MATYLDOVINY: Jen slova?

Žijeme v podivné době. Podivné nejen tím, co se děje, ale i vyjadřováním.

 

 

 

Začalo to už tak před dvěma lety, kdy byla léta horká až přehorká. Novináři a moderátoři se předháněli v tom, kdo ohlásí vyšší denní teplotu – teplotní rekord, který spoustu lidí potrápil svými účinky.

V současné době máme rekord nakažených, zemřelých… a ještě před pár lety jsem si slovo rekord bláhově spojovala s něčím kladným! Třeba sportovní rekord. Něco, co je úžasné, překonání hranic a je třeba to obdivovat. Teď už máme rekordy jen nepříjemné. Kdo jim dovolil tohle slovo tak zprofanovat?

Jiné slovo je kolaps. Hrozící kolaps zdravotnictví, to chápu. Ale hrozící kolaps e-shopů před Vánoci jsem nepochopila a ohlášený kolaps Úřadů práce kvůli vyplácení dávek už vůbec ne. Kolaps je přece totální zhroucení, čehož zejména při rozbujelosti administrativního aparátu snad ani nejde dosáhnout.

No a klastr? Je to ohnisko nakažených, že, pokud jde o současnou situaci. Když si do slovníku zadáte cluster, vypadne vám spousta překladů, ale klastr není ani jeden z nich. Mluvila jsem o tom s několika staršími lidmi a na klastr nezabral nikdo – je to divné cizí slovo. Tak si přestaňme hrát na chytré, média se píší pro všechny. I pro devadesátiletou babičku.

Strašlivě alergická jsem ještě na jedno spojení, a to jsou mrazáky na mrtvoly na ulicích. Ale to by bylo spíš pro psychologa. Lidi to děsí tak strašně, že už těžko chápou realitu a staví se do opozice jen proto, aby před tím utekli.

A pokud to ti studovaní nahoře nepochopili, tak by se měli vrátit do školy. Škoda, že jsou zavřené, že?

Aktualizováno: 27.10.2020 — 20:24

74 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. promořit,umořit,rozvolnit, zatrhnout, zakázat… chybí tam NECHAT ŽÍT !!!!
  Ty rok života nám neukradnul covid..ten jsme si ukradli sami…. a krademe ho i našim dětem a rodičům..to je to zlo…
  nějakej zavřenej krám v neděli? jak tohle může někoho rozhodit? z dětí budou blbci na online výuce, která je mnohdy k pláči a k ironickému šklebu.
  kdo nepošle Ježíškovi roušku, k tomu Ježíšek nepřijde…
  a furt to bude dokola, počet bude nižší, rozvolníme opatření, počet bude vyšší, přijde zákaz…a my budeme za dlouhých večerů vyprávět dětem,jaký to bylo,když nebyly roušky, co to byla škola a jak fungovala, domů se chodilo potmě a dýl jak v 21hodin…atd…

 2. Jenom taková zajímavost k „rozvolňování“. Taky mě to slovo irituje, ale jenže – není to prý žádný nepovedený novotvar, Ústav pro jazyk český říká, že se nachází již v Jungmannově slovníku, je naprosto v pořádku a má vyjadřovat právě postupnost uvolňování. Jen se prostě nepoužívalo. 🙂 Zato teď si ho můžeme užít do aleluja!

 3. Také se mi nelíbí to čím dál větší množství počeštěných angl. slov (snad ve všech oborech a mediích), nebo dokonce jejich začlenění do české věty v originále. Anglicky sice umím, přesto se pamatuji, že mi chvíli trvalo zjisit, co (kdo) je to „ajťáka“ . Bohužel se pak slova, jako třeba ten „klastr“ postupně stanou běžnými výrazy (i angl. nemluvící „pochopí“ o co jde) a příští generace je už budou považovat za slova česká. Je mi líto, že se tak čistá čestina začíná čím dál více drobit na jakousi „multi-řeč“ s anglickou převahou, navíc zcela dobrovolně (oproti německé okupaci či za Rak.-Uh.) Chápu, že to má hodně co dělat s internetem, kde jsou chudáci ti, kteří angl. jazyk alespoň částečně neovládají. Jak níže píše Inka, skoro jakoby anglické výrazy byly nutné k dokázání vyšší intelligence. Umět anglicky sprostě nadávat a klít je pro dnešní (nejen) mládež zcela běžné.

  Matyldo, Maruško a všichni ostatní, přeji vám všem brzké uzdravení. Matyldo, když jsi se nakazila od Mušketýra, jak jsi vůbec poznala, že je to opravdu Covid a ne třeba jen obyč. nachlazení či bolest hlavy? Šla jsi raději hned na první test? A jak to zjistil i tvůjmanžel? Testem z práce? Možná jsi to tu už dříve psala a já to přehlédla.

  1. S přejímáním cizích slov je to těžké. I když jsem zastánkyní češtiny, uznávám, že někdy je obtížné najít vhodné plně vystihující české slovo. Sousloví může být velmi obtížné začlenit do sdělení, hlavně je-li třeba je opakovat. Časem se cizí slovo psané foneticky zařadí do češtiny a většině lidí už ani nepřijde, že přešlo z jiného jazyka – třeba šofér.
   A Maričko, k tomu nadávání: myslím, že užitím cizího slova při klení hodně lidí „maskuje“ zábrany vtištěné výchovou: „taková slova se neříkají, Filoménko!!!“

   1. Máš jistě pravdu a zrovna u toho ajťáka nevím, jaké trefné české slovo by ho vystihlo. Proto i chápu, že se časem taková slova stanou součástí běžné české mluvy a zabránit se tomu asi těžko dá. Jen je mi to nějak líto.

    Jsem vychovaná že „taková slova se neříkají“ :). Takže v češtině mi sprostá slova a nadávky nejdou, protože „jejich váhu“ tak nějak cítím. Zato v angličtině bych je mohla ze sebe sypat aniž bych se začervenala, protože jsem je slyšela už v dospělosti a nemám k nim ten stejný „stydlivý“ vztah či jak to popsat :)Ale nemluvím sprostě ani v angličtině. Možná je na tom stejně s angl. nadávkami i česká mládež a někteří dospělí. Také necítí jejich váhu stejně jako v češtině, říká se jim to mnohem snáze.

    Už jsem tu možná někdy psala moji zkušenost s nadávkou. Znám to jen vyprávět od maminky, sama se na to nepamatuji. Byli jsme na chatě a já najednou při nějaké příležitosti řekla před maminkou „hov..o“. Na dotaz odkud slovo znám jsem odpověděla, že ze školky. No dostala jsem vyhubováno, plácnutí přes zadek a zákaz to víckrát říci. Jenže mě se mi nové slovo asi líbilo a nechtěla jsem se ho jen tak vzdát. Tak jsem šla za chatu, tam strčila hlavu do prázdného sudu na děšťovou vodu a vytrvale opakovala „ho.. ho..ho..“ Slovo v sudu krásně rezonovalo, takže maminka to slyšela. Ale to už se mé paličatosti musela jen tiše smát (a ráda mi to při různém vzpomínání na dětství opakovala) :).

  2. Můj muž se dozvěděl, že jeho kolega z kanceláře je pozitivní. Byl už dva dny unavenější, tak si zaplatil test, aby to neroznášel po firmě. Když jsem se to dozvěděla já, nosila jsem roušku i v kanceláři, ve společných prostorách to už víc jak týden bylo povinné. I mně začala nastupovat únava, navíc po pozitivním testu a vyplněném sebereportovacím dotazníku se hned ozvala hygiena a poslala mě na testy, bohužel termín byl až za týden, ale do testů jsme musela být v karanténě. Tak strašnou bolest hlavy jsme ještě nezažila navíc mě hrozně bolely oči, že nešlo ani zamrkat. Nic víc mi nebylo, ale tohle prostě neznám.

  3. Maričko já jsem asi před rokem začala vídat hejtr a hejtovat na internetu. Týdny jsem si vyčítala, že už jsem s na tom s češtinou tak špatně, než mi najednou došlo co to znamená. Připadá mi to neskutečně hnusný příklad anglikanismu

   1. Taky nevím, kdy jsi byla naposledy v České republice, ale já jezdím dvakrát ročně za maminkou a koukám s ní na televizi, a nejméně v každé druhé reklamě se mluví anglicky, jako kdyby tím nabízené zboží automaticky bylo lepší než s českým názvem

 4. Slova jsou skutečně mocnější než meč a v době sociálních sítí strčí do kapsy i tank. I proto by měla být komunikace vlády, úřadů a novinářů na úrovni. V našem případě je ta úroveň někde v hloubce našich kotníků.
  Už teď to nadělalo obrovské škody a jak jsem tak sledovala našeho dalšího ministra zdravotnictví, zlepšení se čekat nedá. Jediné, co se dá, je velmi kontrolovaně číst relevantní informace (dobrá je ta analytická skupina Covid.19 na FB), a pokusit se aplikovat do svého života všechna ochranná opatření, jaká jsou možná – od tří R až po nějakou formu mentální relaxace. A zkoušet si hledat nějaká hezká slova… v literatuře je pořád ještě najdeme:))

 5. Vadí mi, když češtinu nezvládají novináři. Bytostně nesnáším anglické názvy firem, proti jazyku angličtina nic nemám.

 6. Mně zase vadí rusizmy, na které vy už jste asi zvyklí. Několik let, dní, týdnů zpátky – něskol’ko let nazad, místo – před několika lety, dny, týdny. Na vině je mokrá vozovka, místo chybou byla mokrá… . Na vině je řidič, místo vinen je řidič. Tyhle perly v televizi opravdu nemusím. Zajímavé je, že od českých přátel jsem tuhle slátaninu nikdy neslyšela.

  1. Zajímavé, já si myslela, že několik let zpátky je anglicismus, stejně jako mějte hezký den. Ale ani tak je taky nemusím.

 7. O mediích raději nemluvit 🙁 Prostě to neposlouchám, nečtu a to si troufám tvrdit, že jsem celkem odolná. Ale neskutečně mě to štve, spíš než děsí. Ale co ti, kteří věří TV a mediím všeobecně – přece to psali, nebo říkali v televizi….co na tom, že to napsali pravopisně blbě a použili tolik cizích slov, že tomu ani není rozumět.
  Asi už začínám být militantní 😀 , ale já bych ty chytráky hlavně z veřejnoprávních medií vyházela na hodinu a nahnala pomáhat tam, kde je to opravdu potřeba.

  1. No, já třeba v dnešní době dumám nejen nad médiich ale také nad tím, jak to,že nevytvořila ani jedna neziskovka, která by na sebe navlékla mundury a šla pomoci do zdravotnictví nebo organizovala jako Zvířetníci konkretní věcnou pomoc uštavným sestřičkám. Nebo víte o něčem?!

   1. Bingo ! Samozřejmě nevím, protože to není o řečnění a tahání peněz ze státní kasy, ale o práci a sakra tvrdé!
    Jen mě napadá – něco tady doporučovala Aida, to byla snad taky nějak věcná pomoc lékařům.

 8. Nesnášíme doma slova rozvolňování a další podobné tvary v souvislosti se současnou epidemií.
  Mnoho výrazů, jako třeba lockdown, staří lidé nechápou.

  1. rozvolňuje se zacuchaná srst dlouhosrsté kočky, opatření se ruší, mění, končí jim platnost. za řeči o mrazácích bych dotyčného (víme koho) poslala na brigádu tam, kde se toto potřebné vybavení skutečně nachází. ono by ho to za jednu směnu přešlo.

 9. No, to není zrovna povzbudivé čtení pro nemocné, pozitivní a ještě v ohrožené skupině. Dej Bůh, abychom to všichni zvládli s co nejmenší zátěží.

  1. Maruško, u vás jste nemocní? Jestli ano, tak držím všechny palce, ať tím projdete bez komplikací! (y)

   1. ano, bohužel, jsme. Přitom se snažíme dodržovat všechna pravidla ani se psy nemusíme mezi lidi. Jen se muselo jet nakoupit. Pan doktor říkal, že se už to nedá ani dohledat.

  2. Mušketýr je pozitivní, já jsem v karanténě. Dneska jdu na testy (už týden jsem doma a v mezičase jsem to nejspíš prodělala). Přinesl to z práce.

   1. no páááni, psaly jsme si zrovna, když šel na testy a pak jsem se nestíhala zeptat, jak je! tak držím tlapky…u nás ( zaťukám) zatím všichni v pořádku…doufám, že to tak i vydrží. zakošovi moje kluky potřebují aspoň vzdáleně, já bych ovšem na HO byla firmě platná jako ponorce padák 🙂 mmch. Toro, díky, přivlastnila jsem si Rozárčinu hlášku 😀

   2. Můžu se zeptat jak to bude dál? Půjde ještě znovu na test? A ta karanténa se počítá až od pozitivního testu nebo už od příznaků? Můj muž od minulého pátku marodí, ale na test jde až dnes(všechny dřívější termíny byly obsazeny). Po třech dnech už mu nic nebylo,takže buď měl lehký průběh nebo to byla nějaká jiná viróza.

    1. Karanténa se mu počítá od testů. Pokud bude na konci karantény 3 dny bez příznaků,může do práce. Na testrch byl jako samoplátce,tudíž rychle. Mne hygiena uvrhla do karantény den po jeho testech,t.j. v pátek. Asi jsem to prodělala taky,ale slaběji. Dneska jsem byla na testech,dřív nebyl termín. Pokud budu negativní,můžu v pondělí do práce. Pokud budu pozitivní,tak ode dneška za 10 dní,i když už mám jen trochu rýmu. Opakované testy se nedělají.

     1. Takže pokud by byl dnes pozitivní, tak musí být ještě deset dní doma? U nás je to jedno, v obou nemocnicích je objednávácí systém pro všechny,třeba teď je nejbližší volný termín 3.11.

      1. Myslím,že jo. Ale když bude pozitivní,tak mu zavolají a řeknou, kupodivu je s nimi řeč. Čtyřletý synovec se potksl s někým pozitivním a chtěli testy,ale švagrová s nimi dohodla radši karanténu,páč se s nikým už 5 dní nepotkali a mají home ofice.

       1. Už má týden neschopenku a šéf už ho nahání do práce.Za půl hodiny ho budou testovat, tak jsem zvědavá za jak dlouho bude výsledek.

        1. Svatá Anna má na webu 48 hodin. Je to klasická nemocnice. Mušketýr byl samoplátce jinde, měl za 24 hodin.

         1. I ked tiež s chybami.,ale zatial napresnejší je PCR test-výsledok za 48 hod.Antigenový rychlo test s veľkou chybovosťou za 15 min./zistí len veľkú nálož virusu,alebo už pacienta s koinkou/ 24 hod. neexistuje.

          1. Verenko, vím ve svém okolí o pár lidech s typickými příznaky (v jednom případě i se ztrátou čichu) a výsledky jim vyšly negativní – tento člověk dokonce ani nečekal na test týden, ale jen asi 3 dny. Jak je to možné?

          2. verenko, dneska v poledne jsme byla na testech a teď mi přišel výsledek- jsem pozitivní. Jen doufám, že si s tím nehrál žádnej hacker… navíc mi už skoro nic není.

  3. Maruško, držím palce!!! Zvládněte to! Také musím jezdit nakupovat!
   Odvolali jsme rodinnou oslavu, já chodím ven do přírody s Ajvi, když potkám lidi, tak abychom na sebe nemuseli hulákat metry od sebe, tak si nasazujeme roušky i venku, sousedé jsou rozumní, protože už i v naší vísce to řádí. Dokonce i na zdr.středisku.

   1. Dede,práve i v tom je blbosť plošné testovanie nášho premiéra s poruchou osobnosti.Záchytnosť-rychlotestov je mizivá,fakt musí byť veľká nálož virusu,presný postup pri odbere.Negatívny Ag test vôbec neznamená ,že pacient je neinfikovaný. My/ svertzový unikát/ teraz privážame pacientov do nemocníc,pred vstup do budovy im dobrovoľníci,zdr.sestry,hasiči,vojaci urobia Ag test/15 min. mú vydajú o tom papierik,ideme s nim na abulanciu,kde pacientovi robia PCR test a on je na oddelení 48 hod. v izolácii s rovnako čakajúcimi.Celé zle,ale citujem premiéra tento víkend vojde do dejín medicíny,sme prví.

    1. Díky,Verenko, za odpověď…
     No, vypadá to, že ti nahoře jsou velmi odolní proti faktům, hlavně těm odborným.

   2. Matyldo:ak Ti robili výter len z jednej nosovej dierky a aj máš výsledok “ pozitívny“,je to antigenový test a si pozitívna.Takže,karanténa a dodržiavať odstup aspon 2 m,ruško FFP2,rukavice,okuliare,dezinf.na ruky.A standartne vitamin C,D3,tekutiny kľud.
    Inak kamarátky ruška nosím stále,vonku furt a v budovách ak tam nie som sama-takže aj v byte,ke´d mám návštevu rodiny.Iná ochrana nie je a nie je ani kauzálna liečba

    1. Verenko, z úplně akutní fáze jsem se otřepala přdd třemi dny. Nikam už týden nechodím, kamarádka mi věší nákup na dveře a psy vençim v dědině v noci, když venku nikdo není,jinak na zahradě. Chytla jsem to od manžela,který to přinesl z práce. Sotva jsem věděla o riziku, nosila jsem roušku i v práci a po potvrzení jeho pozitivity zůstala doma. Co víc?

      1. my jsme to chytili všichni tři. A pořádně. Myslím, že jsme dodržovali všechna opatření. Jak poznáme, že s koncem karantény už nebudeme nakažliví? Jen teď s úklidem to není to nejlepší protože mi stačí, že musím do kotelny přiložit a něco vyprat, nádobí a hlavně není chuť na jídlo. Čich ani chuť jsme neztratili. Musí se vypustit psi na dvůr. Už jsou otrávení až až. A já unavená.

       1. Maruško, moc na vás myslím (h)
        Jinak z toho, co jsem sledovala ve svém okolí se zdá, že velmi důležité je nezanedbat výživu. To není snadné, když je člověku zle, ale zdá se, že to dost ovlivňuje, jak se s tím nakonec nemocný popasuje.

 10. To je jednoduché – obraz celé naší doby. Když pravopisně správně nedokáže občas psát ani paní učitelka, když minimum redaktorů vládne spisovnou češtinou, když odcházející ministr zdravotnictví prosloví proslov na odchodnou srozumitelný pouze pár vyvoleným, když čelný představitel nejenže nemluví česky, ale ani srozumitelně. Když je známkou vzdělanosti alespoň jedno anglické slovo v každé větě. Když do čehokoli může kdokoli mluvit. Když se prezidenti domlouvají se svými občany pomocí sociálních sítí.

 11. Mrazáky na mrtvoly v ulicích jsou koronavirovým ekvivalentem návratu pana Jonese prasete Napoleona (Orwell). Takto argumentační podpásovka.

 12. Disease cluster, a grouping of cases of disease. Zdroj https://1url.cz/dzIwx .
  Rekordy pozitivní i negativní se snad sledují odedávna, vždycky přitáhnou pozornost.
  Nechápeš možný kolaps e-shopů? Na Vánoce se bude nakupovat hlavně po internetu, takže jestli se na to některé e-shopy s oblíbeným zbožím nepřipraví, tak možná uvidíme kolapsy v přímém přenosu.
  A mrazáky na mrtvoly v ulicích bohužel některé země zažily už na jaře, takže ta představa je sice dost úděsná, ale není tak úplně nemožná. Nezdá se mi, že by to bylo tak frekventované téma.

  1. Hele, já chápu kolaps e-shopů, ale vytáhnout ho v první půlce října mi přišlo jako hledání kolapsů za každou cenu.

 13. Škoda slov. Myslím, že v současné době (a už to mělo být dávno) je potřeba angažovat důvěryhodného „mluvčího“ typu Daniela Stacha a spoty s ním nacpat do VŠECH televizí, rádií i internetových médií. Mládež se informuje na Instagramu Dominika Feriho – kde to jsme, aby tuhle práci vlády musel suplovat jako vedlejšák poslanec PSP ČR?
  Naprostá komunikační neschopnost vedení státu je jeden z důvodů toho současného průšvihu, ruku v ruce s nezodpovědným populismem.
  A trochu černého humoru na konec – mrazáky na mrtvoly v ulicích nebyly zrovna nejšťastnějším vyjádřením (byť chápu proč a v jaké situaci to Hamáček řekl), ale byly hbitě vyvráceny tím, že u nás se v drtivé většině pohřbívá žehem, nikoliv do země.

  1. Jo, Stach je v ČT jedinej, koho je vůbec možné poslouchat, toho by měli namnožit.
   No a ty mrazáky – někde přece musíš ty mrtvoly skladovat, než je všechny dostaneš do krematoria, ne 😛 ?

   1. No jo a jak k nim přivedou elektřinu? Nebo to budou mrazáky na solár?
    Zrovna za tuto „hlášku“ by měli Hamáčka žalovat za šíření poplašné zprávy.
    Připomnělo mi to když kdysi, před cca 40 lety v hodinách branné výchovy soudruh učitel (bývalý lampasák z armády vyhozen pro svou lásku k alkoholu) nabádal žáky ať se připraví na atomovou válku a vybudují si ve sklepě protiatomový kryt. A kdo nemá sklep, ať aspoň naplní pytle s pískem. Bylo mi čtrnáct, byla jsem neskutečně pitomá, tak moc, že jsem pak půl roku špatně spávala. Ze strachu před tou válkou.
    Takže jsem na takové „blbé kecy“ alergická.
    Ano, už nejsem neskutečně pitomá, už jen pitomá, ale když vysvětluji neslyšící mámě (87 let), ať to nečte, ať si toho nevšímá, je těžké ji uklidnit. Když to píšou, nebo bylo to v televizi…

    Jarmila

    1. je to těžké když to do nás perou ze všech stran. A neumí napsat snad ani jednu povzbudivou zprávu. Pořád počty mrtvých a zahlcené nemocnice a ještě napíšou, že budou muset vybírat koho zachránit a koho už ne.

     1. Ano, Maruško, je to těžké a zlobím se na média kvůli tomu, nadávala jsem tu už na jaře. Zlobí se na ně i lékaři, že rozdmýchávají mezi lidmi hysterii a staří lidi se pak chtějí nechat s rýmou převézt do nemocnice, protože se bojí, že na ně nevyjde lůžko. Je to hloupé, bezohledné a reputace novinařiny kvůli tomu klesla na úroveň prodejce drog. Taky k ničemu nejsou a jen škodí.

   2. tapuz, s tím panem Stachem máš naprostou pravdu. Jediný, dokonce bych řekla, že působí jako mimozemšťan mezi těmi ostatními mediálními supy. (y)

   3. stačilo by, aby si zjistil technické detaily od patologa nebo technického zaměstnance krematoria/pohřební služby. já jsem dost velký cynik a mezi touto skupinou lidí máme známé, ale Hamáčkovo vyjádření mi dost hnulo žlučí.

  2. Mám dojem, že s mrazáky na ulici poprvé přišel jistý Dr.Flégr. Objevuje se teď se svými hororovými předpověďmi docela často.
   A dnešní novináři (čest výjimkám) se hlavně honí za senzacemi a rekordy, ať jsou jakékoliv.

 14. Cluster [klastr] je přece ten generál od Little Big Hornu – říkal to Jim Bridger … 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN