BTW: Na koupadle

Jedu na kole, kolem se horkem tetelí vzduch. Les ospale mlčí, pole nasává žár letního poledne. Ještě kousek, poslední kopeček a zatáčím ze silnice k místnímu koupadlu. Voda zrcadlí zářící nebe, na trávnících polehává jen pár lidí, nikdo momentálně neplave. Nemohla jsem si vybrat lepší dobu!

 

Zastavuju kolo poblíž betonových schodů do vody a opřu ho o stojánek. Z brašny na nosiči vytáhnu ručník a přehodím ho přes rám. Plavky mám na sobě, tak jen vyklouznu ze sandálů, shodím tričko a leginy, oboje přehodím přes kolo a konečně se dočkám – jdu do vody.

Je to znovu a znovu úžasný pocit, když se člověk může v horku takhle krásně schladit! Vůbec, když je to chlazení jemné, jako třeba tady, na Zábřezí. Plavat se dá i u nás na vsi, voda je tam patrně čistší, ale o hodně studenější – však je plněná rovnou z pramene. Ani jedna z nádrží není víc než vybetonovaná jáma a nemá upravovanou vodu – proto hovořím o koupadlech, ne o koupališti:))

 

 

Mám koupadla ráda – však jsem vyrostla na těch horských, která byla poblíž naší chalupy v Krkonoších. Voda tam byla vždycky studená, jen někde byla ledovější než jinde – zatímco v Poniklé se dala snést skoro vždycky, na Roudnici už člověk přivítal opravdové vedro, aby ve vodě vydržel. A že jsem toho jako dítě snesla o hodně víc než dnes! 😛 Ona také léta u nás bývala obecně chladnější, něco jako letošní červenec. Hodně oblačnosti, dnů, kdy byla úplně jasná obloha a nad pětadvacet stupňů si člověk vážil:))

Už jako malá jsem milovala pobyt ve vodě, ale nebavilo mě polehávání na sluníčku. Obvykle jsem byla volána rodiči z vody s tím, že jsem zimou celá modrá. Doteď si pamatuju, jak jsem jim – s drkotajícími zuby – nastrkovala předloktí, abych dokázala, že modrá nejsem, aspoň ne celá:)) Obvykle jsem pak chvíli seděla zabalená do ručníku, abych při nejbližší nepozornosti rodičů do té vody utekla znovu.

Je fakt, že fanatické čtení mi potom po mnoho dalších let pomohlo mírně prodloužit dobu, kterou jsem byla ochotna vydržet venku na břehu nebo na pláži mezi jednotlivým plaváním. Ano, vydržet… ne si to užít. Nikdy jsem neměla moc ráda pobyt přímo na sluníčku, a navíc speciálně u nás na horách po člověku u vody neustále něco lezlo – nejhorší byli ovádi, fuj!

 

 

Když jsem si později začala řídit čas víc podle sebe, rychle jsem si našla oblíbený rytmus: přijet, okamžitě jít do vody a dlouho v ní pobýt. Potom jednou uschnout, jít znovu do vody a dlouho v ní pobýt. Vylézt, trochu uschnout a mazat domů. Proto ty nejlepší dovolené, které jsme strávili u moře (tolik jich zase nebylo), jsme vždy organizovali tak, abychom bydleli co nejblíž pláži. Aby bylo možné z domu vyběhnout k vodě, zaplavat si a vrátit se zpátky do domu, kde jsem potom mohla schnout nebo se opalovat v soukromí a pohodlí.

I proto teď vylezu z vody, zlehka se osuším ručníkem a jen na chvilku si sedám na betonové schody koupadla. Ve vodě velké nádrže jsem byla skoro sama, vůbec, když jsem si plavala prostředkem. Kolem bylo většinou ticho, sem tam nad hladinou přelétávaly lovící vlaštovky, v křoví kolem cvrkali cvrčci. Ne, není tu žádná „zábava“, voda je přírodní se všemi plusy i mínusy, ale neměnila bych.

Zanedlouho se zvedám, natáhnu na plavky oblečení, ručník složím zpátky do brašny a jedu domů. Lenivě šlapu, užívám si tu ojedinělou chvíli, kdy mi horko nevadí. Kolem mě je něco, co by se dalo nazvat typicky českou krajinou – vonící smíšený les, zlátnoucí pole, kvetoucí louky, silnice vinoucí se přes ladné kopečky lemují staré ovocné stromy. Za chvilku budu doma.

 

 

Mám další korálek do sbírky čistých radostí. Léto jak má být… 🙂

 

A tak se dnes ptám – jak a kde se nejradši koupete vy? Sluníte se rádi?

A ještě jedna prémiová: napadá vás okamžik, kdy jste měli pocit, že vás ponoření do vody… no… skoro zachránilo? Kdy jste ve vodě unikli hroznému horku?  🙂

 

Tak hned si i odpovím:)) Nezapomenu na léto, kdy Andy končil studia v Maastrichtu a já jsem pro něj přijela autem. Bylo strašné vedro, auto ukazovalo 38 stupňů i zaparkované v chládku a Andy ve svém podnájmu pochopitelně žádnou klimatizaci neměl. Před vedrem jako by nebylo úniku. Až mi Andy navrhl, abychom se šli koupat za město do plavebního kanálu. „Musíme dávat pozor, před lodí se vždy musí z vody ven. Jsou široké a vír od lodních šroubů má pořádnou sílu…“ pravil. Normálně by mě už tohle odradilo, ale 38 stupňů je prostě 38 stupňů.

Pak přišel pohled na kanál – bylo to velice průmyslové, žádná poezie. Kolmé betonové stěny, hluboko dole tmavá voda. Únik možný jen po železných stupačkách, které však byly poměrně pravidelně rozmístěné. Opět – normálně by mě tam nikdo nedostal, ale jak říkám, 38 stupňů je prostě 38 stupňů. Plavajících lidí tam bylo poměrně hodně, takže jsem nakonec neváhala. To osvěžení bylo úžasné! Ten pohled zdola na vysoké betonové stěny… no, nedělal mi dobře, fakt ne.

Nakonec jsme před lodí utekli dvakrát a dvakrát jsem se do vody vrátila. Já, která v duchu považuje i zdymadlo za strašné místo! 😀

 

 

PS: Fotku jsem hledala na netu a tohle je jediné, co jsem našla – a je to pohled z lodi. Když oni lidé obvykle fotí buď lodě nebo ty hezké poetické kanály buď ve městech a vesničkách, nebo v přírodě. No, ani se jim vlastně nedivím:))

Aktualizováno: 17.8.2020 — 15:33

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Plavat jsem se naučila na velkém rybníku Bucek. Léto tou dobou bylo spíš na tepláky, takže nás rodiče modré honili ven. Byly tam i jiné menší rybníky, třeba jeden jsme oblibovali, protože byl zarostlý nějakým žabincem, v kterém jsme si vyráběli plaváním cestičky…
  Z chalupy u Liberce bylo ke koupání daleko. Tam jsem se seznámila s požárními nadržemi a zejména s pijavicemi, co v nich žily. Blé.
  Dneska se koupu málo – bazény nerada, rybník se mi ekluje, moře daleko…

  1. Pijavice! Brr… To my máme v naší domovské nádrži užovku. Obvykle. Loni tam byl, bůhvíproč, kapr. Na mě je ta nádrž prostě malá – s tím, co tam obvykle bydlí:)) Ale mnoho lidí tam rádo chodí, protože když se odhlédne od zvířat, ta voda (proti rybníkům) určitě špinavá není (je hned u pramene a voda nádrží vlastně protéká 🙂

 2. Na koupání byla senzační řeka Bečva a to do doby než ve Valmezu zahájili provoz na barevné obrazovky,pak už to bylo o hubu.Teď jsou moderní biotopy a jeden bezvadný je na Prostřední Bečvě u Zavadilky a jeden jsem viděla v Modré u skanzenu ale tam jsem se nekoupala. Jinak už koupání moc nedám a k moři se teď nedá, nebudu riskovat. Koupaliště nedávám,nesnáším ten virvajs,hudba,ječení a přelidněno.No ale když to někdo může,tak nic proti. 🙂 Psicím stačí místní rybník a někdy Bečva.

  1. Já znám jakž takž Bečvu vlastně jen od Prostřední Bečvy do Rožnova, dál jen z auta 🙂 A kolem Rožnova je opravdu příjemná, v létě tam pouštím psy a trochu jim závidím 🙂 Když je velká voda, umí být strašlivá… Bečva.

 3. Když jsem bydlela v Olomouci, jezdívali jsme se koupat kousek za město do pískoven, buď na tzv. Poděbrady nebo do Chomoutovského jezera – v něm už je teď koupání zakázané. Obojí bylo krásné, přírodní, a té zábavy, co se tam zažilo! 🙂
  Dnes už se koupu vlastně jen na prázdninách s dětmi, když už není vyhnutí. (chuckle) Nezapomenutelné bylo přírodní koupališťátko v Lučanech nad Nisou, v Jizerkách, kde byla voda studená tak, že promodralé děti vylezly na břeh dobrovolně! Ovšem nejstudenější koupel jsem zažila na jihu Švýcarska, v tůni řeky Verzasca, která teče stejnojmenným údolím. Slunce pálilo a ta voda byla tak ledová, že se skoro dýchat nedalo – ale řeka byla neskutečně krásná, mezi obřími bílými balvany, že neponořit se do ní by byl hřích!

  1. Jo, pískovny , tak to byla „balada“ ! V Tovačově v pískáči je zákaz neb je tam pitná voda pro Přerov, dříve se tam koupával hlavně okresní hygienik. 🙂

  2. O ledové řece, kde ani dýchat nedalo, mi vyprávěl Martin – bylo to v Mongolsku. Ale stejně do ní vlezl:)) Takové řeky asi mají nepominutelné kouzlo… 🙂

   1. Leděnoto ozero v Rile… Nenapadlo nás, že když je na druhé straně úbočí hory ještě pokryté sněhem, který končil v jezeře, že nebude z nejteplejších… Myslela jsem, že mi upadnou nohy, když jsem do něj vlezla. No nevykoupala jsem se. Nejsem eskymák.

 4. Jako malá jsem se koupala v Ohři v Žatci, tam jsem se taky naučila plavat. No jo, ale to ještě nebyly Nechranice – teda já už fakt hodně pamatuju :D, teď je za Nechranicemi (přehradou) voda jak led, to se fakt nedalo. Pak jsem chodila na místní koupaliště, bylo fajn, ale na druhém konci města, bratru (i sestře :D) tak skoro hodinu ostré chůze. V Mostě potom občas koupálko, ale bylo tam spousta lidí a to mě neba.
  Teď jsem dorostla do sprchových let :D, pod vlažnou sprchu a když je fakt vedro, tak i několikrát denně, když už musím být venku. Ale když je fakt pařák, tak je mi nejlíp doma, máme starý napůl kamenný dům a v obýváku je cca 23 stupňů a to už musí být venku přes 30. A do místních rybníků nepustím ani psa.

  1. Sprchové roky! (inlove) JanaBa asi kývne:)) No, někdy mám pocit, že se jim taky blížím 🙂 S každým rokem jsem o kousek větší cimprlich, tak čekám, kdy nevlezu ani do těch koupadel 🙂 Ale do moře asi vlezu vždycky, to prostě miluju.

 5. Ještě k té poznámce o dvojích plavkách – já vám mám dojem, že mi ty nové strašně špatně schnou. Dají se koupit hezké plavky, o to nic, ale přijde mi, že dřív mi vyschly mnohem dřív. Je to můj idealizovaný pohled na minulost nebo vám to taky tak přijde?

 6. Vyrostla jsem v Telči, kde byly tři špinavé rybníky, kde se koupat nedalo. Tak jsme se chodili koupat do Roštejna (rybníka, ne na hrad), nebo Podlesáka. Oba docela dost daleko pěšky, na kole se to dalo. Rybníky mi nevadily, pokud měly aspoň slušný vstup. V dospělosti jsem se už koupala max v pískovnách nebo v moři, do rybníků už mě nikdo nedostal – krom do jednoho lesního, křišťálově čistého a pěkně ledového v lesích České Kanady. Ted už jsem se roky nekoupala, bazény z duše nesnáším (chlor, lidi, horko, tlačenice), pískovny v okolí nemáme a u moře je mi horko :). Jsem hrozná, já vím. Ale já mám raději chladnější dny a když je fakt horko, dám si radši sprchu. Když už bych se měla koupat, tak v moři. A to asi hned tak nebude.

  1. Českou Kanadu jsme sice jeli vloni, ale – prozradíš kde je ten ledově křišťálový skvost?
   My teď na Šumavě (mimo NP) našli úžasné jezírko s raky.

   1. Nevím, jak vypadá teď, ale bylo v lesích nahoře u Filipova. Je tam zakaz vjezdu aut, proto nikdo nikde.

 7. Na slunci jsem vždycky pobývala, jen abych uschnula. Na střední jsem onen systém trochu vylepšila – na kameni se sušily jedny plavky, já se převlékla do druhých, trochu se nahřála a usušila a šup zpátky do vody. Opalování pro mě bylo utrpení. Kniha to moc nezachraňovala – slunce dělalo nepříjemné kontrasty a číst můžu jen ve stínu.

  Na kole jsem jezdila na koupaliště i do lomu běžně, když jsem pak v Praze začala s kamarádkami jezdit na bazén MHD nebo na koupadla autem, byl to docela nezvyk 🙂

  Roky jsem se ale nechodila koupat nikam, protože moje kůže nesnese chlór a jednoho dne se rozhodla, že nebude snášet ani bakterie či sinice či co roste v koupadlech. Jedna možnost byl slaný bazén, ale jak se moje sparing partnerky přestěhovaly do jiné části Prahy či rovnou republiky, tradice se jaksi rozpadla.

  Letos jsem po dlouhé době hupsla do přehrady! Největší úleva bylo sice ranní sprchování a neodvážila jsem se plavat pod vodou kvůli kontaktním čočkám (neměla jsem s sebou náhradní 😀 ), ale stálo to za to!

 8. Tak nevím. České rybníky jsou špinavé, norská jezera studená, v moři nevím, co se pode mnou pohybuje, do bazénů se štítím.
  Nevím, kdy mě to postihlo, jako mladá jsem tohle neřešila. Zahnědlý a nazelenalý rybník na chatě mi vůbec nevadil a studená Vltava jak by smet. Ale musím přiznat, že o školnim bazénu Axa (pražáci ví) se mi občas zdává, fujtajbl! Už jsem se vlastně dlouho nekoupala, když se pořád vofrňuju.
  Uf, ničím pozitivním jsem tu nepřispěla, se teda omlouvám. Jdu si zaplavat do sprchy 🙂 .

  1. Většina českých rybníků je špinavá, protože jsou to prostě rybníky. Chce to pískovny, lomy, atd. Obecně platí, že čím studenější, tím čistší. Ale dají se najít i teplejší čisté vody. V tom případě čím novější, tím čistší – třeba pískovna u Račic (zato vedlejší veslařský kanál je hnůj).
   Vltava jak kde a jak kdy. Nádherně čisté jsou Štěchovice – celoroční teplota okolo 10°, průzračná voda. Ale lidi se do ní nějak nehrnou, no… 😀
   Bazény – ve vodě nic nechytneš, něco málo hrozí venku – pokud se bojíš, tak choď k vodě v pantoflích.

   1. Ty bazény, to není bázeň. Spíš nějaká nechut z ohraničeného prostoru s více lidmi. Co já vím, co v té vodě dělají 🙂 . Teď nemluvím o cviru.

    1. Myslím, že jsem na koleji chytila bradavice ve společných sprchách. Taky pěkný ekl. Ve sprchách je chlor, ale nesnáším mokré ulepené podlahy… a na koupadla nosím žabky, protože mně stačilo šlápnout na vosu jednou kdysi v pěti letech.

     Až loni jsem začala opravdu bez obav chodit bosky po loukách a lesích.

  2. No, pokud ti ta sprcha staří, můžeš se na ostatní vodu spokojeně koukat:)) Já jsem se před lety v Norsku náruživě koupala jak v jezerech, tak ve fjordu – moc se mi líbilo obojí. Moře mi však v létě přišlo teplejší 🙂

  3. Já to mám s věkem taky tak. Ale ty jsi ještě mladá. Když vidím co v tom potoce plave, nechce se mi tam pouštět ani psy. Na koupališti nebo v bazénech je zase tolik různých lidí… Bazén doma a sprcha to jistí. Spíš mi nevadí voda studená. Za mlada mi to nijak nevadilo.

 9. Já jsem asi divná, ale chuť se koupat dostanu tak jednou za dva tři roky. Letos jsem byla u bazénu jednou kvůli vnoučeti, tak už mám splněno. Ne že by mi to vadilo, ale obvykle než se rozmyslim, že už nastal ten pravý čas, tak se zas ochladí

  1. No proč ne, každý to má jinak. Já velmi ráda plavu, ale nemám ráda bazény – taky trochu problém:))

 10. Mám teď rád schlazení v horských jezerech. Po škrábání se na kopec, kdy ještě paří slunce je to takové, opravdu ryzí osvěžení.

  1. Po tom jsem moc toužila, když jsme byli ve slovinských horách u jezera Bohinj. Bohužel, s hlasem ztraceným v klimatizaci jsem si troufla namočit jen nohy 😛 I Martin připustil, že kdekoliv mimo mělčinu bylo jezero velmi… osvěžující! 😀

   1. Bohinj je moc nízko, to ještě není ten zážitek, ale teplotně určitě odpovídalo 😀

  2. Přesně! To bylo moje dávné velké osvěžení. Po cestě v horku po horách jsme potkali ledovcové jezírko. Naštěstí jsem měla plavky s sebou 🙂 a převlékala jsem se za velkým šutrem.

 11. No tak já studenou vodu teda nesnáším. Vzhledem ke zdejším teplotám bych v ní asi dostala infarkt. Takže různá přírodní i jiná koupaliště (koupadlo je tu neznámé slovo, říká se tomu třeba požární nádrž, ale koupadlo fakt ne) jsou pro mě snesitelná až od určité teploty. Ve vedrech si nejradši vlezu na zahradě do jezírka- voda na mělčinách se tam ohřeje a 25 stupňů v povrchové vrstvě hlubší části považuju i já už za snesitelné. Vody mi sahá pod ramena a je to tak akorát 🙂

  1. On je to asi krajový název, počítám Krkonoše a okolí… I když, třeba ho zná víc lidí:))

 12. Dnešním povídáním mi DEDE mluvíš z duše.
  Také jsem se od dětství raději ráchala ve vodě a nerada se opalovala. Ráda jsem brázdila vodní plochy na nafukovacím červené indiánské kánoi z Napajedla Fatra.

  Jako dítě jsem se s maminkou jezdila se koupat u nás v Plzni na rybník Bolevák. U nás na sídlišti jsme měli dokonce tu vymoženost v podobě vyhřívaného venkovního bazénu.

  Na naší první chatě v Plešnicích jsme zase občas chodívali koupat k hrázi na přehradu Hracholusky.

  Na naší nynější chatě v Plasích nikam nechodíme.
  Když je nejhůř pustí manžel postřikovač trávy a osvěžíme se. To se letos moc líbilo vnukovi Samíkovi. Lítal po trávníku sem a tam nechal se “ ostřikovat “ . Říkal, že je to lepší než bazén.

 13. Koupaliště mne zachránilo, když jsem chytla sluneční vyrážku. To se jinde než ve vodě vydržet nedalo.

  Razím heslo „čím studenější, tím lepší“, s čímž bohužel nesouhlasí můj muž. Takže v neděli jsme místo ve Štěchovicích (8-10°) skončili na Slapech (neměřeno, ale moc). Ale nemůžu si stěžovat moc, protože týden jsme se ráchali v horním toku Vltavy (13°) a v lesních jezírkách (16-18°). A sprchovali se vodou ze studánek.

  1. Sluneční vyrážku jsem měla taky a vím, co dovede. Hlavně, žes do té vody mohla:))
   A ne, ve 13 stupních bych nešla s vodou nad kolena 😛

   1. No, do těch 13 jsme museli lehnout, horní tok Vltavy je v lepším případě tak po ty kolena. Ale proud slušný! V těch vedrech je to slušný šok, lepší je -2 vzduch a +2 voda (rofl)

    1. Takhle jsem se jako malá koupávala v našem potoce na horách. Jen najít vhodný kus na ležení bylo mezi kameny náročné 🙂 Někdy to bylo fajn pod splavem, to jo. Tehdy mi v létě přišel horský potok dokonale vhodný na koupání, voda mi studená nepřišla 🙂

 14. V těchto dnech považuji za nejlepší přijít domů (kde je skoro ještě větší vedro, než venku, protože okna na západ udělají své) a dát si odraženou sprchu (ne vlažnou, ta už je teplejší).
  Nejlepší koupání bylo na Krétě, kde jsme bydleli ve zvýšeném přízemí malého penzionu a z terasy se dalo sejít přímo k bazénu. Každodenní ranní plavání, když ještě všichni spali, bylo úžasné; většinou jsem skončila, až když mě vyhnal uklizeč, který přicházel kolem sedmé. Moře moc nemusím, slunění vůbec ne.

  1. Taky miluju ranní koupání:)) Zajímavé bylo, že teď v Itálii (rezort) jsem byla před sedmou v moři úplně sama, kam až jsem dohlédla a tam se dohlédlo daleko (jo běžců na cestách už bylo plno:)). Zatímco když jsme byli na Korčule, v soukromém domě postaveném v řadě jiných soukromých domů, nikdy se mi být ráno sama nepodařilo – vždy se nějaké ranní ráchací ptáče našlo:)) Ale všichni (jeden až tři lidé kam jsem dohlédla) byli ticho a užívali si stejně jako já. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN