HOST DEDENÍKU – Bláža: Úklidová

Potřebovala jsem vyčistit hodně zašlou podlahu v ateliéru, konkrétně natřený beton a linoleum. Hledala jsem na internetu přípravky na silně znečištěné povrchy a našla pár výrobků, které by se asi hodily dokonce i pro čištění průmyslových ploch. Už jsem byla rozhodnutá vydat nemalý peníz a zakoupit ten zázrak, když mě něco napadlo.

 

Co kdybych to nejdřív zkusila vyčistit prostředkem na toalety? Když to rozpouští i vodní kámen a jinou špínu, tak co to udělá s podlahou? No a stal se zázrak!

 

Nalila jsem asi polovinu láhve (WC čistič W5 koupený v Lidlu) do kbelíku a přidala zhruba stejné množství horké vody tak, aby vzniklo tolik tekutiny, která by vystačila na rozetření po ploše podlahy. Nechala jsem to asi čtvrt hodiny působit. Už při nanášení se zdálo, že špína povoluje.

 

Pak jsem celou plochu přejela vytíracím mopem a pak ještě jednou, ale to už jen čistou horkou vodou. Výsledek je naprosto úžasný! Měla jsem z toho opravdu radost. Výhodou je, že nemusíte lézt po čtyřech s rejžákem v ruce, jde to prostě samo. Nevýhodu vidím v tom, že to celé dost pění a pro můj nos dvakrát krásně nevoní, ale čistí to skvěle.

 

 

Možná, že to pro vás není až takový objev roku a přišli jste na to už dávno. A proto mě napadlo, jestli byste se taky nepodělili o podobné vyzkoušené čistící fígle, které fungují. To se vždycky hodí! 🙂

 

Já jsem například dlouho hledala něco na odstranění mastnoty kolem sporáku a připálenin v troubě. Vyzkoušela jsem kde co, včetně drahých přípravků (kde se v nás bere to přesvědčení, že drahé funguje?) a nejlepší je pro mě čistič na trouby a grily ve spreji, 500 ml z drogerie DM za 49,90 korun!

 

Budu se těšit na vaše tipy!

 

 

Dede: Já taky!  🙂 Pokud vám něco na úklid čehokoliv dobře funguje, určitě sem napište – na Dedeníku není třeba řešit reklamu. Za sebe bych dodala jen Pulirapid – první věc, která pohnula s většinou vodního kamene, který se u nás v koupelně tvoří doslova před očima… (velmi tvrdá voda z artézského vrtu)

Aktualizováno: 7.6.2020 — 19:28

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Kdysi dávno jsme měli strašně starou a opravdu hnusnou vanu, kterou jsem se snažila dát dokupy. Bydleli jsme v prvorepublikové vile, kterou JZD mělo jako bydlení pro své členy a od doby, kdy ji znárodnili tam nikdo na nic nešáhl. Snažila jsem se ji trochu vydrhnoutž, už si nevzpomenu, jaká posloupnost byla, ale následovaly po sobě SAVO a FIXINELA. Vyrobila jsem velkou dávku plynného chlóru a nebýt Bimba, tak tady asi už nejsem, protože koupelna neměla okno a já byla hlavou v té vaně, že.

 2. Mám ráda univerzální octový čistič RinGo. Používám na čištění všeho druhu a liju ho i do pračky.

 3. Hodně bývá doporučená kombinace ocet+soda. No, na spáry počůrané dlažby paráda, vyběleno a čisto. Stejně tak ale bývá propagováno na odpady – tak jsme udělali pokus, vymontovali sifon, aplikovali, proběhla obvyklá bouřlivá reakce a – nic. S obsahem sifonu se nestalo ale vůbec nic. Gel na záchod ti dokáže vyžrat i věci, které tak úplně vyžrat nechceš.
  Takže nic proti babským radám, ale:
  na okna nanočistič. Udělá právě tu vrstvu, na které se pak netvoří kapky a okna nejsou zaprasená tak rychle.
  CIF ve spreji koupelna i kuchyň. Prostě to funguje.
  Na koberce s psím potěšením obého druhu se mi osvědčil Beaphar odstraňovač skvrn – nedělá fleky (tmavě hnědý koberec) a dokáže vyžrat to, co kartáč s mýdlem nevzal – jsou v tom nějaké bakterie, které to sežerou a ty pak vysaješ. Mám hodně citlivý nos a po použití čehokoliv jiného ten koberec furt smrděl.

 4. Taky to dělám, ale nestačí to. Ty bílé mapy na dlaždicích jsou pak ohromně trvanlivé. Zjistila jsem, že spolehlivě funguje horký ocet – ovšem ta aplikace je hodně nepříjemná, jeden se při tom kapku dusí, i když mám otevřené okénko 🙂
  Konvici octem odvápňuju co týden, je to nezbytné.

  1. Na konvici použij kyselinu citronovou, nezasmradíš si barák, bacha pění víc než ten ocet. Stejně tak bych místo toho horkého octa použila roztok kyseliny citronové.

 5. Objev roku jsem vykonala před pár lety, když jsem uklízela cákance fasádní barvy z lodžie. Koupila jsem nějaký barvožrout a nechala ho působit. Několik hodin. Den.

  Pak mamku napadlo, jestli nezkusit malířské dlátko a … heuréka!!!

  1. Dlátko navázalo na barvožrouta nebo se barvožrout neosvědčil? 🙂
   Jo, ptala jsem se (pozdě:)) u článku o koronténě – jak si vyrábíš desinfekci a čím si ji voníš? 🙂

   1. Použila jsem recept od WHO a nakapala do něj trochu esenciálního oleje eukalyptu citriodora. Nejsem přítel toho, aby se esenciální oleje kapaly všude, ale tohle si o ovonění říkalo. 🙂

 6. Děkuji za různé rady. W5 taky hodně používám a na kočičí a psí vývržky používám orange sanitol od Hádka,voní a bezvadně čistí, je to sice drahé ale stačí fakt pár kapek,dají se tím čistit i potahy a moje v autě taky neb občas mi tam zvířata něco pohodí.Většinou mi stačí na celý rok. Taky od něho používám na desinfekci kde čeho Thymicon,působí i na roztoče, dávám si ho do rozprašovače, odér za chvíli vyprchá. Ostatní doporučené vyzkouším. Pokud zrovna nemám nic moc k dispozici,používám ocet. Třeba když se mazlím s kočkama,naskočí mi na předloktí puchýře, potřu několikrát octem a mám klid. Pak ještě doporučuji na vyčištění žaludku nějaký ten Anonym. 🙂

 7. Já mám doma na různé čištění vlastně jen 4 výrobky. Prášek Ajax (a také jeho tekutou formu na čištění zách. mís). Jen nevím, jestli evropský je úplně stejný jako zdejší (stejný výrobce). Kdysi v Něm. jsem ho také používala, ale mám dojem, že byl ve výkonosti slabší(a mamince do Phy jsem vozila „americký“). Dále „citronový“ čpavek, prodává se tu ve velkých lahvích jako čisticí prostředek. A pak obyčejný ocet a jedlou sodu. Neředěným čpavkem omývám (namočeným hadrem) kuchyňské skřínky (a dost leji do vody na mytí kuchyňských dlaždic). Omývám jím i sklo. Pravda „čpí to“, ale zase se špína snadno a fofrem rozpouští a pak je-li třeba vyvětrám. Sodou čistím sporák. Hodně ji rozsypu na desku, pocákám vodou a prsty rozčvachtám na vlhkou kašičku, po celém sporáku. Nutné nechat nejméně dvě hod. ležet (já dělám večer, nechávám přes noc). Pak znovu navlhčit a umyýt. Když je sporák jó mastný, stejně postupuji s práškem Ajax (tady stčí třeba jen hod. odležet). Žádné drsné houbičky netřeba, stačí sodovou (ajaxovou) pastu hadrem rozšmrdlat po desce a omýt. Uvolní se i připáleniny. Ocet zase leji do zách. mísy na rozpuštění nánosu „v odtoku“. A navíc z papírových utěrek odtrhnu delší pruh, složím do „provázku“, který hodně namočím octem a vtlačím kolem dokola do záhybu v obvodu mísy (odkud teče ta voda), kde se nánosy také drží a blbě se čistí. Nechám klidně několik hodin působit (máme v domě 2 záchody), pak papíry vyndám a spláchnu. Funguje to skvěle.

  Octem se jak známo skvěle čistí varná konvice, ale já ho nedávno použila i jinak. Potřebovala jsem procvaknout kulaté otvory v papírech (tak, aby se daly vložit do šanonu). A věděla jsem, že někde máme speciální kleštičky, které „dirkují“ (možná je znáte). Už hodně let jsme je nepoužívali a našla jsem je v garáži, kde mezitím dokonale zrezivěly, nedaly se ani stisknout. Už jsem je odpsala a chtěla vyhodit, když mě napadlo zkusit ocet. Celé jsem je ponořila do široké sklenice s octem. Druhý den, téměř všechen rez zmizel, klištičky zase skvěle fungují. Nejsou jako nové, protože na některých místech už rez kovový(či jaký je to leský povrch), vyžral, ale naštěstí jen na rukojeti, dirkovač funguje skvěle. Pro mne nový objev na čištění rzi. Věděla jsem, že rez má čistit i Coca-Cola, ale ocet je rozhodně levnější).

  1. možná, když to zachytíš rychle, že by voda s Jarem mohla stačit…jinak obyčejný Tep na koberce 🙂

  2. Blážo, já používám Ivory, který používám na nádobí. Nakápnu, kartáčkem prodrbu (je-li třeba)a pak ty mydlinky vytřu. Na mokrý flek, který vznikl kladu papírovou utěrky a dupu na ní, až se do ní vcucne skoro všechna vlhkost. Naše koberce jsou ale hodně tmavé, nevím, jestli by to fungovalo na svelte.

 8. na věci z DM je obecně spoleh…maminka naší kamarádky tam prodávala, takže měla sortiment dobře zmapovaný a nedala dopustit na jejich firemní značky od pasty na zuby ( i ty třetí )až po prášky na praní. já jsem naprosto nadšená z DM dezinfekčního gelu na praní, vůbec nevoní, ale krásně pere kočičí deky a pelíšky. ještě je taky výborné MIO(vyrábí Zenit) – to vydrbe dokonce i kočičí fontánku od vodního kamene.

  1. Jj, používám od nich prášek do myčky, bezkonkurenční cena, umývá skvěle. A taky dezinfekční prostředek na prádlo (ne prací, jen do máchání) je výborný.

  2. Tady doma „přísahám“ na výrobky DM, z té jejich privátní značky Denkmit toho používám opravdu hodně (hlavně čističe na mastnotu, na kovové povrchy, na koupelny, taky čističe na pračku a myčku a na podlahy) a jsem s nimi spokojená. Ještě mám od nich aviváž (koupila dcera) a tablety do myčky (ty ekologické). Sem tam koupím jinou značku, jak je zrovna co v akci, nebo jak mi někdo doporučí.

   1. Z DM kupuji taky takový WC deodorant, jsou to modré válečky, které se vkládají do košíčku a zavěsí na mísu. Jako jediný přípravek (kromě toho, co se vkládá přímo do nádobky na vodu) opravdu splachuje modře a vydrží dlouho.
    Díky všem za další rady, už si některé přípravky googlím. 🙂

 9. Já žádné vychytávky nemám. Jsem ráda za odkaz na Pulirapid, neb u nás je voda silně minerální, ač z vodovodní sítě a vodní kámen vypadá jak zaschlé bláto a vyčistit klasickými prostředky jde velmi ztěžka – takže vyzkouším.

  1. Já nemůžu vůbec udržet koupelnu v ucházejícím stavu, máme příšerně tvrdou vodu. Už jsem se rozmýšlela zda mám vrazit peníze do nanočistících prostředků. Nemáte s tím někdo zkušenost ? Je to dobré nebo chyták na peníze?

   1. co takhle zmekcovac na vodu? co ho mame, tak se nic nezanasi, nejen povrchy, ale ani pracka, mycka, rychlovarka…
    nanopenu na cisteni jsem zkousela a nijak mne nenadchla, nechava takovy jakomastny film na vecech (asi ucelove, aby zabranila usazovani necistot) ale radeji se drzim sody, octa, a domaciho odmastovace z vymackanych citronu a jablecneho octa.

   2. My máme taky hodně tvrdou vodu, jsme na začátku Moravského krasu. Já ze všechno nejvíc používám buď ocet, silnou koncentraci, nebo právě jak psala Bláža, čistič na WC – černý Bref, gelový přípravek. Používám to na sprchový kout i na umyvadla. Poleju gelem, rozetřu – i na stěny sprcháče nanesu gel, nechám působit, pak většinou vezmu kartáč, lehce to odrbu – teda to ten sprcháč, umyvadlo beru normálně hadrem – dobře osprchuju a potom vytřu dosucha. Teda nedělám to každý týden, ale snažím se hlavně sprchový kout a vodovodní kohoutky po použití utírat, aby na nich nezůstávaly kapky vody. Jinak je to za chvíli flekaté. Vodní kámen, to je prevít, vážení.

    1. Vyplatilo se nám sklo a baterii ve sprcháči po použití vždy setřít od vody mikrovláknovým hadříkem. Je to hned a nezasychají pak kapky vody.

   3. Mokošín má velice tvrdou vodu…to, co je ve varné konvici u nás v práci za tejden, nemám já v ve své doma ani za rok…(kdybych byla čuně a nemyla ji), lidi tady mají buď magnety,na patě přívodu vody do domu a ještě i cestou na téčkách,kde se voda rozvádí po domě… účinek je znát a fest, takže potom ubyde práce s odkameňováním…nano jsou dobré na okna-sklo a na textilie…
    skvělý odpachovač je 2 lžíceč sody, decka vody,decka octa….vše smíchat v rozprašovači, našplejchat na místa ,kde omylem nebo naschvál kočka nebo pes čurali nebo značkovali…nechat působit, někdy postříkat ještě jednou a pak setřít nebo opláchnout… naučila jsem se používat Dedra prostředky…do trouby dávám hrnek s vodou a citronem už při pečení, potom vnitřek setřu,dělám to když je trouba vlažná, takže ty jedovatý pěny nepotřebuju…na podlahu kolem sporáku šplejchnu horkou vodu s citronovou kyselinou nebo se solí a ihned setřu…
    na vyblitý granule na koberci – co jde seberu, jemně…zbytek tam nechám a až to je za dva dny suchý a tvrdý (někoho to pohorčí), tak to sloupnu nebo vyčešu drátěným kartáčkem, na kočičí srst (mám dva-jeden na ty koberce) pokud je tam flek-vysaju to vyčesané a pak dočistím žlučovým mýdlem nebo pracím gelem…(většinou zakleknu v pátek odpoledne a sjedu koberec v obejváku…i když teď moj ezlatíčka blejou na balkoně, ten má na podlaze pryskyřici,takže to jde sebrat ubrouskem a setřít…

     1. No, on se možná jen někdo spletl a omylem se nepodepsal, taky se mi to občas stává.
      Nicméně, nevěděla jsem, jak to s tím betonem doopravdy je (nikdy mě nenapadlo nad tím uvažovat), a tak jsem hledala a opravdu – kyseliny jsou jedním z faktorů tzv. koroze betonu, prý ho rozpouštějí na původní složky. Ale nevím, školy nemám.

      1. No, beton obsahuje vápno, takže kyselinou se vlastně rozpouští. Pro jednou jistě betonová podlaha vydrží zředěný záchodový čistič a jistě se i pěkně vyčistí, ale pravidelné používání nebo vyšší koncentrace kyseliny by betonu jistě neprospěla. V tom se anonym nemýlí, ale mohl snad zvolit lepší formu.

       1. Jak jsem psala v článku, beton je lakovaný. Takže jsem čistila nátěr, ze kterého nešla už špína dolů ničím, co jsem zkoušela. 😉

       2. ale hlavně – v obytném prostoru surový neošetřený beton, resp. na podlaze, nepotkat 🙂 vždycky má nějakou další povrchovou vrstvu 🙂

        1. Ale na teraso -pokud někdo žije ve starým baráku jako já,- také nezkoušet. Ocet nadělá pěkný neodstranitelný fleky.

 10. Cokoli, co mě zbaví nutnosti použít rejžák, je podle mě fajn 🙂 Ovšem předpokládám, že podlaha u tebe v dílně je zapráskaná nějakou specifickou špínou, že to nebude jen klasické bahno-písek-kydance něčeho od jídla.
  Lijáky se u nás nekonaly, jen lehce popršelo, takže psice nosí na tlapkách jen vodu…

  1. Matyldo, myslím si, že by to zvládlo i tu mastnotu, zašlapanou špínu v chodbě, atd.
   Jo Dede a díky za tip na Pulirapid! 🙂

    1. Vzhledem k tomu, že na podlaze pod ponkem byla i stará skvrna od oleje, která se krásně vyčistila, tak mohu doporučit. Ale nikoho nenutím.

    2. kyselina nevyčistí mastnotu? ocet mastné a zašlé povrchy vyčistí :-)voda s octem je klasická vychytávka i na kočičí „nepodarky“ 🙂

    3. Ty obvyklé záchodové čističe obsahují kromě kyseliny i saponát, ne? Proto to nejenom rozpouští vápenaté nánosy, ale zároveň to i odmašťuje.

   1. Pulirapid se používá u nás v líhni, největší spotřebu totiž máme vody 🙂 A vodní kámen nasedá na kdeco.

  2. Rejžák je můj ,,kamarád“ protože máme hrubé žulové schody. U nás je radost uklízet. A ještě staré zábradlí z kroucenin.

 11. Milá Blážo, díky za zkušenost!
  Já se tedy přiznám… asi nejvíc bych přivítala, kdyby všechny ty úžasné čisticí prostředky používal u mě doma někdo jiný (wasntme) 😀 Přiznám se, že mě nekonečnost úklidu někdy fakt unavuje. Třeba podlahy v tomto počasí, kdy psi stejně trvají na tom, že by chtěli courat ven a zase dovnitř, jen co se zase kapku namočí! 😀
  Ostatně – jak jste zvládli včerejší dešťovou nadílku? U nás lilo hodně, ale bez bouřek (díkybohu, ještě nejsou uklizené popadané stromy po té poslední)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN