LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – Chrudoš: Drabble letem světem

Nejen vlastními fandomy je živ autor, a tak jsem letošním ročníku DMD stvořil i nějaká drabblata z fandomů obecnějších. Třeba tehdy, když téma vyzývalo k tomu, abych si s ním jazykově pohrál, například zde ve fandomu (Ne)realita:

 

 

Malá lekce slušného chování

Psáno na téma Mrk smrk

Úvodní poznámka:

Za vulgarismy se předem omlouvám.

Drabble:

Nezkoušej nikdy realizovat v praxi onu známou frázi strč prst skrz krk. Zejména ne tehdy, jsi-li pln žbrnd. Obsah žaludku udělá hrk a nastane vrh.
Před druhými nedělej brk ani prd, jen v ústraní si dle přísloví zdraví tvrď. Pouze do kapesníku a nenápadně dělej smrk. A při jídle a pití žádný srk!
Buď hrd, jen decentně však na slečny dělej mrk. A také měj umytý krk. Vštípíš-li si tato základní pravidla, bude ti nakloněn seznamovací trh. V opačném případě nebude žádné prc, leda tak prd!
Tyto zásady jsou prosté, nekoukej na to jak vyoraná myš; pardon, jako pokácený plch!

 

Závěrečná poznámka:

Musím vysvětlit naše rodinné přirovnání pokácený plch. Kdysi jsme na zahradě káceli suchou švestku a objevili jsme, že dutina kmene je plná plchů. A ti byli ze svého skáceného obydlí tak překvapení, že na nás hodnou chvíli zblble koukali, než se vydali hledat nový úkryt. Proto jsme vyoranou myš nahradili pokáceným plchem, neboť myš se nám nikdy nikde vyorat nepodařilo 🙂

 

I další jazyková hříčka patří do fandomu (Ne)realita.

 

Experimentální kuchařská úvaha

Psáno na téma Kopr

 

Drabble:

Kapr a kopr patří tak nějak k sobě. Tedy měly by patřit. Což takhle někdy připravit kapra namísto smaženého, na modro, na černo a tak podobně, s koprem? Například s klasickou koprovou omáčkou. Anebo tam ten kopr použít prostě jako bylinku, jak se někdy při úpravě dává.
Kapr s koprem, tím by třeba bylo možno prorazit i na Kypru. Anebo by s ním člověk uctil i samotného Davida Copperfielda. Nemá-li tento příliš mlsný jazýček.
Že jsem koprofág? Nikoliv, to by byla jazykově nepřípustná složenina českého a cizího základu. Tato úvaha tedy není žádná koprolalie, nýbrž seriózní, byť laické, gastronomické zamyšlení.

Závěrečná poznámka:

Termíny koprofág a koprolalie si dovolím tentokrát nevysvětlovat, bylo by to v naprostém kontrastu s gastronomickým obsahem drabblete. 🙂

 

 

Do fandomu Věda ve sto slovech zabrousím jen občas. Letos se mi ovšem podařilo vytvořit netradiční crossover mezi tímto fandomem a fandomem Řecká mytologie.

 

Prométheus, Európa a prasata

Psáno na téma Prasečí tanec.

 

Drabble:

Slunce zapadlo a na louku padla tma. Osvětloval ji jen hořící táborák. Vůně jeho dýmu se mísila s vůní ibišku. Z táboráku občas vycházejí ohnivé erupce. Proto je i přes pozdní hodinu horko.
U táboráku sedí Európa. Z dálky se blíží Prométheus. Má svůj plán. Unese ji, vyfoukne ji Diovi. Přímo ji smete.
Tu se náhle na louce objeví stádo divokých prasat. Európa bere nohy na ramena a prchá. Prométheus jen zdáli pozoruje ten tanec.
Příčina je mu jasná. Kdyby ta prasata nebyla tak laciná, lovci by je určitě všechna odlovili. A nezjevila by se tu v ten nejnevhodnější okamžik.

Závěrečná poznámka:

Ctěný čtenář se asi podiví, kde je ta věda ve sto slovech. Je to prosté:
Laciné ceny prasat nedovolily Prométheovi smésti Európu, gdyž táboráky maly horoucí eruptickou tmou ybišku lučního.
Toto je mnemotechnická pomůcka pro lanthanoidy neboli prvky vzácných zemin, tedy: lanthan, cer, praseodym, neodym, promethium, samarium, europium, gadolinium, terbium, dysprosium, holmium, erbium, thulium, ytterbium a lutecium.

 

 

Od drabblete z bonusového tématu, kde byl zadán žánr politická satira, jsem si mnoho nesliboval, přesto však tento výtvor z fandomu (Ne)realita sosácké publikum zaujal. Proto si dovolím předložit jej i zde.

 

 

O sušenkách pasírovaných

Psáno na téma Sušenka – politická satira.

 

Drabble:

Úkolem dnešní tiskové konference je dementovat šířící se zprávu, že páně prezidentův kancléř pořádal i přes karanténu zabíjačku.
Ano, je pravda, že se sešel se šesti lidmi; ovšem negativně testovanými na koronavirus.
Ano, je pravda, že prase bylo poráženo. Ovšem bylo nutno je porazit, neboť hospoda je neměla nyní, v době svého uzavření, čím živit. Po celou dobu nouzového stavu bylo krmeno pouze sušenkami.
Takže se fakticky nejednalo o žádnou zabíjačku, ale o pouhou konzumaci sušenek pasírovaných přes prase!
Žádáme proto všechny přítomné, aby rychle a pravdivě informovali veřejnost o skutečném stavu věcí, tedy o nikoliv zabíjačce, ale o sušenkách!

 

 

Děkuji zdejšímu čtenářstvu za pozornost a třeba někdy příště na shledanou.

Aktualizováno: 17.8.2020 — 18:46

18 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dnešní drabblíky jsou takové nezbedně hravé :). A Pasírované sušenky velmi výstižné, jo jo, k smíchu a zároveň k pláči.

 2. Dnes jsem se bavila – opět (rofl) . Asi nejvíc u prvního jazykozpytneho drabbliku. I když sušenky a prase taktéž zaujaly – taková realita našeho života.

 3. No, já se dnes královsky bavila! A nevím,která je lepší jiné. Chechtám se,chechtám a ten pokácený plch taky nemá konkurenci ve vztahu k úsloví „čumí jako….“ (rofl)

 4. Děkuji za všechny komentáře, i ty jmenovitě nereagované, a budu se i do budoucna snažit psát něco čtivého.

 5. Přestože si termíny koprofág a koprolalie nemusím překládat, ve spojitosti s gastronomií mě nechávají chladnou, což je opět deformace povoláním . Mnemotechnická pomůcka nemá chybu. A prase na sušenkové dietě je super, pokud si člověk odmyslí ty souvislosti.

 6. Mně nejvíc bavilo to první drabble- jazykové hrátky mám ráda 🙂 Kdysi jsem slyšela pojednání na písmeno H- Hoří hornoheršpická hospoda Hrbatý hrozen… Tak tyhle hrátky jsou moc fajn 🙂

  1. Jazykové hrátky typu Tebou citovaných – i to už jsem zkoušel (dokonce kdysi jako mé úplně první drabble), ale takové se povedou jen výjimečně.

  2. Chichi – Hasiči hledají hydrant. Hodinu. (chuckle) Synek to kdysi uměl snad celé zpaměti.

 7. Milý Chrudoši, dnes jsem se opravdu bavila 😀 Oceňuju jazykové hrátky v prvním drablíku, moc se mi líbí termín čučet jak pokácenej plch ( (rofl) to bych chtěla vidět!), pobavila mě Europa… naštěstí jsem se zmíněné vzácné zeminy nikdy učit nemusela 😛
  Ovšem prase týrané sušenkami nemá chybu… o reálném vzoru tvého drabble nemluvím, nechci se naštvat.

 8. Dobrý, moc dobrý.
  Také mě nejvíc zaujal (ne)únos Europy, jen si dovolím otázku: Existovalo už v druhé polovině šedesátých a první polovině sedmdesátých let gandalfium … eee, čo to táram: gadolinium? Mám podivný pocit, že jsme si nebyli vzájemně představeni.

  1. Nemohu to tvrdit stoprocentně, v té době jsem byl malé dítě, ale myslím si, že tehdy už byly všechny prvky z tohoto úseku periodické soustavy (pozice 57-71) objeveny.

 9. Za mě rozhodně vede únos Europy. 🙂 Chudák prase, krmené jen sušenkami, to nebyla zabíjačka, ale eutanázie. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN