BTW: Pod sprchou

Je to chvíle, na kterou se těším, ať je venku horké léto, studená zima nebo cokoliv mezi tím. Večer před spaním si stoupnu do sprchy a smývám ze sebe únavu a neklid uplynulého dne. Teplá voda s voňavým sprchovým gelem mi nezajistí jen čistotu a uvolněné svaly, ale ztiší mysl a navodí lenivou pohodu, která napomáhá příjemnému usínání.

 

Trochu jinou, možná ještě intenzivnější kategorií, je sprchování po významnějším fyzickém výkonu, vůbec, když se při něm člověk pořádně zpotí a zmaže. Ta úleva! Pamatuju si, že prvně jsem vnímala blaho večerní sprchy někdy ve třinácti, když jsem začala chodit na jízdárnu.

V Praze, v sedmdesátých letech, bylo ježdění na koni až podvečerní bonbónek, protože předtím se muselo udělat vše, co bylo ve stájích zrovna potřeba. Když se člověk příslušně vyčerpal při vyvážení hnoje, úklidu jízdárny, přípravě sena, slámy či čehokoliv, co bylo právě na řadě, mohl si jít vyhřebelcovat přiděleného koně a konečně si zajezdit.

Potom bylo nutné své oře opět vyčistit, nově jim podestlat a nakrmit je. Velké jezdecké dobrodružství končilo důkladným zametením celého dvora. Než jsme s tím vším byli hotoví, obvykle jsme navzdory svačinám vyli hlady a smrděli hůř než ty stáje. Doma mě maminka hnala rovnou do sprchy a nachystala obrovskou večeři. Ach! Doteď nevím, co bylo v ten okamžik úžasnější:))

To se pak opakovalo celý můj život, ať už šlo o sprchu po namáhavé práci, sportu nebo náročnějších výletech. Jen to jídlo si už obvykle dělám sama. Blaho horké vody se v mém životě pevně zakořenilo.

„Ale kde, stejně to nevydržíš a do té koupelny se vrátíš,“ prorokuje můj muž v případě, kdy večer usnu v křesle a obvyklý sprchovací rituál mi v tu chvíli přijde zbytečně namáhavý. Většinou se na něj zaškaredím, protože vím, že má pravdu. Nedá se nic dělat, musím si to přiznat – propadla jsem sprchoholismu! 😀

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2020

 

Jak jsem zjistila, jsou lidé, kteří se pravidelně sprchují večer, jiní ráno. Někdo večer i ráno:)) Já jsem typicky večerní typ, v létě klidně i ranní, pokud je mi v noci horko. Ovšem je tu jedno zásadní pravidlo – ta voda musí být teplá 😀 Studenou snesu jen v létě, kdy svět svírá úmorné horko. No a sprcha po namáhavém fyzickém výkonu je něco, co mi zcela bezpochyby vyplavuje mraky endorfinů:))

 A tak se ptám – jak to máte vy? 🙂

Aktualizováno: 25.10.2020 — 16:50

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ahoj 🙂 Omlouvám se za nepřítomnost, ale jela jsem si pro děti – vyměnila jsem je s Andym za 30 domácích vajec 😀 Takže teď tu budu mít dva týdny veselo.
  Akorát se zatím ještě nestalo, aby musely před pobytem u babičky na testy… (ano, jsou negativní, což je pozitovní 😛 )

  1. V současné situaci si jistě rodiče dětí, které nemohou do školy svých prarodičů obzvláště cení, že? Zajímavé handlování 🙂

 2. K lásce k vaně jsem se už jednou vyznala v samostatném článku a vše stále platí. Do vany si lehám i přes to, že ty am. (jak Dede víš z motelů) nejsou nijak dlouhé ani hluboké. Ale já si prostě potřebuji do horké vody ponořit co nejvíce těla (právě celá se do ni nenatáhnu), abych se co nejrychleji „hloubkově“ skrz naskrz prohřála, ne jen kůži na povrchu. Něco, co žádná sprcha nedokáže. Do vany lezu ráno i večer. Protože ráno jdu ještě v noční košily (v změ + župan) ven s kočkami, vracím se buď zpocená, nebo naopak prokřehlá a a tak lezu do vany. Večer je to už spíše pdobný rituál jako u Dede, je to skoro droga. Kolikrát nejsem ani zpocená, ani prokřehlá, ani špinavá, ale prostě potřebuji ten požitek z horké koupele. Pak si vlezu do noční košile a jdu si přidednou k choti do obýváku, připravená sledovat film. 🙂

 3. Já jsem typ sprchový, druh ranní. Mám ráda pocit, že do nového dne vykračuji svěží, čistá a voňavá. Sprchování mi přijde i praktičtější než očista ve vaně a delší ležení tamtéž považuji za ztrátu času. 🙂 Jo i číst ve vaně jsem kdysi zkoušela, ale přišlo mi to děsně nepohodlné. To už musím být na pokraji sil, když pocítím potřebu na chvíli se ponořit do vonné pěny. Jak to tak píšu, vzpomněla jsem si na film Lepší už to nebude – jak Jack Nicholson po dlouhatánské době vychází z koupelny s navýsost spokojeným úsměvem a za ním oblaka páry. Ovšem vana nebo sprcha ve filmu, to už by bylo plně jiné téma.(chuckle)

  1. Ranní sprchu si dopřávám jen někdy, ale je fakt, že se pak cítím stejně skvěle, jako píšeš 🙂

 4. Jsem sprchovač ranní a obojetný stran teploty vody – horní půlku teplou a nohy studenou 😉
  Vanu jsme spokojeně zrušili a nechybí mi, sprchovat se v ní neumím (děsně naleju) a ležet v ní nevydržím – viz Jenny.

  1. V tom mají am. vany výhodu. Jak mají vždy tu sprchu ve zdi, tak podél vany je tyč se závesem, který se vloží dovnitř a můžeš si cákat jak chceš. Tedy v domácnostech jsou většinou závěsy 2 – jeden igelitový, dovnitř a druhý látkový parádní, který visí zvenku přes vanu. Ale to asi nepíšu nic nového, jistě už je to u vás dávno stejné.

 5. Tak to já sprchuji večer i ráno.

  Večer si beru sprchový gel sladší vůně, uklidňuje mě to a lépe se mi usíná. Užívám si teplé vody.
  Čas od času si dopřeju vanu s pěnou do koupele, voda může být i horká, ráda se zahřívám.
  A ano ráda si tam čtu. Většinou časopisy.

  Ráno používám gel s vůní citrusů, abych se probudila. A také si zahřeju bolavá záda a klouby. Já tu ranní sprchu potřebuju.

  Jsem ráda, že teď máme sprchový kout i na chatě.
  To umývání ve škopíčku na předchozí chatě, to nebylo to pravé ořechové.

  1. Jo, vůně mám ve sprše také dvě a střídám je podle nálady. (inlove)

   A umývání ve škopíčku jsem si užila až až, rozhodně mám radši svůj (dvoumístný:)) sprchový kout 🙂

 6. Při rekonstrukci koupelny jsme se nemohli s MLP shodnout – on chtěl vanu, já sprcháč. Nakonec se nám podařilo dostat tam obojí a ačkoliv mám dobrou paměť, nepamatuji se, kdy jsem se naposledy koupala ve vaně – snad před dvěma lety…?
  A jsem ranní sprchovač, večer bych po sprše neusnula…

  1. Taky máme vanu a taky v ní nebývám. Ale děti ji milují – však je obložena vodními hračkami 8)

   1. Máš pravdu, děkujeme vnuknutí, které nás přimělo mít obezděnou vanu ve tvaru písmene U, obloženou obklady až po strop. Po koupání vnoučat (plno vodních hraček a hlavně „báječné“ pěny) vypadá koupelna jako bojiště. Ale užít si to umí, to tedy ano! :o)

 7. Za mlada jsem trávila ve vaně hodiny a horkou vodu si dopouštěla průběžně,úžasný relax. Později jsem byla ve vaně už netrpělivá a myšlenky mi začaly lítat , většinou k nedokončené nějaké práci a to mne znervózňovalo. V novém bydlíku na vísce jsme již vanu nerealizovali neb umývat boxerky ve vaně už bylo nad mé síly a taky se do bydlíku už nevešla,takže nyní mám zrealizován úhledný sprchový bezbariérový koutek,příjemně zdobený,ve kterém je mi moc dobře.Po každé takovéto sprše mne přijdou všechna domácí zvěř očichat a chtějí si i líznout, tak nevím,je ta sprcha dostatečná nebo jim jen libě,či nelibě voním?! 🙂

 8. Já jsem teda spíše ranní sprchovač a sprcha je pro mne hlavně důvodem očisty a probuzení. Vanu miluju, leč užívám si ji sporadicky tak dvakrát do měsíce, protože šetření vodou, že… Ale zrovna včera jsem byla z toho prodlouženého dne uondána tak, že jsem v ní ležela již v pět hodin – hezky horká voda, voňavá pěna a čtečka (ale dávala jsem si bacha, abych ji zas neutopila).

  V novém bydle jsem si však vymínila velký sprchový box s „deštěm“, bez vaničky, abych si do něj mohla postavit židli (rofl) – po neblahé zkušenosti sprchování se zlomenou nohou. Vanu sice taky máme, leč v horní koupelně, která bude k užívání spíš Terce a případným hostům, no ale v případě nutnosti si tam sem tam taky zalezu (chuckle) .

 9. Večer mám ráda vanu, ráno sprchu- záleží na mém večerním rozpoložení a případné ušpiněnosti. Sprcha mě ráno probere natolik, abych dokázala dojet do práce, probouzím se až po kafi 🙂 Nicméně moc si toho do sprchy a koupele nepřidávám, moje kůže nejlépe snáší sprchový olej. Ovšem teď jsem zažila nekonečné labůžo- kamarádka má vinařství a při procesu výroby stočili kýbl kvasinek. Tak jsem dostala petku něčeho neuvěřitelně hustého a dvakrát jsem to nalila do vany. Bylo to jak koupat se v burčáku, ale kůži mám jak miminko 🙂

 10. Sprchuju se ve vaně a to zásadně ráno, abych se probrala. Teplou vodou samozřejmě, na nějaké otužování mne neužije. Večer ne, to bych se moc probudila a špatně by se mi usínalo – mnohokrát vyzkoušeno. Takže když jsem zpocená a špinavá třeba ze zahrady tak hned šup do sprchy a večer se neumazat 🙂

  1. To říká taťka taky – že ho večerní sprchování moc probudí:)) Mně se po něm naopak daří lépe usnout 🙂

 11. Sprchu jen v případě, že se nemohu naložit do vany. Sprchování je pro mne pouze očista a určitě ne rituál. Ale taková koupel s knížkou a něčím na zub, to je blaho

  1. Koupel s knížkou byla fajn do tý doby, než jsem začala potřebovat na čtení brejle. Se zamlženýma brejlema si moc nepočteš :D. Takže vanu už ne, nastavím si sprchu za jemnou „mlhu“ a rochním se.

 12. Vana mě nebaví. Nejlepší byla „sprchovací bouda“. Kromě panelu se spoustou trysek měla i parní vyvíječ. A malé sedátko. Uaaaa. To bylo něco. Mohla bych tam trávit hodiny, dobře mi bylo. Jenže kvalita hradecké vody ten vyvíječ zrušila hned první sezónu. Další podzim už neobživl. Škoda. Navíc moje nadšení z toho zařízení zbytek rodiny dost nesdílel, tak se do toho místa nakonec dala vana. Hm.
  No dnes mám aspoň obyčejný sprcháč 😉 a to je dobře 🙂

  1. Ty jo, i parní vyvíječ? To muselo být něco:))
   Jinak chápu, že nepřežil – ani u nás by se mu nedařilo. Naše obecní voda má prakticky kvalitu kojenecké (artézský vrt), ale toho vodního kamene, co s sebou přináší!

 13. Tak to mám se sprchou hodně stejné. Jsem víc typ na sprchy a sprchové kouty než vany. Ten sprchový rituál mám rád, je to vlastně relaxace. Už jsem uvažoval i o tom otužování, ale já nechci přijít o tu horkou část! A jsem spíš obojetný, více asi ranní typ mimo po fyzické námaze tam je nejlepší fakt ten okamžitý relax!

 14. Jsem sprchařka ranní. Večer nebo vůbec předchozí den jen když se zpotím nebo zabahním při nějaké bohulibé činnosti. A nejraději se sprchuju vsedě ve vaně. Vzhledem k mým rozměrům mi za zády vznikne sloupec horké vody, který příjemně prohřeje svaly. Vlastně se ve vaně neumím sprchovat vestoje.
  Kdysi jsem bydlela v bytě, kde byla sedací vana, a ta byla úplně nejlepší 🙂

   1. Hned se mi před očima promítl obrázek z Gabry a Málinky – tam je čekal jejich švagr Fanúš v ověnčené sedací vaně (bez vody!), až přijedou k nim na návštěvu do Čarovné země – Kopanice. No, dopadlo to trochu jináč a nakonec tam skončil obecní policajt Šmatlák (rofl) – prosím vás, ale tady se opravdu nejednalo ani náznakem o dětské porno (chuckle) !!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN