HOST DEDENÍKU – Alex: Pernštejn a jeho kouzelný tis

„Bude pršet, nikam nejezdi!“, pravil můj muž z pohodlí svého křesla. Prohlédla jsem všechny počasové servery a ujistila jsem se, že na místě samém, kam vyrážíme za kamarádkou bude pršet, ale tak hodinku odpoledne. To se dá zvládnout.

 

 

A vyrazili jsme natěšeni, všichni čtyři, každý na něco jiného. Ajvi na čmuchání nových prostor, Brex, který má už 15 měsíců na lítačku v jiném prostoru, já s Dagi na shlédnutí prací na rekonstrukci barokních zahrad pod hradem Pernštejnem.

Před 200 lety došlo k vrcholným parkovým úpravám v zahradách po roce 1797, kdy na panství působil baron Ignác Schröffel z Mannsberku. Pozůstatky barokní zahrady začlenil do sentimentálního krajinářského parku, který doplnil drobnými stavbami (poustevna, čínský pavilon, turecké lázně, obelisk, paraple či vodopád). Inspirací mu byly tzv. angločínské zahrady zakládané ve druhé polovině 18. století ve francouzském prostředí.

 

 

Památkáři objevili v pozůstalosti hraběte Mittrovského, posledního majitele Pernštejna projekty, které patří k zahradě, rozkládající se na jihozápadním prudkém svahu pod gotickým hradem, takže architekti mohli přesně rekonstruovat tvar, vedení cest a vodních prvků. Původní mobiliář se musí celý rekonstruovat, protože hrad a pozemky okolo něj připadly v roce 1945 státu, a tak svah s barokní osou zahrad naprosto zpustl.

 

Znovu budované zahrady

 

Já osobně jsem o zahradách od dětství nevěděla vůbec nic, protože nebyly vidět. Na svahu se rozprostíral náletový les a buš. Poprvé jsme je objevili s manželem asi před deseti lety, kdy v pohledu ze svahu dolů, do údolní nivy Nedvědičky byly v hustém lese patrné zbytky rozbořených zídek. Asi před třemi lety nastala obnova. Dnes už památkáři finišují, minulý rok jsme z dálky sledovaly s Dagi jejich práci, a proto jsme byly zvědavé, jak jsou daleko.

 

Jen my a hrad

 

Jenže když jsme přijeli na parkoviště do Nedvědic pod hradem, smutně tam stála jenom tři auta. Bezlidno! Hurá nahoru na hrad, na zahrady se podíváme místo z údolí, shora od západního bastionu. A tak jsme se vydaly na úzký chodníček, vedoucí prudce vzhůru. Nalákány propagovanou vyhlídkou na Mapách.cz na vilu Mitrovských v Nedvědici. Vyhlídka se nekonala, neboť v Nedvědici nemají čas, či co, protože výhled cloní náletový hustý akát. Ale je docela dobrý výhled na velké poutače, na různé atrakce v okolí.

Vyfuněly jsme nahoru, prošly okolo památného pernštejnského tisu, vysokého asi 15 metrů. Faktem ale je, že když jsem ho fotila shora, tak na takovou výšku nevypadal. Váží se různé k němu pověsti, mně se líbí nejvíc tahle, dovolím si citovat z tetičky Wiki:

 

Kouzelný tis

 

„ …když na skalnatém ostrohu vysoko nad údolím řeky Svratky budovali strážní hrad, vzbuzovalo to úžas. Sklepení vysekali do kamene, stěny hradu jsou spojené se skálou, takže se zdá jako by hrad do skalního masivu vrůstal. Poutník, který se vracel ze Svaté země a cestou už viděl ledacos, nevěřil, že se stavitelům podaří takový hrad dobudovat. To se spíš jeho suchá poutnická hůl zazelená… Hůl se skutečně zazelenala, vyrostl z ní tis a nahoře na skále mohutný hrad. Hrad Pernštejn stojí už staletí a stále vzbuzuje obdiv. Jeho obyvatelé po staletí věřili na spojení mezi hradem a životem stromu a v tom je podporovaly i záhadné souvislosti, když se u tisu se ulomil jeden z vrcholů, na hradě se z nenadání propadla klenba. Tis také předpovídal i smrt v rodině majitelů hradu, významného moravského rodu Pernštejnů. Naposledy se na začátku dubna roku 2005 stromu ulomila větev a dne 15. dubna 2005 zachvátil část hradu rozsáhlý požár, který zničil hradní sýpku s cenným depozitářem…“

 

Pernštejn

 

Pro nás tis způsobil zázrak ve formě bezlidna. Už mnoho a mnoho let, jsem na hradu nebyla, protože vždy tam byl turistický cirkus. Plížila jsem se v okolí hradu po jiných zajímavých lokalitách, jen abych se vyhnula davům. Proto bylo pro mě příjemné překvapení, že asi před pěti lety byla dokončena rekonstrukce západní bašty, ze které jsou nádherné pohledy na hrad. Bašta samotná se utápí v záplavě zeleně z břečťanu a celé místo má zvláštní atmosféru.

Odpočaly jsme si, pokochaly se pohledem na hrad, podívaly se z horní části Pivovarské cesty na finišující práce na vrchnostenské zahradě a pokračovaly do městečka Bystřice nad Pernštejnem a tam začal liják a liják pokračoval, až do cíle naší cesty. Nám to moc nevadilo, pejskové byli proběhaní a dokonce tloukli surově špačky na zadním sedadle.

 

Vrchol bastionu

 

My si daly kafíčko a poseděly a poklábosily s kamarádkou. Asi po hodině přestalo pršet, a když vysvitlo sluníčko, nedalo nám to a vyrazily jsme do lesů. Sice mokro, ale ten vzduch! Mezi vysokými smrky (zatím ještě jsou, i když už se musí také kácet) se tetelil opar, tráva zelená, koberce různého kvítí a ty potoky! Ty já tak miluji! Jsou čisté, bublají, na dně je píseček.

Nezapomenu, jak jsem klečela u potůčku přede dvěma lety a nabírala do dlaní přeschlý písek z jeho dna. Voda nebyla, ani vlhkost. A já jsem se rozbrečela! Po desítkách let, kdy jsem ho chodila obdivovat, taková rána! Děsivý, suchý rok 2018!  Ajvi s Brexem nadšeně prolítávali potoky, aniž se zabahnili, to zvládli na cestách.

 

Potok, a má vodu!

 

My jsme za vřískotu ptactva a pobíhání veverek dospěly zpět k autu a vyrazily jsme domů. Nahoře na Vysočině bylo při našem odjezdu 18°C a když jsme sjeli do údolí Svratky u Štěpánova, tak se vzduch v autě náhle ohřál a palubní teploměr ukázal 23 stupňů. Nádherná Vysočino, nashle příště!

 

Další fotky najdete zde: https://dig.rajce.idnes.cz/Pernstejn_a_Vysocina/

Aktualizováno: 30.6.2020 — 19:33

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jé, Alex, ty máš dneska taky cestopis 🙂 .
  Fotky jsem obdivovala už tuhle, jsou moc pěkné.

 2. Alex, moc hezký článek i fotky! A pejsci si také museli nadmíru užívat – předpokládám, že běhali na volno i uprostřed toho zcela prázdného hradního nádovoří. Neuvěřitelné, co „zahradní památkáři“ dokázali vykutat z té husté letité, zelené spleti! A jak píšeš, začali s tím pouze před třemi roky a teď už pomalu dokončují !!!! Jak jsem nejprve četla, napadlo mě „kdo to platí“, když hrad patří státu? Protože žádný soukromý majitel by něco tak rozsáhlého zaplatit nedokázal. V albu jsem našla odpověď-EU (jestlipak dotace zahrnuje i budoucí údržbu parku, to jistě také bude mastná položka?).

  Také miluji lesní potůčky, je v nich oproti řekám něco něžného, co přitahuje. Jak si musely prorazit svojí vlastní lesní nebo luční cestu, která se často klikatí, jindy je chvíli rovná, jindy voda dokonce zmizí, aby o kus dál znovu vyvřela na povrch. Však i Smetanovy melodie – kdy Vltava byla nejprve také jen potůček – jsou měkké tóny.

  1. Maričko, pejsci si užívali i na volno a zvláště v lese plném vody. Zejména Brex, jako patnácti měsíční štěně se dokázal úžasně v mokré rašelině zaprasit :-). A Vltava to je nádherná muzika!

 3. Na Pernštejn chci vzít děcka, až je tu budu mít o prázdninách. Dívala jsem se, že mají zkrácené hodinové prohlídky, to by mohli zvládnout v pohodě. Jo, bude tam asi hafo lidí, ale já se zatím mimo víkendy nikam nedostanu, bohužel. Nebo o prázdninách… Už jsem tam byla, je to pár let, ráda se tam kouknu znovu a na ty zahrady jsem zvědavá, ty tam tehdy nebyly.

  1. Toro, ony tam byly, ale od konce války, zestátněnîm hradu, zarostly lesem a mobiliář – stavby, se rozpadly. Rekonstruované zahrady se budou otevírat letos na podzim.

 4. Bez mučení se přiznám, že příslušnost k pohlaví měst mne až tak nebere. U obcí si všímám génia loci a to Nedvědice má!
  Chodím k tabletu na etapy, přepadla nás záplava sladkovišní, tak se „využívám“. Škoda, že jste tak všichni daleko. Budou to muset očesat ptáci….

  1. Sladkovišně měla na zahradě babička, poměrně velký trom. Jak dítěti se mi hrozně líbilo, že se z ní daly t višně česat rovnou bez pecek – když člověk správně zatáhl, zůstala na stromě viset stopka i s peckou a člověk si dal pusy jen tu sladkou dužinu, ze které šlo tolik šťávy! Do pusy, na tričko, na kalhoty, kam si jeden ty ruce otřel… 😛
   Jenže akurátního strejdu strašně rozčilovaly ty pecky na stromě a nechtěl pochopit, proč to proboha nemůžu jíst jako normální člověk… 😀

 5. U Danzingerů to znám a tam raději jezdit před výplatou nebo důchodem. Člověk tam nechá spoustu peněz. Kouzelné věcičky tam mají! Beaver ukládám do paměti.

 6. Díky Alex, za moc hezké potoulání a zajímavosti z historie – nejen zahrady, ale ten tis! Tedy řeknu ti, že pokud by budoucnost mého kamenného hradu závisela na zdraví jednoho stromu, asi bych nebyla klidná! 🙂
  Jinak se tiše bavím tvojí vodní mánií… jak ji chápu! (inlove)
  Jo a určitě jsem v okolí byla, patrně i na hradě… kdybych jen nebyla takový sklerotik!

 7. Moc pěkné povídání.
  Okolí hradu Pernštejna a vůbec celou Vysočinu neznám.
  Ale určitě to tam stojí za poznání.

 8. Fotky jsem už okukovala dříve a těšila se na povídání. Hlavně ten památný čarovný tis mne zaujal… Jinak bezkonkurenčně nejlepší fotka je ten levitující hrad nad červenými střechami – to se opravdu povedlo.

  Okolo Perštýna jsem už taky parkrát kroužila, ale vždy ho viděla jen ze spoda – je to opravdu impozantní hrad. Tak snad se mi někdy podaří (třebas letos na podzim (rofl) ) ho konečně dobýt.

  AD ta či ty Nedvědice. Švagr mého švagra má v Nedvědici chalupu (pochází odtud jeho rod) a zajímavé, že vždy nás zvali do Nedvědic… podívala jsem se na tetu Wiki a ta potvrdila Sharčin nález, že skutečně to je ženská 😉 . jak je ta čeština záludná!

  1. no, my jsme tam pečení – vaření, dá se říct a místní všichni-ta Nedvědice…takže mne to třísklo do oka a na tetu Wiki jsem se ani nedívala neb mne to nenapadlo 😉 (ale nemyslela jsem to zle)

   1. No, my tam měli vzdálenou přžízeň a ti vždycky říkali, že jsou z Nedvědic… 😀

  2. Tak to je asi totéž, jak s naší Doubravicí. Je to holka… 🙂 ta Doubravice. Přesto mají někteří lidé potřebu ji vnímat pomnožně, tedy jako ty Doubravice…
   Z mého pohledu nechápu, z jazykového vím, že …ice skutečně mohou ta …ice i ty …ice 🙂
   Češtin je prevít! 😛

   1. Anebo má rodné ves Vrbice. V Česku je obcí s tímto jménem několik – některé jsou TA (mezi nima i my) a některé jsou TY. Čert aby se v tom vyznal… (rofl)

     1. Pro mé původně pražské já je to vždy ta Olomouc 🙂 Ale vím, že se říká i ten… jen nevím kdo, místní?

 9. do Nedvědice.. je to ta Nedvědice 😉
  a zlobíš Alex, jsi kousek od Beaveru a neřekneš… a příště byste mohli ještě k Danzingerovi do Olešnice..na modrotisk…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN