LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – MaRi: Drabblecí humor

Když nás před časem Dede seznámila s literárním útvarem zvaným drabble, lákalo mě vyzkoušet, jestli se dokážu vyrovnat s úsporným vyjadřováním bez mnohomluvnosti. První text se mi docela vydařil, a jak se říká, chytla jsem se drápkem.

 

 

Nesměle jsem se pak přidala ke Společnosti pro osvětu spisovatelů, také proto, že se mi zalíbilo jejich důvěrné označení sosáci, a zveřejnila tam několik svých pokusů. Byly přijaty s docela slušnými komentáři, a tak jsem pokračovala. Musím ovšem přiznat, že zdaleka nedosahuji úrovně některých nejmenovaných autorek, které při svém běžném životě zaměstnané ženy, manželky a matky (+ dalších životních rolí) dokážou zpracovat všechna často velmi vypečená témata tak, že i člověk Neználek pochopí fyzikální děje, o kterých do té doby neměl potuchu, či napsat na většinu témat dokonce dva texty, jeden o svých chlupatcích, druhý o historii. A nejen těchto.

 

Do svého dnešního výběru jsem zařadila témata přinášející úsměv. Snad nezaškodí, že jako první uvedu jedno starší drabble z roku 2017, se kterým jsem byla velmi spokojená.

 

Název: Překážka

Téma: Péče, kterou si zasloužíme

Formát: Parodie

 

„Kde vězí můj rudý bratr? Což mu jeho stateční zvědové nepřinesli zprávy, že Cornelova banda trampů se chystá přepadnout vlak do Rosswellu?“ nahlédl do náčelníkova wigwamu dobře stavěný muž a uhladil si pečlivě učesané černé vlasy. „Hobble Frank, tetička Drollová, Dlouhý Davy i Tlustý Jemmy jsou připraveni vyrazit.“ Po těchto slovech vytáhl z kapsy zrcátko a znepokojeně si prohlížel čerstvou ranku po holení. Zamračil se a podotkl: „Bude třeba upozornit Potrhlého medvěda, aby se příště nevřítil jako velká voda.“
„Šarlí, musíme odjezd ještě pozdržet. Má santillská přikrývka ještě po vyprání neuschla. A bez ní náčelník Apačů vyjet nemůže,“ zašeptal Vinnetou.

 

A teď už letošní.

Děj převážné většiny mých textů se odehrává na hradě Cimburku a v blízkém okolí počátkem patnáctého století.

Z dřívějšího studia jsem díky panu Bumlovi věděla, že kopr byl znám již v době ledové, dokonce předal rodinný recept na mamuta s koprovou omáčkou, ale co když recept lety zapadl a před těmi šesti sty lety jej neznali. Proto jsem zadané téma zpracovala po svém, i když mi bylo jasné, že přesně nesplním zadání.

 

Název: Koťátko

Téma: Kopr

 

„Anežko, prosím tě, pojď honem,“ vběhl do černé kuchyně malý Prokop od sousedů.
Dívka se polekala.
„Co se děje? Něco s maminkou?“ ptá se chvatně, „nebo s Martičkou?“
„Ne, ale Moureččino koťátko prolezlo do ohrádky ke kozám. Volal jsem je, ale bojí se té větší bílé. Musíš ji podržet a já vynesu kotě. Je to ten bílomourek, podobný Mourečce. Pospěš si,“ popohání Prokůpek Anežku.
Anežka, už klidnější, se snaží chlapečka upokojit.
„Už jdu, jenom zanesu mamince toto klubíčko, protože ho tady zapomněla. To je ten kocourek, kterého si chceš vzít domů?“
Prokop div nepláče. Bojí se o kotě. Konečně jdou.

 

(Kopr je tu ukryt hned třikrát)

 

Pokračuji drabbletem, jehož téma jsem nedokázala zařadit do patnáctého století, takže vznikla další parodie.

 

Název: V zasnění

Téma: Splynutí uší

 

Konečně mám volno ke psaní…

Jarča Horská se zasnila. Už tento večer se znovu setká se svým nejmilejším. Kam ji asi tentokrát Kamil vezme? Jarča by si nejvíc přála procházet se rozkvetlým Petřínem, ruku v ruce se svou láskou. Toužila po vůni jabloňových poupat halících větvičky ještě v pátek smutně holé, po jejich jemné růžové barvě. Oblékne si novou blůzku s manžetami staženými v bohatých volánech. Má stejnou barvu jako květy jabloní. Kamilovi se Jarča nejvíc líbí právě v jemných jarních barvách. Je tak romantický…
Ó, jak nesmírně touží po splynutí uší

KTERÝ LUMP MI Z KLÁVESNICE VYLOUPL PÍSMENO DÉ?

 

A na závěr další drabble, u kterého se mi nepodařilo dodržet zadané téma, protože jsem se příliš soustředila na požadovaný formát.

Název: Pokání

Téma: Třikrát a dost

Formát: Fake news

Úvodní poznámka: 

Jan Cimburský v lavici zástřizlské kaple užasle naslouchá slovům kaplana Bernarda.

Drabble: 

Vyslechněte nález papežského koncilu.

Jan z Husince, řečený Jan Hus, byvší rektor na Universitas Carolinae, se s upřímnou lítostí zříká bludařského učení, kterým zlovolně ostouzel svatou církev římskou. Odmítá učení anglického pobloudilce a kacíře Jana Viklefa a hluboce lituje, že se dal svést na scestí jeho heretickými spisy. Odmítá všechno, co kdy řekl proti odpustkům, a doporučuje je všem věrným údům svaté církve jako jedinou možnost, jak získat odpuštění hříchů.
Jan z Husince se pokorně kaje, přijímá milostivé rozhodnutí koncilu a uchýlí se do kláštera, určeného mu kanceláří Svatého otce.

Kostnice, sedmnáctého dne měsíce července Léta Páně tisícího čtyřstého patnáctého.

Aktualizováno: 4.8.2020 — 15:17

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. MaRi, velmi vtipná drabblátka. Tedy kopr mi dal zabrat. První jsem našla hned, druhý asi na třetí čtení, ale ten třetí se mi skrýval až asi do 6 přečtení a pak jsem ho konečně odhalila 🙂

  No a kdyby se YGA nezmínila, „dé“ tak jsem myslela, že vypadlo jen u těch „uší“ 😀 a ono všude – to tedy klobouk dolů, to muselo dát troche práce !!!

  No a Fake news a Apačova stále vlhká přikrývka se take moc povedly 🙂

 2. Díky za laskavé komentáře. Zrovna na dnešek si energetický distributor naplánoval vypnutí proudu, takže se sem dostávám až teď.
  Ygo, Jeník je moje krevní skupina, taky vždycky komentuju scény, kdy se hrdina půl hodiny pere se řadou protivníků, pak se protáhne, sundá smítko s nažehlené košile a jme se objímat luznou děvu. Jiná scéna, která mě vždy dostává: hrdina seskočí v lepším případě s balkonu, případně se střechy rozkročmo na koně a odcválá v dál (aniž je třeba koně odvázat, o dosednuvších partiích jezdce a hřbetu oře nemluvě).
  A k Vinnetouovi i jeho bílému bratru chovám vřelé city stále, jak při sledování filmů, tak čtení knih.
  Červená knihovna se mi psala kupodivu velmi dobře, nebylo třeba nějak přemýšlet nad tím, jak se vyhnout déčku – přesto mi při uvedení jedno uniklo – Jarča měla manžety stažené DO volánů. Ještěže jsou pozorní čtenáři, upozornili.

 3. Kopr jsem našla jeden. Mám dojem, že na DMD jsem jich objevila víc, ale teď už ho zas nevidím

 4. Jé ty si pamatuju, všechny jsou fajn, kopr nalezen třikrát ráz dva a stejně je nejlepší Vinnetou! 🙂

 5. Tak kopr mě dostal, četla jsme to ráno u snídaně a to nejsme zrovna nejbystřejší, chvilku mi trvalo, než mi to došlo. Ale nejlepší byl stejně načesaný Vinnetou s vypranou přikrývkou 🙂

 6. OTéčko – včera mne Dede tak navnadila těmi vysokohorskými loukami a tak jsem neodolala a šla fotit naše louky lužní. Vysvitlo sluníčko, což mělo za následek, že žluté kytky (fakt netuším, co jsou zač, ale máme jich tu štyři přehršle) jsou rozkvetlé, zatímco čekanky se už začaly zatahovat – ale ještě vydržely jakž takž.
  http://yga.rajce.net/2020_Srpen_2

 7. Milá MaRi, početla jsem si, kopr poctivě hledala (jako Yga jsem našla jen dva:)), Jarča bez dé mě rozesmála, ale z mého pohledu byl nejlepší Vinnetou! (rofl)

  A stejně jako ostatní mám dojem, že neznat historii, tak by mě kaplan Bernard přesvědčil! 🙂

 8. MaRi – tvá drabblata jsou moc hezká a zajímavá. Vinetou pobavil. Na tyhle pečlivě učesané hrdiny vždy upozorňuje Jeník – mimo jiné. Mimochodem, dívat se s ním na filmy je velmi inspirativní. Člověk přemýšlí, jakým způsobem ho umlčet a někdy napadají opravdu velmi originální způsoby…

  Kopr mne dostal – poctivě přečetla čtyřikrát a našla jen dva. Prostě kopr je velmi potměšilá bylinka!

  Jarču Horkou jsem taky přečetla dvakrát abych zjistila, že tam fakt není ani jedno d! Inu člověk se umí vynalézt, ale někdy to fakt bez déčka nejde 😉

  Husovo odvolání – opravdu napsané tak, že neznat skutečnost, tak uvěřím! Ale nějak mi to připomnělo onu známou scénku s Kopeckým, který v divaelní roli Koziny, kterou nenáviděl, jednou padl na kolena před soudem „Ráčejí mi to vodpustit, já to huž nikdá neudělám!“ (chuckle)

  1. Kopr jsem četla dokud jsem je nenašla všechny, ale dalo to teda zabrat!

   Ygo, co na to tehdy slavný soud? 😀

 9. Milá MaRi,
  co se tvorby týká, někdy méně znamená více, a je jasné, že narozdíl od jiných zatím netrpíš chronickou grafomanií. 🙂
  Ale tvé kousky mají hodně do sebe – načančaného Vinetoua si připomínám poměrně často, ten mne opravdu pobavil. A musím říct, že i zapeklitá témata jsi zvládna na jedničku. U toho posledního ve mně hrklo, jestli jsem náhodou něco v historii nepřehlédla, tak věrohodně je to napsané. Piš, ráda tě čtu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN