BTW: Jak vyzrát na covid

Věřím, že většina z vás by už nejradši o čínském viru neslyšela ani slovo. Přesto se k němu dnes vracím. Proč? Protože Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP vydala soubor velmi jednoduchých informací a doporučení pro veřejnost, jak si počínat, pokud onemocníte vy nebo někdo z vašich blízkých. Řekla bych skoro… konečně!

 

Když onemocněla Matylda a její muž, řekla mi v rámci telefonátu mimo jiné zhruba tohle: „Internet je plný katastrofických výkřiků, často protichůdných, ale aby někdo napsal prostě návod, co a kdy dělat, to ne. Našla jsem jediný článek, ale ten byl v placené sekci Idnes. Nemohl by někdo prostě napsat přehledný návod?

A ejhle, uplynuly dva a půl měsíce od začátku druhé vlny epidemie a už ho tu máme! Myslím návod:)) Napadlo mě, že by vám možná pomohlo, kdybyste měli tento souhrn informací i na médiu, kde se vám bude dobře hledat – obvykle tu covid neřešíme, tak se to úplně neztratí.

A pak je tu druhý důvod, proč to sem dávám. Je jím sdílení zkušeností. Covid je viróza, se kterou se v naprosté většině případů musíme utkat sami doma jen s pomocí toho, co domácí lékárna dá. A tady to už začíná být zajímavé, protože každému z nás pomáhá něco jiného. A právě v té rozdílnosti je naděje – když chytíme covid a naše obvyklá terapie nezabírá, budeme mít šanci kouknout, co zabralo u jiných.

Třetím důvodem, proč bych to tu chtěla mít i s vašimi zkušenostmi je jednoduchý. Když nás nemoc chytne pod krkem a je nám bídně, je na vyhledávání vhodných informací už trochu pozdě. U téhle potvory se k tomu může připojit i strach, protože leckdo z nás patří do ohrožené skupiny, a navíc se zdá, že toho černého Petra si může vytáhnout prakticky kdokoliv. Navíc, když je člověku špatně, málokdy je na vrcholu svých intelektuálních sil, takže ho nemusí napadnout rady a postupy, které jindy považuje za samozřejmé.

Najít vše na jednom místě, včetně přehledu věcí, které je možné v boji s virem použít, tak může být velmi užitečné. I proto vás dnes prosím, abyste se do debaty zapojili se svými zkušenostmi – hodí se tipy na boj s horečkou, kašlem, bolestí hlavy, průjmem či zvracením.

Neměli bychom zapomenout na tipy na vhodné jídlo během nemoci. To je také důležité, protože covid umí člověka potrápit déle než jiné virózy, takže mu hlad nebo špatná výživa berou síly nutné k boji s virem. Myslím, že by nebylo od věci mít doma pro případ nouze rychle a snadno připravitelnou posilující stravu – ať už zmrazený bujón nebo rovnou výživnou polévku, nebo něco na způsob nutridrinků.

(Mně se například při akutní střevní viróze osvědčil Martinův nápoj pro běžce a sportovce – spousta lehce stravitelných cukrů a iontů mi významně zkrátila nepříjemný průběh nemoci:)) Pravda, musela jsem to pít opatrně po lžičkách, ale opravdu to pomohlo. Teprve potom mě napadlo, že pro psy doma speciální nápoj pro případ průjmů mám… 🙂

 

Doplněno – konečně oficiální portál 🙂

https://covid.gov.cz/ 

 

Takže k odborným doporučením:

 

Co dělat, když mám příznaky COVID-19 a co bude následovat

Příznaky onemocnění COVID-19:

– teplota ≥ 37,3°C

– suchý kašel

– dušnost

– únava, malátnost

– bolest hlavy

– průjem, zvracení

– ztráta chuti a čichu

 

Máte-li jakýkoliv z výše uvedených příznaků:

 1. Zůstaňte doma

Vyhněte se dalším kontaktům. Nechoďte do práce, na nákup, nevzdalujte se z domova. Nechoďte do čekáren lékařů bez předchozí telefonické domluvy!

 

 1. Kontaktujte svého praktického lékaře

Telefonicky či emailem tak, jak jste zvyklí u vašeho lékaře komunikovat. Buďte trpěliví, v této době praktičtí lékaři vyřizují velké množství telefonátů a nemusíte se tak dovolat ihned na první pokus. Nemůžete-li se opakovaně dovolat, ověřte správnost volaného telefonního čísla a zda voláte v ordinačních hodinách. Pokud praktického lékaře nemáte nebo je váš praktický lékař několik dnů nedostupný, kontaktuje vaši zdravotní pojišťovnu a požádejte ji o pomoc.

 

 1. Odběr na covid-19

Budete-li lékařem indikováni k provedení stěru z nosohltanu, rezervujte si nejbližší možný termín odběru.

Seznam odběrových míst je dostupný na webu MZČR https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovychcenter/.

Na odběrové místo se dostavte vlastním vozem či pěšky. Nejezděte MHD a nevystavujte riziku nákazy ostatní osoby. S sebou nezapomeňte osobní doklady a ochranu nosu a úst. Dodržujte nadále pravidla domácí karantény a vyčkejte příchodu SMS s výsledkem. Jste-li imobilní či ve zdravotním stavu, který neumožňuje transport na odběrové místo, lékař zajistí odběrovou sanitu s mobilním týmem, který provede odběr v místě Vašeho pobytu.

 

 1. Covid-19 pozitivní / negativní

Jakmile budete informováni o výsledku testu, kontaktujte svého praktického lékaře a domluvte se na dalším postupu. Je-li váš výsledek pozitivní, je vám nařízena izolace v trvání minimálně 10 dnů od dne, kdy byl proveden odběr. Pro její ukončení je zároveň nutné, abyste byli alespoň 3 dny bez klinických příznaků onemocnění. Je-li váš výsledek negativní, je nutné postupovat individuálně a dle domluvy s praktickým lékařem.

 

Přestože většina pacientů zvládá onemocnění COVID-19 v domácím prostředí, u části může dojít ke zhoršení
zdravotního stavu vyžadující okamžitou pomoc a transport do nemocnice.

Zcela zásadní je tedy otázka, kdy si přivolat Zdravotnickou záchrannou službu (ZZS – 155)?

• pocit ztíženého dýchání, nedostatku vzduchu,
zadýchávání se při minimální námaze, chůzi či mluvení
• promodrání rtů, obličeje
• bolesti na hrudi
• zmatenost či porucha vědomí

Pokud je to možné, snažte se v rámci přivolání ZZS mluvit pomalu a zachovat klid.
Je důležité podat informaci, zda jste byli testováni na COVID-19 či jste měli kontakt s COVID – pozitivní osobou
(posádka ZZS dle toho volí ochranné pomůcky).
Před transportem do nemocnice si připravte:
• osobní doklady (občanský průkaz a kartičku pojištěnce), osobní věci (mobilní telefon) a hygienické pomůcky
• seznam léků a dávkování, které užíváte a ev. aktuální lékařskou zprávu, pokud jste sledováni v rámci
specializované ambulance či trpíte závažným onemocněním
Obecně nelze v případě život ohrožujícího stavu doporučit dopravu vlastní!

 

Zde jsou všechny užitečné odkazy

 

 1. Co dělat, když mám příznaky COVID-19  a co bude následovat /podrobnosti zde/
 2. Karanténa a izolace COVID-19 /podrobnosti zde/
 3. Jak na domácí léčbu při infekci dýchacích cest u dospělých COVID-19 /podrobnosti zde/
 4. Elektronické dokumenty v souvislosti s pandemií COVID-19 /podrobnosti zde/
 5. Kdy a jak do nemocnice? COVID-19 /podrobnosti zde/
 6. Komunikace s ordinací praktického lékaře COVID-19 /podrobnosti zde/

Prevence a psychohygiena v době pandemických opatření COVID-19 /podrobnosti zde/

Aktualizováno: 9.11.2020 — 09:49

48 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jako jeden z nejvýraznějších příznaků měla vnučka praskání žilek v očích a následně krutý zánět spojivek, který se táhl snad týden. Během její nemoci se v seznamu příznaků konečně „růžové oko“ objevilo.
  Dceru zas neuvěřitelně několik dní pálilo v nose, oběma přinášel úlevu sprej Virostop od Fytofontany s rostlinou Cistus creticus, existuje v nosní i ústní variantě.

 2. Milá Dede, děkuji za krásné shrnutí rozumných a užitečných rad.
  Pracuji v lékárně, samozřejmě jsme v oslabení, protože je potřeba se nějak prostřídat u dítek školou povinných, ale stále děláme, co můžeme.
  Už je to dlouhé a únavné, spousta lidí na tom není vůbec dobře psychicky. Překvapivě hodně lidí si do té lékárny přijde především popovídat, byť pod záminkou koupě Paralenu. Mezilidské kontakty prostě chybí.
  Tak se všichni držte pokud možno zdrávi na těle, ale všemi dostupnými způsoby i na duši. 🙂

  1. Pavčo, v lékárnách to také nemáte lehké! Držte se… a díky za těch pár slov pro ty, kdo to tak potřebují (inlove)

 3. Dede, díky za souhrnné informace, komentářů jsem přečetla zatím část, postupně dočtu. My jsme tu naštěstí tak nějak mimo trable s covidem. Do obchodů nosíme masky, ale jinak venku je nemá nikdo nebo jen vyjímečně. Nevím, kolik (a jestli vůbec) je v okolí nakažených, ale osobně o nikom nevím. Když jsme se minulou neděli sešly s kamarádkami, ani ony nikoho neznaly. Kéž to tak zůstane.

  Roky se oba necháváme každý říjen očkovat proti chřipce a zatím se nám vyhýbá, takže ani tady neporadím jak zkrátit průběh. My si každý den před večeří dáváme stamprle becherovky, které teď říkáme „sanitizer“ 🙂 Občasný běžný průjem řeším živočišným uhlím, na pocit horečky a nevolnosti si dělám řebříčkový či heřmánkový čaj. Na bolesti hlavy netrpím, když už někdy přeci, opravdu rychle zabere prášek Exedrin.

  Všem nemocným covidem ale i čímkoliv ostatním přeji rychlé uzdravení.

  1. Maričko, doufám, že se vám to vyhne a nebudete mít potřebu se o té nemoci učit něco víc. (inlove)
   Tak sanitizer! 😀 Ať vám slouží ke zdraví 🙂

   Jo zapomněla jsem – jak mi obvykle alkohol nic neříká, když jsem nemocná, pomáhá mi naše domácí hruškovice. Většinou nemám teplotu, a když je mi blbě, klepu se zimou. To jsou chvíle, kdy si mohu dát i dvě štamprličky a nijak ten alkohol necítím – jen se obvykle trochu zahřeju:))

  1. Včera nám skončila karanténa, jen manžel na tom není moc dobře. On skoro nejedl a hlavně nepil. Nevím, zda to přežije v pohodě, bere léky na ředění krve tak o to je to léčení horší.

   1. Maruško, však jsi ho už vytáhla z mnoha trampot. Věřím, že to zvládnete zase. (h)
    Však se říká, že zotavování trvá dlouho…

   2. Hm,jíst a hodně pít je fakt důležité. Snad si dá říct. S tím jídlem to byl taky trochu boj,protože Mušketýr má poničený žaludek,ale nějak jsme to dali.

 4. Zatím se nám to vyhnulo a doufám, že vyhne. Je fakt, že do obchodu jdu v nejnutnějším případě a to se snažím udělat fakt nákup, aby mi to nějakou dobu vydrželo. Jinak tady na vsi stejně na podzim nepotkáš živou duši, takže procházky s Darkem absolvujem bez lidí. Ale štvalo mě to vždycky a teď tuplem (devil) . Do obchodu chodím sama, MLP sedí když tak v autě, protože je o 5 let starší a diabetik.
  Marek nám nakoupil spoustu všeho možnýho, tak to postupně konzumujem, hlavně vitamín C a D. A ten sterilizátor jak dávala odkaz Kytka, tak ten stojí za zvážení, večer to proberem :-).

  1. Jo, máš pravdu – na podzim člověk potká souseda na vsi spíš na FB než venku. 🙂
   Dnes u nás byla celý den strašná mlha a jen kolem tří stupňů. odpoledne, když měl Patrik po škole, jsme vyjeli na Zvičinu – bude slunce nebo ne? Bylo, ale na samém vršku a až chvilku poté, co jsme tam dojeli.
   Ovšem nebyli jsme tam sami… fakt ne 🙂 Ten skvělý nápad mělo plno lidí. Tak jsme zase odjeli. Ale bylo tam hezky

 5. Ke všem opatřením jsem přidružila i tohoto pomocníka:

  https://1url.cz/VzgdL

  Není přímo proticovidový ale eliminuje ostatní élenty.
  (punch) Desinfikuji v něm mobilní telefony, roušky, klíče a další předměty co se do něj vejdou.

  1. Jo ještě k té desinfekci mobilů a spol – jak nosím v kapse desinfekční sprej na ruce, používám ho i na ten spol. 🙂 (ne na roušky:)) A v autě po nákupech stříknu i na volant, řadicí páku, klíčky a tak. Potřebuju mít auto jako bezpečný prostor. 🙂

   1. to já všechno taky a přesto jsme tu potvoru chytili. Ani jsme nebyli s nikým v kontaktu, krom rychlého nákupu.

 6. Dobré a úderné rady! (h) Moje zkušenost s tím virem je taková, že si opravdu myslím, že jsme ho s MLP prodělali oba ale již dříve, než se začalo s informacemi o něm. Oba jsme postupně doznali všech příznaků a skončili na ATB, přičemž moje osoba byla již eskortována na kapačky. Postupem doby jsem zjistila, že jsme nebyli sami s těmito potížemi a obyčejná viróza to určitě nebyla, za ta léta mého života už mám zkušeností dost. Bez čichu jsme byli min. tři měsíce atd. Takže tak. Důležité je sdělení od Dalmi, hlavně se nenakazit a po zkušenostech dávám Markétce plně za pravdu. (h) A Dede taktéž.

 7. Dede, díky za shrnutí, ale doufám,že nebudu potřebovat. Ale stejně jsem se zachytila drápkem. Včera jsem vařila z kupy hovězích kostí vývar. V Globusu je prodávají v pytlících. Dnes jsme snědli každý porci a zbytek už odpočívá v mrazáku.
  Co se týká potravinových doplňků, momentálně od srpna, když jsem viděla, jak to naše vláda hrůzostrašně mastí, zobeme hlívu, echinaceu a céčko. Už je nachystané jakési multi zobání. Já na rostlinné výtažky dám. Céčko stačí 500 mg denně, protože zbytek se stejně vyčurá. Abych do sebe dostala to množství látek co byliny obsahují, tak bych je musela spásat ve velkém. Doplňky máme zařazené do lékového organizéru, abychom je jedli pravidelně. Zatím se nám vyhýbaly chřipky, protože já se nemůžu kvůli herpesvirům očkovat. Aspoň mně to doporučil imunolog.

  1. Asi nás bude víc, i kdyby se na covid očkovalo. Lidi s poruchou imunity, a asi tak 10x víc antivax.

   1. Ono se tak rychle očkovat nebude. Vždyť prověřit bezpečnost vakcín trvá strašně dlouho. Ty chrabré řeči Ruska a Číny, jsou jako vždy lež.

  2. Mně dlouho očkování nedoporučovali – porucha imunity a astma. A pak jsem před lety, už z čistého zoufalství, že jsem nemocná co měsíc, začala chodit na akupunturu. Bolelo to jak blázen, ale pomáhalo to. Těžko říct, jestli to byl placebo efekt, ale prostě to fungovalo.
   A já si pak troufla jít na první očkování proti chřipce – a pak ještě na očkování proti pneumokokovi. Doktorka mi řekla, že to může podpořit i imunitu proti nespecifickým virózám…
   A měla pravdu. Pořád umím být tak jednou dvakrát ročně nepříjemně nemocná (dokáže se mi to táhnout klidně tři až pět týdnů, když pořád věřím, že „teď už to půjde“ a nejdu k doktorce), ale už nemívám zničující kašle (ťuk ťuk:)) a ani ty lehké virózy nejsou tak časté.
   Alergolog/ imunolog s tím neměl nakonec problém (když jsem si to vyzkoušela na vlastní zodpovědnost a dobře to dopadlo:)), teď už moje praktická lékařka s očkováním počítá a zajistí mi každý rok vakcínu.
   Vím, že to není pro každého, ale mně to prostě funguje:))

   1. Na virózky nejlíp zabírá… ledová voda. Ne pít, plavat! A ne až už máš bacila, ale furt. Nezabralo to hned a když muž měsíc vytrvale kašle, tak to od něj nakonec schytám taky, ale jinak – ťuk ťuk, bacily mají smůlu. Když cítím, že se o mne něco pokouší, jdu bacila utopit do Vltavy. Funguje to.
    A jako prevence pro lepší průběh Covidu – rozumně upravovat váhu optimálním směrem, vylepšit fyzičku a imunitu pohybem. Teda ne tak jako já, kterážto jsem vylepšovala jízdu na kole o tvrdé přistání kolenem do asfaltu, takže teď si ani do té vody netroufnu.

    1. Cha. Mě na začínající moribundus všelijaký zabírala naopak sauna a plavání v chlorovaném bazénu.
     Tak to mám smůlu teda.
     Další alternativou je grog 😉

 8. Tak jsem odeslala nápady a koukám, že se neodeslaly. Už se mi to znovu nechce rozepisovat, tak jen stručně 🙂

  1) Doporučuje se hodně větrat – v uzavřených prostorách do hodně pomůže zvýšit i účinnost roušek.

  2) Pokud nemáte kapacitu vařit a jste zavření v karanténě, mohla by pomoci strava v krabičkách na objednávku. Vozí se to obvykle obden, podobně jako nákupy. Sama už nějakou dobu využívám a mezitím si navařuju zásoby na mrazák 🙂

 9. Covid jsem zatím neulovila a snažím se tomu vyhnout. Při nachlazení taky zkouším Coldrex v pytlíku, a kdysi mi velmi pomáhal květ černého bezu. A k jídlu? Česnečka to jistí, nedá to moc práce, když nemám zrovna vývar, klidně tam hodím kostku, rozšlehám vajíčko a je to. Ale HLAVNĚ musí tasit česnekem, že by to porazilo vola, pardon. Vitamíny v pilulích nezobu, moc tomu nevěřím. Ale když někomu pomáhají, proč ne.

  1. Tak na česnečce jsem vyrostla 😀 Vývarem z cibule, soli a kmínu maminka zalila na talíři prolisovanou hromádku syrového česneku a jedla se k tomu topinka. Kdysi jsem to dala, ale teď by mě tato jinak účinná léčba nejspíš zabila 😛 Moje zažívání už takovou česnekovou pálku nepřežije. Ale pár topinek s česnekem ještě můžu:))

   1. Ano, k česnečce patří topinka, na nich jsme zase vyrostly my se sestrou a naštěstí nám to vydrželo dodnes. Jenže když je někomu hodně zle, tak se dá jíst ta polívka jen tak, stát u pánvičky je práce navíc. A česnečka zahřeje. Teď jsem měla vývar ze žeber, které jsem vařila na obrání kočkám, máme to ozdělené, ony maso, já vývar, a s ním teda česnečka psala.
    Ono je víc takových zahřívacích polívek, ale ty už jsou na vaření obtížnější, ty přijdou na řadu později.

   2. Dede, já už syrový česnek také nemůžu, tak ho nastrouhaný dávám až na úplný konec, v podstatě jenom párkrát přejít varem. A zatím ťuky, ťuky na dřevo, jde to. Na topinky ho matlu tak, že stroučky se slupkou nechám vlnit naplno asi 10 vteřin. Za 1) slupka jde dobře odstranit a za 2) dokážu osušenou topinku od tuku s takovým připraveným česnekem přežít ve zdraví.

 10. Co se týká multivitamínů, máme vyzkoušeno a doporučeno i z lékárny polykat vitamín C minimálně 1000 mg, pak Geriavit Pharmaton, má zaručené množství vitamínů deklarované na obalu, jiné vitamíny mohou mít mnohem méně, než uvádějí. Na průjem je účinný Enterol. Vše se dá koupit v lékárně, sice dražší, ale vyplatí se. Enterol vám může také předepsat lékař, ale stejně se doplácí.

  1. Jo a vitamín D. Vigantol kapky, nebo podobné na předpis od lékaře, ale mám dojem, že je to dlouhodobě nedostatkové zboží. Musí se brát s nějakým tučnějším jídlem, třeba kapat do mléka.

 11. Když na mě sedne silnější viróza (slabších si moc nevšímám, chřipku jsem měla jen jednou a s nepříjemnými následky), pomáhá mi jako první léková pomoc Coldrex Max (mám ráda červený:)). Znám jeho složení, vím, že ho mohu nahradit jednotlivými složkami (paralen, vitamín C), ale pro mě je prostě Coldrex na začátku nej. Později, když je mi líp, stačí samotný paralen.
  Z nelékových věcí se mi osvědčila konvička na vyplachování nosu slanou vodou – není to extra příjemné, ale v době rýmy to opravdu pomáhá.
  Dále nedám dopustit na bylinkové čaje (obvykle mám doma směs proti nachlazení, směs na průdušky apod.) s citrónem, zázvorem a medem.
  Pokud je hodně zle, vařím si zázvorový lektvar – to je zázvor v kastrólku zaleje vařící vodou a vaří se deset minut s celou skořicí a hřebíčkem. Potom se scedí, přidá se citron a med.
  Pozor:
  Med prý při silném kašli dráždí (já s tím problém nemívám)
  Zázvor může zdvihat tlak, takže lidé s vyšším krevním tlakem by s ním měli zacházet opatrně. (Jsem nízkotlaká, tak mi nevadí:)) Zrovna tak by ta zázvorová kúra neměla trvat moc dlouho, může časem dráždit žaludek.
  S horečkou moc zkušeností nemám, já ji prostě nemívám – abych se cítila špatně mi stačí 37,3 🙂 Nicméně z ošetřování dětí si stále pamatuju kouzlo pocení (horký čas, paralen, potit), vlahých zábalů (u dětí se balí celé tělo, jinak pomáhá chlazení končetin, čela a za krkem.
  Místo zábalu pomůže i sprcha, ale neměla by být úplně studená, spíš vlahá (říkala dětská doktorka – což naprosto chápu:))

 12. Slovo COVID nesnáším – v práci jej vyslovím, napíšu nebo slyším aspoň stokrát denně. Je pak hodně těžké, když člověk přijde vyšťavený domů (navíc za tmy do práce, za tmy z práce) najít energii na hovory s přáteli, příbuznými, protože zejména telefonáty s rodiči MUSÍ být optimistické, nejlépe bezstarostné a veselé. Zatím to zvládám a musím říct, že i sebemenší dobré zprávy jsou pro mě důležité, jsou tím, co mě dobíjí (oficiální zpravodajství v zájmu zachování duševní hygieny vynechávám).
  Takže tímto moc děkuji nejmenované Zvířetnici, která se zmínila, že i s partnerem překonali tuto nemoc (ač oba ve vyšším věku) bez větších následků – znamená to pro mě opravdu hodně, protože teď doufám, že kdyby náhodou dopadla nemoc na rodiče, nebudou následky fatální…

  1. Alčo, také sbírám příklady dobrých konců 🙂

   Jinak jsem zjistila zajímavou věc (opět zkušenost z okolí) _ starší člověk byl označen jako rizikový (e-rouška), otestován byl jako pozitivní, ale nic mu vlastně nebylo, jen se cítil unavenější než obvykle. Nicméně vyšetření ukázalo probíhající zápal plic – přitom on žádné potíže necítil. Byl přeléčen a je v pohodě.
   To bych brala jako varování, že i při lehkém průběhu by měl být člověk opatrný, vnímat svoje pocity a přikládat váhu i náznakům 🙂

  2. Alčo, nám onemocněla sestra ze střediska (kamarádka, velká sportovkyně) má po čtyřicítce. Dobře to dopadlo, léčila se doma,chodí už zase do první linie, ale cítí se unavená, tak po práci pilně odpočívá. Se psem chodí její manžel, takže my zase spolu začneme až bude líp. Jsem ráda, že to takhle dobře dopadlo. Doktorovi se to na štěstí zatím vyhnulo.

 13. Moje zkušenosti- na horečku pomůže antypyretikum a normálně vypotit. Třeba dvakrát denně. Je to opruz, ale pomohlo to. Hodně pít- normálně to nedělám, ale během covidu jsem vypila 3 litry bylinkového čaje plus nějaké to kafe a tak. Bylinky fakt pomáhají. Navíc si myslím, že nám pomohlo to, že už víc jak rok bereme multivitamíny a multiminerály pro fitness- obecně jsme méně nemocní a při covidu jsme je vesele baštili dál. Pokud vitamíny z lékárny, tak si nechat doporučit od magistry, některé otestované jsou a některé ne (pokud jde o účinnost).
  Důležité je kvalitně jíst, i když byste s chutí chcípli a ne že budete vařit. Osvědčily se polívky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN