem nad tím, proč se dnes tolik lidí s nostalgií ohlíží za klecí, kde sice nebylo nic moc skvělého, ale byla suchá a bezpečná – tedy aspoň pro většinu těch poslušných. Možná to bude tím, že svoboda je drsnější než klec, a zodpovědnost za vlastní život není vůbec jednoduchá.

Když se k tomu přidají drobné i větší nespravedlnosti, kterým se žádné lidské společenství nevyhne, snadno vzniká pocit křivdy, hněvu nebo beznaděje – to podle nátury jednotlivce. A tak se hledá viník. Vedle pochopitelných námitek vůči vládní garnituře si však lidé poslední dobou stěžují i na demokracii jako takovou. Co s ní, když se nemáme tak dobře, jak bychom se mít chtěli?

Demokratické zřízení rozhodně není ideální. Lidé si stěžují na sebou zvolenou vládu, vláda zase není spokojena se svým lidem. Přesto zatím nic lepšího nemáme, takže je třeba s tím nějak vyjít. Především bychom si měli uvědomit, že demokracie je výhodná pouze tehdy, jsme-li aktivní občané. Pokud máme zájem věci měnit, dokážeme to. Ale není to bez práce.

Pasivita naopak dělá z lidí jen reptající, ale v zásadě dobře ovladatelné stádo, které lidé, nemající žádné skrupule, dokáží hnát pro ně výhodným směrem. Ono stačí nechodit k volbám a hned menšina rozhoduje o osudu většiny. I to je demokracie…

A tak vám v dnešní sváteční den přeju, abyste i v únavě a obtížích denního života našli sílu se zajímat o svoji zemi i svoji obec, a dělat něco s tím, co se vám nelíbí. Aspoň se oficiálně ozvat! Je to totiž ten jediný recept, jak využít demokracii k tomu, aby se nám vedlo lépe.

 

Přeju vám krásný sváteční den… 🙂

 

PS: Důležité upozornění od Matyldy! 

Akceeee!

Poslední hlášení! Vyhlašuje se Akce 2020, která proběhne od 23. do 26.11. Když budete hodní a dodáte fotky včas, třeba to stihnu ještě večer předtím. Co je to včas? Včas je NEJPOZDĚJI 20.11. ve 20 hodin!

Nahlášenou mám spoustu zajímavých předmětů, tak Vás snažně prosím, abyste dodali fotky s popisky (rozměry a podobně) včas. Loňská Akce pro mé právě skončila odjezdem posledního předmětu (ale za to fakt nemůžu!), tak se ráda přichystám na další.

Konec hlášení.

Matylda

 

Diskuzi dnes můžete využít pro úvahy sváteční i všední… Řekla bych, že drobné soukromé zamyšlení nad naší občanskou společností zcela stačí, když už máme na krku epidemii a obecně moc veselo není. Takže pokud nemáte pocit, že se vám chce rozebírat principy demokracie, lze najít i další témata…

Tak třeba – nakupujete už vánoční dárky?  Jak hledáte inspiraci v on-line světě? 🙂

Aktualizováno: 15.11.2020 — 20:15

23 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. My jsme se dnes dopoledne dívali s vnukem na animovaný film Fany a pes. Je to skvělý odrazový můstek k tomu, jak si popovídat s dětmi o listopadových událostech 1989. Film se sice odehrává v Německu a jde o to, dostat psa z východu na západ, ale lze pak navázat vyprávěním o tom, jak to bylo u nás. Vřele doporučuji, je to moc hezky udělané pro děti 8+, ale náš Viktor je o rok mladší a vydržel sledovat – no hlavně samozřejmě kvůli pejskovi. (dog)

  1. Regi, děkuju za odkaz! O té akci vím z FB od Bláži, ale jsem ráda, žes ji taky zmínila.
   Tvoje virtuální perníková chaloupka voní na dálku (inlove)

    1. Taky jsem se tam dneska dívala (na základě výše uvedeného doporučení) a z některých věcí jsem naprosto nadšená, taky tam (kromě knížek) asi pořídím většinu dárků. Opravdu vesměs moc hezké věci.

      1. Pro nebrněnské vysvětlivka: „oboji dvoji jsou hodně kafoví“ = oba dva páry mají mají velmi rády kávu. 😀

          1. Nicméně, zkus se proklikat tím katalogem, jak na něj dala odkaz Regi, je tam spousta opravdu pěkných věcí a dárky se nám pomalu začínají rýsovat.

 2. Dede, ani se nemusím zamýšlet, celý tvůj článek dokonale souzní s tím, jak demokracii vnímám já.
  A současná mizerie s absurdní vládou a blbým koronavirem?
  Mám moc ráda citát Johna Lennona:
  „Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.“

  1. No, poslední dobou mám dojem, pokud jde o politiku, že horší to už být nemůže, ale nerada bych se spletla 😛
   A ne, není konec – doufám! 🙂
   Díky za prima citát

 3. Jsem tak vzorná, že veškeré vánoční dárky už mám ! Dokonce zabalené – tedy dané do vánočních tašek. Když se totiž pokusím něco zabalit jinak, nevypadá to pěkně. A tašky jdou použít znovu. Letos jsem poprvé využila nákupy dárků online, když jsou obchody zavřené. A byla jsem spokojená. Na knížce se moc nedá zkazit a u jedlých dárků musím přiznat, že znám dobře sortiment onoho obchodu, takže jsem věděla, co kupuji. A vnučka si u hraček sama vybrala, co chce. Takže mi na vánoce zbývá opatřit jídlo a samozřejmě upéct cukroví. Nezbývá, než si přát, abychom byli všichni zdraví, a ten hnusný koroňák konečně zmizel.

  1. Jiřino, jsi dobrá! Kéž bych na tom už byla podobně:)) Potíže je v tom, že se letos nějak blbě dostávám do předvánoční nálady, přece jen je ten rok zvláštní, že jo 😛
   A tvou poslední větu ze srdce podepisuju:))

   1. Tak úplně dobrá nejsem, spíš jsem počítala s tím, že obchody se otevřou kdoví kdy. A čím méně dní to bude před vánoci, tím více lidí se tam bude tlačit, i když zatím vláda prohlašuje, že budou do obchodů pouštět omezené množství zákazníků. Ono stát frontu v obchodě nebo před ním nestojí za nic. A já nemám tlačenice a fronty ráda. A čím více se vánoce budou blížit, tím více bude podle mě přibývat i nákupů online, a rozvážkové služby nebudou stíhat. I teď už toho prý mají více než jindy. A co se týče předvánoční nálady – to je letos taky horší. Nesmíme se nechat převálcovat krátícím se dnem a zprávami, proto se chystám po obědě na psí procházku. Je to opravdu psí procházka, chodíme povětšinou tam, kam si pes „řekne“. Znáte to taky ?

  2. Já jsme letos objednala dost knížek a dost mě překvapilo, že ač měly být všechny skladem, vyexpedovat balíček jim trvalo osm dní…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN