ADVENTNÍ TRHY NA DEDENÍKU – Katka: Malovaný svět v Krásce

Když jsem byla malá holka, s nevolí a celá otrávená jsem nosila dědečkovi Emilovi v rendlíčku oběd nebo večeři. Byl totiž noční a denní hlídač v Družstvu Vánoční ozdoby. To, co vždy následovalo ale nemohu zapomenout. Milovala jsem totiž procházet si tu prázdnou dílnu výrobny foukaných skleněných ozdob. A co víc, když jsem vstoupila do barevny, kde se hotové skleněné, už ostříbřené koule malovaly, nemohla jsem se nabažit té vůně barev a všemožných vzorů a motivů. Dodnes ji cítím.

 

Obdivovala jsem šikovné ruce malířek. V opuštěné víkendové dílně vládlo ticho a já si lebedila v té samotě a nasávala všechny ty krásy. A pak to přišlo. Látky, látky a látky. Tatínek pracoval v textilce a já milovala ty kousky vzorníků látek, které nosil domů. Ve čtvrté třídě jsem doma oznámila, že budu návrhářka látek. Byla jsem v té představě tak úmorná, že jsem o ničem jiném nemluvila a stále si něco kreslila.

 

 

Doma si mysleli, že když přestoupím na jinou základní školu s matematickým zaměřením, opustí mě myšlenky uměleckého směru. To nebyla dobrá volba a lásku k matematice jsem si nevytvořila. Moje touhy a přání byly stále silnější, až jsem se ve 14 letech ocitla v Brně. Vesnická holka ve víru velkoměsta, kdy se hned v prvním ročníku zvonilo klíčema na náměstích. Následovala krásná léta studií. Psal se rok 2003, byla jsem na mateřské s první dcerou.

 

 

Omalovala jsem 33 triček, které mi ušila švadlena ze sousedství. Barevná trička s ještě barevnějšími obrázky. Zúčastnila se autorské módní přehlídky v Trutnově, a to byl start. Start k mé „volné noze“ a svobodnému povolání. Přicházely objednávky, jezdila jsem na řemeslné trhy a dodávala do několika prodejen. Z triček jsem postoupila ke složitějším střihům a oprášila zkušenosti ze střední školy. Sedla jsem k šicímu stroji. Byl to osvobozující pocit nezávislosti.

 

 

 

Nejdu s trendy, jenž nám někdo určuje. Tvořím módu svobodnou, podle sebe, jak to cítím já a jak mi přijde do cesty paní Múza. Začínám návrhem na papír, tvorbou střihu a vystupňováním jej do pěti velikostí, následuje stříhání, šití, barvení, praní, malování, žehlení, mnohdy ještě praní materiálu před stříháním… a tak a tak. Kombinuji nejrůznější materiály. Ty přírodního složení následně ručně barvím.

Věřte, že než každý kousek pověsím na ramínko, ujde dlouhou cestu. Ruční malba je až ten bonbónek na dortu, dává jedinečnost a originalitu, proto oděvy značím ručně signaturou Ka. Tvořím letní šaty, sukně, trička, halenky, tuniky, kalhoty, ale i oblečení do chladného počasí – mikiny, šaty, sukně, vesty, kabáty nebo bundy. Každý můj oděv jiný a neopakovatelný.

 

 

 

Období trvající několik let se stalo stereotypem. Dlouhá doba na stejné lodi, která mě už přestávala bavit. A věděla jsem, že být jen zavřená celé dny v dílně, nepovede k ničemu dobrému. Přišla změna. V roce 2018 jsem si pronajala svoji prodejnu. Mám kamenný obchod Kráska v Hradci Králové, pro krásu těla i duše. S láskou vytvořený, kde jsem propojila svoji tvorbu s tvorbou dalších autorů a řemeslníků.

 

 

 

 

V Krásce prodávám svoji autorskou módu pro dámy ve velikostech S až XXL. Maluji také obrázky, oleje na plátně nebo na dřevěný nábytek. Navrhuji a dávám do tisku kalendáře, blahopřání a sešity. Obchod doplňuje i sortiment nejrůznějších dekorací, keramika, dřevořezby, sklo, šperky, přírodní kosmetiku atd. Na střídačku jsem v dílně a v obchodě. V přímém kontaktu se svými zákazníky, většinou ženami. Zjišťuji, že není nad osobní kontakt. Malý obchod funguje i jako „psychologická poradna“ a vlídné slovo má velkou váhu. Individuální přístup k zákazníkům jich přináší čím dál víc.

 

 

 

Do toho si přijde nezvaný host. Corona. A dvakrát vám, jak se říká, hodí vidle do vašeho snu, zašlape vymazlené dítě. Snažíme se s manželem o znovuvzkříšení našeho e-shopu, abychom tuto dobu ustáli. Stránky www.ceska-moda.cz už jsou naplněny moji kompletní tvorbou. Pracujeme ale na nové grafice a lepších funkčních vlastnostech. Budou pak k mání i sešity, kalendáře a jiné kousky. Sice prodej neosobní, ale zřejmě a bohužel, touto cestou se bude ubírat svět.  Nafocený sortiment, který prodáváme v Krásce prezentuji na https://www.facebook.com/kraskahk.

 

Přeji si, abychom se všichni ve zdraví zase sešli a žili své životy svobodně.

 

PS: Asi na těch genech něco bude. Ačkoli moji rodičové ani jeden nejsou jakkoli výtvarně nadáni, semínko je zaseto. Můj praděda z maminčiny strany založil firmu na barvení foukaných skleněných perel a z tatínkovy strany byl krejčí 🙂

 

 

Dede: Katka je mojí sousedkou ob dva domy a s její tvorbou se už seznámil každý, kdo viděl v Dedivadle naše kulisy a některé z kostýmů. Její obrázky mají jednu kouzelnou vlastnost – umějí potěšit. A za sebe dodávám, že mám od Katky svůj úžasný kabát – strakatý kabát, řekl by pan Werich:)) Kabát, který má na kapuci třásně a je zdoben obrázky koček. Kabát, který nepromokne, neprofoukne, a ještě se v něm cítím… opravdu jako já. Taková, jaká doopravdy jsem:))

 

 

Takže se dnes ptám – co se vám u Katky líbí? Nezapomeňte, že za chvíli jsou Vánoce, čas, kdy pořizujeme věci pro radost:))

 

 

Aktualizováno: 15.11.2020 — 15:28

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Článek čtu až se zpožděním a i když Katku tak moc dobře znám, je mému srdci víc než blízká, stejně je pokaždé pro mě nová a nepoznaná. Její laskavost a srdečnost, láska, se kterou přistupuje k životu, se promítá do všeho, co dělá. Jsem vděčná za to, že patří do mého života a moc moc doufám, že podpora Krásky bude stačit na to, aby Katčino miminko mohlo v červnu oslavit třetí narozeniny ♥

 2. Sedací polštáře! Nějaká sháním, ideálně odolný, protože na něm budu sedět v teepee 🙂

   1. Netopýrko, určitě neváhejte Katce napsat zprávu, myslím, že nebude problém vám polštářky přiblížit i jinak :-). Renata, Katčina kamarádka

 3. Originální móda! Mně snad nejvíc zaujala ta barevná paleta, obzvlášť jako kontrast k současnému podzimnímu šedu a kovidové beználadě. A taky se mi moc líbí ledňáčci, mí oblíbení ptáčci. (inlove)
  Do Hradce jezdívám, ráda zajdu do obchůdku, až to zase půjde.

 4. Krásný, kreativní barevný svět! Díky! Určitě bych si vybrala,jenže to mám taky problematické. Vše se mi líbí! (h)

 5. To jsou všechno překrásné věci !!! Na pohodlí bych si asi vybrala tu delší šatovou sukni s óbr kapsami a pak ten poslední nádherný kabát! A nejprve by mi nějaký kouzelník musel „odepsat“ tak polovinu mých let 🙂 Tak jen z dálky přeji hodně úspěchů, aby se obchůdek i přes současné těžké časy podařilo udržet. Odkaz na obchůdek jsem poslala manželce mého synovce, která je z HK, která tam má stále rodiče a často k nim jezdí.

 6. Milá Kateřino, umím si na sobě představit tu úplně poslední a předposlední bundu, jen bych na ní musela mít větší podíl černé barvy. (emo) 🙂
  Držím Vám palce, abyste mohla brzy provozovnu zase otevřít. Tahle doba je fakt složitá. (h)

 7. Líbí se mi úplně všechno. Ale nejvíc to podobné uvažování o svobodě, o kráse tiché práce o samotě, i té živé, při kontaktu se zákazníky. Já naštěstí nemám stabilní obchůdek, nemusím platit nájem. O tohle jsem na tom nepoměrně lépe. Ale tu svou kočovnou perníkovou chaloupku, tu už mám taky zavřenou skoro celý rok. Držím palce… 🙂

  1. Děkuji za podporu, my to dáme, protože to vymazlený děťátko je srdeční záležitost. Ať se Vám daří. Perníčky máte překrásný!

 8. Musím to prozkoumat navečer, až budu mít čas- když jsem byla na návštěvě u Dede, koupila jsem si ještě u Katky doma tenkou zelenou mikinu a nosím ji moc ráda. Taky se musím kouknout, jaká to je velikost 🙂

  1. Zdravím Vás Matyldo, to už nějaký rok bude velikost najdete všitou z rubu v bočním švu. Vzpomínám na milé setkání. Ať se Vám daří.

 9. Je mi to moc líto, ale na tohle potřebuju kamenný obchod. Na oblečení naprosto jasně, asi bych na sebe stejně nic nenašla, XXL v tomto krámečku je na mne malé. Co se týče věcí pro radost, musím si je osahat, prohlédnout. S Blážinými šperky je to něco jiného, perník je krása stabilní, ale tady opravdu potřebuji ten osobní kontakt. Ale jak se kolem sebe dívám, je spousta lidí, kteří si klidně vyberou na e shopu

 10. Když to je těžký. Ani v téhle době jsem se neodvážila nakupovat oblečení online. Moje postava není úplně standardní velikosti a tak mi je něco malé támhle, něco tuhle, dostatečný objem přes hrudník občas znamená, že bych musela mít ručičky jako hůlčičky (aby se vešly do průramků) nebo ramena jako dřevorubec. Taky není XXL jako XXL. Prostě těžkej život :o)
  Něco si člověk ušije nebo přizpůsobí sám, ale zrovna u bund je to větší výzva, než na jakou si troufám. Kdysi jsem dostala tip na prodejnu s outdoorovými věcmi, že jsou tam ochotní přizpůsobit velikost. Bohužel se ukázalo, že mění jen to, co jde snadno, třeba délku rukávů. Říkali, že kdysi šili ze softshellu i vysloveně na zakázku, ale že to bylo moc drahé a lidi si to nevyzvedávali. Pomyslela jsem si něco o tom, že by se to třeba vyřešilo placením záloh, ale zase chápu, že se jim nechtělo si komplikovat život.
  Tak netrpělivě čekám, až se zase otevřou prodejny, protože už před zavřením jsem potřebovala něco z oblečení koupit a od té doby se to fakt nezlepšilo…

  1. Upravit střih není jen tak. Já mám úžasnou guru švadlenou, která mi pomáhá, když si nevím rady. Spolu jsme vytvořily střihy od všech velikostí tzv.uni, jsou již vyzkoušené a řekla bych,že sedí většině žen. Od těchto základních konstruujeme ty další. Pak jsou proporce,které samozřejmě vyžadují úpravy, tuhle přidat, tuhle ubrat. To je pro e-shop náročné. Takže chápu Vaše obavy. Šiji co nejvíce z upletů a elastických látek. To pak také dovolí více možností pro různé postavy

 11. Katko, tvůj barevný svět se mi moc líbí – jsou to věci, se kterými je hezké žít:))
  Zrovna dumám nad tím kočičím štokrletem, ale kam bych ho vlastně dala? 🙂 I když to šípkové má také svoje kouzlo!

  Jo a pro ostatní – ty kabáty jsou ze softshelu a jsou ohromně příjemné 🙂

 12. Miluji tyhle obchůdky „pro radost“, tááák ráda v nich šmejdím. A ano, mají v sobě to vlídné „něco“.
  Představené kousky se mi líbí, prolezu místo obchůdku alespoň e-shop.
  Dede, díky za představení!

  1. Máš e-shop teď technicky neumí prodávat více kusů od jednoho výrobku. Ale pracujeme na tom, je to na spadnutí. Tozn, že třeba sešit mohu vložit pouze jeden, někdo ho koupí a on zmizí z prodeje. Nemůžete si jich objednat víc. Ale jsme na dobře cestě sledujte stránky, brzy se potěšíte i jinými kousky. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN