HOST DEDENÍKU – Jarka: Ptačí radosti

Vlaštovičky už sedí na hnízdech a některé páry již dokonce krmí svou drobotinu. Ovšem jiřičky ještě stále pilně staví domečky.

 

 

Letos se jich vrátilo nečekaně hodně, 9 párů. Asi se dozvěděly, že jsou v ČR ptákem roku či co. Kolik je tu vlaštoviček, to přesně nevím neb je těžké je spočítat. Veselý křik a štěbetání ve dvoře slyšet od časného rána až do deváté večerní, kdy se všichni ukládají k odpočinku a dvůr ztichne.

 

 

Letový provoz nade dvorem řídí mimořádně schopný dispečer, protože zatím nedošlo k žádné srážce, ač provoz je velmi hustý.

 

 

Kočky mají zákaz vstupu na dvůr a jsou si toho dobře vědomé. Nálety vlaštovek se kočičákům zdají být velmi nebezpečné. Se psy žijí veselí zpěváčkové v naprostém míru. Asi dobře vědí, že když náhodou nějaký nešťastník vypadne z hnízda, běží mi to hned hlásit a započne záchranná akce.

 

 

To je pak doma veselo, protože péče o ptáče je docela časově náročná. Leč nejednu „jiřinku“ jsme už po nutné domácí péči vypustili zpět do světa za svobodou. Když to jen trochu jde, vracíme vypadlíka zpátky do hnízda.

 

 

Teď jen potřebujeme trochu toho tepla, aby bylo dostatek potravy pro mladé i rodiče… 🙂

 

 

Dede: Děkuju Jarce za článek i bezvadnou fotogalerii 🙂 A prozradím, že je chovatelkou leonbergerů. Takže koho by zajímali pejsci, může se ptát i na ně 🙂

A já se tedy zeptám: jak se letos hnízdí u vás?

 

Kulíšek a Kočička 🙂

Koukej! Tam!

Apolenka 🙂

Aktualizováno: 10.6.2020 — 16:18

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Stavebním úsilím Petrova otce vzniklo… dá se říct „zádveří“, když to bylo před vstupními dveřmi? – tedy vznikl takový částečně uzavřený prostor nahoře korunovaný vyzděným výklenkem. A tam si jednoho léta ulepil hnízdo párek létavců (podle ksichtíků nerozeznám vlaštovky od jiřiček a už je to taky řádná porce roků). Spokojeně vyvedli dvě rodinky a vůbec jim nevadilo, že mnohokrát denně tudy procházeli lidé, bloncalo se osm psů a vysoké botníky byly oblíbeným úložištěm mňoukavců.

 2. Moc hezká ptačí drobotina! A ostatní domácí zvířectvo zrovna tak.
  Už jsem si tu, myslím, jednou povzdechla, že u nás loni pod střechou terasy sídlili rehkové ve starém hnízdě po vlaštovkách. Tak jsme jim tam letos připevnili fungl novou budku – a je prázdná.
  Přidám tedy aspoň labutí hnízdo na blízkém rybníku (to je, panečku, stavba!)a šťastnou rodinku. Místní párek labutí sleduji už řádku let, letos vyrovnali rekord, mají 8 mladých. 🙂
  https://hanca1.rajce.idnes.cz/Labute

  1. Ptáčci jsou někdy hodně vybíraví, kde se usadí.
   Labutě jsou nádherné. Máme na zahradě rybníček a tam jsem si řadu let představovala labutí rodinku…jenomže to je jaksi nereálná představa. 🙂 Obrázky labutí vždycky potěší.

 3. No teda! Zvěř máš překrásnou. A… špandýrovala jsi jim nějaké kurzy modelingu? Že vypadají tak profesionálně! 🙂

  1. Jani, tos mě rozesmála. 🙂 Jsem naprostý fotoamatér, ale už mě maji kamarádíčkové vycvičili, že je třeba je něčím zaujmout a pak rychle cvaknout. Jen těch nevydařených fotek je mnohem víc než těch koukatelných. 🙂

 4. To je krásné švitořivé povídání a ty fotky k tomu!

  U nás opět zahnízdily vlaštovky a opět si udělaly nové hnízdo. Tentokrát mne potěšily, neb ho postavily za motykou, visící na trámu – což znamená, že jsou za á) chránění před Zikmundovým zrakem a za bé) nesmím letos kopat v zahradě (rofl) ! Zlaté vlaštovičky (chuckle) .

  O víkendu jsem byla za Terkou a ve stájích je nyní narváno – desítky obsazených hnízd, posedávají vlaštovky na plotech a průletový koridor stále v provozu. A mezi to se mísí vrabčáci, kteří chodí koním na oves 😉 .

  Snažila jsem se vyfotit, ale ptáčci ve stáji mi prostě nejdou. Teda oni mi ve stáji nejdou ani koně či psy a lidi – ty světelné podmínky nic moc. Ale venku jsem něco nafotila, po hříchu z ptactva nebeského jenom pochodující sojku
  https://yga.rajce.idnes.cz/2020_Cerven_3_-_konske_odpoledne/

  1. Výmluva každá dobrá ;.) . Mazej do železářství a kup si novou 😀 . Se divím, že ti Jeník na to skáče 😛

   1. Tak nesmíš mne brát tak vážně, to byla trošku básnická licence – motyk máme samosebou několik, navíc vlaštovky si vybraly nářadí, které ve skutečnosti není motykou (ač tak vypadá), ale vyhrabovač králičích bobků z králíkárny, který tady zůstal po předchozích majitelích. Protože králíků nemajíce nepotřebujeme ho a vlaštovky mohou v klidu hnízdit. (rofl)

 5. Ještě k tvému povídání – to skutečně musí být cvrkotu na vašem dvoře! 🙂
  A máš krásné kočky a Apolenka je nádherný kus psí lvice (inlove)

  1. U nás je slyšet ptačí veselý pokřik od rozednění. Je to tak milé! Horší pak je, když ptáčci odletí a dvůr ztichne. Najednou je smutno. Křičí jen vrabci. 🙂 Ale pak zase nakoupíme pytle se slunečnicí a krmíme zimní osazenstvo zahrady. A tak to jde rok za rokem… 🙂
   Za pochvalu mých spolubydlících díky. 🙂

 6. Díky za hezké povídání a fotky! U nás vlaštovky nemáme, náš kout vesnice patří jiřičkám. Lítají jako šipky, moc ráda se na ně dívám. U nás žádné nehnízdí, nejsme pro ně asi ještě dostatečně tradiční místo – nebo spíš dávají přednost okolním hospodářským budovám (stodolám u sousedů:))
  Zahrada je ptáků plná, máme spousty vzrostlých keřů a pár dutin ve stromech – je plno. Nejradši pozoruju koňadry, které hnízdí v dutině jabloně, kterou máme hned u přední terasy. Dutinu obývají každoročně, prý luxusní bejvák 😀 Přitom vznikla tím, že jsme museli „vyspravit“ díru ve starém kmeni. Mám z nich radost a popravdě, ti rodiče se opravdu nezastaví!
  Pak mám dojem, že všude kolem jsou vřískající vrabčáci a špačci. Ale fakt všude! 😀
  Letos poznávám jednoho z kosů – možná jen taktak unikl kočce, má na hřbetě takové vyškubnuté peří – dělá mu to takový hrbek, díky kterému ho poznám i na dálku. Člověk by nevěřil, oč víc se dozví, když ví, který ptát je který! 🙂 Asi přd dvěma týdny se horlivě dvořil jedné z kosic přímo na našem dvorku – tak jsem zvědavá, jestli budou další kosáčata.
  Jo a po dlouhé době se u nás objevili rehci! Jedno rehče jsem překvapila, když jsem si přišla natrhat bylinky a tak prolezlo okem plotu k sousedům. Honem jsem odešla, aby se vrátilo zpátky… u sousedů je zakočkováno, u nás je bezpečněji. Aspoň pro ty ptáky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN