BTW: S povolením zabíjet

Byla to dlouhá noční cesta, tři hodiny nepřetržitého soustředění – vůbec na úseku z Mohelnice do Hradce Králové. Přitom jsem ještě za Valašským Meziříčím zastavila na benzínce a pokusila se ji vyhnat. Marně.

 

 

Schovala se do průduchu, kterým se ofukuje přední sklo. Pokud byla kolem nás více méně tma, byla v klidu, ale jak jsme se dostaly do míst s veřejným osvětlením nebo proti jela obzvlášť hustá kolona svítících vozidel, usilovně lezla sem a tam. Neustále v mém zorném poli! (*kletba!*:)) Takže se mnou nakonec dojela až domů a já tak neúmyslně obohatila genofond… místní muší populace.

Ano, je tu zase sezóna otravných much. Tyhle malé okřídlené bestie mi umějí lézt na nervy už od jara, ale většinou se dokážeme dohodnout. Já dám do oken sítě a zbloudilé mouše ukážu cestu ven. Zabíjím jen ty úplně blbé, které ven netrefí. Tak to funguje přibližně do druhé půlky srpna. Pak se to začne měnit, a z otravy na úrovni okresního přeboru se stane otrava prvoligová.

Mouchy totiž pochopí, že chladno je za dveřmi a stanou se nich ctitelky interiérů. Hromadně se pokoušejí ubytovat takřka kdekoliv a obvykle se jim to daří. Do září mi moucha do auta vlétne jen omylem a dá se snadno vyhnat. Teď je to jiné. Útoky se stupňují a běžně účinné obranné prostředky, jakou jsou sítě v oknech, přestávají stačit. Mouchy střehnou u dveří a hlídají okénko v koupelně, které je bez sítě. Předevčírem večer jsem jich tam našla víc než dvacet! Nevím, kolik jich bylo přesně, protože po těch dvaceti jsem přestala počítat a šla pro Biolit. Opravdu nemám ráda chemické zbraně, ale jsou chvíle, kdy to jinak nejde.

Nejspíš si už touto dobou říkáte, kde to proboha žiju. Inu bydlím na opravdové vesnici, kde se v katastru obce pasou ovce a kousek za vesnicí je chovná prasečí farma. Prasečák v rozlehlém areálu bývalého družstva už je naštěstí zrušený (tedy doufám, už nějaký čas odtud není nic slyšet). Kolem je rozmanitá krajina bez velkého města, s minimem průmyslu a maximálním stavem divokých zvířat. Mouchy tu opravdu prosperují!

Včera jsem se přistihla, jak vkládám do kuchařské taneční sestavy (při vaření mi vždy hraje svižná hudba, je to forma dopingu:)) i umělecké figury s plácačkou na mouchy. Nejde jen o přesně zacílené forehandy a backhandy, ale i o rychlé vyhodnocování povrchů. Přece si nerozplácnu mouchu na čerstvě vymalované zdi! A pokud možno ani na okenním skle. I když… nerada bych jemnocitným čtenářům líčila, jak vypadají po muším nájezdu vnitřní skla oken. Teprve tady na vsi jsem pochopila, jak to doopravdy bylo tenkrát s tím císařpánem a mušincem:))

Budu muset vydržet, protože tohle skončí až s prvními mrazíky. Popravdě, to nejhorší nás ještě čeká. Inu, je to jedna z daní za život v prostředí s poměrně nepoškozenou přírodou. Ale ta radost, až mouchy pro tuto sezónu definitivně zmizí!

 

A tak se dnes ptám – jste také nuceni řešit muší problém? Jak s nimi vycházíte? Našli jste nějaké způsoby, jak je odradit od snahy sdílet s vámi domov nebo jste si i vy udělili povolení zabíjet?  🙂

 

Hledejte mouchu! 🙂

Aktualizováno: 21.9.2020 — 10:41

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ctitelky interiérů! Ty mě vždycky rozesměješ Dede. Já mívám problém s mouchama jenom v plném létě červenec/srpen. Lezou do kuchyně kdykoli cítí jídlo otevřenýma dveřma do zahrady. Vynáším odpadky i dvakrát denně a co musím nechat na lince zakrývám šikovným rozkládacím síťovým poklopem na jídlo

 2. Bydlím v osmém patře, takže mouchy sem lítají málokdy.
  Zato těch pavučin…
  Co jsem rekonstruovala balkon, sbalili si kufříky a hurá ke mně. Loni je asi krapet odradila přítomnost netopýrů, kteří se pavouky živí, ale přesto každou chvíli prostrčím ruku nebo nohu pavučinou.

 3. Sítě nemám, to by kočka nerozdýchala a dveře jsou, když je hezky, pěkně dokořán a mezi nimi na pozorovatelně Darek. Takže mouchy mají pré, ale plácačky jsou na všech příhodných místech a jsem weeelmi zručná. Ale kupodivu jich zas tolik není, vloni byly plné muchulapky – fuuuj, těch jsem se štítila, letos jsem je ani nevyndala. A komárů taky není moc – ale to fakt nechci zakřiknout. Pavouci mě nechávají v klidu, i když se tu zvlášť za šera zvesela prohání pěkné kousky, jen jim soustavně likviduju pavučiny. Možná, že ten mrtvý pavouk, co našla formička, byl jen svlek, vypadá přesvědčivě. Marek kdysi choval sklípkany a když jsem jednou jeho svlek přinesla do práce ukázat, kolegyně málem lezla po zdi a nenechala si vysvětlit, že to fakt není živý.

  1. Alimo… tedy díky. To je představa! Svlek… Jsem zvědavá, o čem se mi bude dnes v noci zdát 8)

   1. sklípkaní svleky, pokud jsou pěkně vysušené,se prodávají……a vypadají jako skutečný pavouk…..

 4. Šiš, podzimní mouchy… Už teď se děsím okamžiku, kdy začnu mýt okna a při každém otevření rámu jich tam bude…umí ty bestie i do plastových. Nechápu.
  Plácačkou neplácám. V oknech mám sítě a na vnitřní straně některých mám jedovatou kytičku. Mouchy padlé pod kytičkou vyluxuju. Masařky a zvlášť blbé mouchy na kytičku kašlou. Takové lovím hadrem. Za roky cvičení jsem vyladila přesnou sílu úderu, která mouchu nezaplácne, ale na chvíli omráčí. Pak musím bleskově zahodit hadr, urvat papírový ubrousek, mouchu chňapnout a vsechno přepečlivě zmačkat do koule. Jinak je schopná i vylézt z koše. Humánní? Ekologické? Ani náhodou. Ale u slepic mají místa dost, tak nevím proč mi musí lézt do kuchyně. Že jo 😉

  1. Zlehka plácnu, papírová utěrka následuje! Ekologicky se snažím ulovit do jedné utěrky víc much… (wasntme) Takže vím, o čem mluvíš 🙂
   Ostatně… také si své doupě si chráním – venku mají mouchy velmi rozmanitou stále kvetoucí zahradu, popadané ovoce a sem tam i psí bobky. 8) Když mi lezou přes veškerou ochranu domů, musejí počítat s následky 😛

 5. chladno laka do domu nejen ty mouchy, ale i jejich lovce… jak mouchy desne nesnasim, tak z lovcu mam opupinkovavaci hruzu (bug) (tmi)
  posledni dny se mi sem tahnou ti, kterim rikame ‚sklipkani‘ (hnede telo s nohama asi 4-5cm prumer). kdyz jsou v dosahu, povolam pomoc na odstraneni (remeslnici menici okna ze mne maji srandu), ale kdyz vecer tukam do laptopu a ta s odpustenim zruda mi prebehne pred monitorem (puke) …
  nerada pouzivam chemii, ale asi se bez biolitu taky neobejdu 8)
  no a nejhorsi bylo, kdyz jsem nasla mrtvolku jednoho z tech priseraku v mistech, kde jsem pred chvili pobyvala a nic tam nebylo – to mne polivala hruza z toho, co ho mohlo teda ubezdusit a kde se to asi schovava!!! (sweat)

  1. Naprosto tě chápu! 🙂
   Leč já jsem už asi po dvaceti letech na vsi otrlá – ječím jen v přímém kontaktu (a Martin je vynáší:)) Když není doma, dívám se jinam tak dlouho, dokud pavouk nezmizí…

   1. Já zjistila, že opravdovou hrůzu už mám „jen“ z pokoutníků (to budou asi oni „sklípkani“ (rofl) ), květinoví pavoučci a johany mne neděsí vůbec, křižákům se poctivě vyhýbám (ty jsou většinou venku na tújích), ale pokoutníci jsou velmi nebezpeční hnusáci… promiňte, milí pavoučci! (rofl)

    1. Ygo, sklípkan není pokoutník. Sklípkan je robustní, chlupatý pavouk, který ti přikryje dlaň i s prsty. Pokoutník je normální hladký, většinou černý pavouk s tenkýma dlouhýma nohama, který se ti vejde doprostředka dlaně.
     Sklípkani se chovají, pokoutníci vyhazují.

     1. To vím – já myslela, že formička to myslí obrazně (rofl) . Já teda nevím, jestli bydlí v oblasti, kde jsou sklípkani běžně v přírodě…

      1. jo, podle netu je to pokoutnik (i kdyz teda vyhledavat to nebyl nejlepsi napad, brrrr!!!) – jeste aby i tady zili sklipkani (puke)
       dnes rano mne zas jeden terorizoval v koupelne. lezl po zdi prede mnou, pak po strope, pak slezal dolu, furt jsem ho jenim ockem sledovala, pak hupnul na podlahu a kdyz jsem se pootocila k umyvadlu tak zmizel, nechapu kam, zadna skvira tam neni… :@

       a svlek, no fuuuuj…! ale dik za info – utesuje mne, ze tam teda asi nemam nic vetsiho, co ho mohlo zakousnout (chuckle)

 6. Já na to mám doma zuby a drápy ozbrojenou jednotku, která vs velkou radostí přivítá každého bzučavce, co doma zůstane ve chvíli, když se dům zavře. To pak začíná festival skoků, běhů, odrazů, letů a lovu. Zatím vedou ozbrojenci, žádný vetřelec nepřežil déle než pár minut. My zatím v týle chytáme vše, co se jednotce postavilo do cesty, sbíráme knihy, mobily a další propriety a take nějak vůbec zachraňujeme holý život, tedy ten svůj. Po kom neprodusalo lovem rozjařené kočičí komando, neví, co je život.

  1. (rofl)
   Toro, je vidět, že mi v životě něco chybí! 😀
   Ovšem při náletech, jaké teď zažíváme, by se komando nejspíš za nějaký čas vyčerpalo a mouchy by slavně zvítězily…

 7. Žiju na vesnici,kde je kromě malochovů i velký školní statek patrící univerzitě,tudíž mouchy jsou každodenní realita. Bez sítí v oknech a dveřích se tu žít nedá. Ty na terasu mají v dolní části probíhačku pro zvěř v podobě síťového závěsu. Pomáhá to hodně. Ale lepačku-plácačku mám po ruce pořád….

  1. Tak dveře ošetřené nemám. Zatím. Normálně to nevadí, až teď, kdy mouchy cítí zimu a jsou šíleně vlezlé (doslova:))

 8. Vzhledem k tomu, že zvířectvo courá okny dveřmi, sítě nemáme. Elegantní mucholapka je ozdobou obýváku, práci s plácačkou už zvládá i Anděl. Kdyby bestie nekousaly, tak bych s nima byla ochotna i žít, ale takhle ne

  1. Andělku s plácačkou si snadno představím – naše Kačenka je také plácačková Xena bojovnice 😀

 9. Tak u nás na vsi (byť lázeňské) jsou mouchy všudepřítomné. NENÁVICÍM MOUCHY – především masařky. Těm jsem vyhlásila nelítostnou válku a biju je hlava nehlava (nyní, když vím, že půjdu za chvíli jinam, i na zdi – proto tak vypadají (headbang) ) – když ji rozmáznu lepačkou (plácačka), vítězně zahučím „a máš dost, truskavico!“ (tak pravívali stařeček).

  No a protože navíc žiju v kraji lužních lesů, tak muší nálety jsou vyšperkovány nálety komářími – taky výživné!

  1. Ygo, masařky jsou odporné a taky jsem v jejich případě nesmiřitelná – už proto, že jsem viděla, co umějí. Zvolání tvé a staříčkovo si s dovolením beru za své 😀
   Díkybohu, že komáři jsou u nás spíš okrajový problém…

   1. I když bydlíme na potoce u lesa tak komárů moc nemáme ale mouchy, které nenávidím a pronásleduji jsem skoro dokud ji nezabiju. Dveře máme pořád otevřené protože je nechci mít úplně zničené od Luxe, který si je otevírá. Však jsou skoro stoleté, renovované.
    Teď se k nám vnucují nějaké lesní ploštice, prý se chtějí ubytovat na zimu. Vyžírají smrkové šišky nevím co chtějí žrát u nás ale já se jich bojím, brr.

 10. S moly válčíme taky a to dost neúspěšně. Dají se potvory skoro do všeho. I do nevyloupaných vlašských ořechů ! Mouchy v bytě ani nemáme, teď na zimu se dovnitř stěhují spíš pavouci. A to jsme ve třetím patře. Sice mi nevadí, ale ono takové pavučiny v rohu pokoje jako ve starém hradě taky nic moc.

  1. To byste si hezky (ohnivě) popovídali s mým taťkou! Ten vede s moly dlouhodobou válku, toho času už takovou zákopovou. Jinými slovy, stále hledá, kde se ti (doplň ošklivé slovo) mohou zase schovávat, když už uklidil celou špajzku a vše jedlé je v dózách…

   1. pokud nevystěhoval ze špajzu komplet police a neotřel to celé a neomyl..pak tam a v těch držácích a na hranách těch polic, co jsou v těch držácích..funguje na to horká pára a za držákama budou taky- kladou to ty molí matičky všude….

 11. Je tam! A na pěkně nevhodném místě.
  No, Dede, ve městě se zase válčí s moly, zvlášť když máš v bytě zóny, do kterých se bojíš chodit, že by tě krámy zavalily. 🙁
  Co biologické zbraně? Nasaď si do auta pavouka, netopýra nebo vlaštovku! 🙂

  1. JJ! (rofl)
   Kdybych si teď domů pustila netopýra nebo vlaštovku, brzy by nemohli spát na bříškách… 😀
   Pavouci nestačí, občas je v autě mívám (blush)

  2. Kamarádi prý zavírali zaletivší netopýry do bytu, aby vychytali mouchy. Jenže vyděšený netopýr spíš hledá kudy ven, než že by lovil 🙂
   Jiný kamarád ovšem sní o tom, že si ochočí netopýra, aby každý večer přišel na hostinu 🙂

   1. No, tohle prý kdysi uměli mlynáři – tam byla otevřená okna pozvánka na hostinu, na jídelníčku byli hlavně potemníci a jiné vícenožky, které žerou obilí. (Čím nahradila netopýří letku generace poručíme větru dešti, to je lepší nevědět.) Prý jsou netopýři inteligentní a kde jedí, tam nekálí. Můžeš se mi zeptat, prosím? Máš koho… 🙂 (bat)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN