HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: S netopýry ve vlasech aneb babybatsitting (5)

Fany a Rebeka jsou dospělé netopýří dámy, kterým muselo být po nehodě amputováno křídlo. Fany letos porodila dva syny. Rebeka je její spolubydlící. Holky jsou obě bázlivé a na matlání reagují ječením, někdy se dokonce ohání. A tak zatímco Fanynčina dvojčata učím jíst červy, holky učím, že člověk není nic děsivého.

 

 

První den odpoledne bylo na lodžii vedro, a tak jsem si sedla na přehoz a kolem sebe naaranžovala polštářky a deku, do které se obě holky promptně schovaly.

Po chvíli mi Rebeka vlezla pod šaty a zavěsila se na ně… no, hned vedle místa, kde slunce nesvítí. Ostatně, netopýři radši tmavou noc bez velkých svítících objektů na obloze.

Když jsem chtěla změnit polohu, holka už byla pryč a pro změnu spinkala mezi dekou a mojí nohou.

Přikryla jsem si nohy. Cítím drobné nožičky a prstíky na koncích křídel. Přebíhají fofrem tam a zpátky, za sebou. Zvědavě nakouknu. Holky zrovna stojí každá na jednom mém koleni, koukají na sebe a tváří se jakoby nic.

 

Rebeka leze na záda

 

Druhý den není tak vedro a večer si můžu jít číst do křesla na lodžii.

Holky dávají najevo, jak je společný čas otravuje, a jdou se schovat do nejbližšího záhybu v dece.

Rebeka mi po chvíli šplhá po zádech a zmizí.

Kde je?

Najdu ji spokojeně viset na druhé straně opěradla pod cípem deky.

Z Fany se mezitím v záhybu deky stala netoplacka.

 

Netoplacka 1

 

Netoplacka 2

 

Třetí den si nesu zároveň knihu a Fany s Rebekou. Obě jsem si je zavěsila na oblečení a přidržela rukou, aby nespadly a měly úkryt.

Sedám si na lodžii do křesla. Holky kupodivu hned neběží do úkrytu.

Tedy, běží.

Nosím drdol sepnutý vlasovou dvojjehlou. Můj oblíbený způsob motání vytváří u drdolu škvíru akorát pro jednoho netopýra.

Fany odtamtud celé dvě hodiny nevylezla.

Rebeka se rozhodla, že bude jinou vlasovou ozdobou. Našla si pohledné místečko mezi drdolem a temenem a tam se zavěsila jako fascinátor.

 

Samostatná samočinná vlasová vycpávka

 

Zpívá, zívá, nadává nebo echolokuje?

 

Fascinátor

 

Čtvrtý den dorazila moje sestřenice jako výpomoc s mazlením. Oba netopýry jsem jí zavěsila na tričko. Překvapení bylo na všech stranách.

Fany pragmaticky vlezla do drdolu.

Rebeka se rozhodla, že fascinátor dělat nebude. Zvlášť potom, co po mých naprosto rovných vlasech jednou uklouzla. Šmejdí kolem, u mě být nechce. Přeleze z mé ruky na sestřenku a hledá úkryt. Patrně chce zalézt tam, kam mně první den, jen to bere z druhé strany. Podávám přikrývku. Rebeka se spokojeně uvelebí. Občas změní polohu.

Vytáhnout Fany z drdolu je docela problém. Ne že by se zamotala. Netopýři takhle hloupí nejsou. Fany se drápky nožiček chytře drží gumičky ve vlasech, a to tím více, čím více se ji snažím vytáhnout. Nakonec musí sestřenka rozpustit vlasy a nespokojený netopýr putuje do postýlky a k připravené večeři.

 

Chytám se čehokoliv

 

Najděte netopýra

 

Následujícího dne všichni netopýři putují zpátky k vedoucí chovu záchranné stanice Nyctalus.

Fany a Rebeka zůstávají v lidské péči napořád. Potkat je můžete na některé netopýří akci, jejichž seznam najdete zde (http://www.nyctalus.cz/cz/).

Kluci dvojčata se budou dál připravovat na odlet do přírody a momentálně je zase hlídám, krmím a snažím se z nich udělat divoké netopýry.

 

Fany nebo Rebeka pod dekou

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:56

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Neměli by si začínat nic s nettopírama ,,,,je to dost riskantní,,jsou hodně neprozkoumaní,,,,jestě víte podezření z číny,,,,ale už to v duchu slyším,,,néé to není pravda jsou milý a mě se nemůže nic stát ,,,už jí škrábnul???,,,,,Pochybuju že si dá říct !!!!!

 2. Další roztomilé povídání, svěřenkyně navíc mají hezká jména. Tvoje sestřenka musí být spřízněná netopýří duše :). A koukám, že jsou dokonce i momentky, když může jít netopýrům i v tak dokonalé péči o život – nebezpečí za(ro)sednutí:). Krásné fotky ukrytého netpýra v drdolu. Kdybych věděla, kdo mě tam zahřívá, zvykla bych si. Jinak ale na neznámé šimrání a pohyby ve vlastech reaguji okamžitým ohnutím hlavy a buď hřebenem, nebo prsty protřepávám – a to mám vlasy hodně krátké. Někdy, hlavně, když něco hrabu pod větvemi, spadne mi do vlasů nějaká breberka, nebo pavouk a to fakt nemám vůbec ráda 🙂

  Tak ať si obě jednokřídlé netopýří slečny na lidi co nejvíce zvyknou a naopak kluci dvojčata šťastně odletí do dáli.

  1. Pavouka na hlavě taky nechci, brrr 🙂

   Fany hlavně hřála a myslím že občas i předla. Může to trochu šimrat. Většinou klidně visí 🙂

   Netopýři děkují!

 3. Tak to se nám, teda ,ti,holky pěkně zadaptovaly. Nejvíc se mi taky líbí, že se některá fakt nechce „matlat“, už ten výraz je parádní. Zas mám krásný den. Netopýrům zdar! A Tobě díky!

 4. skvělé vyprávění … dík, že se staráte…je to napínavý,stejně jako když se o veveřátka starají Soukupovi….

 5. Tak netopýři potěší vždy. Akorát nevím, nevím – teď už budeš těžko vysvětlovat, že netopýři do vlasů nelezou (rofl) !

  Vám všem, co se o netopýry staráte, veliký dík! (h)

  OTéčko: pár fotek ze začátku září – netopýra tam nemám, za to Rudého barona 😉 (Dede dvě fotky přeskočí (chuckle) )
  https://yga.rajce.idnes.cz/2020_Zari_1/

 6. Tak na tenhle článek jsem se opravdu těšila! 😀 Fotku s fascinátorem i netopýří vycpávkou jsem viděla už dřív na FB a bylo mi jasné, že za tím budou skvělá historky:))

  Tady jsem se smála nahlas „Po chvíli mi Rebeka vlezla pod šaty a zavěsila se na ně… no, hned vedle místa, kde slunce nesvítí. Ostatně, netopýři radši tmavou noc bez velkých svítících objektů na obloze.“, ovšem jen do chvíle, kdy jsem si to živě představila 😀

  Víš, báječně se s netopýry bavím, ale nezapomínám na to, že jde o zatraceně záslužnou činnost – že je to v naprosté většině případů péče o divoké tvory a cílem je jim pomoct se vrátit do přírody, kam patří. A za to vám všem patří velký díky (h)
  A handicapované holky budou mít podstatně příjemnější život, když se nebudou lidí bát… (inlove)

  1. Ke smíchu to v tu chvíli nebylo, protože jsem se bála pohnout 😀 nemluvě o tom, že se netopýr musí přidržovat drápky, a ta kůže je pevnější než šaty 😀

   Díky za uznání 🙂 Mě to baví, netopýři jsou úžasní, mám doma skvělou společnost. Holky handicapky se nebudou flákat – budou popularizovat netopýry na akcích, a takovéhle školení tam možná někde využijou 😀

 7. Netopýří fascinátor je nej! I když úkryt v drdolu taky není špatný 🙂
  Připadají mi netopýrky dost oprsklé, ale když nemohou létat, asi jim nic jiného nezbývá.

   1. Když ono je to bohužel nejspíš potřeba. Budou holky už navždycky u lidí a ta manipulace a veterina se řeší líp s tvorem spolupracujícím než s prskající škrábající vrčící… příšerou.
    Nástup netopýra tam, kde slunce nesvítí a tráva neroste, velmi pobavil. 😀
    Ale na fascinující fascinátor to nemá. (Nějak mi naskočila asociace, jak Holub popisuje v cestopisu nějaký kmen, kterému rejdí v účesu velký barevný brouk – on tam tedy loví vši a zdobí. Dala bych přednost netopýrovi (odlovovat vši naštěstí nepotřebuju). 😀 )

    1. Netopýr je jen dvoubarevný, zato elegantní, hřeje a dává pozor na okolí 🙂

     No ještě aby tam tráva rostla! 😀

     Netopýři jsou (obvykle) inteligentní, naučí se celkem rychle jíst hmyz z misky a zvyknou si na lidi, takže třeba můžou vztekle škrábat, prskat a štípat, ale to protože mají zrovna náladičku, ne protože ze svého pohledu bojují o život. Holky jsem ochočovala, protože do přírody už se nikdy nevrátí, nepřežily by. Naopak na mláďata jsem sahala minimálně, protože nemám ani moc fotek. Musí zůstat co nejdivočejší. Oni i dospělí, kteří už někdy v péči byli, se zkraje chovají divoce a pak odněkud ze zadních koutů mozku vytáhnou návod na použití člověka 🙂

     1. „Netopýr je jen dvoubarevný, zato elegantní, hřeje a dává pozor na okolí“ To zní jako prvotřídní reklama! 😀 😀

     1. Netopýr je takový bioodlov komárů, jen když vlétla do místnosti, tak se spíš snaží dostat pryč než lovit…

    2. Jak se dostal do vlasů a jak snadné to bude si je potom roscesat vlasy a když ho dostaneš ven tak von tam může vlitnout znovu

     1. Viz text – našla teplý bezpečný úkryt s možností zavěšení (na sponce nebo pramenu v drdolu) a zalezla do něj, netopýři úkryty rádi.
      S rozčesáváním problém není, naštěstí nemůžou pockami dredit vlasy. Ale hladké vlasy pro ně nejsou bezpečné, kloužou.
      Létat nemůže, je hendikepovaná po amputaci křídla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN