BTW: Dedeník nově jako skupina na Facebooku

Časy se mění a my s nimi… občas:)) Dedeník funguje od roku 2013 vlastně pořád stejně. Jenže jak sami vidíte, na samostatných stránkách už není tak živo, jak bývalo – ať se nám to líbí nebo ne, virtuální komunitní život se přesunuje na sociální sítě. Dedeník existuje na Facebooku od svého začátku, ale teď dochází k významné změně – Dedeník má na FB vytvořenou samostatnou skupinu, což znamená, že jeho čtenáři se mohou snadno stát jeho spoluautory. 🙂

 

Vysvětlím. Pokud vznikne na FB skupina, má obvykle administrátory a členy. Admini sledují provoz a hlídají, aby se neděly neplechy. Členové potom mohou nejen číst, ale přidávat své postřehy, fotky a videa. Díky tomu je celé prostředí živější a interaktivnější. Dedeník jako stránka má už tak dnes na FB 619 sledujících, takže je předpoklad, že by se ve skupině mohli setkávat zajímaví lidé.

 

Dedeník na FB najdete zde: https://www.facebook.com/dedenikcz/

Skupinu Dedeníku najdete zde: https://www.facebook.com/groups/1686893004798657/

 

Pro příspěvky platí totéž, co tady na stránkách – tematicky mohou zahrnovat takřka vše mimo politiky (na tu je x jiných skupin), žádá se pouze slušné chování a klid zbraní:)) Což nevylučuje rozdílné názory – jen je třeba je prezentovat bez urážek oponenta. 😛

Teď některé z vás jistě vás napadá – a co my, kdo FB nepoužíváme?

Tak předně Dedeník bude pokračovat dál i tady. Je to základní stránka, ke které se ten zbytek vztahuje. Uvidíme, jak se to celé osvědčí a podle toho budu pokračovat dál. Ale myslím, že sami vidíte, že to nějakou změnu chce.

Přesvědčené odpůrce FB nepřesvědčuju. 🙂

Pro ty, kdo váhají, pak mám pár poznámek:

 1. FB není zlo. Pokud si z něj neuděláte intimní deník a dodržujete aspoň základní pravidla internetové bezpečnosti (která byste dnes měli dodržovat všude), je to… docela šikovný nástroj. Dobře se přes něj povídá, sdílí fotky a videa, pokud si označíte vybrané stránky, velmi dobře poslouží jako výběr z tisku. Pokud zde sdílíte jen to, co byste klidně řekli na veřejnosti, nic vám nehrozí. A ano, často mi připadá zoufale nepřehledný, ale pořád platí, že na sdílení funguje.
 2. Na FB nemusíte být pod svým občanským jménem – stačí si zřídit email na jméno, jaké se vám líbí a s ním se přihlásit. Tak si zachováte anonymitu. Já jsem tak existovala spoustu let, když jsem chtěla být v kontaktu se svými syny a nechtěla jsem tam být sama za sebe. Potíž je v tom, že vás přátelé špatně poznávají – musíte napovídat 🙂
 3. Sami si vybíráte své „přátele“, tedy okruh lidí, se kterými chcete sdílet informace. U svých příspěvků si pak snadno nastavíte, kdo je může vidět. Stačí se trochu zamyslet.
 4. Ano, reklamy otravují. Ale ony otravují všude. Já jsem se naučila je mentálně přeskakovat 🙂

 

Zkrátka je tu nový komunikační kanál a je jen na vás, jestli budete mít chuť ho používat. Já třeba sleduju na FB několik skupin, od té naší obecní, přes překladovou až k různým zájmovým, ať už jde o zvířata, bylinky nebo třeba lodě. Když je tam něco nového, jukne to na mě a já si to přečtu nebo nepřečtu – podle času a nálady. Je to prostě způsob, jakým si třídíte informace, které jste si ochotni pustit k tělu. A mohou to být velmi různé informace, což je osvěžující pro vaši mysl 🙂

Tak vás všechny do naší skupiny srdečně zvu 🙂

Aktualizováno: 16.6.2020 — 22:35

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. achjo, doufam teda ze tady se porad jeste sejdem, fb neni muj kamarad 🙁
  a bod 2. neplati, overeno osobne:
  kolegove mi nabidli vsoupit do fb skupiny rodicu autistu, kde sdileji zajimave tipy a info k auti-detem. pry ‚nemusis davat svuj mail, vytvor si novy, falesne jmeno, a pohoda‘.
  zkusila jsem to, jednou se tam prihlasila, zasnula jak se v takovem zmatku muze nekdo vyznat a neco tam najit (ale to je moje nezkusenost) a pak mi byl fb zakazan pristup a fb mne pozadal o kopii ID karty.
  tu jsem jim v dobre vire poslala a od te doby se uz nedostanu nikam, protoze jsem svindlovala se jmenem. a pod svym jmenem tam nepolezu ani zaboha. uz takhle o mne i google vi vic nez dost.
  mrzi mne to kvuli holce, je to docela tezke si v cizi zemi vyhledavat tak specificke info a k necemu se tudiz nedostanu vubec, ale tudy proste cesta nevede… (doh)
  a ted mne to bude mrzet i kvuli dedeniku :S

  1. Formičko, to je mi líto – možná to jsou nějaká nová pravidla? Je fakt, že vím o mnoha lidech, kteří takto existují a nevidím na tom nic špatného – je to prostě používání nicku. Pokud nejde o firmu, která něco prodává, nevím, proč by to mělo někomu vadit.
   Články na Dedeníku zůstanou, pokud si tu někdo bude chtít povídat, bude se tu povídat. FB Dedeníku je se stránkou tematicky propojený, ale skupina je relativně volná – a já to vítám.
   Mám ráda, když se diskuze kroutí nečekaným směrem. Tohle není diskuzní fórum se stanovenými pravidly, kdy je odbíhání od tématu nežádoucí, případně trestáno. Tohle je prostě Dedeník 🙂

  2. Nenaprášil tě někdo? :-/

   Osobně už tohle neřeším… stejně díky různých cookies a dalším nástrojům internetu o mně marketingové firmy vědí i číslo bot. Používám různé doplňky prohlížeče, které sledování víceméně blokují, ale došla jsem k názoru, že nebudu dávat na internet nic, co bych nikam nenapsala veřejně. Ani do uzavřených skupin, protože do těch se šikovný ITák nabourá raz dva.

 2. Moje maminka začala používat internet/tablet/facebook a facebook messenger ve věku 65 let, po letech výkřiků jak je to nebezpečné, nesmyslné, nepotřebné a tak dále. Potom si během několika měsíců udělala známé a kamarádky ve skupině yorkshirských terriérů, s některými se občas i navštívila, a byla jsem za to opravdu ráda, protože předtím byla dost osamělá jako plno lidí v důchodu, a hlavně jsem s ní několikrát za den mohla mluvit na messengeru. Já myslím, že přijímat nové věci a změny je dobrý postoj Dede

 3. Nemám vůbec NIC z těchle vymožeností. ŠETŘÍM ZRAK I NERVY, takže pokud nebude dedeník zde, zcela se za ním pro mne zavřela voda. Nevidím závažný důvod k přesunu, takže zdravím všechny, kteří dopadnou stejně, jelikož fb nepovažují za dobrý ke trávení času. MĚJTE SE KRÁSNĚ A TEN FB SI PĚKNĚ UŽÍVEJTE BEZE MNE.Mávám smutě z BĚLÉ, ALE NIC NOVÉHO ZŘIZOVAT NEHODLÁM.pO TOLIKA LETCH SE MNJE ZVÍŘETNICKÉ PŮSOBENÍ UZAVÍRÁ.

  1. Neboj Lenko, Dedeník tady nekončí. (h)
   Jen tu holt bývá mrtvo a autoři si chtějí povídat 🙂 Je to nakonec odměna za jejich práci, ne? (inlove) A na tom FB to jde prostě líp.

    1. Možná tam přijdou ti poloblázni 😀 . Bohužel třeba na Dedeníku na FB (nemyslím skupinu, ale Dedeník jako takový, ten první odkaz) je ještě větší mrtvo než bývá tady. Na skupině je o něco víc lidí, ale jak to tak bývá, je chaotická, každý si tam dá, co má zrovna po ruce, bez ohledu na téma, a někde mezi tím se ztrácí dedeníkovský článek, který už za pár dní nikdo ani nenajde. Možná to ani tak nebude tím médiem, možná už tu prostě za ta léta bylo všechno řečeno.

     1. Tak jsem tam koukla – opravdu jako všude, plkárna bez
      jakéhokoliv kontextu k článkům, zbytečný žrout času.

      1. Ivo, mě by vážně zajímalo, proč sem chodíš. Abys mohla lidem vysvětlovat, jak jsou blbí?
       Inu, asi je to taky důvod 😛

       1. Tak nevím, co vlastně chceš. Když lidi málo diskutují, tak je to špatně, když někdo napíše svůj názor, který nesouzní s tebou nebo tvým synkem, tak je to taky špatně.Ne nikdy jsem nebyla tleskací a tleskat nebudu jen proto, že se to asi očekává. Jak jsem si všimla, stejný názor na FB má více lidí, nejen já. Z vlastní zkušenosti vím, že co se přesunulo z normálního fóra na FB šlo do kytek, jak obsahově, tak úrovní příspěvků. Pa.

        1. Já jen, že je pro tebe trochu masochostické sem chodit, když se tu vůbec nebavíš 😡
         A ne, nevyháním tě. Jen se trochu divím (wasntme)

 4. Uf… do FB mě dotlačil synek, který ho následně přestal používat. Nakonec jsem z něj tak nějak tiše vyšuměla taky.
  Díky za pozvání, ale kromě jiného mi přijde strašně nepřehledný a tak nějak nemám elán si na něj zvykat. Raději nakouknu sem.

 5. Také nemám FB a mít nebudu, nechybí mi. Ale chápu, že pro mnoho lidí je to skvělý nástroj „spojení se světem“ Já jsem přihlášená jen tady a na Zv. nikde jinde. Stejně bych nic dalšího ani nestihla sledovat. Popravdě ani řádně těm ostatním možnostem spojení která zmiňujete nerozumím. Třeba rozdílu mezi FB a Twitter (natož Instagram) – nesnažte se mi to někdo vysvětlit :). Vždyť i náš mobil je zcela předpotopní, ale našim potřebám zcela vyhovuje a je dostačující 🙂

  Takže pokud bude zdejší Dedeník dále fungovat v současné formě, budu sem „chodit“ 🙂 Jinak samozřejmě přeji všem ostatním na FB-Ded. přijemné chvíle!

 6. Jsem stará konzerva, FB nemám a mít nebudu. Nějak mně ty sociální sítě nic neříkaj, přidat do přátel, vymazat z přátel 😀 . Přátele mám a komunikuju s nimi vesele bez FB. Tak pokud bude fungovat Dedeník tady, budu chodit sem.

 7. Na Facebooku nejsem a připadá mi nepřehledný. A výhody asi nechápu:
  „Členové potom mohou nejen číst, ale přidávat své postřehy, fotky a videa. Díky tomu je celé prostředí živější a interaktivnější.“
  Jaký je rozdíl proti klasickému Dedeníku – ty videa a fotky napřímo, ne přes album na Rajčeti?
  No je fakt, že strakáčská skupina na FB je hojně navštěvovaná. A přiznám se, že jsem zalitovala, že nejsem členem, a chvilku jsem i zvažovala, zda se jím stát, když se v době nejpřísnějších koronavirových opatření rozjela soutěž pro strakáče a jejich majitele. Každý týden nauč svého psa novému triku a pak ukaž na videu, jací jste borci! To by mě (i Denise myslím) bývalo bavilo, bohužel pro nás se vše odehrávalo na FB. Ovšem než jsem se rozhoupala, koronavirové zákazy skončily a soutěž taky. (chuckle)
  A tak pevně doufám, že pro nás staré konzervy Dedeník vydrží ve stávající podobě!! Děkuji. 🙂

  1. Hani, máš pravdu, už jsem to dole psala – diskuze tam jsou, jak kdo přijde a napíše nějaký svůj výkřik. Bez nějaké struktury, zařazení do tématu, prostě slepičárna, která žere hodně času. Pokud by ses potřebovala dozvědět něco konkrétního, tak by ses musela prokousat horami balastu, protože vyhledávání tam funguje opravdu chabě. Stejně tak na mě působí Dedediny argumenty, proč je fajn mít FB. S blízkými nemusíme komunikovat přes FB, na to jsou i jiné nástroje, číst tisk nemusíme na FB, a hlavně jinde si můžete ty stupidní reklamy vypnout.

   1. FB mám (samozřejmě ne pod svým plným jménem a na svém profilu nemám prakticky vůbec nic, ani svou fotku), kdysi jsem si ho udělala, abych mohla bez nějakých omezení brouzdat po kočičích útulcích, na to mi přijde celkem OK. Jsem i v několika skupinách, občas do některé nahlédnu, ale většinou brzy odcházím, protože příspěvky jsou zpravidla páté přes deváté, stejně jako komentáře. Řada příspěvků i komentářů bývá úplně mimo, jak od nějakých polobláznů, spousta hádek, vulgarit, otřesná jazyková úroveň. Vyhledávání nějakých starších příspěvků, které si chceš třeba připomenout, je prakticky nemožné (nebo alespoň já jsem na to nepřišla). Nuž ale doba si žádá své a kdo není na FB (TW, IG a dalších), jako by nebyl. Tak OK, doufejme, že dedeníková skupina bude mít snad slušnější úroveň 😀 .

 8. FB jsme si založila kvůli tomu, že na FB naší dědiny jsou zatraceně aktuální informace a fotky, což na webových stránkách nejsou. Tudíž nutnost (boží jsou informace typu po ulici té a té běhá tenhle pes a fotka), protože když nesedím doma za pecí, potřebuju vědět. Třeba že vypadla elektřina. Na FB jsme v několika skupinách, některé už zanikly, jiné s eobjevily, dost často je to ve vztahu ke psům, kreativním činnostem nebo nákupu oblečení – bazary určitého typu oblečení.
  Ale stejně vždycky asi prvně skočím sem, je to zvyk 🙂
  No a Dede netuší, že při poflakování na FB mnohem míň píšu 🙂

 9. Na FB mne po delší době vysvětlila a přemluvila Dede. Minulý rok v létě jsem nastoupila a jsem velmi ráda a tímto ji děkuji, že měla se mnou trpělivost. Najednou jsem se ocitla ve víru kníračího života, protože kníračkářky jsou hlavně na FB. A dnes si život bez FB nedovedu představit. Nejsem v mnoha skupinách, ale sleduji i dění na politické scéně a je zajímavé, že informace se od novinových článků na internetu dost liší. Na Twitteru to musí být ještě rozdílnější.
  A tak jsem ráda, Dede a Andy, že jste tuhle skupinu spáchali, protože už bych nestíhala více! Díky.
  P.S. Dnes do večera nebudu nikde, neb jedeme s pejsky
  na Vysočinu, na toulky. Má pršet. Momentálně vymýšlím vrstvení oblečení 🙂 .

 10. K těm sociálním sítím – mám dojem, že příčetný člověk nedá víc než jednu:)) Takže naprosto chápu, když se jim někdo vyhýbá.
  Ovšem… třeba už od rána je na skupině pár moc pěkných fotek a je tam příjemně. Sociální sítě skutečně nemusí být opruz a zlo, prostě se s nimi musí umět zacházet 🙂

 11. FB mám a do skupiny jsem se přihlásila už včera (rofl) . Nicméně jsem doposud nepochopila princip jejich stránek. Tak s ním bojuju sice statečně, ale někdy je to marné 😉 . Nevadí, budu pokračovat zas.

  FB jsem si zřizovala kdysi dávno, ale vůbec ho nepoužívala. Posléze jsem ho potřebovala, leč jsem se na svou stránku nemohla dostat, protože jsem si nepamatovala ani heslo na něj, ani na e-mail, který jsem si kvůli tomu zřídila. Tak jsem si založila nový účet, ale na ten starý jsem se posléze dostala též. Blbé je, že neumím tu původní stránku svého FB zrušit (headbang) . Nu, vot těěchnika.

  Já sama na svůj účet moc věcí nedávám – sem tam nějakou fotku a přání k Vánocům a Velikonocům. Ale jsem v pár fajnových skupinách – Vtipy Pavla Kantorka, Dočasky DeDe, Židovské anekdoty, Galgo v nouzi a Fotografování zvířat… No a teď Dedeník (chuckle) . Ale budu chodit i sem, hlavně kvůli těm, kteří na FB nejsou.

  P.s. na jiných sociálních sítích nejsem, i když mi Terka tvrdí, ať jdu aspoň na Instáč, že FB je už jen pro staré. No a co, šak už taky nejsu žádná jura 😉

  1. Změnit fotku je snadné – vedle vyhledávacího rámečku máš pidi fotku se svým jménem. Klikni, otevře se ti profil, najeď myší bez klikání na tu profilovou fotku, objeví se ti aktualizace, rozklikni a pak vlož novou fotku, zvol rámeček, zvol, jak dlouho ji chceš zobrazovat nebo jestli ji tam chceš mít nafurt. Jednoduché jak facka. Pokud chceš změnit úvodní fotku (to je ta přes celou šířku stránky, tak najeď na ni vlevo nahoru a pak stejně jak výše.

   1. Asi nejsem ve formě, pochopila jsem to nejdřív, že chceš změnit ksicht stránky 😉 . Pokud chceš zcela zrušit, tak tady máš návod od FB. https://www.facebook.com/help/224562897555674 Stačí se jen zeptat strejdy Googla. A musíš být odolná,když ti přijde mail od FB ve „zkušební lhůtě“, tak ho nerozklikávat, zkouší se ti vnutit, že jsou best of best a jestli si to zrušení nerozmyslíš.

  2. Po zpětném přečtení mého příspěvku chci upřesnit – doposud jsem nepochopila princip stránek FB, ne skupiny Dedeníku. (headbang) . Někdy píšu jako Hotentot.

  1. Já ho mám jen kvůli tomu, abych věděla, co se děje v chodském světě. Ale protože jsem si neseděla na rukách a kromě jiného jsem měla ostré výhrady vůči chovatelce, od které mám Blair (pokud chcete vědět proč, napíšu v SZ). No, dostala jsem ban ve skupině (doživotní). Mohla bych se tam přihlásit pod jiným jménem, ale dopadlo by to stejně, nazdvihuje mě ta nebetyčná asi blbost některých diskutujících, kteří tam utlučou každého, kdo má jiný názor (třeba že není trápením psa, že bydlí venku a nechrápe v posteli s majitelem). A furt dokolečka po desáté, padesáté, tisící se opakují stejné dotazy, protože to prostředí se nedá strukturovat jako klasické fórum, nedají se vytvořit okruhy témat, prostě slepičárna. A jste naprosto vydáni libovůli admina nebo nějakého FB cenzora, zda váš příspěvek splňuje nějaká pofiderní pravidla, která admin posuzuje podle toho jak se vyspal, jak je mu daný člověk sympatický/nesympatický, jak ohrožuje jeho pozici… Jediným použitelným produktem je Messenger, ostatní je jen ztráta času.

   1. hele,já mám klidný noce, když nevim, co se ve skupinách,ve kterých bych byla, děje…a tak se to dozvím později,případně vůbec a nebo když je to důležitý,tak mi volaj 😀

 12. Před pár lety mi dětičky vyrobily FB, aby mi mohly posílat obrázky messengerem. Mesíka jsem skoro zvládla, FB si ze mě pořád dělá psinu. Ale nevzdávám to.
  Princip fb skupin jsem zatím nepochopila. Tak teď mám příležitost zjistit, k čemu se to hodí 😀

 13. Používám dvě sociální sítě – Twitter a Instagram.
  Twitter v podstatě jen jako dobrý zdroj informací, sleduji různá média, novináře, instituce – nemusím číst noviny a občas se tak dostanu i k článkům z médií, která bych nesledovala ani za peníze 🙂
  Instagram jsem si založila asi před měsícem, abych viděla, co publikují mé děti. Pro aktivní provoz mi to ale nevyhovuje, protože to předpokládá používání chytrého telefonu s daty. Chytrý telefon mám, data taky, ale zatím jsem se nenaučila to používat a ani se mi to moc učit nechce. Dávám přednost provozu na PC.
  FB nemám a z několika různých důvodů ani mít nebudu, zůstanu tady 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN