ADVENTNÍ TRHY NA DEDENÍKU – Regi: Perníková chaloupka 2020

Dovolte, abych se představila: Ježibaba Perníková. Možná si mě pamatujete z vánoční pohádky od Regi. Od které Regi? Přece té s ukecanou border kolií Indy. A pak je tady ještě jakási Dagmar Lachmanová. A to je zase kdo?

 

 

Teď tedy vážně. Ježibaba Perníková, Regi i Dagmar Lachmanová jsou jedna osoba, která se už nějakých dvacet let živí perníkem (a přesto dodnes dokáže projít dveřmi).  Hmm, takhle asi taky ne, že?

Tak ještě jinak. Přes dvacet let se živím tím, že peču, maluji, a pak samozřejmě prodávám perníčky. Kde a jak jsem k tak parádní práci přišla? Tak nějak se to přihodilo.

 

 

Maminka, vystudovaná „propagační výtvarnice“ ještě hluboko v minulém století před revolucí sebrala odvahu, praštila s prací a vrhla se do neznámých řemeslných vod. Perníkářským bacilem za pár let nakazila i mne, takže jsem podobně jako ona jednoho krásného dne opustila bezpečné zaměstnání a udělala stejnou udatnou pitomost.

 

 

A víte co? Ani na vteřinu jsem nikdy nelitovala. Krásná tvořivá a voňavá práce, kdy není člověk shora popoháněn šéfem a na druhou stranu nemusí mít zodpovědnost za zaměstnance. Ta svoboda… A ta radost, když vám někde v rožnovském skanzenu lidé, co vám koukají na ruce, zatímco na ukázku malujete perníčky, řeknou, jak jste šikovná a jak krásné je máte. Že je až škoda je sníst.

 

 

Jasně, že se nad perníkářkou neklene celoročně modré nebe. Nepředstavujte si, že nikdy neprší, nemrzne a větřík nezafouká. Přeneseně i doslova. Víte, kolikrát se mi stalo, že jsem balila stánek v průtrži mračen, vichřici i sněhové vánici a svým tělem chránila ošatky s perníčky před zničením? Kolikrát se stalo, že byla nějaká akce postižená hrozným počasím nebo organizátorskou impotencí, takže o ní lidé moc nevěděli, přišlo jich jen pár, a náklady na nájem a projetý benzín přesáhly výdělek? Kolikrát jsem byla zoufalá, protože stávkovala trouba, nebo se mi bůhvíproč dělaly na upečených korpusech nevzhledné puchýře… No, mockrát.

 

 

Přesto vím, že jsem přesně tam, kde jsem vždycky měla být, a dělám to, co jsem dělat chtěla: Vyrobit těsto se spoustou dobrého medu bez jakýchkoli konzervantů, rozválet ho, vykrájet všechny možné tvary, upéct je, umíchat glazuru z cukru, bílků a trošky octa, část obarvit šťávou z červené řepy, a pak už jen sedět a malovat. Bílou a jemně růžovou…

 

 

Zajímalo by vás, jak vypadá můj pracovní rok? Trošku neobvykle. Už v lednu mi začínají Velikonoce, takže se krabice v mé perníkárně plní kraslicemi, zajíčky a beránky. Poté, co se vrátím domů z Velikonočních slavností v Brně, okamžitě propukne léto s folklórními slavnostmi a řemeslnými jarmarky. A to znamená, že maluji srdce, zvířátka pro děti a figurky v krojích. No a už začátkem prázdnin mi nastanou Vánoce. Opravdu. Takhle brzy musím začít, abych měla po celý advent plný a nazdobený stánek.

 

 

Už hromadu let jezdívám koncem listopadu do Brna na Zelný trh neboli Zelňák. Je to jeden z nejhezčích adventních trhů, jaké si dovedete představit. Malebné dřevěné stánky s tradičními řemesly, usměvaví lidé, žádný spěch a shon, spousta dobrot… Po dlouhé době, kterou moc ráda trávím pečením a malováním prakticky o samotě, jen ve společnosti audioknih, přichází ta druhá stránka mé práce, kterou mám ráda neméně. Živá a zábavná, kdy si s chutí povídám se stálými zákazníky, kteří mou Perníkovou chaloupku nevynechají při žádné procházce, i s těmi, kteří se u mne zastaví úplně poprvé.

 

 

Jenže tohle všechno letos bohužel nebude. Zatracený koronavirus! A nejen na Zelňáku bude nejspíš prázdno. Vypadá to, že se tento rok na žádném trhu nenadechnete předvánoční atmosféry s vůní punče nebo svařáku, neochutnáte medový perníček a nedovezete domů dětem malovaného Mikuláše, čerta, anděla, nebo pár drobností na stromeček. Co se dá dělat.

 

 

I když… snad by to nemuselo být tak zlé. Doma si prostě pustíte koledy, zapálíte voňavou svíčku, uvaříte punč přesně podle vaší chuti… a perníčky? Ty si přece můžete objednat u Ježibaby Perníkové.

Jak? Nejlépe z katalogů na Rajčeti:

https://darkal.rajce.idnes.cz/

Všechny informace potřebné k objednání najdete v popisu každého alba. Skladem mám perníčky z katalogů DÁRKY nejen DĚTEM, SRDCE a VÁNOCE

 

 

Ježibabu Perníkovou můžete navštívit také v její virtuální perníkové chaloupce na FB:

https://www.facebook.com/jezibabapernikova

 

 

Dede: Tohle je první díl z nového koronavirového seriálu „Adventní trhy na Dedeníku“, kde se snažím udělat místo k prodeji těm, komu protiepidemická opatření vzala možnost provozovat svou živnost. A Vánoce bez perníčků? To by byla škoda:)) Tak se u Regi hezky namlsejte!

A ještě něco – který z Regiiných perníčků se vám nejvíc líbí? 🙂

Aktualizováno: 1.11.2020 — 22:35

63 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jé, tak to jsou tvoje perníčky? Obdivovala jsem je na FB a sháněla bezpšeničné, což nejspíš ani upéct nejde 😛

 2. Perníčky máš nádherné, obdivuju! Taky peču, taky zdobím,ale jenom na Vánoce a Velikonoce, domů a do práce. Pokaždé asi 10 plechů a mám toho plné brejle. Ale nejsem úplně nešikovná na zdobení a slova obdivu od nezdobících kolegů a kolegyň potěší. Pokaždé mi říkají jak se těší až něco přinesu, tak jsem myslela že se těší až jim to kancelářské prostředí provoním a esteticky na týden nebo dva povznesu a oni se samozřejmě těší, až bude po svátcích že to prostě sežerou…tvrdý, zaprášený, všechno jedno..Tak už jim rovnou peču o dva plechy na snědení víc, ani to nezdobím,jenom pocákám polevou nebo čokoládou…a pokaždé mi říkají, vykašli se na práci,zařiď si živnost a peč perníky…jenže já vůbec nejsem obchodní typ, musel by nade mnou stát někdo s bičem, abych všechno stihla v termínu a prodávat ve stánku bych se styděla…takže všechny,ktere do toho šly, mají můj obdiv.

 3. Máte nádherné perníčky!! Pokud Vám ještě zbývají nějaké volné k prodeji, zkuste nabídnout na FB – Dejvická parta a nebo Sousedi a sousedky z Hanspaulky. Již několikrát se tam v poslední době objevila nabídka na zboží, které nelze prodávat v současné době na trzích. Mám pocit, že byl vždy velký zájem. Držím palce !!

 4. Regi, prostě nádhera, líbí se mi úplně všechno. Obdivovala jsem už dříve. To když při čtení jedné tvé povídky jsem zjistila, žes i perníková Ježibaba 🙂 Teď jsem se ale kochala znovu a přeji, aby se ti podařilo i letos prodat tyhle překrásné perníkové kousky i když ne přímo u stánku!

  1. Díky, Maričko. Perníky prostě mají dělat radost. Když ne naživo, tak aspoň na fotkách. 🙂

 5. Loni jsem dostala miniperníček přivázaný ke stužce spolu s firemním dárkem. Tyhlety jsou ale o moc hezčí! 🙂 Vybrat nejkrásnější je těžká věc – srdce, betlém? Ale zato vím docela přesně, co bych si koupila – pejska, jak jinak. (inlove) Je roztomilej a dokonce trochu vyplazuje jazýček.

  1. Děkuji za pochvalu. Pejsci jsou všem zájemcům k dispozici. A nejen jeden. Mám jich celou velkou smečku. A úplně všichni vyplazují jazýčky.

 6. Regi,Regi,veď ja som u teba nakupovala a nevedela som,že si Regi!!!
  Je to prekrásne,škoda,že sa uvidíme až o rok.

  1. Ygo, ten západ slunce je výjimečný, celá ta série fotek je… (inlove)
   Jinak i nás je teplo a barevno. Cožpak barvy jsou dobrý, ale v tom teple je to bahno ještě živější než normálně 😛

 7. Ách, že jsem to nevěděla dřív. Každý rok jezdíme na trhy do Brna k našim přételům. Přišla byvh se poklonit, nejen koupit perníček a pak ho mlsně „sežrat“ (krásné a hlavně tůůůze dobré)
  Obdivuji tvou píli a zručnost. Upéct dobrý (zdůrazňuji dobrý, né výtečný jako tvoje), vláčný perníček se mi časem povedlo, ale zdobení? Jak malenka ve školce. Hold, tohle mi nejde.
  Jdu tedy nakouknout a vybírat v tvém krámku ty dobroty. Děkuji

  1. Tak to se budu příští rok moc těšit. Tohle je jedna z radostí, že si Perníkovou chaloupku najdou všichni kamarádi, co v Brně bydlí, nebo se tam jedou podívat.
   Zatím se holt musíš pokochat jen virtuálně, popřípadě si nechat něco doručit poštou. 🙂

 8. Ještě k adventním trhům – jak jsem asociál, který vidí větší skupinu lidí a pečlivě ji obejde nebo se vzdálí do opačného směru, tak adventní trhy si dopřát musím. Miluju tu atmosféru, vůni a nabízené chutě. Ach… no, aspoň si to umím představit 🙂

  1. Se mnou je to podobné. Jak jsem zavřená ve stánku a mám kolem sebe aspoň minimum vlastního prostoru, je to fajn. Ale pokud se mám po trzích projít (a někdo mě na chvíli ve stánku zastoupí), jdu raději dopoledne. To si trhy opravdu užiju. 🙂

 9. Regi, tuhle krásu přece nemůže nikdo s dobrým svědomím rozkousat a spolknout! Jsi jemná umělecká duše, nadaná a trpělivá.
  Mně se nejvíc líbí Folklor a Srdíčka a… a vůbec!

  1. Jasně že může. Jdu na to fikaně. Minimální trvanlivost je díky kvalitnímu medu celý rok, takže jakmile perníček splní svou funkci dekorativní, není třeba z obalu utírat prach. Je lepší ho rovnou sundat, perník sníst a zajít si do stánku Ježibaby Perníkové pro nový. 🙂

   1. Vy jste tak přízemní a nemáte žádný citový život, jen tu h.. u mlsnou! 🙂

    Nojo, ale Regi musí z něčeho žít, že ano. Takžé – je vám přáno!

 10. Tak tipnout si nejhezčí kousek je fakt dřina – líbí se mi jich moc.
  Můj první dojem byl Betlém – ten je fakt krásnej!
  Druhý byly ty postavičky na modrotisku.
  A pak ta srdíčka! A Mikuláš s doprovodem taky… navíc se mi při té podívané sbíhají sliny:))

  My doma perníčky neděláme, doma to tradice nebyla a já se do toho z vlastní vůle nepustila (znám své limity:)). Jednou jsem ale dostala od kamarádky pár nezdobených, že prý ať si to zkusím. No… Tak jsem pobídla k tvorbě Marka. Vzal to po svém – měli jsme vánoční tvary perníčků popsané rovnicemi… 8) 😀

  1. Dede, vy jste celá rodina nesmírně kreativní. Perníčky ozdobené rovnicemi hned tak někdo nemá. 🙂
   Jsem ráda, že se ti ty moj líbí a moc děkuji za pozvání na DeDeník.

 11. Parádní kousky. Mně bude Perníková chaloupka, Ježibaba i celé trhy taky moc chybět. I když jsem si myslela, že na to tak moc nejsem, ta atmosféra a stánky a svařák a tak vůbec… Tak za rok, ano? A tvé perníčky nám chybět nebudou, to už jsme domluvené…

  1. Díky Toro. Mně bude letos chybět i azyl v Hotelu u (opět)devíti koček 🙂 Aspoň že ty perníčky nám chybět nebudou a svařákem si holt připijeme virtuálně.

    1. Já myslela, že se počítají i ty venkovní. To už je celkem skoro devět, ne? A vůbec, co není, může být… 😉

 12. Mně se moc líbí ta srdíčka a betlém… jenže jaksi nemám děti na obdarování a ty moje velké to jaksi neocení- a nebo by jim bylo líto to sníst a sežrali by to moli. Ale ještě popřemýšlím 🙂

  1. Betlém běžně na stánku nemívám. Je náročný nejen na zdobení, ale i na balení a přepravu. Tenhle jsem dělala před několika lety pro výstavu v třineckém muzeu. Hmm… moli a perníčky. Víš jak je miluje Indy? Samozřejmě jí dávám pokaždé jen malý kousek a bez cukrové glazury, ale řekla bych že by se moc rozmýšlela, jestli si vzít masíčko nebo perníček.

 13. To je nádhera ! Sníst to je věčná škoda, i když jsou určitě moc dobré. Pečlivě uchovávat jako malované kraslice. I když si o sobě myslím, že jsem celkem šikovná, tak na tohle ne, to jsem nikdy neuměla. Tak ještě uhňácat těsto, ale takhle krásně je nazdobit, na to musí být zvláštní dar.

  1. Díky moc. Škoda sníst… Tohle vážně slýchám často. Však taky proto mám v nabídce také velmi jednoduše zdobená zvířátka a hračky pro děti, a balíčky s nezdobenými perníčky.

 14. Milá Regi, jsi náramně šikovná! Je to pravda, takové krásné perníčky je škoda sníst! 🙂 (h)

  1. Díky. Já zase obdivuju náramnou šikovnost jiných kolegů řemeslníků. To je na řemeslných jarmarcích skvělé, že můžu vidět jejich práci. A nejen vidět. Co já mám doma náušnic, náhrdelníků, keramických hrnečků, dřevěných misek, proutěných ošatek…

    1. Udělat si radost, to je ten nejlepší lék na jakoukoli chorobu. Už jsi nad ní zvítězila definitivně?

    2. Doufám, že na chorobu ti Matyldo nové náušnice pomohou. Na duši taky, ostatně mě tvůj nákup potěšil velmi! ♥

    3. Doufám, že na chorobu ti Matyldo nové náušnice pomohou. Na duši taky, ostatně mě tvůj nákup potěšil velmi! ♥

 15. Regi to je prostě nádhera. Jste neskutečně šikovná.
  Já sice taky peču pro rodinu vánoční perníčky, ale nazdobit je tak krásně nedovedu.

  1. Díky moc. No, s tou šikovností je to asi tak, že je dobře mít pořádně polstrované pozadí (to mám) a prostě to vysedět. Malovat, malovat a malovat, až se ta potřebná spojnice mezi hlavou a rukou vytvoří.

    1. Pche – věřím, že jakžtakž rovnou čáru nakonec člověk vysedí a vykreslí (má-li tu svatou trpělivost), ale to umělecké vidění světa musí být člověku dané! Kdepak – moje ruce a můj mozek mají mezi sebou velmi křivolakou cestu, tam se každý případný nápad ztratí – teda, ne že by mne něco napadalo.

     1. Nápady bych měla, což o to, ale ta poleva mi občas dělá hrozný věci a to nemluvím o tom, že někdy se mi perníčky rozjedou do tvaru velmi vzdáleného vykrajovátku… Už jsem to řešila i tak, že jsem perníčky polevou opatlala a posypala něčím barevným.

      1. Přesně tohle radím zákaznicím , které si u stánku stěžují, že se „nad těmi perníky letos zase tak navztekaly!“. Prostě je polít čokoládou, nalepit mandli a v klidu si je vychutnat.

      2. Mně i Regi její polevu dala, že tou je to hračka. Cha. Ani omylem. Jsem na zdobení levá jak šavle.

 16. Milá Regi,zatím jsem nevynechala ani jeden Rožnov a jeho vánoční jarmark. Přemýšlím, kolikrát jsem kolem Tebe prošla a něco i zakoupila a nevěděla, že právě ty jsi Regi. (h) Škoda, že to nemohu letos napravit! Perníčky jsou nádherné,škoda je zpucnout. 🙂 Jdu se kochat ještě jednou. Díky !

  1. Na vánoční i velikonoční jarmarky do Rožnova jsem jezdívala léta. Vždycky jsem v Brně nechala ve stánku brigádnici a jela domů pro zboží a do Rožnova. Ale poslední dva roky jsem to už vzdala, bylo to hrozně náročné fyzicky i organizačně. Takže ve skanzenu bývám jen v létě. Zvonečkový jarmark, krojovaná Anenská pouť, Starodávný jarmark…

   1. Jé Regi, to jsem nevěděla a já v Rožnově bývám 🙂 I když letos je to kvůli všem těm omezením bída, proti loňsku. Ale počítám, že i ten blbej virus jednou zmizí a já tě tam třeba potkám:))

    1. To by bylo moc fajn. Aspoň na jedné z těch tří akcí příští rok určitě budu, pokud nezasáhne nějaká vyšší moc.

 17. Milá Regi – tvoje perníčky jsou překrásné. Líbí se mi nápad tříbarevných perníčků – hnědý perník a bílé a růžové zdobení, navíc jsou tvá díla jemná, vzdušná a velice milá (s povzdechem vzpomínám na ty svoje výtvory…)

  Líbí se mi všechny, ale asi nejvíc ta krojovaná skupinka na modrotisku. A navíc právě perníčky jsou dobrý nápad pro dárek svým neteřím, které je určitě ocení – dvě jsou umělecky nadané a dvě mají žravé partnery (chuckle) !

  P.s. je mi moc líto, že letošní vánoční trhy v Brně nebudou! Vždycky cestou na vánoční Brnění jsem se tam přes ně motala (i když ten na Moravském náměstí jsem jenom proletěla, páč tam jsem došla naposled), vánočního punče i svařáku popila, na zvonec zazvonila, u betléma postála, u kolotoče vzpomínala na dětství a bylo to to pravé naladění na Vánoce.

  1. Krojovaná skupinka – to je srdeční záležitost. Jsem tak trošku praštěná folklórem. mládí jsem strávila ve valašském tanečním souboru.
   A vánoční trhy… no to je taky srdeční záležitost. Je mi jich líto nejen proto, že přijdu o výdělek. Ta atmosféra je tam opravdu moc mile vánoční. Přestože pokaždé přijíždím domů až na Štědrý den ráno, nemám pocit, že přicházím o to předvánoční těšení.

 18. Úplně zírám, co všechno může jeden šikovný člověk zvládnout…
  Vždycky si pak připadám chvíli méněcenná (dar tvořit rukama mi prostě nebyl dán), ale nakonec si říkám, že nemůžeme být všichni stejně šikovní – každý má něco, na co může být pyšný a pokud je toho víc tak jenom dobře.
  Ať se Ti tahle úžasná práce-záliba-koníček jenom daří!
  A nejvíce se mi líbí Tvoje srdíčka – jsou krásná, jemná a určitě moc dobrá!

  1. Měněcenná? Víš, že chápu? Já si takhle připadám pokaždé, když vidím něčí zahradu. Zelené prsty prostě nemám a nemám. Ale neměly bychom si to připouštět ne? Nemůžeme všichni umět všechno. 🙂

 19. Milá Regi, věděla jsem, že jsi neskutečně šikovná, ale, když vidím tvé dílo pohromadě, je to impozantní. Uděláme si doma na vánoce malou výstavu užitého umění v nejlepším slova smyslu, napíšeme.

 20. To je báječný nápad!
  Z perníčků i přes monitor dýchá ta vůně. A nejvíc se mi líbí Mikulášská trojice.

  1. Souhlasím, že měla Dede báječný nápad, za který ji Ježibaba Perníková moc děkuje. Mimochodem, moji vnuci by s výběrem mikulášské trojice souhlasili. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN