HOST DEDENÍKU – netopýr budečský: Babybatsitting (2) aneb jak se vybavit

Malá nemá oficiální jméno, protože se ještě počítá s jejím vypuštěním do přírody. Narodila se na narozeniny mého mladšího sourozence, takže dostala jméno Tomina.

 

 

Ráno jsem pro ni jela vlakem za Prahu.

Postýlka

 

K Tomině jsem dostala postýlku, dokrmovací kaši, vitamíny v prášku i tekuté a něco, co by se dalo s přimhouřením očí nazvat kojeneckou lahví s dudlíkem.

 

Láhev

 

Ten večer jsem do ní dostala 4 ml kaše. Nechtěla žrát červy, jen se do nich zakousla. Mezi červy byl jeden zophobák, kterého úspěšně zakousla — a nesnědla.

Dám jí hodinu na vytrávení, možná bude červy jíst pak.

 

Echolokace

 

Dala jsem si ji na rameno. Chvíli echolokovala jako o závod, pak proletěla bytem a přistála na zemi asi 3-4 metry ode mě, hned vedle kuchyňského koutu.

U té příležitosti jsem ji posadila na váhu. Ukazovala mezi mezi 22 a 25 g, podle toho, jak zrovna nespolupracovala.

Ráno byla vzhůru a dostala snídani. Snědla tři červy, načež se pokusila zdrhnout z ruky. Uložila jsem ji zpátky do postýlky a odnesla do ložnice, aby měla klid na spaní.

Večer zbaštila na tři etapy celkem 18 červů. Jupí!

Mezitím odpočívala ve fusaku. Ono ranní leháro, odpolední siesta a večeře dost unaví.

 

 

Třetího večera poprvé hladově chňapla po jídle. Zdálo se mi, že vypadá dobře, ale vážení se pořád nedařilo. Zato nabušená byla jako obvykle a když jsem se na chvíli zamyslela nad videem, které jsem si pustila ke krmení, vylezla z fusaku a roztáhla křídla.

Tomina má krásná křídla.

Jenže se vzduchem spíš batolí než létá. Tentokrát narazila do poličky v kuchyni a přistála na zemi. Fofrem jsem ji odlovila — pro jistotu rukavicí a zavřela do postýlky. Co teď? Měla by trénovat létací svaly. Zkouší echolokovat, to je dobře.

Přijela se sem otrkat, což ale nebylo myšleno doslova.

Chtělo by to něco… takového (odkaz: https://www.instagram.com/p/CBQC1uXgy9Z/).

 

A tak jsem po dlouhé době začala znovu s výměnným obchodem. Moderně swapováním. V moderní době to znamená zabrousit na facebookové skupiny zaměření na swapování ve vašem regionu, případně na místní pavlač facebokovou skupinu nebo prakticky jakoukoli inzerci, a poptat starší dětskou ohrádku v jakémkoliv stavu, hlavně musí být síťovaná, protože se v ní bude rozlétávat netopýří mládě.

Hned se ozvalo několik lidí. Jedna vycouvala z domluvené výměny, protože se bývalý uživatel ohrádky postavil proti. Další se zmínila, že si bývalý uživatel ohrádky prohlížel fotky netopýrů u mě na FB profilu a moc se mu líbily. To vypadá slibně, patrně nebude proti výměně.

A tak k už pěkně nacpanému dni přibyla cesta na druhou stranu Prahy. Ráno rektorát, odpoledne základka, pak ještě rehabilitace. Tahat s sebou kolečkovou tašku či netahat ji s tebou a tahat se pak s ohrádkou?

Vyhrála druhá možnost a buďte si jistí, že jsem si za to nadávala celou cestu na autobus a od autobusu. Naštěstí autobus bez přestupů spojoval body A a B, mezi kterými bylo potřeba ohrádku převézt.

Poté nastala těžší část.

Složit ohrádku.

Někteří důstojní starší pánové v mém okolí tvrdí, že návody jsou pro blbce. Jeden díky tomu strávil památnou hodinu sezením na pračce, ze které nevytáhl přepravní výztuhy, takže skákala jako tatramatka blahé paměti.

Když mně to paní vysvětlovala při předávání, vypadalo to hodně snadno.

Ohrádka je staršího data, po x dětech, několikrát politá čajem. Což je Tomině jedno, patrně tam nějaké skvrny sama přidá a pokud ne, ohrádka nebude ležet ladem a čeká na dalších X dětí, tentokrát okřídlených. Mimo jiné to ovšem znamená, že se návod na sestavení bude hledat sakra blbě.

Na youtubu jsem zjistila, že se všechny ohrádky skládají stejně. Rodiče malých nebezpečně rychle lezoucích dětí totiž nemají čas studovat složité návody, neboť jim mezitím potomek odsurfuje po plovoucí podlaze kdovíkam.

Složeno! Hurá!

 

Ohrádka

 

Tomina chvíli visela a echolokovala a jako správné plaché dítě fofrem přeběhla do známého úkrytu.

 

V ohrádce

 

Na tomto videu není moc vidět, ale napovím, že netopýři mají obvykle světlé bříško a černá křídla.

 

Tomina zkoumá ohrádku

 

Další dny už po ohrádce létala. Krásně a přesně.

Nejkratší cestou do pelíšku.

Krmení má naštěstí větší úspěch. Teorie o chutích dítěte podle stravy matky v těhotenství se potvrzují; jako měla matka ráda zophobáky, malá je taky pořádá s chutí. K jídlu se ale pořád nemá tak, jak by se mít měla. Udržovací porce pro netopýra rezavého je 40 červů; když jsem si ji brala, snědla jich obvykle šest a pak do ní dostali trochu kaše z kojenecké lahve.

U mě má malá nejen ohrádku, ale také individuální péči, protože nemám na krku dalších dvacet netopýrů různého stupně potřebnosti. Mám jen rok zkušeností a mláďata jsem nikdy nepiplala, ale v současném stavu malá nemá moc budoucnost, pokud se nenaučí jíst a jíst sama z misky. Umí lovit? Toť otázka. Pokud si ale sama nehledá něco k snědku ani u lidí, jak si poradí v přírodě?

 

Baští!  🙂

Krmení je komplikované. Tomina se ráno budí se mnou, takže dostane snídani; poté ji uložím do ložnice a doufám, že bude jako hodné dítě spinkat a ne vřeštět. Protože by měla být divoký netopýr lovící za soumraku, podává se první večeře kolem půl desáté. Tomina je už probuzená. Když sní šestého červa a dál už nechce jíst, putuje do fusaku na stole. Opravdu nabušená začne být až po desáté hodině. Tou dobou začne vykukovat z fusaku, putuje do ruky a dostane druhou večeři. Snažím se ji natáčet směrem k misce, aby se naučila, že jídlo je v ní a má je hledat dole.

S úspěchem zbaští šest sedm červů, někdy dokonce i deset, a pak už ji zajímá všechno, jen ne červi.

 

Putuje do ohrádky, kde když už se nechce hýbat, aspoň echolokuje, což je taky energeticky náročná aktivita pro unavení zpomalení mláděte. Po chvíli ji zkusím znovu nakrmit; je zvyklá si nastoupit do ruky a obvykle sní třetí večeři. Dál už do ní nic nedostanu.

Pak putuje do ohrádky; když se v noci unaví, bude ve dne spát a večer bude hladová.

Vedu si tabulku; zatím jí každý den o něco víc. V úspěšné dny kolem pětadvacet červů.

 

Úkryt

 

V sobotu jsem do ohrádky přidala několik dalších úkrytů a ten její jsem trochu vylepšila. Tomina poletovala po ohrádce docela dlouho, ač našla všechny úkryty. Pak byla chvíli zalezlá v úkrytu. V noci jsem slyšela, jak zase odněkud někam přelétá. Dobrovolně vylezla z pelechu. Třikrát hurá.

Ráno natolik vytuhla, že jsem ji ani nebudila na snídani. Ono jí do večera vyhládne a možná spořádá všechny tři večeře najednou.

 

Druhý úkryt

 

Vypadá to, že Tomina má budoucnost.

Co myslíte, jak probíhá testování loveckých dovedností?

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:57

49 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Nedavno jsem sla kolem prodejny kočárku a vzpomnela si na místní nápady :)))

   A treba mi Rya půjčí letadlo 🙂

 1. Jj, určutě se někdy vrátí,když bude vědět,kde se servíruje.:-) Těším se na pokračování,to už budou všichni tučnější, Malá i červi. Moc ráda čtu o těch zvláštních tvorech,díky!

 2. Netopýrko, to je další velice zajímavý článek, děkuji, že píšeš. Ty mini cvakající zoubky jak jehličky bych tedy nechtěla zaseknout do kůže, ale je vidět, že už máš nacvičený hmat, jak tyhle létající myšky správně uchopit.

  Pěkný odkaz na netopáří školku v ohrádce a vypadá to, že i tvoje Tomina si jí oblíbila (skvělý nápad). Moc se mi líbí poslední fotka, ten druhý ukryt. Je to nějaké nosítko pro miminko, nebo fakt extra úkryt pro netopýry. No zajímavý je i ten první, modrý na ohrádce, ale ten má přeci jen vice „netopýří podobu“ 🙂

  Každopádně držím palce a malé netopýří holčičce přeji, aby v „ozdravovně“ co nejrychleji přibrala a naučila se sama jíst. Když nás s bratrem v dětství 2x poslali do ozdravovny, sice jíst jsme už uměli sami, ale podle lékařů jsme potřebovali trochu „vykrmit“(a při návratu rodiče vždy tvrdili jak hezky vypadáme, že jsme přibrali, takže účel ozdravovna splnila).

  1. Děkuji za hezký komentář!

   Ty zoubky necvakají, zvuky na videu jsou efekt ultrazvuku, který jsem při natáčení neslyšela. Malá jen otevírala a zavírala tlamku a posílala ultrazvukové pulzy.

   To je zalézací hamaka – dvouvrstvá, dá se vlézt dovnitř. Původně pro potkany, netopýři podědili.

   Jejda, to zní docela děsivě. Podvýživa?

 3. Teda to je práce jak s malým miminkem.
  Přeju Tomině, ať se vykrmí a vyletí do přírody.

 4. Netopýrko. Opět mne zmáhá úžas nad tím, co dokážeš! Máš nekonečnou trpělivost, vynalézavost. Ale i pro tebe je to skvělá příležitost se něčemu přiučit z přírody. Díky za článek, že se s námi o toto dobrodrůžo podělíš.

  1. Děkuji!
   Jsem ráda, že se lidi ještě něco nového naučí, mně přijde, že už se opakuji a všechno je pro mě důvěrně známé 🙂

 5. Jsi prostě skvělá vychovatelka, co si budeme povídat. Lov? Představuji si červa umně přivázaného na provázek a tebe, jak s ním točíš ve velkých kruzích tak, jak trénují sokolníci (vždy ve směru letu, aby o sebe neklepli hlavičkami). Ale to je ta pokročilejší fáze, první by mohla připomínat peněženku na provázku.:D. Neberte mi zatím iluze, kdo si počká, ten se dočká.;)

     1. No, hra… když se někdo ohnul pro peněženku a ona před ním uskočila, tak nás za hravé zrovna neprohlásil, to padala jiná slova…. 😀

       1. No to bylo právě předmětem sázky, kolik lidí se ohne pro úplně cizí šrajtofli… a už ji skoro měli… a škub! 😀

         1. Muhehe, přesně, pak se ti lidi budou doba děsit, kdo to provedl, zda je u toho natočil a zda už to byl pokus o trestný čin, pokud si tu šrajtofli plánovali nechat 😀

          1. Kdeže loňské sněhy jsou… to byly záludné hry mého trestně nezodpovědného mládí…. 😀
           Od té doby jsem (prý) serióznější. 😀

 6. Bezvááá, to se čte líp než detektivka. Na videích mne udivila rychlost cvakání zubů, jinak malá Tomina je velice šikovná (teď jsem udělala překlep a napsala Atomina 😉 ) a věřím, že nakonec těch vytoužených čtyřicet zvládne.

  Co se týká zkoušku loveckého umu – na rozdíl od Tory jsem se NEDÍVALA na FB (já se nechám ráda překvapit), ale představuju si, že po večerech bude nejprve zkouška tvého loveckého umění při honu na můry, které posléze vypustíš do ohrádky… (rofl) . Jenom abys za chvíli neměla doma místo postýlky můrárium (chuckle)

  1. No jo, ale jak mladé vysvětlit a) že to nejsou velká děsivá létající monstra, b) že se to jí? Mám úžasné asociace, ta nejvhodnější pro čtení u jídla je malá netopýrka bojácně se ukrývající v pytlíku, zatímco v postýlce se rozpínají drzé můry… 😀

   1. Bát se nebude, příroda jí řekne, že se to baští. Ale nechme se překvapit, co Netopýrka vymyslela!

    1. Jo jo, chudák Hlas přírody, dík o něm už psal pan Čapek v Dášeňce, ten se v čase mláďat nadře. Taky se těším, co Netopýrka vymyslela.

      1. U ní už se pěkně nadřel, není tak žravá jako jiní netopýři, které jsem tady měla, na druhé straně už jsem tady měla i jednoho etapáře a stačily mu dva týdny, aby se vykrmil.

    2. Bát se nebude, ale možná bude čekat, až jí do tlamy vlezou samy. Někteří netopýři se tak chovají, když jsou v lidské péči a ví, že se nemusí snažit 😀

     1. Správně, malým dětem jen to nejlepší, kostičky v kuřatech a nožičky z můr asi nadšení strávníků nevyvolávají. 😛

        1. Kdepak, patrně to padne na první bodě, protože nebudu schopná chytit můru 😀

 7. Neskutečné, co lidi dokážou udělat pro netopýry… minulý týden jich nad námi lítala v Syrovicích spousta. Tak jsem si vzpomněla na netopýrče, co nechce jíst:)

  1. Netopýře chce jíst, ale na etapy 🙂

   Ti tvoji určitě velmi aktivně jedli 🙂

 8. To je fascinující čtení. Jsi dobrá. Doufám, že se malá dokáže naučit vše potřebné. Ale že to bude náročné, tomu věřím. U lovu bych si tipla, jen díky fb asi vím trochu víc, tak nechci ostatním kazit hádání.

  1. Trefa 🙂 Nedala jsem na FB celou pravdu, tu se dozvíte za týden zde.

   Doufám taky… jakmile zjistíme, zda umí lovit, a až nabere tukové zásoby, půjde do další fáze vypouštění

 9. Odchovat mládě divokého tvora tak, aby se dokázalo vrátit do přírody je těžké vždy, ale pokud se potřebuje naučit i létat, je to ještě o kus zajímavější. Hlavně, když se tak děje v normálním bytě… Ale vidím, že ty jsi vynalézavá osoba a malá Tomina má neopakovatelné dětství:))
  Sice ještě jí málo, ale pokud se zlepšuje, je tu naděje, že se dostane i na tu čtyřicítku červů denně 😀
  Musím říct, že po tolika netopýřích článcích mi už začínají připadat roztomilé i ty její strašlivé zuby… 🙂

  1. Létat umí, zrovna včera poletovala tam a zpátky, jako kdyby právě zjistila, jak je to zábavné 🙂

   Zuby jsou roztomilé! Ale neukazuje je 🙂

  2. echolokuje, tak aby si to pamatovala , kde je a vracela se „domů“..na hotel…(na krmnik)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN